apríl 2002

Romantická politička - nemá rada klientelizmus
Chorvátsky návrat do Európy
Ke Bona Lesedi - Vidím svetlo!
Expanzia cez Slovensko
Black Eagle - nový akčný hrdina
Proces s Miloševičom
Idea EÚ ako superštátu nemá podporu
Vieme kam ideme a ako sa tam dostaneme?
Zachráňme Sklabiňu
Edita Vološčuková
Neberie tenis tak vážne ako kedysi

Romantická politička - nemá rada klientelizmus
Mária Kadlečíková, súčasná podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu, vstúpila do
povedomia slovenskej verejnosti po kauze Eurofondy a škandalóznom odvolaní svojho
predchodcu a straníckeho šéfa Pavla Hamžíka. Jej prvou ťažkou úlohou bolo zmyť podozrenia
Bruselu z korupcie pri poskytovaní zahraničnej pomoci Slovensku a politicky rehabilitovať
P. Hamžíka, ktorý začal pôsobiť v parlamente. Túto úlohu zvládla bez väčších problémov.
Je o nej známe, že sa snaží o transparentné vzťahy, argumentuje pokojne a racionálne.
Nemá rada hystériu a zbytočné dramatizovanie vecí. „Každá inštitúcia má rada rovnováhu,
či politickú, či regionálnu. Ak chceme byť silným partnerom svetových ekonomických blokov,
musíme tento fakt rešpektovať. Výnimkou nie je ani Európska únia,? povedala tesne po
nástupe do funkcie.

Benátky
Romantické mesto vybudované pozdĺž bahnitých brehov na 118 ostrovčekoch medzi vodami Jadranského mora a sužované záplavami sa nepoddalo nepriazni osudu. Kedysi mocné obchodné a námorné stredisko Stredomoria si našlo nové postavenie. Z palácov sa stali obchody, hotely, byty, sklady sa upravili na múzeá a z kláštorov vznikli strediská umeleckého reštaurátorstva. Toto svojrázne mesto ročne navštívi viac než 12 miliónov turistov.

Chorvátsky návrat do Európy
Pre jej Excelenciu Andreu Gustovič-Ercegovac, veľvyslankyňu Chorvátskej republiky v SR, je Slovensko prvou krajinou, v ktorej vykonáva post veľvyslankyne. Do Bratislavy prišla v minulom roku. Ako sama hovorí: „Na Ministerstve zahraničných vecí Chorvátskej republiky som posledné štyri roky strávila na mieste vedúcej Oddelenia pre strednú, východnú a juhovýchodnú Európu. Ja a moji spolupracovníci sme sledovali vzťahy Chorvátskej republiky s 27 krajinami naokolo. Mala som príležitosť zúčasniť sa na mnohých rozhovoroch, byť členkou početných delegácií a hodnotiť bilaterálne vzťahy. Veľa sme spolupracovali so štátmi juhovýchodnej Európy. Koniec-koncov odtiaľ najčastejšie prichádzala nestabilita v regióne. Dnes stále viac času venujeme svojim severným susedom. Stredná Európa je pre nás návratom k prirodzenému obklopeniu, s ktorým máme veľa spoločného. Moje prianie, aby som bola aktívnym účasníkom nášho otvárania sa tejto časti Európy, sa naplnilo.?

Ke Bona Lesedi - Vidím svetlo!
Africká atrakcia s premyslenou starostlivosťou o turistov
Dedina Lesedi, ležiaca severne necelú hodinu autom od Johannesburgu v Južnej Afrike, je neopísateľne čarovné miesto. Zástupcovia kmeňa Zulu, hrdého národa Xhosa (vyslov Kosa), národa s horúcim srdcom Pedi a horali Basotho tu žijú spločne vo svojich tradične vystavaných obydliach. Usadilo sa tu štyridsať ľudí len pred štyrmi rokmi, keď ich vodca a zakladateľ osady Moshoeho doviedol na miesto, ktoré sa stalo ich novým domovom.

Čínske reminiscencie
Keď ani na tretí deň som nevidela žiadneho vtáčika-letáčika, nevydržala som a opýtala sa sprievodkyne Marcely, kde sú? „Tak to ste prvá, ktorú to zaujíma,? konštatovala. Fakt je, že ešte v 30-tych rokoch minulého storočia zúril v Číne taký hladomor, že domáci pojedli čo sa dalo. Aj vďaka tomu mnohých vtákov Číňania vyhubili. Pri prechádzke Pekingom však zbadáte viacerých starých pánov, ktorí si ako súčasť výbavy na prechádzku do parčíka berú so sebou nielen stoličku, karty, hráčsku mániu, ale aj klietku so svojím miláčikom - vtáčikom. Darmo, iný kraj, iná obyčaj.

Expanzia cez Slovensko
Fínske strešné profily Rannila chcú dominovať na trhu medzi Tatrami a Balkánom
Najvýznamnejším fínskym investorom na Slovensku je oceliarsky koncern Rautaruukki OY, najväčší výrobca oceľových strešných krytín v Európe s obratom vyše 3 miliárd eúr. Rautaruukki vo svojich prevádzkach zamestnávajúcich viac ako 13000 zamestnancov vyrába aj komponenty a výrobky pre stavebníctvo, lodný i automobilový priemysel.
Ešte koncom roka 1997 založil spolu s VSŽ Košice, a.s., spoločný výrobno-obchodný podnik Rannila Košice, s.r.o., v ktorom má majoritný podiel. Táto spoločnosť sa za veľmi krátky čas stala lídrom na slovenskom trhu. Jej pozinkované a lakoplastované oceľové ohýbané strešné konštrukcie, krytiny a obvodové plášte zviditeľňujú napríklad výrobné haly Volkswagenu, Siemensu, SCP Ružomberok, respektíve hypermarkety ako Tesco, Kaufland, Metro, Billa.

Black Eagle - nový akčný hrdina
Róbert Mikula, jediný slovenský majster čínskych bojových umení, dostal ponuku hrať hlavného hrdinu vo filme, v ktorom by mala hrať aj Natalia Oreiro.
Košický rodák Róbert Mikula, víťaz Svetového pohára, dvojnásobný medzinárodný šampión v kung-fu a držiteľ dvoch svetových rekordov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov, dostal prednedávnom lukratívnu ponuku - hrať hlavného hrdinu v 90-minútovom akčnom filme s populárnou hviezdou Nataliou Oreiro. Ak sa podarí dohodnúť potrebné záležitosti, R. Mikula bude prvým slovenským hercom v zahraničnom akčnom filme.

Proces s Miloševičom
Haag, 12. február 2002, 9.30 hod. V súdnej sieni Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) sa začína pojednávanie s označením IT-02-54. Na lavici obžalovaných sedí Slobodan Miloševič, ktorému sa pripisuje najväčšia zodpovednosť za balkánske krviprelievanie počas 90. rokov minulého storočia. Prokuratúru reprezentuje „železná lady? tribunálu, hlavná žalobkyňa Carla del Ponteová. Spokojnosť môže byť na oboch stranách. ICTY má svoju prvú „veľkú rybu?, S. Miloševič nikdy predtým nemal väčšie publikum.

Motivujeme mladú generáciu adekvátne?
Veľmi dobre vieme, že zdravá súťaživosť je azda najoptimálnejší spôsob dosahovania excelentných výsledkov, ale i spôsob vyhľadávania mladých talentov. Dokážeme sa však zmocniť tejto neľahkej úlohy vždy adekvátne? Tentokrát sme navštívili 10. ročník súťaže mladých módnych tvorcov Zlatá Fatima Junior 2002, ktorú organizuje Výstavisko Trenčín - Mesto Módy (TMM), ale pre porovnanie aj českú súťaž mladých módnych návrhárov JUNIOR 2002 v Brne.

Idea EÚ ako superštátu nemá podporu
Napriek tomu, alebo práve preto, že s problematikou európskej integrácie prichádzam do styku viac než desať rokov, uvedomil som si naplno význam slovenskej účasti na Konvente o budúcnosti Európskej únie (ďalej len „Konvent?) až na jeho prvom slávnostnom zasadaní v priestoroch Európskeho parlamentu dňa 28. februára 2002. Uvedomil som si, že pred 105 - členným Konventom stojí historická úloha - hlboko a širšie rozdiskutovať nielen budúcnosť Európskej únie, ale Európy ako takej, pripraviť rozhodnutia, ktoré majú viesť k ekonomicky a politicky efektívne fungujúcej únie, položiť stabilný základ pre politickú integráciu nášho kontinentu a vytvoriť predpoklady, aby Európa obstála v silnej konkurencii globalizácie.

Výzvy a reformy v obnovenej Únii
Únia sa musí stať demokratickejšou, transparentnejšou a efektívnejšou. A musí odpovedať na tri základné výzvy: ako priblížiť občanom a hlavne mladým ľuďom, európsky projekt a európske inštitúcie? Ako organizovať politiku a európsky politický priestor v rozšírenej Európe? Ako urobiť z únie faktor stability a vzor v novom, multipolárnom svete? Na to, aby únia čelila týmto výzvam si musí položiť niekoľko konkrétnych otázok.

Vieme kam ideme a ako sa tam dostaneme?
Cestovanie patrí medzi zaujímavé koníčky. Sú ľudia, ktorí celý rok šetria, aby sa aspoň na nejaký čas dostali do prostredia, ktoré si vysnívali, a potom rovnaký čas o tom rozprávajú. Kdesi som čítal, že cestovanie patrí k jedným z najrozšírenejších záľub väčšiny populácie. Ja sa tiež veľmi rád vyberiem s manželkou niekam k moru alebo do hôr. Tam, kde sme ešte neboli, alebo sme počuli, že je tam pekne. Väčšinou si cestu naplánujeme, pozrieme si v mape presnú trasu a potom jasne vieme, ako sa dostaneme až na miesto. Stalo sa nám už aj to, že sme sa vybrali len tak, a nedopadlo to najlepšie. Viac sme blúdili a hľadali, ako oddychovali a poznávali.

Zachráňme Sklabiňu
Prvá písomná zmienka o hrade Sklabiňa v martinskom okrese je z roku 1242. V tom čase to bola len drevená stavba. Murovaný hrad dal v rokoch 1304 až 1309 postaviť magister rytier Donč, župan zvolenský, ku ktorej patril aj liptovský, turčiansky a oravský kraj. Hrad spravovali kasteláni a čas od času bol cieľom kráľovskej návštevy. Kráľ Žigmund Luxemburský ho napríklad navštívil niekoľkokrát a Sklabiňu dal opevniť až dva metre hrubým múrom. Počas takýchto kráľovských návštev obec Sučany musela vydržiavať kráľovskú kuchyňu a obec Turany dodávať ovos pre kone kráľovskej družiny. Ako odmenu dostali tržné práva.

Tragické protipóly Františka Jozefa I.
Najdlhšie vládnuci habsburský cisár bol dokonca čestným členom Matice slovenskej
Bol viac ako symbolom, patril už do kategórie mýtov. Jeho smrť v novembri 1916 počas jedného, ako hovoria historické zápisy, „chladného novembrového večera?, akoby predznamenávala pád niekoľkostoročnej monarchie - Rakúsko-Uhorska, habsburskej monarchie v srdci Európy, ktorého súčasťou bolo i Slovensko. Tým symbolom bol cisár František Jozef I. (1830 - 1916).

Edita Vološčuková
Je odbornou asistentkou na Katedre výtvarnej výchovy Prešovskej univerzity. Venuje sa grafike, maľbe, úžitkovej tvorbe a intermédiám. Vystavuje doma a v zahraničí na samostatných aj kolektívnych výstavách. Jej práce sú v zbierkovom fonde viacerých galérií doma a v zahraničí a v súkromných zbierkach. Je autorkou viacerých výtvarných projektov - Prelúdium starého domu, Recycling-art, Dotknúť sa obrazu... Vystavené práce sú realizované technikou suchej ihly (v kombinácii so suchou pečaťou), suchá pečať na autorskom recyklovanom papieri, počítačová grafika a kombinovaná technika tlače. Dominantnou črtou tvorivého prístupu autorky je hľadanie, experimentovanie a široký diapazón podnetov postmoderny. Pri stretnutí s jej výtvarnými dielami prevláda dojem nadčasovosti a prepojenia so všetkými doposiaľ identifikovateľnými odkazmi ľudskej existencie. Atmosféra intímnej dôvernosti nás núti odhodiť stvrdnutú škrupinu našich zmyslov i duší. Nenápadne nás vyzýva k rovnakej obnaženosti. Zrazu nás zaskočí pocit duševnej nahoty a cítime sa ohrození. Nemáme inú možnosť, iba sa pustiť jej cestou.

Elektronické vzdelávanie
Nová šanca pre manažérsku a obchodnú prax
Výrazný rozvoj elektronických médií a zvlášť informačných technológií sa zákonite prejavuje aj v rozvoji elektronického vzdelávania, ktoré si dláždi svoju cestu života i na Slovensku. Žijeme veľmi rýchlo, chaoticky a častokrát s pocitom nezvládnutia veľkého množstva povinností a informácií. Školstvo nevládze čeliť obrovskému tlaku nových informačných technológií a má problémy ich nielen akceptovať, ale aj zaradiť medzi štandardné formy vzdelávania. Odborníci tvrdia, že elektronické vzdelávanie je vysoko efektívna metóda výučby zabezpečujúca stály prístup k informáciám s ich aplikáciou na prax i merateľnosťou výsledkov a v konečnom dôsledku aj znižovaním investícií do vzdelávacieho procesu.

Rotácia kádrov ako prostriedok rovnováhy(?)
Je všeobecne známe, že najväčšou hodnotou každej tímovej práce, nech už ide o akúkoľvek sféru ľudskej činnosti, je mozgový potenciál jednotlivcov, oných individualít, ktoré vyniknú v každej sociologickej skupine vďaka svojej jedinečnej výnimočnosti. V predvoji motorizmu, svetových automobilových súťažiach, tomu nie je inak. Vo svete, kde sa skúša všetko nové nielen pre budúce víťazstvo, ale aj pre bežnú premávku, sú potom geniálne mozgy na nezaplatenie. A odobrať takého človeka súperovi je potom zabíjanie dvoch múch jednou ranou. Pretože kolujú predovšetkým informácie a najnovšie poznatky v hlavách inžinierov.

Bezpečné a spoľahlivé pneumatiky
Nokian a Hankook vďaka svojej svetovej kvalite bodujú aj na slovenskom trhu
Pneumatiky, základnú „obuv? každého automobilu, vyrába na svete 150 firiem. Časť z nich je viac známa v Európe, časť mimo nej. V každom prípade majú spoločnú jednu vlastnosť - na trhu sa chcú presadiť vysokou kvalitou aj dobrými cenami. Tak rýchlo ako sa rozvíja automobilizmus, rovnako rýchlo sa rozvíja aj výroba pneumatík. Celoročné lacné pneumatiky sú už niekoľko rokov minulosťou a dnes sa každý výrobca usiluje najviac investovať do rozvoja čo najbezpečnejších a najspoľahlivejších zimných a letných pneumatík.

Neberie tenis tak vážne ako kedysi
Na svete je len päť aktívnych hráčov s viac ako 500 víťazstvami v turnajových zápasoch: Američania Pete Sampras, Andre Agassi, Michael Chang, Rus Jevgenij Kafeľnikov a Chorvát Goran Ivaniševič. S jedným z nich, grandslamovým rekordérom Samprasom, mali nedávno do činenia i slovenskí tenisti, ktorí v 1. kole Davis Cupu nastúpili v oklahomskom Myriad Convention Centre proti domácemu USA (0:5). Tridsaťročný rodák z Washingtonu, ktorý však býva striedavo vo floridskom Orlande a kalifornskom Los Angeles, doteraz vyhral 13 grand slamov (Wimbledon - 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, US Open - 1993, 1995, 1996, Australian Open - 1994, 1997) a je už dvojnásobným víťazom Davis Cupu (1992, 1995). V rokoch 1993 - 1998 bol svetovou jednotkou. Na tenisových dvorcoch zarobil vyše 42 miliónov dolárov a 30. septembra 2000 sa oženil s hollywoodskou kráskou Bridgette Wilsonovou. Aj posledný moment odznel v rozhovore s „pištoľníkom? Petem...

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac