Apríl 2003

Postavenie „župana" musí byť také isté ako na Západe
Alpy
Obháji Slovensko svoje výhrady voči maďarskému krajanskému zákonu?
Diokleciánov Split - palácová pýcha minimesta
Krátky výlet na Slovensko trval tridsať rokov
Unipharma podporuje slobodu a nezávislosť lekárnického povolania
Anton Moisés - nová tvár na obrazovke
Zákazník „až" na prvom mieste
Ako sa vyrovnáme s prvým slovenským prezidentom?
Boj s americkým impériom (2)
Je vstup České republiky do EU ohrožen?
Deväť slov, ktoré môžu zmeniť váš život
Hrad Matúša Čáka volá S.O.S.
Tajomný Rasputin a jeho dedičstvo
Štefan Michalko
Májales - netradičná forma zábavy
Najsympatickejší podľa žien, najlepší podľa jazdcov

Postavenie „župana" musí byť také isté ako na Západe
„Keď sa obrátime na predsedu vlády alebo ministra, tak nám pošlú štátneho tajomníka. My napíšeme list ministrovi, on ho pridelí vedúcemu kancelárie, ten ho zase posunie príslušnému vedúcemu odboru, ktorý ho dá vyriešiť vedúcemu oddelenia, teda štvrtému človeku v hierarchii ministerstva. Vedúci oddelenia odpíše tak ako odpíše, niekedy si nedá ani tú námahu, aby to dal podpísať ministrovi", tvrdí Štefan Štefanec, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Alpy
Sú najmohutnejším horským systémom Európy. Tiahnú sa v oblúku od Janovského zálivu Stredozemného mora k Viedenskej a Panónskej panve, až Benátskemu zálivu Jadranského mora. Ich dĺžka je približne 1200 km a šírka do 250 km. Vo všeobecnosti sú severné svahy Álp miernejšie a južné strmšie. Vďaka prírodným krásam sú vyhľadávaným turistickým cieľom nielen počas zimných mesiacov, ale prakticky počas celého roka.

Obháji Slovensko svoje výhrady voči maďarskému krajanskému zákonu?
„Maďarská strana dosiahla to, že o krajanskom zákone sa v parlamentnom zhromaždení nebude hovoriť na aprílovom, ale až júnovom zasadaní. Mali sme tieto informácie, lebo Maďari sa veľmi boja toho, že diskusia bude veľmi kritická hlavne voči Maďarskej republike a môže negatívne ovplyvniť predreferendovú náladu v Maďarsku", tvrdí Imrich Béreš, vedúci slovenskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Diokleciánov Split - palácová pýcha minimesta
Split práve oslavuje 1700 rokov svojho založenia. Základ budúceho mesta dal mramorový palác, ktorý nechal na rozhraní 3. a 4. storočia vybudovať rímsky cisár Dioklecián ako prepychové sídlo i mohutnú pevnosť.

Krátky výlet na Slovensko trval tridsať rokov
O fascinujúci príbeh dedka slovenského veterána vojny v Perzskom zálive, Američana Toma Zelinského, ktorý prišiel do Európy za obchodmi, našiel si tu lásku, padol do nemeckého zajatia, šestnásť rokov strávil v sovietskych gulagoch a zomrel vo vlaku po tom, ako Československo obsadili vojská Varšavskej zmluvy, prejavili záujem hollywoodské filmové spoločnosti.

Unipharma podporuje slobodu a nezávislosť lekárnického povolania
V súčasnosti druhá najsilnejšia distribučná spoločnosť liekov, farmaceutických výrobkov, liečebnej kozmetiky a zdravotníckeho materiálu Unipharma Prievidza, 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť (kontroluje viac ako 20% slovenského trhu) pokračuje vo svojom progresívnom raste. Už niekoľko rokov patrí k najziskovejším firmám na Slovensku.

Anton Moisés - nová tvár na obrazovke
Pred niekoľkými týždňami bol jedným z davu „obyčajných" ľudí. Dnes sa nám prihovára z televíznych obrazoviek a prináša najhorúcejšie aktuality z domáceho i medzinárodného politického, ekonomického a kultúrneho života. Anton Moisés (26) je prvým moderátorom tmavej pleti, ktorý zasadol pred objektívy slovenských spravodajských kamier.

Zákazník „až" na prvom mieste
Slovenský nezávislý maloobchod BALA, ktorý združil za vyše dva roky svojej činnosti takmer 700 obchodov po celom Slovensku, úspešne konkuruje veľkým zahraničným obchodným reťazcom.

Ako sa vyrovnáme s prvým slovenským prezidentom?
Dr. Jozef Tiso dnes nepotrebuje ani kanonizáciu, ani súdnu rehabilitáciu. Potrebuje iba to, aby sme ho poznali takého, akým skutočne bol. Je teda len na slovenských historikoch, aby poctivo zrekonštruovali čo najúplnejší a najpravdivejší ľudský, kňazský, politický i morálny profil tejto historickej osobnosti.

Boj s americkým impériom (2)
Prieskumy uvádzajú silnejšiu podporu pre plánovanú vojnu v USA než kdekoľvek inde na svete, ale čísla môžu miasť. Je dôležité si uvedomiť, že Spojené štáty sú jedinou krajinou (okrem Iraku), kde sa na Saddáma Hussajna nielen nadáva, ale kde vzbudzuje skutočný strach.

Je vstup České republiky do EU ohrožen?
„Místo dlouhodobého vysvětlovacího procesu, spojeného s dialogem, se Ministerstvo zahraničních věcí bude nyní během několika málo měsíců, nebo dokonce týdnů, snažit přesvědčit občany za pomocí kampaně, kterou nemohu nazvat jinak než „masírovací", o tom, že mají volit jednoznačně ANO. A navíc metodou, která bude nápadně připomínat spíše klasické mediální kampaně na nákup pracích prostředků nebo osobních vozů", říká Aleš Přichystal z Institutu pro integraci České republiky do EU.

Deväť slov, ktoré môžu zmeniť váš život
Stavím jedna ku desiatim, že po prečítaní dnešného nadpisu vás okamžite prepadla túžba spoznať oných deväť slov, ktoré môžu zmeniť váš život. Tú stávku ponúkam preto, lebo ja by som bol presne taký istý. Chcem však skúšať vašu trpezlivosť a radím vám, aby ste sa k týmto deviatim slovám dopracovali postupným čítaním.

Hrad Matúša Čáka volá S.O.S.
Do histórie Trenčianskeho hradu navždy vojde dátum 7.3.2003. Priamo na prístupovú cestu k Trenčianskemu hradu sa v noci zosunuli skaly z jedného z opevňovacích múrov. Päťstoročná parkanová hradba západného opevnenia neodolala vplyvom meniaceho sa zimného počasia.

Tajomný Rasputin a jeho dedičstvo
Tajomné je jeho meno, osud aj spôsob života. Závoj tajomstva obostiera i jeho smrť, aj udalosti, ktoré nasledovali po nej. Grigorij Jefimovič Rasputin, prostý sibírsky „mužik" s fenomenálnym osudom, je pre históriu stále jedným veľkým otáznikom.

Štefan Michalko
Košický rodák (1972), sochárstvo vyštudoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, ktorú absolvoval v roku 1996. Po ukončení štúdia začal vyučovať na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, kde pôsobí až do súčasnosti. V sochárskej tvorbe používa rôzne techniky (sadra, drevo, keramika, umelá hmota...).

Májales - netradičná forma zábavy
Už po štvrtykrát budú Košice dejiskom nevšednej akcie - komunistického majálesu v predvečer 1. mája - Sviatku práce. Táto recesistická netradičná forma zábavy sa pre zvýšený záujem bude konať v Dome umenia (Bužňa) a je určená predovšetkým bývalým pionierom a zväzákom, dnes príslušníkom strednej a staršej generácie Košičanov, ktorí boli zvyknutí na niekdajšie majálesy a zábavy.

Najsympatickejší podľa žien, najlepší podľa jazdcov
Tridsaťročný pilot tímu Jordan, rodák z Ríma, Giancarlo Fisichella, sa prvýkrát v kolotoči F1 objavil na Veľkej cene (GP) Austrálie v roku 1996. Jazdec tímu Minardi upútal drzosťou a dravosťou. Nie div, že po roku prestupoval do silnejšieho Jordanu. Na GP Belgicka obsadil druhé miesto, sezónu skončil s 20 bodmi na peknom 8. mieste a pasovali ho za najväčší talent ďalšej éry.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac