Apríl 2004

Lesk a bieda východu
Bude "Edie" slovenským Kennedym?
Spišská Sobota
Systémový integrátor NESS
V Poľsku neexistuje zákon na ochranu menšín
Dočká sa Markušovský hrad svojej druhej renesancie?
Dahab je viac ako zlato
Čo sa skrýva za násilím v Kosove?
Zmysel slovenského 14. marca
Ako sa EÚ vyrovná s regionálnymi rozdielmi?
Orlík bez krídel
Stavaj dom, kde leží pes
Milujem - preto som, snívam aj s rozumom
Andrej Smolák
Z Mr. Capital je Mr. Senator

Lesk a bieda východu
"Pokiaľ si niektorí ľudia v Bratislave myslia, že svojim konaním a vnímaním budú umelo blokovať a oslabovať Košice, mýlia sa. Budú predovšetkým oslabovať Slovensko," povedal v rozhovore pre Dimenzie ešte v novembri 2002 košický primátor Zdenko Trebuľa. Bolo to tesne pred primátorskými voľbami, keď úspešnú kandidatúru tohto ľavicového politika podporovala zaujímavá mestská koalícia: ANO, SMER, Strana maďarskej koalície a Strana demokratickej alternatívy (SDA). Táto volebná koalícia, ktorá sa možno rozpadla ešte skôr ako účelovo vznikla, je dnes ticho a nepodporuje svojho nominanta na bojovom poli voči centralistom v Bratislave a pravicovému košickému parlamentu, v ktorom prvé husle hrajú SDKÚ a KDH.

Košice majú ambíciu byť druhou Viedňou pre EÚ, motorom rozvoja východného Slovenska. Druhé najväčšie slovenské mesto je však v kríze a stagnácii. Trápi sa s vyriešením vysokej zadĺženosti, bytovou výstavbou, nemá schválenú koncepciu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Je v hmle, chýba mu dynamika, iskra a dravosť, ktoré sú citeľné napríklad v Žiline. Témami dňa stále nie sú reálne vízie mesta, pripravenosť na výhody schengenskej hranice, odborné polemiky a riešenia problémov, ale plač nad tým, ako sa čo nedá a nemôže, pretože nemáme "reálne ekonomické a daňové nástroje, aby sme sa mohli presadiť". A čo je najsmutnejšie, mestský parlament doteraz neschválil ani jeden projekt v takej kvalite, aby ho mohol primátor obhajovať na rokovaniach s vládou, premiérom alebo jednotlivými ministrami. V podobnej, ak nie rovnakej situácii, sú aj ostatné mestá na východe Slovenska.

Nastavené zrkadlo nás núti položiť si niekoľko nepríjemných otázok: Kde sú tí odborníci, o ktorých sa tak často anonymne hovorí? Kam sa skryl ten nevyužitý potenciál? Keď nie je v orgánoch miest a miestnych politických stranách, kto ho kúpil? Alebo už ušiel na západ a pred strachom, že bude zodpovedať za to, čo (ne)vymyslel? Čo také zaujímavé a verejnosti prospešné, okrem organizovania straníckych mítingov a pracovných ciest, robia bossovia koaličných a opozičných strán v mestách? Ak nie sú schopní vzájomne medzi sebou komunikovať, niečo vymyslieť a presadiť na úrovni mesta, za čo, popri svojich osobných záujmoch, môžu potom lobovať v Bratislave po svojej straníckej linke? Aké v nej majú slovo a rešpekt? Majú ich vôbec?

Odpovede na tieto otázky nám priniesol marec 2004, keď košický primátor inicioval "vzburu" voči vláde vo forme otvoreného listu predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy Košického a Prešovského kraja. Podpísali ho "až" štyria komunálni činitelia: Z.Trebuľa, prešovský primátor M.Benč (SDĽ), predsedovia VÚC R.Bauer (KDH) a P.Chudík (ĽÚ). Stretnutie signatárov listu, v ktorom vyzvali vládu, aby "za spoločným rokovacím stolom našla vhodné portfólio pre trvalo udržateľný rozvoj východoslovenského regiónu", vyprovokovali nešťastné výroky ministra hospodárstva P.Ruska (ANO), za ktoré sa doteraz neospravedlnil: "Je mi veľmi ľúto, že je tak ťažké dostať sem (rozumej na východ Slovenska) investorov. Každý sa pýta, kde končí diaľnica. Kto sem príde, keď môže zostať v Nitre? Čo je blbý? Čo je padlý na hlavu? Okolo diaľnice je život. Kde nie je diaľnica, tam je vidiek a ľudia si tam kupujú domy na víkend."

V liste "vzbúrenci" navrhli vláde, aby s nimi rokovala o prioritách regionálneho rozvoja do roku 2008 v rámci NUTS II (Slovensko-východ): výstavbe diaľničného úseku D1 Važec-Prešov a rýchlostnej komunikácie R4 (Košice-štátna hranica s Maďarskom), respektíve realizácii technologicko-priemyselného parku Prešov-Košice. "Tieto okruhy považujeme za základné piliere vytvorenia priaznivých podmienok pre príchod zahraničných investorov do nášho regiónu".

Zatiaľ nie je známe, či vláda na tento list oficiálne odpovedala. Ozval sa iba minister Rusko, ktorého list pobúril, a v rámci "centralistickej prevencie" zorganizoval výjazd na východ, aby sa v Prešove stretol s primátorom Benčom a županom Chudíkom. O čom konkrétne s nimi rokoval, čo im sľúbil, čo vyvrátil a prečo sa nestretol aj s košickým županom a primátorom, to takisto zatiaľ nevieme. Asi to ukáže čas. V tejto chvíli je zatiaľ istá iba jedna vec: otvorený list dvoch krajských primátorov a županov oficiálne nepodporili žiadne politické strany, žiadni poslanci parlamentu, ktorí pochádzajú z východného Slovenska, žiadne zasadanie parlamentov regionálnych a miestnych samospráv. Môžeme iba konštatovať to, že lesk a bieda východu, komunálnej, straníckej a poslaneckej politiky naďalej pokračuje.
Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor

Bude "Edie" slovenským Kennedym?
"Slovenský prezident by mal pôsobiť ako štátnik, morálna autorita, ako človek, ktorý sa zapojí do diania, keď je to na úrovni štátnika. Nie je správne, aby sa vyjadroval ku všetkým veciam, ktoré trápia spoločnosť," tvrdí Eduard Kukan, minister zahraničných vecí SR a prezidentský kandidát.

Spišská Sobota
Táto bývalá trhová osada, ktorú založila rodina Máriássyovcov v 12.storočí, je dnes súčasťou mesta Poprad. Príchodom Saských Nemcov v 13.storočí sa stala jedným z najvýznamnejších spišských miest a konkurovala takým dôležitým centrám Spiša, akými boli Kežmarok a Levoča.

Systémový integrátor NESS
Spoločnosť NESS vybudovala špeciálne kompetenčné centrá pre jednotlivé oblasti, ktoré v sebe koncentrujú nielen odborné know-how o informačných technológiách, ale predovšetkým znalosť danej oblasti podnikania.

V Poľsku neexistuje zákon na ochranu menšín
My nie sme emigranti, sme starousadlíci zo Spiša a Oravy. Chceme, aby Slovensko poukazovalo na tento fakt pri podpisovaní rôznych bilaterálnych zmlúv s Poľskom," konštatuje Ľudomír Molitoris, predstaviteľ Spolku Slovákov v Poľsku.

Dočká sa Markušovský hrad svojej druhej renesancie?
"Chcem sa vrátiť na rodnú zem obnoviť hrad, mám k nemu silný citový vzťah. Chcem v ňom vybudovať penzión. Veľmi si vážim túto pamiatku a mojich predkov, ktorí veľa urobili pre rozvoj Spiša a krajiny, za svoju vlasť neváhali položiť životy," hovorí Peter Máriássy, hradný pán.

Dahab je viac ako zlato
Svet ticha - na povrchu i pod vodou. Z beduínskeho mestečka sa stáva svetová metropola potápačov. Prichádzajú sem aj mladí ľudia s ruksakmi na chrbte, tuláci a dobrodruhovia z Európy a Ameriky.

Čo sa skrýva za násilím v Kosove?
Existovalo množstvo varovných signálov, ktoré upozorňovali na vystupňovanie nepokojov v Kosove. Je bombový útok v Madride 11.marca 2004 predvojom "obdobia násilia" a úspech teroristov v tom, že sa im podarilo zmeniť politické výsledky v španielskych všeobecných voľbách?

Zmysel slovenského 14. marca
V nerovnom zápase Dávida s Goliášom má Slovensko v súčasnosti len chabú šancu stať sa priemyselnou, poľnohospodárskou, obchodnou či finančnou veľmocou. Má však predpoklady na to, aby sa stalo veľmocou Ducha. Kultúra, vzdelanosť a veda sa musia stať prioritami národnej politiky slovenského štátu.

Ako sa EÚ vyrovná s regionálnymi rozdielmi?
"116 miliónov ľudí v európskej dvadsaťpäťke (asi 25% všetkého obyvateľstva) bude žiť v regiónoch s HDP na osobu nižším ako 75% priemeru EÚ. V terajšej pätnástke to bolo 68 miliónov ľudí, " tvrdí poslanec Rudolf Žiak (ĽÚ), člen Výboru pre regionálnu politiku, dopravu a cestovný ruch v Európskom parlamente za frakciu Únia za Európu národov.

Orlík bez krídel
"Moje narodenie a moja smrť - to bude celý môj život," správne odhadol syn a dedič Napoleona Bonaparteho. O svojho vnuka sa František I. postaral naozaj kráľovsky, chlapča malo, čo chcelo, ale skutočnú lásku nepoznalo. S otcom sa stretol až po 126 rokoch v spoločnom hrobe.

Stavaj dom, kde leží pes
Sú geopatogénne zóny škodlivé? Najviac, a to je pre človeka veľmi zlé, pôsobia po polnoci do štvrtej hodiny ráno. Bolo dokázané, že ich vplyvom dochádza v ľudskom organizme k zmenám v bioelektrickej činnosti mozgu, vo funkcii štítnej žľazy, poruchám cievneho systému a ďalším zdravotným komplikáciám.

Milujem - preto som, snívam aj s rozumom
Verím v osud. Marína nie je prezývka. Je to moje meno. Každá skutočná herečka je vo svojej podstate komediantka. Po francúzsky je herec nielen "actor", ale hlavne "un comédien". Ešte aj národné divadlo v Paríži sa volá Commédie Francaise," tvrdí stále populárna Mária Kráľovičová.

Andrej Smolák
Maliar, rodák z Humenného (1953). Nositeľ Európskej ceny Franza Kafku. Zakladateľ medzinárodného výtvarného festivalu a plenéru v Snine a Galérie MIRO.

Z Mr. Capital je Mr. Senator
Po štrnástich sezónach so zovretým hrdlom opustil Washington a púšťa sa s Ottawou po stopách Stanley Cupu. Všetko nasvedčuje tomu, že sa Peter Bondra na Slovensko nevráti, zostáva v Amerike.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac