Apríl 2005

O čom bol rok 1998, keď sa Mečiar má vrátiť?
Slovenské regióny môžu získať desať miliárd euro
Šľachtické stolovanie u Andrássyovcov
Porazia rybári ministra Miklósa?
Najprv ju pochovali, teraz ju potrebujú
Garantovaný One-Stop-Shop pre investorov
Posledná kolónia v Európe
Horolezec vrchol nikdy nedobyje
Dokonalá Európa (2.časť)
Aké je slovenské nadzvukové stíhacie letectvo?
Odliv mozgov a jeho dôsledky pre Európu
Keď dejiny sveta menia summity
Abeceda úspechu: Porušte všetky pravidlá!
Majster literárnych umení
Júlia Zelená
Dražen Petrovič by sa čudoval!

O čom bol rok 1998, keď sa Mečiar má vrátiť?
Keď v marci 2005 v Slovenskej televízii Vladimír Mečiar adresoval Danielovi Lipšicovi, ministrovi spravodlivosti, krátku poznámku:„dobre viete, že keď odtajníte spisy, je po vás,“ spomenul som si na knihu Ultimátum, ktorú napísal exprezident Rudolf Schuster. V nej okrem iného opísal aj konzultácie lídrov bývalej opozície s emisármi EÚ v Hainburgu po voľbách 1998. V Rakúsku predstavitelia EÚ nadiktovali Slovensku zloženie novej vládnej koalície, ale bez HZDS, ktoré voľby vyhralo, za to s účasťou Strany maďarskej koalície.
Spomenul som si aj na výroky Jána Čarnogurského, ktorý kedysi v Bratislave na opozičnej demonštrácii sľuboval, že opozícia naučí Mečiara báť sa...Vtedy sme ešte nevedeli, že Ján Čarnogurský prehrá súboj s Mikulášom Dzurindom o vodcovstvo v takzvanej protimečiarovskej koalícii a neskôr aj opustí čelo KDH, aby sa mohol slobodne vyjadrovať a ako nemecký rytier aj zaradiť do tichej protiamerickej koalície v Európe.
Spomenul som si aj na politickú a mediálnu kampaň voči Ivanovi Lexovi, bývalému riaditeľovi tajnej služby, ktorému doteraz vyšetrovatelia (pod politickým dozorom KDH) nedokázali ani jedno obvinenie, respektíve, ktorého justícia (tiež pod politickým dozorom KDH) neodsúdila. A tak paradoxne sledujeme najzaujímavejšiu a najrafinovanejšiu reality šou účelových koalícií a intríg na Slovensku, v ktorej však daňoví poplatníci musia zaplatiť každú škodu za politických režisérov mocenských hier skrývajúcich sa za imunitu.
Ak seriál o súdnych víťazstvách Ivana Lexu bude pokračovať ďalej, z peňazí daňových poplatníkov sa pravdepodobne čoskoro stane veľmi bohatý pán... Akú zodpovednosť z tohto možného výsledku vyvodia kresťanskí demokrati? Priznajú si chyby a omyly, urobia vnútornú reflexiu?
Zdá sa, že šachisti a moralisti z KDH postupne strácajú kone i strelcov. Pokiaľ do roku 1998 mohli napríklad efektívne zneužiť podnikateľské trapasy syna exprezidenta Michala Kováča, aby do politickej hry proti HZDS mohli zapojiť prezidenta, kvôli údajne zavlečenému či unesenému synovi, americkú ambasádu, Brusel a paralelné bezpečnostné štruktúry neskoršieho generála Pittnera, dnes musia hľadať novú agendu, aby politicky prežili. Vtedy sa spájali s takmer každým, bez rodielu na charakter a morálku, len aby vyhrali. Dnes však musia čeliť novým otázkam, ktoré sa tlačia do obsahu rôznych úvah o význame roku 1998 pre Slovensko. Jedna z nich znie: nebol rok 1998 nenápadným mocenským prevratom, ktorému pomáhali lobistické skupiny z EÚ a USA, aby cez masívnu zahraničnú privatizáciu štátneho majetku ovládli, ale oficiálne vrátili Slovensko do lona (európskej alebo americkej) demokracie a slobody, ktorých obsah závisí od vôle či nevôle nadnárodného kapitálu?
Zaujímavá je tiež otázka: musel byť po roku 1998 odstavený Mečiar (a jeho zosmiešňovaná filozofia o silnom domácom a strednom podnikaní), aby sa v roku 2006 mal vrátiť v koalícii s tými, ktorí chceli HZDS a podnikateľov blízkych hnutiu politicky a ekonomicky ukrižovať, či uväzniť? Prečo sa zrazu hovorí o pragmatickej spolupráci v oblasti národných a ekonomických záujmov Slovenska, keď napríklad štandardná slovenská hospodárska ani národná politika na Slovensku už neexistuje? Slovensko nemá ani jednu domácu banku a ani jedného silného a rešpektovaného domáceho investora...Nemá ani na rozvoj národnej kultúry, čo je totálne a neodpustiteľné fiasko akýchkoľvek nadiktovaných či prevzatých reforiem.
A čo už slovenskí politici môžu reálne ovplyvňovať, keď sme v EÚ a NATO a po roku 1989 budujeme nie národnú, ale takzvanú občiansku a globálnu spoločnosť? Alebo ju prestaneme budovať a začneme konečne obhajovať aj záujmy strednej a vyššej vrstvy? Zatiaľ to nie je možné ani reálne. Jeden príklad. Poslanci Európskeho parlamentu sú presvedčení o tom, že Lisabonská stratégia by mala byť najvyššou prioritou EÚ na najbližších 5 rokov. Čo je prioritou pre koaličných i opozičných poslancov slovenského parlamentu? Ktorá vízia a stratégia?
Podľa marcového uznesenia Európskeho parlamentu, za ktoré hlasovalo vyše 500 poslancov, najnaliehavejšími cieľmi v rámci posilňovania hospodárskej výkonnosti Európy sú trvalo udržateľný rast a zamestnanosť. Hovorí sa na Slovensku o posilňovaní hospodárskej výkonnosti Slovenska alebo udržateľnom raste? Ktorý slovenský či maďarký minister vlády informoval verejnosť o koncepčnom riešení a presadzovaní týchto otázok? Posilňujú hospodársku výkonnosť Slovenska vzrastajúci úpadok regiónov, pokračujúci odchod mladých ľudí na západ, stále lacná pracovná sila, krehká rovná daň, ktorú kritizujú silné štáty Únie, závislosť Slovenska od zahraničných investorov.
V uznesení Európskeho parlamentu sa ďalej konštatuje, že na dosiahnutie cieľov hospodárskej a sociálnej politiky a politiky v oblasti životného prostredia treba zabezpečiť trvalo udržateľné makroekonomické prostredie orientované na rast. Práve to je predpokladom medzinárodnej konkurencieschopnosti Európy. Poslanci poznamenávajú, že k splneniu cieľov patrí dynamický hospodársky rozvoj, rozvoj pracovného trhu, stabilná mena, znižovanie zadlženosti štátu a štátnych deficitov a trvalé zabezpečenie starostlivosti o starších ľudí... Obavám sa, že tieto ciele sú pre Slovensko také náročné a ťažké, že sa môžu zdať ako nové sci-fi pre nekonečných reformátorov nekonečných reforiem. Na čo je potom Slovensko v Európskej únii?

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Slovenské regióny môžu získať desať miliárd euro
„Ak vláda považuje sociálnu politiku za svoju, musí byť problematika regionálneho rozvoja a vyrovnávania rozdielov medzi regiónmi súčasťou stratégie jej vládnutia. Ale na to musí mať vypracovaná vlastnú stratégiu regionálneho rozvoja,“ tvrdí európsky poslanec Miloš Koberec.

Šľachtické stolovanie u Andrássyovcov
Ak sa budete do 1.mája 2005 pohybovať v blízkosti Trebišova na východnom Slovensku, navštívte túto unikátnu putovnú výstavu v trebišovskom vlastivednom múzeu.

Porazia rybári ministra Miklósa?
Štátni úradníci odmietajú pomoc od podnikateľa a naďalej sa nestarajú o Národnú prírodnú rezerváciu v Sennom. Vtáky lovia iba v súkromných rybníkoch, pretože štát nezarybňuje svoju rezerváciu, dôležité ornitologické hniezdisko v strednej Európe.

Najprv ju pochovali, teraz ju potrebujú
Jeden člen amerického poradného tímu, generál Bill Reno, ktorý podľa našich informácií nikdy nepracoval vo vzdušných silách, navštívil Vojenskú leteckú akadémiu a za dva dni urobil komplexný audit našej školy,“ spomína na začiatky likvidácie vysokej školy František Olejník, bývalý rektor, dnes poverený dekan Leteckej fakulty TU Košice.

Garantovaný One-Stop-Shop pre investorov
Spoločnosť RoTTeL, s.r.o. im ponúka svoj súkromný priemyselný park Haniska pri Prešove, niekoľko potenciálnych priemyselných parkov a lokalít na východnom a strednom Slovensku.

Posledná kolónia v Európe
Gibraltár vraj bude britský do tých čias, kým pod úpätím Skaly budú pobiehať opice. Na šiestich kilometroch štvorcových sa ročne ocitne sedem miliónov turistov.

Horolezec vrchol nikdy nedobyje
Mám dosť rezervovaný vzťah k slovenskému horolezectvu. Jeho vývoj sa mi nepáči. Chýba v ňom cieľavedomosť, tvrdosť, kladenie si vysokých latiek,“ tvrdí Ivan Fiala, predseda Klubu fair play SOV.

Dokonalá Európa (2.časť)
Názor Skupiny Európskych socialistov v EP. Lisabonská stratégia: Európa investuje do systému vzdelávania veľmi málo, jeden z piatich Európanov odchádza zo školy predčasne.

Aké je slovenské nadzvukové stíhacie letectvo?
V komplexných vzdušných stretoch celých formácií s využitím všetkých dimenzií vzdušnej vojny, hlavne informačno-elektronických, majú slovenské MiGy a vlastne celé letectvo malú nádej na úspešné pôsobenie.

Odliv mozgov a jeho dôsledky pre Európu
Koľko objavov a inovácií od motora lietadla cez CD prehrávač až po webové stránky bolo objavených a vyvinutých v Európe, ale nakoniec sa zmenili na skutočný úspech v USA alebo Ázii?

Keď dejiny sveta menia summity
Na Viedenskom kongrese v roku 1814 sa zišla európska smotánka – rakúsky cisár František I., ruský cár Alexander I., štyria králi, 200 kniežat, 700 diplomatov, ministri, generáli, množstvo služobníkov, vojakov a z celej Európy vraj do mesta nad Dunajom dorazilo 100 000 prostitútok.

Abeceda úspechu: Porušte všetky pravidlá!
Skromní a poddajní ľudia môžu mať veľké nadanie a schopnosti, ale veľmi často ich ostatní prehliadnu alebo nedocenia. Arogancia a sebapresadzovanie sú v podnikaní pre dosiahnutie úspechu nevyhnutné.

Majster literárnych umení
„Slováci mali v dejinách starosti s rôznymi národmi, ale vždy sa stávalo aj to, že najväčšie starosti vedel Slovákovi pripraviť Slovák,“ myslí si Ľubomír Feldek.

Júlia Zelená
Venuje sa odevnej a výtvarnej tvorbe, ktorá zahŕňa odevný design a maľbu na hodvábe. Ručne maľovaný hodváb pretvára do podoby odevov, odevných a bytových doplnkov a nástenných textílií.

Dražen Petrovič by sa čudoval!
Do severoamerickej NBA už Európania nevchádzajú s malou dušičkou. Čoraz väčšie obavy z nich majú práve Američania.Slováci v tejto prestížnej lige zatiaľ nehrajú.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac