Apríl 2007

Je Kosovo testom pre Rusko?
Lev Džugajev, člen rady špecialistov RIA Novosti
Generujme progresívne myšlienky v informačných technológiách
Európa má päťdesiat rokov: signál pre nový štart
Krutý omyl futbalového „Brežneva“?
Vitálny svet pre telo aj dušu
Špeciálna príloha o bulharských vínach
Nemáme imperialistické ambície
Budúcnosť Ruska a Európskej únie
Prečo Ukrajina bojuje proti Rusku?
Do pozornosti Dušanovi Čaplovičovi, podpredsedovi vlády SR (2.časť)
Jozef Tiso
Slovensko-maďarská malá vojna
Neposedná autorka
Galéria Andrej Smolák
Nedosiahol svoje maximum

Je Kosovo testom pre Rusko?
Washington Post prevzal článok pod názvom Ruský test v Kosove. Článok by zrejme ostal nepovšimnutý, nebyť jeho autora - Richarda Holbrooka. V prípade víťazstva demokratov vo voľbách je jedným z kandidátov na post štátneho tajomníka americkej exekutívy. Analyzoval názory na kosovskú otázku, ktoré môžu vrhnúť zlé svetlo na očakávaný vývoj najdôležitejších svetových otázok dneška, ako sú napríklad vzťahy USA, NATO a Ruska.
„Nakoniec Srbsko bude musieť čeliť skutočnosti, že Kosovo sa navždy od Srbska oddelí,“ píše R. Holbrooke a pokračuje: „Srbská budúcnosť je v EÚ, ak prekoná paralyzujúce historické mýty.“ Vari autor od Srbov očakáva, že zabudnú na svoju viac než 600 ročnú históriu?
Kosovský problém je neoddeliteľnou súčasťou udalostí v bývalej Juhoslávii a bývalom Sovietskom zväze. Je zrejmé, že sa autor obracia na Rusko a obviňuje ho, že ohrozuje európsku stabilitu. Pán Holbrooke ďalej píše: „Prezident Vladimír Putin využívajúc americké ťažkosti a účinnosť svojej energetickej diplomacie (ktoré sa často javia ako vydieranie) sa snaží o opätovné získanie vplyvu, ktorý Rusko po páde Sovietskeho zväzu stratilo...“
Možno sa domnievať, že Holbrookoví predchodcovia verili prísľubu Rusku, že sa NATO nebude ďalej rozširovať na východ, ak Moskva na oplátku bude súhlasiť so zjednotením Nemecka a rozpadom Varšavskej zmluvy. Počas náročných 90-tych rokov 20.storočia však dali Rusku podmienku, ak nebude realizovať ich odporúčania, nedostane 24 miliárd dolárov do stabilizačného fondu.
Som si istý, že práve tieto udalosti vedú k obavám z Putinovej energetickej diplomacie. Je prirodzené, že Rusko využíva podmienky trhu v krajinách svojho záujmu. Rovnako môže byť chápaný aj jeho záujem a obavy o celosvetový vývoj. Pán Holbrooke však nesúhlasí. Martti Ahtisaari, osobitný zmocnenec OSN, načrtol postupný plán na dosiahnutie nezávislosti Kosova, ktorý prednesie pred Bezpečnostnou radou OSN. „Putin však deklaruje, že Rusko nepodporí žiaden návrh proti záujmom Srbska.“ Pánovi Holbrookovi však neprekáža, že tento Ahtisaariho plán protirečí Rezolúcii OSN 1244 o teritoriálnej integrite, ale obviňuje Moskvu, že „podporuje nesprávne srbské postoje.“
Obviňujúc Rusko, že „nespolupracuje v boji proti násiliu v Kosove“, je Holbrooke presvedčený o správnosti svojho „jednoduchého posolstva“: „ Ak Rusko vetuje Ahtissariho plán, Moskva bude zodpovedná za chaos, ktorý naruší vzťahy so Západom.“
Keďže pán Holbrooke nikdy nekoná bezdôvodne, istotne venujme pozornosť nasledujúcim riadkom: „ Ak Moskva vetuje, respektíve spomalí prijatie Ahtisaariho plánu, kosovskí Albánci jednostranne vyhlásia nezávislosť. Niektoré krajiny vrátane USA a viacero moslimských štátov uznajú nezávislosť Kosova... Na Balkáne nastane krviprelievanie. NATO, ktoré sa zaviazalo udržať mier v Kosove, sa môže opätovne ocitnúť v európskej vojne.“
Ako sami vidíte, kosovská otázka už bola dávno vyriešená bez účasti Srbska. Veď napokon to isté bolo povedané o iniciátoroch udalostí v bývalej Juhoslávii. Takéto vyhlásenia sú viac než cynické.
Presadzovanie národných záujmov je dôležité a akceptovateľné, no malo by sa postupovať veľmi opatrne. Ináč otvoríme povestnú Pandorinu skrinku a nastane situácia podobná zinscenovanému útoku v zálive Tonkin. Niekto, kto si bude myslieť, že sa na jeho krajinu útočí, zhodí napalm na inú samostatnú krajinu. Iní môžu podozrievať Kubu, že ohrozuje národnú bezpečnosť USA a obsadia Grenadu. Ďalší môžu obviňovať Irak z výroby zbraní hromadného ničenia a v krajine zavládne chaos. Nevybudujeme si dôveru k nikomu, kto pácha tie najukrutnejšie zločiny na civilistoch. V niektorých prípadoch nezlepšíme ani bezpečnosť, ani stabilitu danej krajiny, ak podporíme národné právo na sebaurčenie alebo budeme dodržiavať princíp teritoriálnej integrity.
Pán Holbrooke tvrdí, že „Kosovo je jedinečný prípad a nestane sa precedensom pre separatistické hnutie inde vo svete.“ Čo dodať? Po kosovskom prebudení budú nasledovať takzvané zmrazené konflikty v oblastiach bývalého Sovietskeho zväzu.
Počas otváracieho prejavu V. Euro-ázijskeho fóra, ktoré malo názov Oheň na predmestiach - multikulturalizmus, nacionalizmus a imigrácia, úloha štátu a zodpovednosť médií - pán Holbrooke vyhlásil, že politickí lídri - zločinci vyvolávajú súčasné etnické konflikty. Bolo by zaujímavé vedieť, či do svojho zoznamu zahrnul také mená ako Zviad Gamsachurdia, prvý gruzínsky prezident (ktorého politika „provinčného fašizmu“ viedla ku krviprelievaniu v Južnom Osetsku) alebo jeho nástupca Eduard Ševarnadze, za vlády ktorého vypukol krvavý konflikt v Abcházsku? Čo si autor myslí o Michailovi Saakašvilim, ktorého „mierové snahy“ viedli v lete 2004 k porušeniu tak ťažko budovanej dôvery medzi Gruzíncami a obyvateľmi Osetska? Gamsachurdia sa stal národným hrdinom, pomenovali po ňom ulice. Ševarnadze je priateľom s pánmi Bakerom a Genscherom, Saakašvili je veľkým bojovníkom za euro - ázijskú verziu demokracie a spravodlivosti. Logicky nám napadne len jediná odpoveď- tieto prípady nie sú o nič menej jedinečné ako Kosovo. Rusko však o tom bude musieť naozaj popremýšľať, Kosovo je pre neho skutočne dôležitým testom.

Lev Džugajev, člen rady špecialistov RIA Novosti

Generujme progresívne myšlienky v informačných technológiách
Buď bude súčasná vláda realizovať konkrétne prostredie na urýchlenú informatizáciu, alebo postupne zo Slovenska odídu všetci, ktorí v 21. storočí nedokážu existovať v neinformatizovanej spoločnosti,“ tvrdí geoinformatik Milan Klúčar, generálny riaditeľ spoločnosti Corinex Group, a.s.

Európa má päťdesiat rokov: signál pre nový štart
„Musíme urobiť všetko preto, aby sa zachovala podstata tohto reformného úsilia a aby sa toto úsilie zrealizovalo do nasledovných európskych volieb v roku 2009,“ konštatuje Hans-Gert Pöttering, predseda Európskeho parlamentu.

Krutý omyl futbalového „Brežneva“?
„Kolkami medzi športovou verejnosťou voláme peniaze. Keď tam ideme, tak sa pýtame: máš kolky? Bez kolkov ani nechoď. Červený kolok je päťtisícka,“ vysvetľuje Stanislav Szabo, majiteľ ŠK Eldus Močenok.

Vitálny svet pre telo aj dušu
Wellnessový hotel Kontakt v Starej Lesnej vás postaví na nohy, zregeneruje a detoxikuje organizmus, prečistí myseľ, nabije ju novými myšlienkami a energiou.

Špeciálna príloha o bulharských vínach

Nemáme imperialistické ambície
„Tí, ktorí konajú jednostranne, by mali pochopiť, že konajú na vlastné riziko. Ako vidíme v prípade Iraku, každý musí platiť účty za jednostranné podnikanie, konanie,“ myslí si Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí.

Budúcnosť Ruska a Európskej únie
„Európa nie je pripravená na alianciu s Ruskom. Obojstranný dialóg sa obmedzil na nemilosrdné zjednávanie o cene energie,“ píše Sergej Karaganov, dekan Fakulty svetového hospodárstva a politiky, Vyššej školy ekonómie.

Prečo Ukrajina bojuje proti Rusku?
Juščenkove a Saakašviliho pokusy o politickú korektnosť iba čiastočne zakrývajú ich antiruské nálady. Zainteresovaným je jasné, že ich priateľstvo pramení z nenávisti k Rusku.

Do pozornosti Dušanovi Čaplovičovi, podpredsedovi vlády SR (2.časť)
Kam zmizla stredoveká slovenská aristokracia, čo sa stalo s potomkami Mojmírovcov a Koceľa? Stačí iba sucho konštatovať - splynuli s arpádovskou dynastiou?

Jozef Tiso
Ten, ktorého komunisti obesili ako vodcu „krvavého režimu“, v skutočnosti nikoho nezabil, ba vyvinul všetko možné úsilie, aby sa čo najmenej musel prispôsobovať tlakom hrozného suseda.

Slovensko-maďarská malá vojna
Maďarský útok z Podkarpatskej Rusi boli prvou vážnou skúškou Slovenského štátu v marci 1939. Po násilnej úprave hraníc na východnom Slovensku stratilo 1 697 km2 svojho územia a 69 639 obyvateľov.

Neposedná autorka
„Ľudia na našom téritóriu (najmä tí starší) prežili v pomerne krátkom čase toľko prevratných udalostí a zmien, že by ani nebolo normálne, keby ich to nejako nepoznačilo,“ hovorí Anita Tešovičová, spisovateľka, poetka, humoristka a redaktorka.

Zabije mesto Bratislava jazz? „Namiesto toho, aby pomohlo vytvoriť lepšie podmienky, pripravuje nový zákon, ktorý povoľuje hrať hudbu po 18. hodine v sile 40. decibelov, čo je asi na úrovni kaviarenského šumu,“ kritizuje trubkár Juraj Lehotský.

Galéria Andrej Smolák
Výstava obrazov z bratislavskej Galérie Andrej Smolák poputuje do Sniny a iných miest na Slovensku a potom do Bruselu a Štrasburgu. Uvádzame diela niektorých autorov.

Nedosiahol svoje maximum
Dariusz Dziekanowski bol zázračným dieťaťom poľského futbalu, na vrchol však nevystúpil.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac