Apríl 2009

Hľadá sa slovenský prezident na roky 2014 - 2019
Vzdelaná sestra je partnerom pre lekára
Pýcha ,,ostrova Slnka“
Vzkriesenie Palestíny
Novinársky priemysel potrebuje filantropov
Pasivita nie je východisko
Reforma Federálneho rezervného systému
Nová demokracia čaká na odozvu regiónov
Rusko pozná cenu Gruzínska
Bitka o Kosovo nie je skončená
Kosovskí Albánci versus OSN
Veľké Rakúsko ako konfederácia
Šikanovanie zo strany profesorov
Chce ísť stále ďalej
Teodor Križka a jeho krehkosti
Horúca polárna žiara nad Jadranom
Do hokejového vyhnanstva

Hľadá sa slovenský prezident na roky 2014 - 2019
Slovensko má za sebou tretie priame voľby prezidenta. Sláva víťazovi a česť porazenému, presnejšie porazenej! Iveta Radičová zablahoželala Ivanovi Gašparovičovi k víťazstvu, pán prezident sa k porážke svojej súperky nevyjadril. Klasika alebo netaktnosť? Ak by mal pán prezident lepších poradcov, určite by sa pani Radičovej aspoň formálne poďakoval za to, že bola dôstojnou súperkou. Žiaľ, mentalite a kultúre slovenskej politiky ešte stále chýba elegancia, gestá a uznanie kvalít súpera. Platí to však aj o tábore pani Radičovej, ktorý bol ticho a pískal, keď ho vyzývala na gratuláciu Ivanovi Gašparovičovi a rešpektovanie výsledkov volieb. Nie je ľahké hrať sa na demokrata a aké ťažké je ním naozaj byť! Aj vtedy, keď zvíťazí, aj vtedy, keď prehrá.
Čo až také tragické a zlé by sa pre našu krajinu stalo, keby víťaz verejne pozval svoju vyzývateľku na ¬povolebné stretnutie, na ktorom by sa džentlmensky porozprávali napríklad o tom, aké bude Slovensko v najbližších piatich rokoch, ako v ňom rozvíjať kultúru Slovákov a všetkých národnostných menšín, školstvo, zahraničnú politiku, o postave¬ní Slovenska v Európskej únii a o tom, aký bude prínos Slovenska pre európsku politiku? Kampaň bola o všeličom možnom, len nie o týchto podstatných témach. A čo je najhoršie, ani jeden z kandidátov nenavrhol zmenu volebného zákona tak, aby prezidentská kampaň mohla trvať aspoň 2 mesiace a nie úbohých 15 dní. Takisto ani jeden z nich nenavrhol, aby prezidenta mohli voliť aj občania, ktorí žijú v zahraničí.
Ak máme uveriť tomu, že prezidentské voľby sú o osobnostiach, v čom sa títo dvaja najsilnejší kandidáti ako osobnosti prejavili? Ani jeden z nich nezvolal tlačovú konferenciu, na ktorej by predstavil svoj volebný tím a témy, ktorým sa chce ako prezident venovať. ¬Alebo ako a s čím chcú prezen¬tovať Slovensko v zahraničí? Namiesto debát nás mali zaujať bezduché heslá a bilbordy. Ivan Gašparovič kládol dôraz na akési národné cítenie a sociálne programy, ktoré však nekonkretizoval a na dobrú spoluprácu s premiérom a predsedom parlamentu. Iveta Radičová zase na akúsi odvahu byť lepšími a na akúsi slušnú politiku. Obidvaja boli v kampani nevýrazní, ich sloganom chýbal obsah a vízia. Súčasne ¬potvrdili, že ani koalícia, ani opozícia nebola schopná nájsť a občanovi ponúknuť lepších kandidátov. Niektoré médiá navyše vytvárali náladu, že Slovensko potrebuje druhý november 1989 a že pani Radičová je slovenskou Clintonovou a dokonca Obamom?! Aká to absurdita. Verejnosť mala uveriť aj tomu, že ide o zápas medzi dobrom a zlom, medzi Slovákmi a Maďarmi, medzi komunistami a demokratmi. Aké úbohé videnie, keď si uvedomíme, že v obidvoch táboroch pôsobia mnohí absolventi socialistického univerzitného vzdelávania, pracovných metód a spôsobu myslenia...
Slovensko stále nemá na poste prezidenta integrujúcu osobnosť, ktorá by vynikala nielen v slovenskom, ale aj v stredoeurópskom priestore so svojimi názormi, filozofiou, intelektom, morálkou a charizmou. Hrať sa na slovenského Havla v prípade pani Radičovej nestačí. Rovnako nestačí hrať sa na národne a sociálne cítiaceho prezidenta, ktorý nestíha reagovať na výzvy, ktoré majú posúvať Slovensko a jeho občanov ďalej. V našej krajine tak naďalej panuje apatia, nezáujem a znechutenie, občanom chýba nadšenie a väčšia radosť zo života.
Pán prezident nabehol na svoj štandardný každodenný program, pani Radičová sa ponorila do vnútrostraníckeho súboja o miesto volebného lídra ¬SDKÚ-DS pre budúcoročné parlamentné voľby. Cirkus skončil, ideme ďalej. Máme prezidenta, ktorého zvolilo 1,2 milióna voličov. Takmer dva milióny voličov (49%) neprišlo voliť. To je jasná odpoveď všetkým parlamentným politickým stranám a ich lídrom, že ich nezaujíma stranícke a politické delenie Slovenska na Bratislavu a zvyšok krajiny, na juh a sever, na hlavné mesto a regióny, na Slovákov a Maďarov. Ak slovenská spoločnosť nebude naďalej schopná vygenerovať lepších kandidátov na slovenského prezidenta na Slovensku, mala by dať šancu aj uznávaným Slovákom, ktorí žijú v zahraničí.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Vzdelaná sestra je partnerom pre lekára
„Ak sa to, čo naučíme študentov, prenesie do výkonu v zdravotníckych zariadeniach, budeme mať kvalitné slovenské zdravotníctvo na vysokej profesionálnej úrovni,“ tvrdí profesorka Anna Eliašová, dekanka Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity.

Pýcha ,,ostrova Slnka“
Mystické Agrigento a jeho vznešený archelogický raj v údolí chrámov vracia návštevníkov o 2500 rokov späť.

Vzkriesenie Palestíny
Vzorky palestínskej pôdy z Betlehemu, Nazaretu a Jeruzalema akoby farbou naznačovali podstatu TOHO, vďaka ktorému sa tieto tri mestá vryli do pamäti a sŕdc všetkých veriacich kresťanov.

Novinársky priemysel potrebuje filantropov
Napriek stúpajúcemu počtu čitateľov novín na internete „internetových čitateľov“ nemožno považovať za plnohodnotnú náhradu „skutočných“ čitateľov, tlačených novín.

Pasivita nie je východisko
„Žiaľ, niektorí slovenskí „proameričania“, najmä niektorí politici, ¬novinári a analytici si myslia, že majú patent a právo hodnotiť to, kto je pro a kto je protiamerický.

Reforma Federálneho rezervného systému
Kongres i Obamova vláda čelia ťažkej dileme. V snahe zachrániť americký finančný systém, musia najväčším bankám poskytnúť ďalšiu dotáciu.

Nová demokracia čaká na odozvu regiónov
Pod Devínskym hradom sa 28. marca 2009 konal ustanovujúci snem novej politickej strany na Slovensku - Nová demokracia. Prinášame vám podstatnú časť z vystúpenia jej predsedu Tibora Mikuša.

Rusko pozná cenu Gruzínska
Sergej Lavrov, minister zahraničných vecí Ruska, vyjadril nádej, že gruzínsky národ raz bude mať vodcov obhajujúcich záujmy gruzínskeho ľudu.

Bitka o Kosovo nie je skončená
Keby sa jednalo o iný národ ako srbský, možno by sme aj mohli uveriť západným médiám, že bitka o Kosovo je skončená. Situácia je veľmi zložitá na to, aby sme ju ¬predstavili len ako jednu vojenskú operetu Severoatlantického paktu.

Kosovskí Albánci versus OSN
Aj keď Srbi po dlhšom čase dostali prívlastok „dobrých chlapcov“, kosovskí Albánci sa nestali „zlými chlapcami“ ani po niekoľkomesačnom odpore voči uplatneniu tohto plánu OSN.

Veľké Rakúsko ako konfederácia
V článkoch v Slovenských pohľadoch bol Milan Hodža ešte radikálnejší. Kriticky sa postavil proti veteránskemu, letargickému a rusofilsky orientovanému martinskému ústrediu národniarov.

Šikanovanie zo strany profesorov
„Škola je našim druhým domovom a učitelia našími náhradnými rodičmi.“ Túto myšlienku nám vštepovalo okolie odmalička.

Chce ísť stále ďalej
„Myslím si, že keď je človek úspešný, mal by byť aj vďačný. To, že chce napredovať, je úplne logické,“ zamýšľa sa Jozef Vajda, herec a člen činohry SND.

Teodor Križka a jeho krehkosti
V týchto dňoch mu vychádza pozoruhodná kniha Beata Nox, komponovaná ako hudobná skladba do troch viet, z ktorých prvú aj skomponoval hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička.

Horúca polárna žiara nad Jadranom
Chorvátsky umelec Nenad Marasovič zohreje svojimi obrazmi z Visu aj viaceré slovenské galérie, v ktorých bude vystavovať svoje diela.

Do hokejového vyhnanstva
Tvrdé pravidlá hry v kanadsko - americkej NHL pocítil na vlastnej koži i Miroslav Šatan, ktorého preradili do farmárskeho klubu.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac