December 2002

Bojuje za dôstojnosť sudcov a funkčnú nezávislú justíciu
Dopady II. Vatikánskeho koncilu
Zo zjazdovky priamo do bazéna
Přežije Visegradská spolupráce integraci do Unie?
Izraelskí záložníci odmietajú službu počas intifády
David Beckham po titulných stranách novín netúži

Bojuje za dôstojnosť sudcov a funkčnú nezávislú justíciu
„Nevyhovel som politickým tlakom ministra Čarnogurského a nemienim vyhovieť ani teraz. Jednoducho nedovolím, aby sa na jeho pôde premietala politika?, tvrdí JUDr. Štefan Harabin, predseda Najvyššieho súdu SR.

Sankt Peterburg
Albuquerque (Nové Mexiko) V tomto meste, ktoré je rozlohou porovnateľné s Bratislavou, sa už 31 rokov organizuje medzinárodná balónová fiesta za účasti 750 až 1000 balónov.

Dopady II. Vatikánskeho koncilu
„Prakticky sa z liturgie vylúčil latinský jazyk, ktorý bol takmer dvetisíc rokov „materinským jazykom? katolíckej cirkvi a jedným z najvýraznejších znakov jej celosvetovej jednoty. Túto novotu využili jej organizovaní nepriatelia na to, aby vylúčili takmer zo všetkých škôl štúdium latinčiny, čím citeľne znížili kultúrnu úroveň nových generácií?, tvrdí profesor Milan Ďurica.

Afroditin ostrov a Venušina skala
Najkrajšou, ale aj najmocnejšou z bohýň antických mýtov, bola podľa starogréckych bájí Afrodita, bohyňa lásky a krásy. Homér napísal, že bola dcérou najvyššieho boha Dia a bohyne dažďa Dióny. Podľa Hesioda sa mala zrodiť z morskej peny a z mora vystúpiť na ostrove Cyprus.

Zo zjazdovky priamo do bazéna
Bad Gastein leží približne stodvadsať kilometrov od svetoznámeho mesta Salzburg. Príjemnú atmosféru mestečka určite dotvára tristošesťdesiatštyri metrov dlhý termálny vodopád. Prekrásny výhľad naň je práve z hotelovej izby Colonial Sunotel, ale aj z mostíka priamo v strede mestečka je čarovný výhľad na tento netradičný prírodný úkaz.

Druhé Vianoce bez mamy
Písal sa 31. máj roku 2001. Pre väčšinu ľudí to bol deň ako každý iný. V rodine Viktora Polláka však akoby v to teplé májové popoludnie zastal čas. Zákerná choroba vzala mladému mužovi manželku, deťom milovanú matku. Mária nemala ešte ani dvadsaťosem rokov. Ostalo po nej päť párov uplakaných detských očí.

Švýcarské inspirace jako nová výzva doby
Díky přímé demokracii se Švýcarsko určitým způsobem brání i proti negativním důsledkům globalizace, která mocně i na něho doléhá.

Přežije Visegradská spolupráce integraci do Unie?
Od pradávných dob Velké Moravy je dnešní území Polska, Maďarska, Slovenska i České republiky spojeno neviditelnými pojítky spolupráce, společného štěstí, národních katastrof a trpkého zklamání z neuskutečněných tužeb.

Teplé nápoje, ktoré pijú najmä manažéri a podnikatelia
Keď v 20. storočí zosilnelo volanie ľudí po rýchlej príprave kávy, boli začaté výskumy koncentrovaných kávových výťažkov tak, aby nestratili typické chuťové vlastnosti. Súčasne sa hľadali možnosti ako dlhodobo skladovať veľké množstvo kávy a pomáhať tak stabilizovať ceny v rokoch dobrej či zlej úrody.

Medovina by na vianočnom stole nemala chýbať
Keď podľa staroegyptského bájoslovia boh Slnka Ra zaplakal, jeho slzy sa premenili na včely. Tie sa rozleteli po krajine, aby z kalichov kvetov pozbierali sladký nektár. Takto poeticky si v starovekom Egypte vysvetľovali pôvod medu.

Maklér ponúka objektivitu, úsporu času a investícii
RNDr. Katarína Kolibárová (1964), bývalá učiteľka prírodných vied (matematiky a biológie), začala budovať svoju kariéru v poisťovníctve v roku 1996. V auguste 2000 založila spolu so svojim manželom spoločnosť Maxima Broker, s.r.o. a stala sa poisťovacou maklérkou.

Objavení a znovuzabudnutí Slováci v Maďarsku
Žijeme v zaujímavej dobe. Na jednej strane sa Slovensko aj Maďarsko chystajú na vstup do európskeho spoločenstva vyspelých národov, na druhej strane mi ich vzájomné vzťahy občas pripomínajú správanie sa rozmaznaných jedináčikov.

Izraelskí záložníci odmietajú službu počas intifády
V Gaze začal 29-ročný „veterán? prestížnych izraelských Obrnených jednotiek major Rami Kaplan cítiť, že už toho má dosť. Z príkazov, ktoré dostával, mu bolo čoraz viac nanič. Keď ho najbližšie zavolali na každoročnú záložnú službu, povedal nie.

Mladí zatím kopírujou federalistické představy seniorního konventu
„Hlavní problém Konventu mladých tedy vidím v tom, že se jedná o nevolenou, nereprezentativní, nikomu neodpovědnou skupinu mladých lidí, jejíž názory jsou však přijímány jako názory „evropské mládeže?. Jakákoliv kritika na adresu EU a snaha o hlubší diskuzi je označována za protievropskou?, říka Zuzana Figerová, zástupkyně České republiky.

Pozitíva a negatíva vstupu do EÚ
Slovmag, a.s. patrí medzi najúspešnejších exportérov výrobkov vysokej kvality. Keďže veľká časť jeho produkcie smeruje do krajín Európskej únie, o konkrétnych dopadoch členstva Slovenska v EÚ na túto spoločnosť nám napísal Ing. Igor Klátik, predseda jej predstavenstva.

Cnosti a necnosti stredovekých rytierov
Kresťanský rytier stredovekej éry dodržiaval pravidlá boja. Čestného boja. Bitky začínali v dohodnutý čas na zvyčajne dohodnutom mieste - pravidlom bolo skôr to prvé. Útočilo sa smerom vpred, ústup teoreticky nebol možný, čestný rytier volil skôr smrť.

Večerná rapsódia našich hodnôt
Bol jeden neskorý, veľmi neskorý sychravý novembrový večer a ja som sa prechádzal po uliciach nášho sídliska so svojím psom. Díval som sa do tmavých i rozsvietených okien okolitých domov, sledoval som mihotavé svetlo televíznych obrazoviek a rozmýšľal som o ľuďoch, ktorí sedia vo svojich príbytkoch, o ich osudoch, záľubách, starostiach i radostiach. V diaľke som zazrel prichádzať postavu a mimovoľne som potiahol svojho psa bližšie k nohe.

Pavol Megyesi
Venuje sa súčasnej maľbe, ktorá vychádza priamo z počítačovej predprípravy. Pracuje na rozmerných maľbách vytváraných air-brushovou technikou. Obraz sa v jeho snažení stáva objektom, vystupujúcim zo svojej dvojrozmernosti do priestoru.

Zmysel života našiel v dreve
Daniel Kováč, 50-ročný rómsky insitný rezbár, pochádza zo šiestich súrodencov. Otec ich opustil, keď boli ešte malí. „Mama robila všetko pre to, aby nás uživila, ale viete ako to chodí, šesť malých detí, bolo ich treba nachovať, obliecť... A to všetko mama nemohla zvládnuť sama,? spomína.

David Beckham po titulných stranách novín netúži
Kapitán anglickej futbalovej reprezentácie David Beckham je štatisticky najfotografovanejším objektom vo Veľkej Británii. Ešte pred pár rokmi bol na druhom mieste.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac