December 2003

Hrozia nám sankcie z Bruselu, zobudíme sa?
Békéšska Čaba
Festival čabianskej klobásy
Maďarský špeditér aj pre Slovákov
Byť kráľovnou čo najväčšieho počtu Dánov
Slovenský med mieri do západnej Európy
Stará horáreň pre milovníkov vidieckej turistiky
Kresťanstvo a etnogenéza Slovákov
Čo tak vziať klobúk a odísť?
Priekopník podnikateľských inkubátorov
Najhorší velitelia všetkých čias
Prúdenie energií päticou zvierat
Jazz Prešov 2003 a jeho esá
Magda Beleňová
Islandský diamant túži po víťazstvách
"Kalinka" na Stamford Bridge

Hrozia nám sankcie z Bruselu, zobudíme sa?
"Ak budeme žiť stále v tom, že nám chcú zle, na čo sme tam potom išli? Buď si nás budú vážiť, alebo nevstupujme do únie," tvrdí Monika Beňová, líderka strany Smer pre voľby do Európskeho parlamentu.

Békéšska Čaba
Pre mnohých Slovákoch doma a v zahraničí takmer zabudnuté centrum dolnozemských Slovákov v juhovýchodnej časti Maďarska. V 19. storočí bola najväčšou dedinou v Európe.

Festival čabianskej klobásy
Je výborným biznisom pre mesto a výrobcov populárnych čabajok. V tomto roku druhé miesto a 30 000 forintov získala polmetrová klobása vyrobená košickým Cassovia tímom, ktorý viedol akademický sochár Arpád Račko, rodák z Békéššsej Čaby.

Maďarský špeditér aj pre Slovákov
Viete, ktorá firma v Békéšskej Čabe spolupracuje s veľkým počtom slovenských a českých partnerov-živnostníkov? "Je to možno neuveriteľné, ale je to Csaba Sped Kft," tvrdí Géza Galisz, majiteľ tejto špedičnej firmy, ktorá sa zaoberá medzinárodnou prepravou.

Byť kráľovnou čo najväčšieho počtu Dánov
Margrethe II. je v Dánsku právom považovaná za faktor stability a ani najľavicovejšie orientované sily nepropagujú republikánske zriadenie. "Kráľovské dvory svojim spôsobom perzonifikujú spoločné korene. Predstavujeme kontinuitu v krajine v dobe, keď sa veľa vecí mení. Jediným spôsobom, ako môže monarchia pokračovať, je pochopenie svojho záväzku u mladej generácii, ako aj radosť z tohto záväzku," tvrdí kráľovná.

Slovenský med mieri do západnej Európy
"Situácia na domácom trhu je katastrofálna. Na pultoch nájdete nielen nekvalitný tovar zo zahraničia, ale aj domáce nezriedka pančované produkty. Je paradoxné, že vonku si nás vážia pre kvalitu nášho medu, ale to čo si kupujeme doma, má od kvality poriadne ďaleko. Pre našinca je totiž pri nákupoch ešte stále rozhodujúca nízka cena," tvrdí Ing. Pavel Blaščák, konateľ spoločnosti MEDAS, s.r.o. Spišská Nová Ves.

Stará horáreň pre milovníkov vidieckej turistiky
"Prvé dva roky to bolo doslova o nadšení. O zisku nemohlo byť ani reči, prevádzku dotovala celá rodina z vlastných zdrojov. Je našou veľkou výhodou, že nie sme úverovo zaťažení. Viac môžeme myslieť na hostí a to je cítiť najmä na atmosfére, ktorá je v našej horskej chate doslova rodinná," tvrdia o jej prevádzke bratia Radek a Richard Macháňovci.

Kresťanstvo a etnogenéza Slovákov
Cyrilo-metodské duchovné dedičstvo a historický odkaz Veľkej Moravy, ako aj prirodzené právo národov na sebaurčenie, morálne i právne zaväzuje slovenských štátnikov, aby nezradili tieto základné hodnoty národa a štátu pri podpisovaní budúceho základného dokumentu Európskej únie.

Čo tak vziať klobúk a odísť?
Stačilo jedno uznesenie vlády SR o príprave predaja nedostavanej budovy SND a všetko bolo zrazu ináč. Osemnásť rokov nikomu budova nechýbala, zrazu o ňu kde kto prejavil záujem. Aký bude ďalší osud tri a pol miliardovej investície?

Priekopník podnikateľských inkubátorov
Projekt zriadenia HI-TECH vedecko-technického inkubátora v Košiciach je jedným z prvých investičných projektov na východnom Slovensku, ktorý bol spolufinancovaný z fondu PHARE. Inkubátor slávnostne otvorili prezident R. Schuster a Erik van den Linden, veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku.

Najhorší velitelia všetkých čias
Pár zaručene úspešných receptov na to, ako podľahnúť slabšiemu nepriateľovi a preriediť stav vlastnej armády. Napríklad britský poľný maršál Haig vo vojne s Nemcami počas štyroch mesiacov dobyl 8 kilometrov a stratil 420 000 mužov.

Prúdenie energií päticou zvierat
Ľavá strana stola sa spája s drakom. Je dobré si na ňu dať symbolický predmet svojich cieľov. Napríklad prekladový slovník pri učení cudzích jazykov, počítač, ak ide o súčasť vašej práce, alebo urobiť priestor pre rozpracovanú diplomovku. Jeden môj známy má v tomto rohu stola nahú sošku bohyne lásky.

Jazz Prešov 2003 a jeho esá
Veľký návrat slávnej a legendárnej zostavy po 20-tich rokoch: Peter Lipa - Luboš Andršt a ich Blues Band. Medzinárodný jazzový festival Jazz Prešov je druhým najstarším jazzovým festivalom na Slovensku.

Magda Beleňová
Táto rodáčka z Nevického (1951) pri Užhorode je absolventkou Ľvovskej akadémie výtvarných umení a členkou Národného zväzu umelcov Ukrajiny. Venuje sa grafike, maľbe, keramike, textilnej tvorbe (ručne tkané tapisérie), dekoratívnemu umeniu a komornej sochárskej tvorbe.

Islandský diamant túži po víťazstvách
S Eidurom Gudjohnsenom sa spája štatistický unikát, vo ficiálnom medzištátnom zápase striedal svojho otca! Ako 13 - ročný nastupoval za islandský výber do 16 rokov a keď dosiahol tento vek, prestupoval do holandského veľkoklubu PSV Eindhoven.

"Kalinka" na Stamford Bridge
Ruský dravec na anglickej futbalovej burze. Leto prinieslo fanúšikom Chelsea a anglickej verejnosti obrovský šok. Obľúbený londýnsky tím kúpil ruský miliardár Roman Abramovič, 36 - ročný spolumajiteľ ropnej spoločnosti Sibneft.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac