December 2004

Nedajme si ukradnúť Tatry
Vášnivý Európan a parlamentár
Demokracia na úrovni Európy
Oceľová poézia
Nevytvárajme nové symboly nedohody
Maltézska omša na počesť Svätej Alžbety
Prevlaka - chorvátsky apendix
Bez Krone by nebol Tomark
Priekopník investičnej transparentnosti
Kto vybuduje "bianco" priemyselné parky?
Oživujú investorov pre východné Slovensko
Ústavná zmluva - cesta k silnejšej Európe
Významný staviteľ Budapešti
Naše iné deti
Kto zladí olivové ratolesti a zbrane?
Medzi slovom a obrazom
Zuzana Bobrovská
Symbol ľudskej vôle

Nedajme si ukradnúť Tatry
Priznám sa, milí čitatelia, že tento môj príhovor sa mi píše veľmi ťažko. Smútim totiž za svojou mamou, ktorá nás, mňa i mojich štyroch mladších súrodencov, spolu s otcom viedla celým svojim životom k láske ku vzdelaniu, literatúre a umeniu, kresťanstvu, ľuďom, vlasti a národu, poriadku a systému. Pochovali sme ju práve 19. novembra 2004 - v deň, keď sa Slovenskom prehnala ničivá víchrica, ktorá ukázala svoju silu aj v Nemecku, Poľsku a Rumunsku. Na Slovensku najviac zasiahla mesto Vysoké Tatry a jeho okolie, srdce slovenských veľhôr. Keď som videl zábery televíznych kamier z miesta tejto prírodnej katastrofy, po prvom šoku som si položil otázku: prečo víchrica zasiahla práve Vysoké Tatry, ktoré sú spolu s Nízkymi Tatrami národným symbolom Slovákov a Slovenska? Odpoveď som nehľadal v logických a odborných meteorologických súvislostiach, ale v dialógu medzi Zemou a Nebom.
Hoci mi bolo v ten deň veľmi ťažko, mojou hlavou preletela myšlienka: asi sa to muselo stať, aby sme sa konečne spamätali nielen ako ľudia, ale najmä ako národ a občania štátu, ktorý je v zahraničí všeobecne stále vnímaný ako malá, chudobná a neznáma krajina. Tragédia v Tatrách nám ponúka veľkú šancu, oveľa väčšiu ako nám pripravili zdiskreditovaní aktéri a dediči 17. novembra 1989 na sivých uliciach slovenských miest. Nedefinovanej podstate slobody, ktorú nám vtedy ako malým a naivným deťom dovolili komunisti privolať zvončekmi, dali tvár neférových čistiek a rehabilitovaného komunistického myslenia v duchu hesla Kto nie je s nami, je proti nám. Toto myslenie sa uplatnilo nielen v politike, ale aj v privatizácii. A čo je najobludnejšie na jeho podporu využili neverifikované zoznamy bývalej komunistickej štátnej bezpečnosti, ktorými sa niektorí z nich teraz vzájomne vydierajú a dokazujú si svoju politickú a morálnu čistotu...
Tatry nám ponúkajú tvár národnej slobody a jednoty, duchovnej sily a spolupatričnosti. Vyzývajú nás k tomu, aby sme ako tá víchrica odfúkli zo svojich hláv pätnásťročné politické a privatizačné smetie, zakomplexovaných jedincov. Najmä tých, ktorí si nedokázali vybudovať prirodzený rešpekt a úctu v profesnom ani rodinnom živote a stále hľadajú svoje uplatnenie iba v politike, čiže vo verejnej službe nám - ľuďom, národu a občanom. Prestaňme ich vnímať, osloboďme sa od ich prázdnych rečí. Povedzme im, nahrajte sa na video a CD, a púšťajte si tie reči o ničom len sebe! Možno vám dáme do klobúka aspoň symbolickú jednu slovenskú korunu...
Tatry nám nalievajú čistý kyslík, utišujú naše duše svojou majestátnosťou a tichom. Posúvajú nás k myšlienke, aby sme naše Slovensko vytiahli na pevnejšiu národnú a duchovnú zem. V roku 1989 sa Slovensko vynáralo z duchovného i spoločenského bahna, aby sa vzápätí povinne ponorilo do kečupu americkej kultúry, privatizácie, európskeho liberálneho hnisu a najnovšie do superstárových televíznych bezduchých opičiek bažiacich po sláve. Slovensko vraj hľadá svoju superstár - hviezdu, ktorá zvládne pesničky prevažne v angličtine a češtine, a bude schopná robiť biznis svojmu stvoriteľovi - peniazom. Prečo Slovensko nehľadá svoju superstár aj v normálnom živote?
Tatry potrebujú tiež peniaze - ale na obnovu a ďalší rozvoj, aby mohli rozdávať radosť, silu a pokoj ľuďom. Je nedôstojné, ak súčasná slovensko-maďarská vláda, ktorá bez problémov dala z našich daní 300 mi­liónov korún na vojnu v Iraku, má problém nájsť minimálne dvakrát toľko a ponížene žiada o pomoc Brusel, respektíve alibisticky vymenuje radšej vládny výbor, o ktorom však nevieme, komu bude zodpovedať a aké bude mať kompetencie pri rekonštrukcii Tatier. Nedajme si ukradnúť Tatry.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Vášnivý Európan a parlamentár
"Euroskeptici nechcú spoločné inštitúcie a spoločné rozhodovanie, ale iba voľnú spoluprácu medzi vládami. To sú tie hlavné dôvody, prečo euroskeptici nepodporujú Ústavu. Dúfam, že pochopia, že ich názory patria do minulosti," tvrdí európsky poslanec Hans-Gert Pöttering, predseda Skupiny EPP-ED v Európskom parlamente.

Demokracia na úrovni Európy
Názor Josepa Borrella Fontellesa, predsedu Európskeho parlamentu, k udalostiam, ktoré ovplyvnili schválenie novej Barrosovej komisie.

Oceľová poézia
Najprv je to niekoľko desiatok ton vážiaci oceľový kolos. Studený oceľový kolos, v ktorom sa sústredili myšlienky konštruktérov a úsilie mnohých remeselníkov.

Nevytvárajme nové symboly nedohody
"Mrzí ma, ak sa dnes niekto snaží dať do slovensko-maďarských vzťahov viac histórie, ako to je potrebné a nepozerá sa do nášho vnútroeurópského okolia, neberie si z neho ponaučenie," myslí si Juraj Migaš, slovenský mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Maďarsku.

Maltézska omša na počesť Svätej Alžbety
Heslo maltézskych rytierov Tuitio fidei, obsequim pauperum - pomoc chorým a chudobným platí dodnes. Ich najdôležitejším cieľom a programom je milovať Boha, hlásať a nasledovať Ježišovo učenie.

Prevlaka - chorvátsky apendix
Z vojenskej základne bude čoskoro turistická atrakcia. Sieť chodieb dlhá tri kilometre vedie miestami až 15 metrov pod povrchom. Okrem vojakov sa sem polstoročia nikto nedostal.

Bez Krone by nebol Tomark
Za osem rokov vyrobil pre druhého najväčšieho nemeckého výrobcu návesov 27-tisíc podvozkových rámov. "Slovensko je zvárovňou celej Európy. Nemusíme sa za to hanbiť. Naopak, v tejto profesii sme odborníkmi," tvrdí Ing. Daniel Tomko, generálny riaditeľ spoločnosti Tomark, s.r.o.

Priekopník investičnej transparentnosti
"Ratingová agentúra vystavuje nezávislé "rizikové vysvedčenie" štátu alebo hodnoteným ekonomickým subjektom tak, aby bol investorom zrozumiteľný rizikový profil týchto subjektov," konštatuje Rudolf Autner, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ nezávislej Slovenskej ratingovej agentúry.

Kto vybuduje "bianco" priemyselné parky?
"Bratislavská centralistická optika považuje za dôležité iba veľké investície. Pre nás v regióne je cenný a vítaný každý, teda aj malý a stredný investor," hovorí Dušan Kováč, bývalý slovenský obchodný radca v Bonne.

Oživujú investorov pre východné Slovensko
"Ponúkame im domáce prostredie, v ktorom ich pozorne počúvame a nevytvárame proti nim odpor, pracujeme v zmysle legislatívnych noriem podľa stavebnej dokumentácie a pri postupoch určených v stavebnom povolení," vysvetľuje Dušan Faix, riaditeľ spoločnosti Ingmat, s.r.o.

Ústavná zmluva - cesta k silnejšej Európe
Názor poskytnutý Skupinou Európskych socialistov (PSE) v Európskom parlamente.

Významný staviteľ Budapešti
Ján Nepomuk Bobula zamestnával liptovských murárov. Postavil letnú rezidenciu a niekoľko súkromných palácov, projektoval vládne a školské budovy. Bol dozorcom výstavby novej budovy uhorského parlamentu a jeho poslancom za obvod Stará Ľubovňa.

Naše iné deti
V renesančnom kaštieli vo Fričovciach bude 5. februára 2005 charitatívny ples pre deti s Dawnovým syndrómom. Organizuje ho Nadácia Pro Humanitas.

Kto zladí olivové ratolesti a zbrane?
Neprídem, dokiaľ bude trvať izraelská okupácia palestínskych území. To, ako Izrael jedná s Palestínčanmi, predčí i holokaust," povedal Kaddúmí, šéf Fatahu, ktorý Netanjahua prirovnal k Hitlerovi a Šarona označil za rasistu a fašistu.

Medzi slovom a obrazom
"Často balansujem na hranici krajností. Tváriť sa a nebyť, to je predsa definícia gýča. Premaľovanie je môj základný tvorivý princíp. Dokonca si namýšľam, že je to čosi ako dialóg minulosti a prítomnosti pre budúcnosť," vysvetľuje Rudolf Fila, maliar, esejista a pedagóg.

Zuzana Bobrovská
Na začiatku to bol akryl a kombinovaná technika na plátne, dnes v jej tvorbe dominuje sklo. Navrhuje a vyrába úžitkové predmety a plastiky zo skla, sklenené výplne dverí a deliace steny v interiéroch, rodinných domoch a v bytoch.

Symbol ľudskej vôle
Lance Armstrong chcel najprv prežiť, potom zúčastniť sa a nakoniec je rekordérom Tour de France.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac