December 2005

Čo chce obnovená SNR, poznáte ju?
Potrebujeme perspektívnu EÚ
Hrad Eger
Systém prijímania európskej pomoci je nutné zmeniť
Div sveta v močiari
Najväčšia malá nemocnica prežila krízu
Obnova Vysokých Tatier
Voda ho vždy priťahovala
„Strecha“ a peniaze KSSZ
Veľká Európa kontra Veľké Rusko
Katolícka cirkev na rozhraní dvoch tisícročí (1.časť)
Veľká Morava či stredoveké Slovensko?
Bolo ich štyridsaťštyri
Barokové sochárstvo Oravy
Moja éra mala svoje čaro

Čo chce obnovená SNR, poznáte ju?
Príslušníci slovenskej elity a slovenskej strednej vrstvy, slovenskí občania, viete o tom, že časť slovenských vlastencov (združení v spoločnosti SI Slovakia Plus a Korene) založila ešte 18.septembra 2004 Slobodnú radu slovenského národa a obnovila SNR pri príležitosti výročia 1. vyhlásenia nezávislosti slovenského národa na Myjave v roku 1848? Neviete? Prinášame vám jej výzvu, pretože nás zaujíma váš názor na túto iniciatívu a či si ju želáte podporovať. Napíšte nám na kurier@dodo.sk alebo pošlite sms na 0903 646 090.

Čo viedlo nás, našu súčasnú generáciu slovenských vlastencov, aby sme obnovili Slovenskú národnú radu, a to práve a jedine tú z roku 1848? Dnes, v pomeroch celkom iných, nových a z hľadiska vtedajších pomerov pre nich, našich predchodcov, nepredstaviteľných. Nuž, celkom to isté, čo viedlo aj ich. Naša nespokojnosť s pomermi v našom štáte! Veď či je súčasná NR SR skutočnou pokračovateľkou Slovenskej národnej rady z roku 1848, keď si neuctila ani len jej meno? Je súčasná Národná rada národná? A ak je národná, je slovenská národná? Už ani ľudová nie je, veď jej „panstvo“ zrušilo ešte aj „deň otvorených dverí“, jediný v roku, keď sa mohol občan zoči-voči stretnúť so svojimi poslancami. Teda ani ľudová, ani národná. Zato je však stranícka! A nielen národnú slobodu a zvrchovanosť okliešťuje svojimi rozhodnutiami, ale obmedzuje aj slobodu osobnú. Slobodu samotných poslancov tak, že umožňuje straníckym grémiám vnucovať vôľu tým, ktorí majú presadzovať nie stranícke, ale národné záujmy!
Čo ešte chýba dnešnej NR SR, že sme sa my, slovenská inteligencia, rozhodli obnoviť tú z roku 1848 v jej historickej podobe nekompromisného ochrancu práv slovenského národa? Ľudia... Čistí a statoční ľudia, neskompromitované osobnosti, významné autority či aspoň v niečom o národ zaslúžilí rádoví členovia. Osobnosti priame, múdre a čestné, ktorých programom nie je naplnenie si vlastných vrecák ani osobná kariére či popularita, ale obetavá služba národu! Tu, práve v tomto je prvá Slovenská národná rada pre dnešok najväčším a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že aj nedostižným príkladom.
Morálka si s politikou nerada ruky podáva. Bodaj by! Veď neraz o ne prišla až po samé ramená. Napriek tomu však inú možnosť nemáme, ako sa v boji o krajší, lepší, spravodlivejší svet znova a znova púšťať do tohto rizika. Nie väčšieho, nie menšieho ako tí veľkí pred nami. Veď vtedy aj teraz ide o všetko, teda o život a kultúru nášho národa. A tento boj je rovnako nevyhnutný ako nekonečný.
Zmysel našej aktívnej účasti v ňom, okrem iného, tkvie aj v tom, aby raz na križovatkách osudu ukazovali naše činy pre národ tiež taký neomylne správny smer našim nasledovníkom, ako to svojimi činmi dokázali naši predchodcovia. Na naplnenie zmyslu života jednej generácie to rozhodne nie je malý čin. Ak to chceme dosiahnuť, musíme sa predovšetkým poučiť na skúsenostiach našich predchodcov.
Pamäť národa je jeho najvzácnejším pokladom! Začrime do jej hĺbok a zvážme, koľko pravdy mal „Očitý svedok“ nami dnes oslavovaných udalostí a čo sa „vďaka“ našej nepoučiteľnosti od tých čias zmenilo.
„Na chorobu tú, nedostatok schopného náčelníctva, trpíme žiaľbohu aj teraz, a jestli pôjdeme aj naďalej smerom nastúpeným, púho agitátorským, lebo ten istý smer, čo panoval za času povstania nášho v roku 1849, smer totižto fantasticko-fatalistického idealizmu a agitácie, vývodi medzi nami aj dnes: tak budeme povše len tak bedákať, stenať, žalovať a potešovať sa mĺkvymi výsledkami a prázdnou nádejou vo skvelú budúcnosť ako teraz, až dotiaľ, kým neupotrebí nás niekto, ktokoľvek čo nevoľný materiál ku svojmu prospechu“.
Je to výzva pre všetkých, pre celý slovenský národ, a zdá sa, že aj pre celý slovanský svet, aby sústredil svoj záujem a smerovanie výchovy svojich elít, už nie tak na ručné práce, omaľovánky a výšivky, ale aby neodkladne začal hľadať a vychovávať si najmä schopných, smelých a múdrych, sebavedomých a svojmu národu bezvýhradne oddaných vodcov a vládcov, ktorí zabránia ničeniu hodnôt nášho národného dedičstva, ako sme toho svedkami dnes. Je to výzva k životu a jeho budúcnosti a je to výzva predovšetkým pre mladú generáciu, lebo je len jedna pravda, ktorá nepopustí čo budeme hromžiť, lebo nariekať. A to tá pravda, že kto si sám nevie vládnuť, tomu vládnu iní!

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Potrebujeme perspektívnu EÚ
Kým farmár v pôvodnej EÚ dostal v priamych platbách 400 eur na hektár, slovenský sotva 70 eur. Vo WTO Európska únia síce rokuje za nás, ale vlastne za nikoho, pretože nie je ekonomická jednotka,“ tvrdí Peter Baco, poslanec Európskeho parlamentu.

Hrad Eger
V malebnom údolí na rozhraní pohorí Bükk a Mátra leží mestečko Eger. Je známe nielen svojimi barokovými pamiatkami, liečebnými termálnymi prameňmi, vínom z okolitých viníc, ale aj stredovekým hradom, vypínajúcim sa na pahorku nad mestom.

Systém prijímania európskej pomoci je nutné zmeniť
Pomenujme problémy s čerpaním eurofondov na Slovensku pravým menom. Na východné Slovensko smeruje o 10 mld korún menej ako na západné Slovensko. To, že Slovensko doposiaľ nečerpalo požadovanú výšku štrukturálnych fondov, nie je vina východného Slovenska. Je to problém národnej úrovne, ktorá celý systém pomoci riadi.

Div sveta v močiari
Keď sa Efez ocitol pod nadvládou kresťanskej Byzancie, začala sa ďalšia etapa jeho pustošenia. Súdržnosť konštrukcie sa narušila a najkrajší iónsky chrám sa zrútil.

Najväčšia malá nemocnica prežila krízu
Manažment chce dosiahnuť jej sebestačnosť a prebudovať ju na modernú horskú nemocnicu Hospital Kežmarok s novým pavilónom. Ročne sa v nej narodí 1200 detí a tento počet ju radí medzi slovenskú špičku. Poisťovne však výkony nemocnice stále podhodnocujú. Dokedy?

Obnova Vysokých Tatier
Projekt na dostavbu a rekonštrukciu strediska Tatranská Lomnica plánuje s investíciami 4 mld slovenských korún. Jeho autori chcú o projekte diskutovať verejne a odborne.

Voda ho vždy priťahovala
„V stavebnej jame Ladce sa čerpalo maximálne 300 litrov za sekundu, v jame Ilava sme museli čerpať šesťkrát viac. Dnes si pri pohľade na starú hydroelektráreň sotvakto uvedomí, koľko bezsenných nocí si vyžiadalo toto dielo,“ spomína 98-ročný Peter Danišovič, legenda slovenskej výstavby vodných diel.

„Strecha“ a peniaze KSSZ
M. Chodorkovský založil fond Otvorené Rusko, ktorý mal za cieľ šíriť demokraciu a podporovať občiansku spoločnosť. Tieto „filantropické“ aktivity mu umožnili veľmi rýchlo nájsť na Západe priateľov a získať vplyv.

Veľká Európa kontra Veľké Rusko
Vladimír Putin nedal Chodorkovského zavrieť do väzenia z politických dôvodov. Hra je zložitejšia a oveľa zaujímavejšia, hrá sa o energetický priestor.

Katolícka cirkev na rozhraní dvoch tisícročí (1.časť)
Za posledných sto rokov vzrástla početne, obrodila sa vnútorne a podstatne posilnila svoj vplyv na medzinárodnom fóre. Ale na púti 20. storočím si aj ona zaprášila nohy a bola poznačená revolučnými zmenami doby.

Veľká Morava či stredoveké Slovensko?
„Až do roku 955, ba formálne až do 1019, sa pod názvom Morava rozumeli krajiny kniežat a kráľov dynastie Mojmírovcov, ktoré v najväčšom rozsahu zaberali veľkú časť strednej Európy od Odry až po Tisu a od hornej Visly až po Dravu.“

Bolo ich štyridsaťštyri
Vzbura náhradného práporu 71. pešieho trenčianskeho pluku v Kragujevaci bola najtragickejšou vzburou v rakúsko-uhorskej armáde. Najnenávidenejším dôstojníkom pluku bol kapitán Július Spira, dôstojník židovského pôvodu, ktorý pochádzal z Turca.

Efektívne vedenie
Vedenie verzus manažment. Skúste si na papier napísať aspoň tri silné stránky vašej osobnosti a tri charakteristiky, ktoré považujete za svoje slabiny. Tak ako?

Barokové sochárstvo Oravy
Medzi zriedkavo vystavované sochárske umenie v zbierkach Oravskej galérie, ktorá oslavuje 40.výročie svojho vzniku, patrí obdobie baroka z konca 17. a začiatku 18.storočia. Ovplyvnilo ho susedné Poľsko, najmä Ludzmierz, pútnické miesto nad Čiernym Dunajcom.

Moja éra mala svoje čaro
Legendárna "čierna perla” navštívila Slovensko dvakrát a pri druhej návšteve sa skutočne bavila. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan jej odovzdal nótu v oficiálnom balení, podľa ktorej jej odpúšťa bratislavský gól z roku 1965.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac