December 2006

Nemenná špecialita demokracie
Východné Slovensko môže byť druhou Viedňou
Paškova novembrová diplomacia
Pán prezident, prečo ste prišli s prázdnymi rukami
Jánošík pod Rákocziho zástavou
Mahón je pýchou Menorky
Znovuzrodenie kozmickej obrany Ruska
Dve senzácie ruského raketového cvičenia
Condit spôsobil revolúciu v poľnohospodárstve aj v boji proti rakovine
Slováci, nie Francúzi, pripravujú svetovú encyklopédiu Cognacu!
Proalbánska politika NATO
Od Lipníckeho potoka na vrchol Iwojimy
Veľká herečka malých úloh
Jazz je tu!
Živé obrazy Beáty Čop
Trpaslík zdolal Maďarov

Nemenná špecialita demokracie
Až na niekoľko výnimiek, Slovensko má stále priemerných a podpriemerných politikov. Mnohí z nich by mali problém si nájsť zamestnanie, podnikať, pracovať vo firmách ako manažéri alebo si zarobiť na slanú vodu. Bohužiaľ, asi preto sú iba v politike a skrývajú sa za imunitu. Niektorí z nich dokonca nikdy nepodnikali, neriadili firmy alebo neniesli za nič zodpovednosť. Aj preto sú v slovenskej politike, pretože iba ona ich dokáže uživiť, keďže ju financujú daňoví poplatníci a sponzori. A preto aj slovenská politika nemá doteraz žiadny výraznejší obsah, vyšehrádsky či stredoeurópsky rozmer, myšlienky, vyššie ciele, ani osobnosti. A čo je naďalej smutné a nešťastné, za 17 rokov vyprodukovala z veľkej časti iba teoretikov alebo sluhov málozrozumiteľných koncepcií a reforiem.
Bahnom, ktoré ich takmer všetkých spája, je živelná transformácia bývalého socialistického a štátneho vlastníctva na súkromné vlastníctvo cez kupónovú, malú či veľkú privatizáciu po novembri 1989 a výpredaj národného majetku po roku 1998. Verejnosť napríklad dodnes nevie, kam zmizol kapitál a majetok bývalej Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska, kto ho oživil a či nebol vliaty do ekonomiky cez privatizačné fondy alebo finančných žralokov, ktorí sa neskôr objavili z večera na ráno s kufríkmi peňazí a s arogantným správaním.
Mnohí slušní i neslušní zbohatlíci, ktorých splodil divoký klondajk na začiatku 90-tych rokov alebo privatizačná servilita voči západu, pôsobia aj v politike. Zakladali alebo sponzorujú politické strany, vlastnia médiá, sú pod ochranou právnikov, robia biznis s lobistickými skupinami a poslancami. Jednoducho riešia svoje osobné záujmy. Je preto smiešne, ak sa jedna časť z nich dnes hrá na moralistov a sudcov a odsudzuje tú druhú časť. Už dávno takmer všetci beztrestne zlegalizovali svoje hriechy, právne očistili majetkové vredy a ukryli zarobené peniaze na anonymné kontá v zahraničí. Aj preto nebol stále nikto z nich odsúdený a potrestaný zhabaním majetku, ak porušil zákony. Tie zákony, ktoré na začiatku chýbali a ktoré sa neskôr stále novelizovali, pretože najprv sa vždy vymyslel biznis alebo tunel a až potom zákon.
A hoci sa na Slovensku bojuje proti korupcii, stále chýba zákon o preukazovaní majetku. Tlak verejnej mienky na jeho prijatie je porovnateľný s tlakom vzduchu v spľasnutej futbalovej lopte. Zato nechýba zákon o lobingu. Toho sa poslanci nebáli. Takže, ak platí prezumcia neviny, musíme veriť tomu, že všetci zbohatlíci sú nevinní a čestní občania, ktorí platia dane, dávajú prácu ľuďom, platia odvody a takto de facto i de jure zabezpečujú kolobeh zdrojov aj pre štát – čiže a najmä pre svojich poslancov a úradníkov, ktorých nominujú politické strany. Takto to funguje aj v iných štátoch, toto je tá pravá a nefalšovaná špecialita demokracie, v ktorej sú šefkuchárom peniaze, čašníkmi politici a jednofarebné médiá a tanierom široké masy ľudí.
Podľa Churchila ľudstvo zatiaľ nič lepšie nevymyslelo.

Východné Slovensko môže byť druhou Viedňou
„Mám pocit, že priemyselný park Záborské je symbolom návratu dôvery investorov voči Prešovu a regiónu, že je možné prísť sem, aj keď tu nie je vybudovaná diaľnica smerom na západ,“ tvrdí podnikateľ, krízový a projektový manažér Miroslav Remeta.

Paškova novembrová diplomacia
Pani Katalin Sziliovej, predsedníčke Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, trvalo takmer 4 mesiace, aby ustúpila z tvrdohlavého prístupu a konečne sa stretla so svojim slovenským kolegom Pavlom Paškom.

Pán prezident, prečo ste prišli s prázdnymi rukami
Juraj Migaš, slovenský mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Maďarsku dokázal presvedčiť prezidentovu kanceláriu, aby do programu jeho návštevy Pilíšskej Čaby (Piliscsaby) „vtlačili“ aj návštevu Slovákov v obci Mlynky.

Jánošík pod Rákocziho zástavou
Rudo Fraňo zo Senváclavu v Maďarsku preložil do maďarčiny a vydal román Jánošík od Milana Ferka.

Mahón je pýchou Menorky
Najosobitejší baleársky ostrov Menorka si získa vari každého návštevníka už od prvej chvíle svojou čerstvosťou, čistotou, prírodou, otvorenosťou a aj bielobou. Ostrov sa totiž oblieka do bieleho šatu, ako nevesta. Je tu závideniahodná kvalita života, pokoj, príkladne zdravá kuchyňa.

Znovuzrodenie kozmickej obrany Ruska
Najviac žiadaným raketovým nosičom na vypúšťanie kozmických aparátov pre vojenské účely by sa pre najbližšie desaťročie mala stať raketa strednej triedy Sojuz-2.

Dve senzácie ruského raketového cvičenia
Nová trojstupňová medzikontinentálna raketa na tekuté palivo RSM-54 môže niesť štyri deliace sa samonavádzacie jadrové hlavice s dosahom do 11 tisíc kilometrov.

Condit spôsobil revolúciu v poľnohospodárstve aj v boji proti rakovine
Ako podporí slovenská vláda výskum a výrobu slovenského unikátneho a strategického prírodného hnojiva v strážskom, ktoré odborne posudzovali v 144 štátoch?

Slováci, nie Francúzi, pripravujú svetovú encyklopédiu Cognacu!
Vitajte v agentúre - škole Testum a jej triedach - cognac embassy, coffee planet a champagne avantgarde. Vitajte v netradičnej škole, kde pôžitky života nie sú zakázané, ale naopak sú hlavným vyučovacím predmetom.

Proalbánska politika NATO
Nezabúdajme na skutočnosť, že proces rozdeľovania Juhoslávie sa začal po smrti Tita a v čase Chomejního islamskej revolúcie v Iráne.

Od Lipníckeho potoka na vrchol Iwojimy
Americkú vlajku na jednej z najznámejších vojnových fotografií vztyčoval Michael Strank, rodák spod tatier.

Die Katze muss weg Potrebujeme vôbec kultúru? Odtiaľ vedie už len krôčik k otázke, načo sú nám predkovia.

Veľká herečka malých úloh
„Nemám recept na dlhovekosť. milujem pohyb, je mi veľmi prirodzený, “ priznáva sa s úsmevom pani Vilma Jamnická, herečka a astrologička.

Jazz je tu!
Osobnosti slovenskej jazzovej scény. „Muzikantom by som však prial viac príležitostí na hranie, väčšiu osvetu a propagáciu jazzu,“ hovorí Michal Motýľ, trombonista a bas trombonista.

Živé obrazy Beáty Čop
Z jej obrazov prýšti energia, ktorú niektorí označujú za liečivú. Jej diela nájdeme v súkromných zbierkach, ale aj v galériách, relaxačných a rekreačných zariadeniach na Slovensku i v zahraničí.

Trpaslík zdolal Maďarov
Na historickom víťazstve v kvalifikácii na ME Malty má zásluhu „československý“ tréner Dušan Fitzel. Prosí o silu pri veciach, ktoré je schopný zvládnuť a snaží sa preniesť cez veci, ktoré sa zvládnuť nedajú.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac