December 2007

Paradoxy našej doby a slovenskej politiky
NATO a EÚ potrebujú strategický dialóg
Nová atrakcia na západnej Ukrajine:
Kedy národniari podporia „malé slovenské námestie?“
Najskôr musíme slúžiť sebe, potom iným
Jánošíkova perla pod Rozsutcom
Výnimočné slovensko-poľské cédečko
White & Case
Boju proti rakovine pomôžu aj mediálne kampane
Coorta Elvetica, udatne a verne!
Koceľ ako ochranca slovenstva pri šírení kresťanskej viery
Nad textami operných diel
Krása zakliata v kove
Učarovala mu hlina
Krásny život bez jediného dolára

Paradoxy našej doby a slovenskej politiky
Je Mikuláš Dzurinda, ktorý verí, že je vodca slovenskej papierovej pravice (lepšie povedané zahraničného kapitálu a nadnárodných korporácií), perspektívnejší politik ako Róbert Fico? Určite nie. Je Vladimír Mečiar, tvrdohlavý a samoľúby budovateľ štátu, perspektívnejší politik ako Mikuláš Dzurinda? Určite nie. Je Pavol Hrušovský, nevýrazný vodca takzvaných kresťanských demokratov perspektívnejší politik ako Vladimír Mečiar? Určite nie. Je Ján Slota, jednoduchý a vulgárny národniar, perspektívnejší politik ako Pavol Hrušovský? Určite nie. A čo súčasný pán prezident? Má skutočného konkurenta na tento post? Určite áno. Koho? Róberta Fica, ktorý sa pokúša na Slovensku vybudovať moderný európsky sociál­ny štát. Pre túto myšlienku hľadá nielen partnerov, ale najmä mysliteľov, ekonómov a nových politikov. Musí ich násjť? Musí, ak chce tento cieľ dotiahnuť do konca. ĽS-HZDS aj SNS to dlhodobo nemôžu byť. Sú síce pronárodné, ale predsa len pravicové strany, hoci deklarujú svoje sociálne cítenie. Ale v terajšej vláde sú iba preto, aby pomohli strane SMER-SD uskutočniť sociálnodemokratický vládny program. Nič viac, nič menej.
Dejiny slovenského národa nepoznajú tvrdých ani umiernenejších slovenských pravičiarov. Slováci reprezentujú národ, ktorý má vo svojom jadre prevažne sociálne, kresťanské a národné cítenie. Nie pravicové. Veľkostatkári a veľkopodnikatelia, ktorí ovplyvňovali hospodársky rozvoj Slovenska v minulosti, boli prevažne Nemci, Rakúšania a Maďari. Súčasná pravica na Slovensku takisto nie je výsledkom domáceho podnikateľského prostredia, ale privatizácie a príchodu zahraničných investorov. Tí potrebovali politických a mediálnych sluhov a „svoje vlády“, aby viedli Slovensko „správnym smerom“, ktorý sa ešte vyskúšal v Mexiku a na Novom Zélande. Odpoveď na výsledky tohoto smeru poznáme: výrazné víťazstvo Róberta Fica v parlamentých voľbách a jeho vysoká podpora v národe. Tento fakt musíme v súťaži politických koncepcií rešpektovať, pretože je výsledkom vôle ľudu, nie populizmu pána Fica a únavy národa z pravicových reforiem, ako nám to podsúvajú niektorí takzvaní mienkotvorní a neomylní politológovia a komentátori.
Po novembrovej vládnej kríze sa iba potvrdzuje, že pána Fica čaká razantné, náročné i kreatívne obdobie. Ak sa rozhodne pre predčasné voľby po vstupe Slovenska do eurozóny, bude to znamenať, že bude chcieť byť opäť premiérom. Ale už so svojím novým politickým partnerom. Buď to bude zvyšok rozpusteného ĽS-HZDS bez pána Mečiara a nevýrazná, no poslušná SNS, alebo nová strana kresťansko-sociálneho typu, ktorá by sa mohla založiť. Vzhľadom na mentalitu národa by to bolo veľmi pochopiteľné. Sociálni demokrati a kresťanskí sociálni demokrati by mohli byť silným tandemom, ktorý by určite podporila aj slovenská rímskokatolícka cirkev. A tá aj dnes podporuje Róberta Fica, nie falošné KDH a SDKÚ-DS. Ak sa pre predčasné voľby nerozhodne, budeme môcť špekulovať aj nad tým, že vážne uvažuje o prezidentskej kandidatúre. Máme sa teda na čo tešiť v roku 2008.
Ale keďže teraz sme v adventnom období, skúsme sa zamyslieť aj nad inými slovami, ktoré som si vypožičal od iného filozofa, pretože nastavujú zrkadlo nám všetkým: „Dnes máme väčšie domy a menšie rodiny. Viac vymožeností, ale menej času. Máme viac titulov, ale menej zdravého rozumu. Viac vedomostí, ale menej súdnosti. Máme viac odborníkov, ale aj viac problémov. Viac zdravotníkov, ale menej starostlivosti. Míňame veľmi bezstarostne, smejeme sa málo. Jazdíme rýchlo, nahneváme sa veľmi skoro. Udobrujeme sa neskoro, čítame málo, televíziu sledujeme veľmi často. A modlíme sa veľmi zriedka. Znásobili sme naše majetky, ale zredukovali naše hodnoty. Hovoríme veľa, milujeme málo a podvádzame veľmi často. Učíme sa to, ako zarábať na živobytie, ale nie to, ako máme žiť. Pridali sme roky životu, ale nie život rokom. Máme vyššie budovy, ale nižšie charaktery, širšie diaľnice, ale užšie obzory. Myslíme viac, ale máme menej. Kupujeme viac, ale tešíme sa z toho menej. Cestujeme na mesiac a späť, ale máme problém prejsť ulicu a navštíviť susedov. Píšeme viac, učíme sa menej. Plánujeme viac, dokončujeme menej. Naučili sme sa ponáhľať, ale nie čakať. Máme vyššie platy, ale nižšiu morálku. Vytvorili sme viac počítačov pre viac informácií, aby sme vytvorili viac kópií, ale menej komunikujeme.“

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor

NATO a EÚ potrebujú strategický dialóg
„Príslušníci našich ozbrojených síl v Iraku odmínovali mechanicky takmer 890 000 m2 a ručne 185 000 m2. Pri odmínovacích prácach bolo zničených približne 660 ton munície. Príprava bojových skupín EÚ je priamou reakciou na vývoj bezpečnostnej situácie za hranicami EÚ,“ hovorí František Kašický, minister obrany Slovenskej republiky.

Nová atrakcia na západnej Ukrajine:
Slovenské nákupy v maďarskej dedine Mali Selmenci, ktorú slovensko-ukrajinská hranica spája s Veľkými Slemencami. Kedysi boli iba jednou dedinou – Slemencami. Slovenské koruny zvyšujú životnú úroveň a zamestnanosť užhorodským obchodníkom.

Kedy národniari podporia „malé slovenské námestie?“
Matičiarom v Rimavskej Sobote pomáhajú aj Maďari. Vodcovia SNS, KDH, SDKÚ i ĽS-HZDS sú k unikátnemu projektu Historické osobnosti Gemera – Malohontu vlažní a tvária sa, že juh Slovenska je agendou iba SMK.

Najskôr musíme slúžiť sebe, potom iným
„Veľkú pomoc od Matice slovenskej očakávam najmä na južnom Slovensku,“ povedal premiér Robert Fico v Martine na zhromaždení Matice slovenskej.

Jánošíkova perla pod Rozsutcom
Špičkové stredisko Vrátna Free Time Zone nereprezentuje iba tradičnú vysokohorskú lyžovačku alpského typu na Slovensku, ale aj celoročnú akraktívnu destináciu cestovného ruchu v Malej Fatre. Hotel Boboty ponúka zase ideálne možnosti pre kongresovú turistiku v horskom prostredí.

Výnimočné slovensko-poľské cédečko
Slovenské ľudové piesne z Nitry, Tekova a Hontu, v ktorom sa operný spev spojil s ľudovou piesňou.

White & Case
Vyhlásená za právnicku firmu roka v regióne strednej a východnej Európy

Boju proti rakovine pomôžu aj mediálne kampane
„Ak USA dávajú na výskum proti rakovine až 17,61 eur na občana, EÚ dáva len 3,42 eur. Ak Veľká Británia dáva na tento výskum 13,18 eur na občana, Slovensko dáva len 0,54 eura,“ konštatuje Irena Belohorská, poslankyňa Európskeho parlamentu.

Coorta Elvetica, udatne a verne!
Švajčiarska garda chráni pápežov už vyše 500 rokov, počas ktorých prešla slávnymi i trpkými momentmi. Jej príslušníci majú za sebou tvrdý výcvik, ovládajú hmaty sebaobrany, výborne strieľajú z rôznych druhov zbraní.

Koceľ ako ochranca slovenstva pri šírení kresťanskej viery
Ak je knieža Pribina, ktorého zabil Rastislav, významný pre slovenskú históriu, tak jeho syn Koceľ je významný pre slovinskú. Čo slovinská literatúra hovorí o Koceľovi?

Nad textami operných diel
„Päťdesiate roky boli takzvanou zlatou érou opery. Vznikali slovenské diela, takmer každú sezónu sa objavil nový pôvodný titul,“ tvrdí pani Jela Krčméry-Vrteľová, významná slovenská libretistka, prekladateľka a dramaturgička.

Krása zakliata v kove
Nová reprezentačná kniha Petra Soleja, najmladšieho autora odbornej literatúry na Slovensku, o novodobej medialérskej tvorbe kremnickej mincovne.

Učarovala mu hlina
„Tomuto slovenskému národu som venoval svoje dielo, aby sa naň a na ľudí, ktorí ho tvorili svojimi životmi i prácou zachovala trvalá pamiatka,“ vyznáva sa Ignác Bizmayer, majster keramikár, zberateľ a národný umelec.

Adriena Bartošová, speváčka, komponistka a klavíristka:
„ Je šťastím pre jazz, že začal byť opäť „in“ pre poslucháčov. A tak sa usporadúva aj viac jazzových koncertov. Chýba mi ich však väčšia propagácia.“

Krásny život bez jediného dolára
Svetoznámy slovinský plavec Martin Strel, ktorý ako prvý človek preplával po dĺžke Amazonku, bojoval v tejto rieke za mier a priateľstvo v čistých vodách. Denne preplával priemerne 80 km a vo vode urobil 30 000 záberov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac