December 2009

Kríza v slovenskej pravici pokračuje
Nemecký Rím
Slovensko musí zvýšiť produkciu potravín
Stretnite sa pri komíne
TANAP hynie na ochranu prírody
Vitajte v roku 2025
Diplomaciou proti okupácii
Vojna ako trest
SĽUK treba vidieť
Majster mikrofónu a pera
Krehkosti spriaznených duší
Akademický maliar Martin Zbojan
Otázniky z Hillsborough

Kríza v slovenskej pravici pokračuje
Zdá sa, že sa na Slovensku opäť pripravuje zjednotenie všetkých opozičných strán proti jednému súperovi. Nasvedčujú tomu mediálne útoky v slovenských denníkoch, ktoré v novembri začali biť hlava-nehlava do Roberta Fica a jeho vlády, a politické vyhlásenia zatiaľ bezzubých lídrov opozičných strán. Zvláštne je, že elektronické médiá (najmä televízie) nie sú v tomto smere veľmi aktívne. Ako keby sa znova našiel silný domáci či zahraničný sponzor, ktorý zavelil do útoku a zo zálohy poslal do poslednej fázy predvolebného bojiska svojich politických a už slabšie sponzorovaných pešiakov. Možno na posledný boj, pretože pripomínajú gladiátorov, ktorí majú dokázať svoju politickú životnosť a schopnosť urobiť čokoľvek, len aby prežili, keďže nič iné, okrem politizovania, robiť nevedia. Tí usilovnejší z nich si želajú, aby sa k nim priblížila repríza a atmosféra obdobia, keď na Slovensku 8 rokov vládla tzv. protimečiarovska koalícia, neskôr moralizujúca pravica s bývalými komunistami a s etnickými a širokospektrálnymi Maďarmi. Vtedy sa pravičiari povinne „zjednotili“ s každým proti režimu ĽS-HZDS, tak ako to bolo dohodnuté v Rakúsku po zásahu z Bruselu, teraz sa majú zjednotiť proti režimu strany ¬SMER-SD, aby ponúkli Slovensku novú a inú alternatívu. Ich obavy z ďalšieho „červeného vývoja“ v štáte, ktorý sa štvrtý rok transformuje na sociálnu republiku a má rekordnú podporu, sú silnejšie ako schopnosť vnútornej sebare¬flexie, bez ktorej nie je možné definovať dôveryhodný „pravicový či stredopravicový program“ pre slovenských voličov. Časy neobmedzenej vlády jednostranne usmerňovaného a riadeného globálneho trhu či nadnárodného kapitálu, pôvodom z USA a EÚ, sa skončili, veľkorysá privatizácia takisto. Už nie je čo predávať a rozdávať, občanom už nestačia mediálne natrénované frázy a romantické pravicové teórie, skončila sa už éra strašenia a vydierania občanov, že keď nezvolia tých a tých, nedostanú sa do EÚ a NATO... Dnes na tieto reči nie sú slovenskí voliči zvedaví. Treba konečne tvoriť a vyjsť z hmly.
Slovensko čelí novým výzvam a novej realite v Európskej únii. Slovensko nevie obnoviť svoju potravinovú a energetickú sebestačnosť, hospodársky závisí od trhu EÚ, energetické suroviny stále dováža najmä z Ruskej federácie. Slovensko má trápiacu sa strednú vrstvu, slabých malých a stredných podnikateľov. Export zabezpečujú daňovo zvýhodňované dielne zahraničných spoločností, ktoré nemajú záujem o slovenský mozog a slovenské technológie. Menšie výrobné firmy zase nemajú kapitál na svoj rozvoj, nevedia čo majú vyrábať a aj keď to vedia, trápia sa, pretože to nemajú kde predať. A tak radšej čakajú na objednávky zo západu a na prácu vo mzde. Aká je to motivácia pre začínajúcich podnikateľov, aby si založili výrobné prevádzky a nestali sa len predavačmi na trhu a obchodníkmi s poistkami či kozmetikou?
Slovenských farmárov nesužuje zlé počasie, ale spracovatelia a nízke nákupné ceny, nedusia ich dlhy, ale obchodné reťazce a dovoz nekvalitných, ale lacných potravín. Rozvoj slovenských regiónov nebrzdí nedostatok regionálnych politikov a nedostatočná infraštruktúra, ale bratislavský cynický centralizmus a nedokončená reforma verejnej a regionálnej samosprávy. Bez rozsiahlejších kompetencií zostanú župy slabé a nevýkonné. Školstvo netrápi nedostatok financií, ale chýbajúca obsahová reforma, ktorá nemotivuje študentov k vede a výskumu. Chýba aj veľmi dôležité prepojenie škôl s praxou. Budovanie znalostnej a vedomostnej spoločnosti neblokujú nízke dotácie, ale chýbajúce osobnosti, ktoré nedokážu prekonať strach a dotované pohodlie, aby národu, vláde, študentom i úradníkom povedali pravdu, aj o slovenských univerzitách, verejných a súkromných vysokých školách.
Kam sa slovenská spoločnosť po 20 rokoch dostala, keď ju stále manažuje viac nevzdelaných ako vzdelaných politikov a tímov úradníkov. Základné otázky musia znieť takto: cítim sa ako občan dobre vo svojom štáte? Cítim, že ma má štát rád, váži si, že pracujem, zamestnávam ľudí, platím dane, vychovám slušné deti? Ako si to váži? Akú vážnosť a úctu mi prejavujú ústavní činitelia štátu a úradníci? Alebo ma štát „buzeruje“ hlúpymi zákonmi a predpismi, alebo napríklad dopravnými policajtmi pre rýchlosť na zlých a preťažených cestách? Koho vlastne občania platia a čo financujú zo svojich daní? Ako to kontrolujú a voči komu vyvodzujú zodpovednosť? A kde - vo volebných urnách a na úradoch, či v krčme, v záhrade alebo na jachte?
Aké odpovede nám na nové výzvy a tieto otázky ponúkajú opozičné pravicové či liberálne strany a zoskupenia? A kto ako zlodej kričí to známe Chyťte zlodeja! Lídri, ktorí nevedia s nikým spolupracovať a myslia si o sebe, že len oni majú ten najsprávnejší názor? Alebo moralisti, ktorí vodu kážu a víno pijú? Nešťastím slovenskej a nadnárodnej pravice je jej neschopnosť sa zjednotiť aspoň v tých najzákladnejších veciach. Nadnárodní pravičiari a liberáli chcú ovládať národných, ostatní sa štiepia na kresťanských, občianskych, konzervatívnych demokratov a „štandardných“ a maďarských demokratov. Majú síce plné ústa demokracie a hodnôt, ale nemajú ani na to, aby rozvíjali aspoň humanistickú tradíciu v národe a do vzájomných vzťahov zakomponovali noblesu a gestá. Aj preto bude zaujímavé ďalej sledovať, ako ich dokáže nepriamo zjednotiť, zneutralizovať a poraziť Róbert Fico, výrazná osobnosť ľavicovej politiky a slovenskej politickej scény. Ak by mal adekvátneho a konštruktívneho súpera aj medzi pravičiarmi, čo zatiaľ nemá, pretože „modrý tábor“ nevygeneroval žiadnu novú výraznú a tvorivú politickú osobnosť (papagájov dosť), určite by sa viac obával o svoje preferencie a o zloženie budúcej vlády. Pol roka pred parlamentnými voľbami pravici ide len o to, aby pán Fico nemal vysoké preferencie a nemal s kým zostaviť budúcu vládu. Pravica je programovo slabá, nezrozumiteľná, demagogická, a čo je najhoršie, okrem kriku a poukazovania na kauzy, nevie obhájiť ani svoju ideológiu a svoje teórie, ktoré presadzovala na Slovensku v rokoch 1998 - 2006.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Pána Orbána zneužívajú na strašenie
„Musíme presvedčiť najmä Slovákov, že sme občianska strana, ktorá samozrejme obhajuje aj záujmy menšín, ale aj záujmy väčšiny,“ tvrdí Béla Bugár, predseda strany MOST-HÍD.

Nemecký Rím
Salzburg je najzelenším mestom v Európe a pre mnohých aj najkrajším mestom v Rakúsku. Komu patrí Mozart, Nemcom? Neuveriteľné - v meste sa koná 4000 kultúrnych akcií v priebehu roka.

Slovensko musí zvýšiť produkciu potravín
„Stali sme sa producentami najhoršie platených a najjednoduchších komodít,“ hovorí minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

Stretnite sa pri komíne
Značka piva Cassovar nezanikla - de¬veloper Global Group ju pretavil do moderných obytných domov, dvoch administratívnych veží, komplexných stravovacích, nákupných a relaxačných služieb a parkovísk.

TANAP hynie na ochranu prírody
Príbeh o tom, ako úradníci a ochranári pomáhajú lykožrútovi smrekovému v Tichej a Kôprovej doline, ničia lesy a škodia vlastníkom lesných pozemkov. Vyvodí štát voči nim zodpovednosť za škody, ktoré spôsobili?

Vitajte v roku 2025
Americké svetové prvenstvo sa skončilo pred pätnástimi rokmi! Hospodárska moc sa presúva na Čínu. Ako dlho bude mať ešte Washington pocit, že si môže dovoliť dotovať úlohu svetového vodcu?

Diplomaciou proti okupácii
Ktoré európske štáty sa (konečne) odpútajú od Izraela a USA a pomôžu Palestínčanom v medzinárodnom uznaní Palestínskeho štátu a jeho územia? Židovský štát ďalej buduje rasistický múr na palestínskych územiach a od roku 1993 zvýšil počet nelegálnych osád až o 1700 krát.

Vojna ako trest
Komu vlastne vyhovovala smrť Františka Ferdinanda d´Este? Vojnovej lobby a Nemecku? Následník rakúskeho trónu vojnu nechcel, naopak do trojspolku cisárov tlačil aj Rusko.

SĽUK treba vidieť
O SĽUKu môžeme čítať, prezerať si plagáty, bulletiny a artefakty, ale plne nás uspokojí až vtedy, keď si naživo pozrieme niektorý z jeho programov.

Majster mikrofónu a pera
„Myslím, že majitelia slovenských médií rezignovali na profesionálnu kvalitu a uspokoja sa s rôznymi náhradnými témami a formami žurnalistickej tvorby,“ hovorí Ernest Weidler, redaktor, publicista a legendárny rozhlasový moderátor.

Krehkosti spriaznených duší
To spomínané alter ego má aj svoje meno. Volá sa Katarína Džunková. Pokúsim sa ju predstaviť cez básne Teodora Križku i cez jej vlastné básne či slová, ktoré sa dostali do fascinujúcej zbierky veršov s názvom Krehkosti.

Akademický maliar Martin Zbojan
Venuje sa komornej maľbe a grafike, tvorbe ex libris; pedagogicky pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy a umenia na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove.

Otázniky z Hillsborough
Ani po dvadsiatich rokoch nie sú vyjasnené okolnosti a príčiny jednej z najväčších tragédií v dejinách športu - 96 mŕtvych fanúšikov FC Liverpool. Slovenské štadióny anglický prízrak zatiaľ obchádza, ale je otázne, dokedy.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac