február 2002

Končí a kandidovať už nebude
Putinove reformy posilnili ekonomický rast Ruska
Mucholapka pre turistov
Desať miliárd dolárov denne
Richard Rybníček
Väzby medzi kresťanstvom a islamom
Cleveland - skanzen slovenského života v USA
Zmodernizuje štruktúry Europarlamentu?
Prvý film Jánošík má 80 rokov

Končí a kandidovať už nebude
Presne v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky v prvom januárovom dni mal päťdesiatosem rokov. Chce odísť z ústavnej funkcie, ale z politiky sa vraj odísť nedá. Označujú ho za kontroverzného politika, ktorého komunisti zatvorili. Poslednému československému komunistickému prezidentovi Gustávovi Husákovi bol však na pohrebe. Ako sa vlastne dostal k moci a prečo je kontroverzným? Aj o tom viac hovorí niekdajší prvý podpredseda federálnej vlády ČSSR, neskôr ČSFR, niekdajší predseda slovenskej vlády a súčasný minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.

Spiš - perla Slovenska
Spiš dostal do daru prekrásnu a pestrú prírodu. Má mnoho podobného so Švajčiarskom. Jeho sever lemujú štíty Vysokých Tatier, ktoré prechádzajú cez Belianske Tatry do jedinečnej scenérie Pienin s riekou Dunajec. Východ uzatvára Levočské pohorie, juh lemuje Spišsko-gemerské rudohorie, na ktoré nadväzujú fantastické bralá a rokliny Slovenského raja. Spiš je aj neobvykle bohatou klenotnicou historických a umeleckých pamiatok.

Putinove reformy posilnili ekonomický rast Ruska
Ruský veľvyslanec Alexander Georgijevič Akseňonok (1942) prišiel na Slovensko v decembri 1998. Je absolventom Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov. Hovorí arabsky, anglicky a francúzsky. V diplomatických službách je od roku 1963. Pracoval na veľvyslanectvách v Líbyi, Libanone, Iraku, Egypte, Jemenskej arabskej republike a Sýrii. Bol veľvyslancom Ruskej federácie v Alžírsku. V rokoch 1996 - 1998 sa ako veľvyslanec so zvláštnym poslaním a splnomocnenec pre Bosnu a východné Slavónsko podieľal na mierovom riešení konfliktu na Balkáne. Tvrdí, že príchod na Slovensko bol pre neho príchodom do raja.

Mucholapka pre turistov
Na ostrove Vis, kde tlčie srdce Jadranu
Vis je spomedzi 67 obývaných ostrovov v Chorvátsku najvysunutejší a pre našinca vari najmenej známy. Tomuto hornatému dalmatínskemu ostrovu sa už od nepamäti vraví „zelená skala?. Trčí z atramentu mora v miestach kde, ako tvrdia tunajší ostrovania, bije aj srdce Jadranu. Veď kde by malo tĺcť, dôvodia, Vis je predsa kvôli strategickej polohe pre námorníkov, vojakov a obchodníkov v tomto exponovanom priestore pojmom už tri tisícročia. Tento neveľký ostrov mal vždy chýr neuralgického bodu v strede osi medzi Benátkami a gréckym súostrovím. Nečudo, že o vládu nad ním bojovali Gréci, Rimania, Byzantínci, Benátčania, Rakúšania, Taliani, Francúzi i Briti.

Desať miliárd dolárov denne
Svetové ceny kovov sa tvoria na London Metal Exchange
Londýn - srdce svetového obchodu a zároveň najvýznamnejšie finančné a informačné centrum vo svete je aj centrom svetového obchodovania s neželeznými kovmi. London Metal Exchange (Londýnska burza kovov) je miestom, kde sa každý deň stretávajú kliky obchodných maklérskych firiem, aby obchodovali na voľnej aukcii s neželeznými kovmi používanými hlavne v priemysle: meďou, primárnym hliníkom, zliatinami hliníka, olovom, niklom, cínom a zinkom.

Elegantná biela technika
Gorenje spolupracuje so svetoznámym návrhárom Pininfarinom
Pravdepodobne každej slovenskej domácej pani sú známe sporáky, rúry na pečenie, práčky, chladničky alebo mrazničky značky Gorenje. Kedysi sa tento tovar ťažko zháňal v bývalých exkluzívnych predajniach Tuzex, teraz je ľahko dostupný (pokiaľ nie je vypredaný) v každom regióne Slovenska. Nech to vyznie akokoľvek, biela technika slovinskej spoločnosti Group Gorenje, d.d. sa na Slovensku predáva už 30 rokov.

Richard Rybníček
generálny riaditeľ TV Global (JOJ TV)
Už na strednej škole dal o sebe vedieť ako bubeník dnes už kultovej kapely Bez ladu a skladu. Tvrdí, že hudobná revolta voči vtedajšiemu komunistickému režimu bola podvedomá, vychádzala z jeho myslenia, nebojoval proti normalizácii. V období raného slovenského kapitalizmu chcel pôsobiť v duchovnej sfére. Biznis mu nevoňal a tak zakotvil na poste výkonného riaditeľa Inštitútu pre verejné otázky. Richard Rybníček, 32-ročný generálny riaditeľ TV Global, je dnes biznisman, ale jeho život vraj nekončí s funkciou, ktorú teraz zastáva.

Väzby medzi kresťanstvom a islamom
Postavenie Pána Ježiša Krista v islamskej viere
Arabi pred islamom žili v skupinách a kmeňoch. Ich civilizácia bola obmedzená na určité kmeňové, spoločenské a morálne hodnoty, ktorými sa riadili vo vnútorných a medzikmeňových vzťahoch. Niektoré ich hodnoty a zvyky boli veľmi užitočné a prispeli k rozvoju vtedajšej spoločnosti, iné však naopak škodili kmeňu a ľuďom žijúcim v ňom.

Cleveland - skanzen slovenského života v USA
Rodisko Paula Newmana má 205 rokov
V minulom roku oslávil Cleveland, dvadsiate tretie najväčšie mesto USA a priemyselné centrum severnej časti štátu Ohio, svoje dvestopiate narodeniny.

Jediné múzeum rock and rollu
Ak si myslíte, že kolískou rock and rollu je Las Vegas, bašta bývalého kráľa rocku Elvisa Presleyho, mýlite sa. Na mape USA musíte ísť poriadne na sever a do štátu Ohio, aby ste v ňom našli mesto Cleveland a v ňom jedinú Sieň slávy a Múzeum rock and rollu na svete.

Zmodernizuje štruktúry Europarlamentu?
Predsedom Európskeho parlamentu (EP), jedinej inštitúcie EÚ, ktorú volia priamo občania, bude do júna 2004, keď sa uskutočnia nové voľby. Porazil svojho konkurenta britského socialistu Davida Martina. Potrebnú nadpolovičnú väčšinu získal až v treťom kole. Zvolenie mu zaistila podpora poslancov za Európsku ľudovú stranu, ktorá v EP disponuje až 232 poslancami, ako aj podpora zelených. Z 586 prítomných poslancov za neho hlasovalo 298 a nadpolovičnú väčšinu získal iba vďaka trinástim hlasom. Ako predseda EP bude mať 15 spolupracovníkov, služobné auto so šoférom a finančné prostriedky na cestovanie. Bude predsedať diskusiám, pomáhať zostavovať legislatívny program a slúžiť ako reprezentant parlamentu. Je synom hodinára, hovorí po francúzsky, anglicky a po írsky.

Neobyčajný príbeh „dvoch hláv? veľkého vezíra
Porážku pri Viedni sa snažil Kara Mustafa „zaretušovať? obvinením iných, sám však krutému osudu neunikol.

Prvý film Jánošík má 80 rokov
Jeho nakrútenie stálo investorov 16 tisíc dolárov
Čo myslíte, kto nakrútil prvý hraný slovenský film? Boli to Česi, Slováci, Maďari, Poliaci, alebo Američania? Správna odpoveď znie: americkí Slováci z Chicaga, presnejšie bratia Daniel a Jaroslav Siakeľovci, Ján Závodný a František Horlivý, ktorí pod výrobnou firmou Tatra Film Corporation Chicago v roku 1921 na filmovom plátne oživili národnú legendu - Juraja Jánošíka.

Marián Urban
Sochám sa venuje od roku 1983. Dovtedy behal, jeho modla bola atletika. Sám o sebe hovorí, že keď sa oženil, prišiel šialený nával toho, čo chcel vypovedať, a najmä ideálny čas. „Keď som prišiel domov, musel som ísť kúriť do pivnice, a čas, ktorý som tam trávil, som venoval klepkaniu do kameňa. V tých rokoch, keď sme mali deti (1986, 1987, 1988) som spravil najviac vecí do kameňa. Až potom som sa dostal k drevu - do toho sa najlepšie robí pri dobrom svetle,? tvrdí Marián Urban z Prešova (1954), levočský rodák. Výtvarnú výchovu, odbor ľudová rezba, sa učil iba na vysokej škole. Pod svoje krídla ho zobral majster Dušan Pončák. V debatách mu poprezrádzal mnohé veci, ktoré by sa ako samouk - umelec nedozvedel. Pri vyrezávaní do dreva nemá predlohu, robí z fleku, ako sa hovorí. Vezme si drevo, približne nakreslí tvar a ide. Model si robí vtedy, keď je to náročnejšia vec, drahý materiál. Inšpirujú ho muzika, ženy, deti, okolie, rastliny a život.

Podnikové informačné systémy
V tomto príspevku čiastočne nadviažeme na posledný, v ktorom sme písali o vírusoch a nebezpečenstve prichádzajúcom po sieti. Vysvetlíme si niečo o vnútropodnikových sieťach intranet, extranet a ďalších ne-toch.

Vášnivého rybára lákal baseball
Český atlét Jan Železný je určite jedným z fenoménov športu 20. storočia. Víťaz troch olympiád po sebe, držiteľ niekoľkých svetových rekordov v hode oštepom. Pritom je stále skromný, ústretový a prívetivý. Presvedčili sme sa o tom sami pri rozhovore, ktorý nám rovnako ústretovo umožnil Železného ex - manažér Jan Pospíšil (po ôsmich rokoch spolupráce ho vystriedal Slovák Alfons Juck). Niesol sa v duchu absolútnej pohody, až sme mali dojem, že spolubesedníkom nie je atletická hviezda, ale bežný človek, s bežnými starosťami a radosťami.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac