Február 2003

Prebuďme sa ako veriaci i ako veriaci občania
Lanzarote
Všechny cesty vedou do metropoly Bavorska
Tajné zbrane Saddáma Husajna
Putinův „obrat na Západ"
Chemko láka nových investorov
Strategická poloha východného Slovenska nemá konkurenciu
Aká je tvoja tvár Slovensko?
Uplatnia samosprávne kraje konečne manažérsky prístup?
Aby Lužičtí Srbové nezmizeli z vědomí německé veřejnosti
Chcú byť kontaktným bodom
Šialenci a blázni na kráľovských trónoch
Vlado Eliáš
Inspiruje ji život, ráda skládá melodie
Hicham El Guerrouj chce odovzdať posolstvo o trpiacich deťoch

Prebuďme sa ako veriaci i ako veriaci občania
„Istotne nenastolíme v Európe raj. Ale znesiteľný domov Európy možno budovať. Nielen paragrafmi a cez políciu, ale aj výchovou, spoločnou prácou, veriaci aj modlitbami. Európa by mala vyrastať zo zdravých kresťanských koreňov, ktoré sú ešte stále živé a mocné. Tu môžu robiť veľa najmä vzdelanci i cez masmédiá", hovorí kardinál Ján Chryzostom Korec.

Lanzarote
Obývaný ostrov v Atlantickom oceáne, súčasť Kanárskych ostrovov. Žije na ňom 106 000 obyvateľov, z toho polovica v hlavnom meste Arrecife. Je známy veľkým množstvom vulkánov (vyše 100), ktoré ovplyvnili jeho celkový vzhľad.

Všechny cesty vedou do metropoly Bavorska
V 8. století se dnešní hlavní město Bavorska skládalo z malé benediktinské osady a několika sedláků. Mnichovu se tehdy říkalo zu den Mönchen (tedy „U Mnichů"). Postava dítěte v mnišském obleku se ve znaku města neobjevuje náhodně. Mnichov však nezůstal pouhou malou vesničkou. Díky své poloze téměř v srdci Evropy se brzy stal oblíbeným místem panovníků, umělců a velkých osobností své doby.

Tajné zbrane Saddáma Husajna
Oblasť Blízkeho východu bola vždy nepokojnou lokalitou, zmietanou početnými vojnami. V poslednom čase sa pozornosť venuje hlavne Iraku a jeho údajnej produkcii zbraní hromadného ničenia. Na základe novej rezolúcie začala pred niekoľkými týždňami svoju misiu ďalšia skupina inšpektorov.

Putinův „obrat na Západ"
Změna americko-ruských vztahů je však pozoruhodná. Důležitou roli v tomto hraje ekonomika. Jenom v klidném ovzduší spolupráce a míru může Rusko získat potřebné investice a zapojit se do světového hospodářského systému. A takto dosáhnout koncem desetiletí srovnatelného HDP na obyvatele jako v Portugalsku, což je jedním z cílů ekonomické politiky ruského prezidenta.

Chemko láka nových investorov
Zmeny vo vlastníckej a organizačnej štruktúre a.s. Chemko Strážske (v tomto roku oslavuje 50. výročie svojho vzniku), respektíve predaj časti chemickej výroby talianskej spoločnosti Aquafil, Spa. (je súčasťou holdingovej spoločnosti Gruppo Bonnazi) umožnili súčasným manažérom Chemka rozšíriť podnikateľské aktivity.

Strategická poloha východného Slovenska nemá konkurenciu
„Tri priemyselné parky na východe Slovenska - Rožňava, Spišská Nová Ves a Humenné dostali zdroje z fondu Phare na prípravu infraštruktúry. Financie z EÚ však nepostačujú, treba tiež podporu zo strany štátu", tvrdí Juraj Augustín, výkonný riaditeľ Centra pre ekonomický rozvoj - Economic Developmemt Center (EDC).

Aká je tvoja tvár Slovensko?
Uplynulo desať rokov od vzniku Slovenskej republiky. Jej zrod patrí spolu s Novembrom 1989 a očakávaným vstupom Slovenskej republiky do NATO a Európskej únie k trom kľúčovým okamihom našich najnovších dejín. Vstup do európskych štruktúr otvára cestu k našej ďalšej existencii a uplatneniu v západnom svete slobody, demokracie a prosperity.

Uplatnia samosprávne kraje konečne manažérsky prístup?
Stále sa neuskutočnila finančná (daňová) decentralizácia a tak sú samosprávne kraje v podstate ešte vždy nesvojprávne. Regionálna samospráva sa borí s výkonom niektorých kompetencií, vláde sa vyčíta nezáujem o jej ďalší rozvoj a presúvanie práve tých problémov, ktoré ona sama roky vyriešiť nedokázala.

Aby Lužičtí Srbové nezmizeli z vědomí německé veřejnosti
„V Saském sněmu máme dva srbské poslance. Jeden kandidoval za CDU a druhý za stranu PDS. V Braniborsku nemáme Srby v parlamentu. Myslím si, že by bylo dobré mít kontakty se Slovenskem na stejné úrovni jako máme s Českou republikou. Rádi bychom měli kontakty i se slovenskou vládou", říká Jan Nuk, předseda Lužických Srbů.

Chcú byť kontaktným bodom
Belgickí Slováci založili krajanský spolok: „Mám pocit, že vytvoriť spoločnú organizáciu, ktorá má fungovať v celej krajine, na území, ktoré ste prijali za svoje miesto pôsobenia, je niečo tvorivé, čo sa prihodí hádam raz v živote", hovorí Valéria Compernolle, predsedníčka Slovenského krajanského spolku v Belgicku.

Šialenci a blázni na kráľovských trónoch
Je tragédiou, keď nespôsobilý človek diriguje chod rodiny, keď sa takýto človek dostane do pozície, v ktorej rozhoduje o iných. Najväčšou tragédiou však je, ak takíto ľudia rozhodujú o krajinách. História nám ponúka veľmi dlhý menoslov šialencov a bláznov na kráľovských trónoch, cisárskych stolcoch, či i v dnešnej ére na prezidentských stoličkách.

Vlado Eliáš
Fotografii sa venuje 20 rokov. Vo svojej tvorbe sa zaoberá klasickou, manipulovanou, digitálnou a počítačovou fotografiou. Zúčastnil sa na viacerých skupinových výstavách v Čechách a na Slovensku. Počas Letnej fotoškoly v Poprade v rokoch 1999, 2000 a 2001 bol lektorom dielní počítačovej fotografie. Práce publikované v tomto čísle sú súčasťou projektu VECI (2001 - 2002), obsahujúcom fotografie vytvorené pomocou skeneru.

Inspiruje ji život, ráda skládá melodie
„Pochopitelně ne vždy tento mediální obraz, a zejména ten, který vytváří takzvaný bulvár o známých osobnostech, odpovídá zcela skutečnosti. Tím chci rozhodně říci, že nejsem tou éterickou bytostí, jsem normální ženská z masa a kostí, která má své starosti, své radosti, dny, kdy je oblačno a zase znovu slunečno", hovoří Ilona Csáková.

Hicham El Guerrouj chce odovzdať posolstvo o trpiacich deťoch
Najlepší atlét sveta za rok 2002 sa teší na Memoriál Emila Zátopka. Vyhrať trofej s jeho menom bude pre Maročana veľkou poctou.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac