Február 2004

Kedy budú USA slobodné?
Slovenská vláda nie je "slobodná"
Zakopan
Priznanie vlastných omylov vedie k náprav
Cez teleskop k rozvoju regiónu a daniam pre štát
Galícia - iné Španielsko
Museion vstáva z popola
Mesto Humenné sa spojilo s podnikateľmi
Návrat dinosaurov
Kríza politických strán, alebo kríza straníckej politiky? (2.)
Chceme Európu, chrám Ducha, alebo Európu, burzu mamony?
Švédsky lev z rodu Vasovcov
Žena a jej ideálny model
Galéria MIRO oslavuje 10 rokov
Marcel Suchý
Rozprávkový príbeh americkej krásky

Kedy budú USA slobodné?
Keď som si po prvýkrát prečítal správy o tom, ako Spojené štáty začali deliť občanov iných krajín z hľadiska "ohrozenia bezpečnosti" pri žiadostiach o víza, ako ich začali pri vstupe do krajiny fotografovať a brať otlačky (ako zločincom), spomenul som si na obdobie, keď som v tejto krajine študoval za peniaze daňových poplatníkov. Vtedy bol ešte prezidentom Bill Clinton, ešte nebol "postihnutý" Monikou...
Označenie ľudí semafórovými farbami mi pripomenuli príhodu, ktorú som prežil v New Yorku pred siedmimi rokmi. Jedného dňa som zaparkoval auto blízko historicky prvého, viac než storočného metra. Bol som zvedavý, ako vyzerá zvnútra. Mal som veľmi divný pocit a môj vnútorný hlas ma napádal, aby som vstúpil do podzemia. Viete si asi predstaviť, ako vyzerajú priestory nepoužívaného metra a jeho stanice - špina, smrad, sem-tam zbadáte hemžiaceho sa potkana a všimnete si, ako po stenách tečie z prasknutého potrubia voda...
Keď som kráčal chodbou stále hlbšie do tmy, začul som kroky a nadávky. Nikoho som ešte nevidel. Iba som počul, ako ma niekto posiela do pi.. a vyhráža sa mi, že mi roztrhne zadok, nech okamžite vypadnem. Priznám sa, zvýšil sa mi tep, ale šiel som ďalej. Zastavilo ma až blikajúce svetlo zo sviečok a dvaja stojaci muži. Vyzerali podobne ako Saddám Husajn, keď ho vytiahli z jamy. Stáli a nadávali mi. Keďže som už bol v tom čase vytrénovaný podobnými nadávkami (na univerzite ma ako prvé naučili nadávať, aby som sa mohol slovne brániť pred magormi a dať im najavo, že sa ich nebojím), pár pikantných nadávok som im adresoval aj ja. Zrejme zabrali, pretože mi prestali nadávať a opýtali sa ma, čo tu robím. Keď som im vysvetlil, že som novinár a že som sa chcel pozrieť na metro, opýtali sa ma, z ktorej "diery" som vyliezol. "Zo Slovenska", odvetil som a hneď som dodal:"Viete, kde to je? Viete, kde je Európa?" Nevedeli, ale tvrdili, že Európu poznajú, že boli v Prahe.
Keďže mi ich bolo ľúto, navrhol som im: Guys, dám vám dvadsať dolárov, viac nemám, ale musíte mi vysvetliť váš životný príbeh." Súhlasili. Jeden mi tvrdil, že vyštudoval medicínu a dlhé roky pracoval ako chirurg. Druhý zase hovoril, že vyštudoval na Harvarde právo a pracoval ako právnik. Keď som sa ich prekvapený opýtal, prečo žijú v metre ako bezdomovci, povedali:"Nevydržali sme ten tlak, tú hrú na cvičené opičky, to tiché vydieranie za názory, iné v súkromí, iné na pracovisku. Tu sme konečne slobodní, tu nám nič nechýba. Máme radi slobodu ducha."
Neviem, či klamali. Z našej debaty a ich argumentácie som sa priklonil k názoru, že mi asi hovorili pravdu. Poďme však do reality. Proti komu bojujú USA vízami a značkovaním ľudí? Proti teroristom? Koho tým ponižujú? Sú Slováci menej spoľahliví ľudia ako napríklad bezvízoví Slovinci? Jedni môžu a druhí nemôžu navštíviť "slobodnú krajinu"? Nie je to skôr o tom, že táto krajina sa mení na akúsi klietku a skanzen ľudí, ktorí neustále bojujú o každý dolár a sú nútení sledovať nekonečné rozprávky o amerických bojovníkov za slobodu a demokraciu v iných častiach sveta? Nemenia sa USA na krajinu, v ktorej už nikto nikomu neverí, každý každého podozrieva a má strach, či ho v rámci boja proti terorizmu nezatknú, nevyhodia z práce? Akokeby sa kvôli rope stali rukojemníkmi vlastného štátu...
Ako málo nám CNN alebo iné americké média vysvetľujú dôvody teroristických útokov a hrozieb proti tejto veľmoci. Ako povrchne analyzujú úroveň skutočnej slobody a ľudských práv, dôstojnosti, ako slabo informujú o vzdelávaní, kultúre a sociálnom cítení národa. Nie som proti USA, ale som proti tomu, aby sa na mňa americký úradník a colník pozeral ako na votrelca a potencionálneho zločinca, keď chcem navštíviť príbuzných alebo priateľov. Uráža ma takýto prístup a som rád, že zo strednej Európy sa voči týmto praktikám ohradili aspoň Poliaci, poľský prezident a primátor Varšavy. Všimli ste si, že na Slovensku ich konanie nekomentoval žiaden politik ani ústavný činiteľ?
Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor

Slovenská vláda nie je "slobodná"
"Táto vláda nikdy neurobí radikálnu zmenu v prospech ľudí. Je to paradoxné, pretože sú v nej tri strany, ktoré sa hlásia ku kresťanstvu a katolíckej cirkvi. Je nepochopiteľné, prečo sú tak antisociálne. Keby nasledovali sociálne učenie cirkvi, ich politika by musela vyzerať inak," konštatuje poslanec Róbert Fico, predseda strany Smer.

Zakopane
Tridsaťtisícové turistické centrum poľských Tatier a regiónu Podhalie Do začiatku II.svetovej vojny malo prezývku "zimná metropola" Poľska, v ktorej sa pravidelne schádzala poľská kultúrna a národná elita. V okolí mesta sa nachádzajú dve populárne lyžiarské strediská - Kasprowy Wierch a Gubalowka. V posledných rokoch sú vyhľadávaným miestom aj ukrajinskými, ruskými a litovskými turistami. Vďaka svojim kapacitám dokáže mesto ubytovať až 70 000 návštevníkov.

Priznanie vlastných omylov vedie k náprave
"Slováci dlho nemali svoj štát. Mnohé národy bez štátu zanikli. Slováci pretrvali. Nie je to dôvod na hrdosť?," pýta sa Štefan Markuš, bývalý slovenský veľvyslanec v Maďarsku.

Cez teleskop k rozvoju regiónu a daniam pre štát
Vďaka Ukrajine má Slovensko najväčší astronomický ďalekohľad v okruhu 1000 kilometrov. Na "krajnom" východe Slovenska vzniká jedinečné astronomické edukačné centrum. Pomôžu slovenskí štátni a samosprávni úradníci nielen slovami, ale aj finančne?

Galícia - iné Španielsko
Počas bohatej histórie dal tento región svetu niekoľko zaujímavých osobností. Napríklad svoje korene tu má aj kubánsky diktátor Fidel Castro a španielsky fašistický politik Francisco Franco, ktorý ovplyvnil nielen život celého Španielska, ale aj značnej časti Európy.

Museion vstáva z popola
Komplex Biblioteca Alexandrina. Sen o vzkriesení lesku starovekého mesta, akýchsi druhých Atén svojej doby, pokračuje. Autori projektu obnovenia slávnej starovekej Ptolemaiovej knižnice si za hlavný cieľ určili šírenie osvety v Egypte, kde negramotnosť dosahuje takmer 40 percent.

Mesto Humenné sa spojilo s podnikateľmi
Na výstavbu infraštrukrúry priemyselného parku v Guttmanove prispeli daňoví poplatníci EÚ viac než 1,3 milióna eúr. Buduje sa v blízkosti úspešnej Priemyselnej zóny Chemes, v ktorej už podniká sedem subjektov so zahraničnou účasťou - z Dánska, Francúzska, Nemecka a Talianska.

Návrat dinosaurov
Od 1. februára je v galérii košického Obchodného centra Optima nezvyčajne rušno. Po prvýkrát zavítalo na Slovensko sedem mohutných a elegantných bylinožravých dinosaurov, druhohorných zvierat spred 150 až 65 miliónov rokov, aby v rámci ojedinelej a exkluzívnej výstavy pod názvom "Návrat dinosaurov" pripomenuli deťom, mládeži i dospelým dobu a prostredie, v ktorej žili.

Kríza politických strán, alebo kríza straníckej politiky? (2.)
Dezorientácia a nemohúcnosť, ktorú odzrkadľujú programy slovenských politických strán, sú v pozadí toho, že Slovensko dodnes nemá konsenzuálne prijatý a rešpektovaný dokument o svojej budúcnosti a cestách, ktorými by sa k tejto vízii chcelo prepracovať.

Chceme Európu, chrám Ducha, alebo Európu, burzu mamony?
Slovenské politické strany nemajú žiadnu jasnú predstavu o tom, ako má vyzerať budúcnosť Slovenska v Európskej únii. Predstavujú si to asi tak, že Brusel rozhodne, Štrasburg schváli a na Slovensku to oni budú iba aplikovať.

Švédsky lev z rodu Vasovcov
Gustáv II. Adolf statočnosťou vyčnieval nad všetkými vojakmi svojej éry. Skončil v Tridsaťročnej vojne ako posledný pešiak. Napriek jeho smrti sa Švédske kráľovstvo stalo najväčšou mocnosťou na severe Európy.

Žena a jej ideálny model
Slovenská spoločnosť je stále veľmi konzervatívna a ťažko akceptuje iný model ideálnej ženy ako matky, ktorá vychováva deti v manželskom zväzku. Toto poznanie potvrdil aj jeden výskum o neúplnej rodine. Zlyhanie manželského modelu neznamená zlyhanie modelu materstva.

Galéria MIRO oslavuje 10 rokov
Od roku 2002 udeľuje Európsku cenu Trebbia za podporu umenia podnikateľským subjektom a tvorcom. Okrem výstavníckej činnosti sa galéria venuje aj vydávaniu pôvodných kníh slovenských a českých autorov a podporuje tvorbu výtvarných umelcov najmä prostredníctvom Nadácie Miro.

Marcel Suchý
Amatérsky fotograf, rodák z Vranova nad Topľou (1967). Špecializuje sa na krajinársku fotografiu. Prierez jeho doterajšej tvorby sa stal základom pre jeho prvú výstavu pod názvom Krajinné zastavenia, ktorá bude verejnosti sprístupnená 20.februára 2004 v Dome umenia Podtatranského osvetového strediska v Spišskej Sobote.

Rozprávkový príbeh americkej krásky
Mia Hamm pre USA, ženský futbal a reklamný trh znamená to, čo David Beckham pre Anglicko a mužský futbal. Aj preto je v zornom poli hollywoodskych scenáristov. Bodaj by nie... Mimochodom, v jednom filme si už Mia Hamm zahrala - v medializovanom diele Blafuj ako Beckham hrá Miu Hamm...

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac