Február 2006

Kedy sa SDKÚ konečne odlepí od KDH a SMK?
Posledný rozkaz pána ministra Lišku
Zvíťazia regióny nad centralistami?
Aramis vo filme posledná légia
„Gibraltar severu“a jeho kontrasty
Raj pre alergikov
Boháč bez hraníc
Hej slovania!
Obyvatelia krymu žiadajú ukončenie ukrajinskej „anexie“ polostrova
Neviete kam na dovolenku? Do kozmu!
Česi a slováci na palubeTitanicu
Spätná väzba je dialóg rovnocenných partnerov
Vľúdny gentleman pódia
3x ad libitum
Statočné tenisové srdce

Kedy sa SDKÚ konečne odlepí od KDH a SMK?
Účasná slovensko-maďarská menšinová pravicová vláda na Slovensku žije ďalej a pravdepodobne dovládne, pretože má svojho nenahraditeľného lídra – premiéra Mikuláša Dzurindu. Keby nebolo jeho a SDKÚ, táto koalícia by sa rozpadla, vôbec by ani nevznikla. Ťažko si možno predstaviť na poste premiéra bojazlivého a konzervatívneho pána Hrušovského, predsedu KDH, alebo jeho militantného sekundanta Vladimíra Palka, ktorého sa boja už aj nenarodené myši. A ešte ťažšie si môžeme na takomto poste predstaviť arogantného Bélu Bugára, či národnostne zakomplexovaného Pála Csákyho, ktorý nezvláda svoju európsku agendu. Hľadať premiéra medzi „zradcami Pavla Ruska“ a dvoma ministrami, ktorí založili neperspektívnu stranu Nádej (mohli ju nazvať aj Krach alebo Katastrofa), je také zbytočné a nezmyselné, ako očakávanie, že raz bude slovenským premiérom Ján Slota z nepravých či pravých národniarov, alebo Ivan Šimko z nejasnej a realite vzdialenej Misie 21.
Význam osobnosti Mikuláša Dzurindu, jeho tmeliace či kombinančné schopnosti pre súčasnú vládnu koalíciu sú porovnateľné s významom osobnosti a kombinančnými schopnosťami Vladimíra Mečiara pre jeho vládu s národniarmi a robotníkmi. Samozrejme, obidvaja majú iný štýl myslenia a iné metódy práce. Spájajú ich však skúsenosti z vodcovstva, premiérskej stoličky a z politických zápasov s opozíciou. Výnimočne aj skúsenosti s večne moralizujúcim KDH, ale z rôznych pozícií. Pán Mečiar s KDH istý čas vládol, potom ho posielal do minulosti, neskôr sa uchádzal o ich pragmatickú koaličnú dôveru. Pán Dzurinda z KDH odišiel a stal sa vodcom opozície voči Mečiarovej vláde. Bitku vyhral, ale vojnu s KDH ešte nie. Svojou rétorikou síce zatienil neobľúbeného stratéga Jána Čarnogurského, ktorého nahradil labilný Pavol Hrušovský, ale dnes ešte pán premiér nemôže tvrdiť, že už porazil aj majstrov intríg a falošnej morálky. Tí proti HZDS a V.Mečiarovi vytiahli a použili všetko, čo sa len dalo, aj paralelné tajné služby, zahraničné spravodajské hry, amerických a britských veľvyslancov, kádrovčíkov z EÚ, hercov, novinárov. Po desiatich rokoch rozleptali HZDS až tak citeľne, že dnes pripomína iba obyčajný šumivý celaskon, ktorý sa rozpúšťa sám vo vode a má veľmi ďaleko od perspektívnej ľudovej strany obhajujúcej záujmy strednej generácie, domáceho malého a stredného kapitálu.
Proti „Mikimu“ zatiaľ nepriamo vytiahli iba korupčné a privatizačné škandály, možno istú lobistickú skupinku, niektorých novinárov verných či strážených KDH a naivných stúpencov takzvanej slušnej politiky. Jeho silu a schopnosti však skúšajú aj inak. Vždy, keď sa koalícia ocitla v kríze, nechali jej riešenie na neho. Svoje pštrosie krky radšej vopchali do piesku nevinnosti a alibizmu aj s krkmi z SMK a vyčkávali.
Inými slovami, za úspech či neúspech hospodárskych reforiem a vládnej politiky nesie zodpovednosť iba SDKÚ. Za reformy v školstve, justícii a polícii KDH, v regionálnej politike, poľnohospodárstve a životnom prostredí SMK. Je evidentné, že KDH a SMK nemajú žiadnu hospodársku agendu, vyjadrujú sa iba k tomu, čo je v réžii SDKÚ. Rezorty ovládané KDH a SMK sú závislé od daňových poplatníkov a európskej finančnej pomoci, nie sú prispievateľmi do štátneho rozpočtu, ale jeho konzumentami. Premiér si však kritiku voči štýlu práce a schopnostiam KDH a SMK dovoliť nemôže, údajne by padla celá vláda, ak by to urobil. Radšej chce opravovať reformy, ale všimnime si – iba v zdravotníctve a v sociálnej oblasti. Zatiaľ sme nepočuli ani slovo o tom, že reformy musí vláda opravovať aj v školstve, poľnohospodárstve alebo v regionálnom rozvoji, či v justícii. Ako to je možné? Chyby urobilo iba SDKÚ? Alebo prečo chce niesť zodpovednosť za celú vládu iba SDKÚ?
Ak chce Mikuláš Dzurinda politicky prežiť, nemal by sa spájať s tými, ktorí sa na ňom iba vozia alebo vezú. Mal by sa jasnejšie vyhraniť a odlepiť od KDH a SMK, nie umelo vytvárať takzvanú silnú pravicovú koalíciu. Opäť s tými istými ľuďmi a stranami, ale tentokrát proti Róbertovi Ficovi? Nedozrel už čas na to, aby sa prepojil zahraničný kapitál s domácim kapitálom v prospech Slovenska a z hry konečne odišli tí, ktorí vedia iba zneužívať náboženské či etnické cítenie starších ľudí a k reálnej pravici majú tak ďaleko ako Lenin k socializmu? Kedy urobí sebareflexiu voči Slovensku a demokracii KDH alebo SMK, kedy zmodernizujú svoje programy a vymenia svojich vodcov, ktorí zlyhali a sú brzdou v ďalšom rozvoji Slovenskej republiky?

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Posledný rozkaz pána ministra Lišku
„Vyslovujem vám vďaku a hold v mene všetkých ľudí, ktorí dokážu odlíšiť dobro od zla. Ak dnešné Slovensko na pomoc mieru vo svete vedelo postaviť štyridsaťdva takýchto vojakov a vojačiek, nie je to malá krajina. Sme na vás hrdí!“ Vojaci, pred polrokom ste sa s touto krajinou lúčili na česko-slovenskej hranici. Bol som pri tom, keď sme vás v mene Slovenska posielali tam, kde je potrebné chrániť životy nevinných ľudí. Pamätám si odhodlanie vo vašich tvárach. Navždy mi pred očami ostane hrdosť, s ktorou ste sa postavili k tejto výzve. Boli sme na vás pyšní.

Zvíťazia regióny nad centralistami?
Presadzuje sociálno-ekonomické záujmy slovenských regiónov. Presviedča Lászlá Gyurovszkého, ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR (SMK) a najmä jeho úradníkov, aby lepšie pochopili filozofiu decentralizovanej európskej pomoci a citlivejšie vnímali životné potreby ľudí v regiónoch a úlohu slovenských regionálnych samospráv. Je členom Výboru pre štrukturálne fondy a Kohézny fond EÚ pri Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR a Monitorovacieho výboru Ministerstva hospodárstva SR pre Sektorový operač­ný program Priemysel a služby. Zúčastňuje sa na zasadnutiach Národného monitorovacieho výboru pre Rámec podpory Spoločenstva 2004-2006, ktorý kontroluje procesy čerpania európskej pomoci. „Mojou absolútnou prioritou je získať peniaze do regiónov. Ak to necháme tak, ako je to teraz, fondy z EÚ opäť nebudú využité efektívne,“ hovorí 42-ročný Ing. Alexander Ernst, riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je počtom obyvateľov najväčším krajom na Slovensku. Podľa Eurostatu však vykazuje druhú najvyššiu nezamestnanosť v rámci všetkých regiónov EÚ (24,2%). Každý druhý mladý človek do 24 rokov tu nemá prácu (42,5%). V tvorbe HDP dosahuje kraj iba 37,2% európskeho priemeru. Z 254 regiónov EÚ horšie výsledky majú iba dve maďarské župy a päť poľských vojvodstiev.

Aramis vo filme posledná légia
Po filme Dračie srdce sa na Spišskom hrade na východnom Slovensku nakrúcali aj časti nového americko-britsko-francúzskeho koprodukčného historického filmu Posledná légia, ktorý má doraziť do slovenských kín v lete tohto roka. Je to dobrodružný príbeh o odvahe, vernosti, odhodlaní a hľadaní nového začiatku. Hovorí o páde rímskeho impéria, vpáde barbarov do Rímskej ríše, zajatí posledného rímskeho cisára Romula Augusta a o ceste deviatej légie, ktorá ako posledná zostala verná Rímu. Slovensko ako koprodukčného partnera pri natáčaní Poslednej légie zastupuje Koliba Production & Services.

„Gibraltar severu“a jeho kontrasty
Pri pohľade na mapu Európy a na malú bodku medzi Belgickom, Francúzskom a Nemeckom by ste si pomysleli, že sa do nej nič nezmestí. Pravdou je opak, v Luxembursku nájdete doslova všetko. Starobylé hrady a zámky, čisté a pekné mestá, čarovné dedinky, krásne lesy, vinice, bohaté múzeá, ideálne podmienky pre horolezectvo i lyžovanie. To všetko vo výhodnom „balení“ na niekoľkých, presnejšie 2 586 štvorcových kilometroch. A v kontrastnom balení – evidentné bohatstvo sprevádza pre našinca až nepochopiteľná skromnosť a striedmosť.

Raj pre alergikov
Prvého júla t.r. budú v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách oslavovať 130. výročie otvorenia prvého klimatického sanatória na liečbu tuberkulózy v bývalom Uhorsku. Prvý liečebný objekt, Sanatórium Royal, sa nachádzal v západnej časti areálu dnešného liečebného domu Branisko, ktorý bol postavený po vzniku Československa. S liečebným domom Palace a reštauráciou Svišť tvoria základ súčasných klimatických kúpeľov, ktoré od roku 1995 vlastní akciová spoločnosť Kúpele Nový Smokovec. Za desať rokov do ich postupnej modernizácie a rekonštrukcie investovala 120 miliónov slovenských korún (3,2 mil.euro). Jej najnovšou investičnou akciou bola výstavba moderného kongresového centra s kapacitou 250 ľudí, ktoré otvorili 15.januára 2006. Ako prví ho „otestovali“ urológovia a sexuológovia na svojom päťdňovom medzinárodnom odbornom sympóziu.

Boháč bez hraníc
Vari niet končiara vo Vysokých Tatrách, na ktorom by aspoň na chvíľu nespočinula jeho noha a z ktorého by sa nepokochal pohľadom na okolitú krásu. Doteraz v nich uskutočnil vyše 500 výstupov a 5 prvo­výstupov. Stal sa najmladším horským vodcom v histórii. Mal iba 15 rokov, keď dostal povolenie vodiť turistov a horolezcov v oblasti Vysokých Tatier. Na vrchole Mont Blanc stál po prvý raz v roku 1955. Nasledovalo Kibo v pohorí Kilimandžára, Aconcagua, Popocatépetl, Chimborazo, Mont Rinjani, Tahat, Elbrus a ďalšie. Doteraz ich bolo takmer sto. Považujú ho za najaktívnejšieho slovenského cestovateľa 20.storočia. Je prvým Slovákom, ktorý bol na všetkých svetadieloch vrátane Arktídy a Oceánie. Uskutočnil tri cesty okolo sveta. Viedol prvú výpravu z Československa na Mount Everest (1984) a prvú slovenskú výpravu na Severný pól (1993). V roku 2000 navštívil Antarktídu. Je autorom a spoluautorom vyše tridsiatich publikácií, spoluzakladateľom Sekcie pre výskum vysokých pohorí pri Slovenskej geografickej spoločnosti SAV a spoluzakladateľom združenia AntArktis. Je dvojnásobný držiteľ ceny SAV za popularizáciu vedy, nositeľ medaily Mateja Bela za prínos pre rozvoj geografických vied, dvojnásobný držiteľ zlatého odznaku JAMES, čestný člen Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV, držiteľ čestného doktorátu Honorary doctor of Duchamp university of Argilia.

Hej slovania!
Každú chvíľu môže vzbĺknuť ozbrojený konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Môže sa to stať nielen na Kryme, ale aj v Chersonskom kraji, kam Ukrajina po udalostiach na myse Saryč sťahuje svoje vojská. Rusko taktiež zosilnilo ochranu majákov a ďalších hydrografických objektov.

Obyvatelia krymu žiadajú ukončenie ukrajinskej „anexie“ polostrova
V polovici januára t.r. prebehli demonštrácie pred budovami mestských úradov v šiestich mestách na Kryme: v Semferopole, Sevastopole, Jalte, Kerči, Jevpatorii a Feodosii. Demonštranti, prívrženci Národného frontu Sevastopoľ-Krym-Rusko, žiadali poslancov, aby sa obrátili na ruskú vládu s výzvou na prijatie opatrení, ktorými by sa vrátil polostrov pod ruskú jurisdikciu.

Neviete kam na dovolenku? Do kozmu!
4. októbra 2004, presne štyridsaťsedem rokov po štarte prvého Sputnika, bola pokorená ďalšia hranica pri ceste človeka do kozmu. Raketoplán Space Ship One (Vesmírna jednička) ako prvý súkromný lietajúci prostriedok dosiahol hranicu kozmického priestoru a úspešne sa vrátil na Zem. Získal tak zvláštnu odmenu tzv. X-prize vypísanú za takýto výkon vo výške 10 miliónov USD.

Česi a slováci na palubeTitanicu
Hodinky dôstojníka Pitmana ukazovali 2 hodiny a 20 minút. Bolo 15. apríla 1912 a práve sa potopil nepotopiteľný Titanic. Zatiaľ čo obrovský kolos klesal ku dnu do hĺbky 3 000 metrov a bol rozlomený na dve časti, väčšina z jeho pasažierov práve začala krutý boj o život v studených vlnách Atlantiku. Tí, ktorí sa nedostali do záchranných člnov, zažívali obrovský hendikep a mali minimálnu šancu na prežitie. Tí, ktorí sa ocitli na záchranných člnoch, mali samozrejme oveľa väčšie šance. O tých prvých i tých druhých sa mnoho povedalo, mnoho popísalo. Pozrime sa na známy príbeh z inej strany, z našej. Položme si otázku - boli na Titanicu aj Česi a Slováci?

Spätná väzba je dialóg rovnocenných partnerov
Je najefektívnejšia, ak sa podáva v čo najkratšom čase po danej udalosti, ktorej sa týka. V rámci nej je potrebné si zvoliť rozumnú časovú periódu, aby emócie nezabraňovali jej racionálnemu prijatiu. Neodkladajte si ju na veľmi neskoré obdobie, pretože je dôležité, aby zážitky boli aspoň ako-tak čerstvé. Pomôže vám to k tomu, aby ste boli jasný a presný.

Vľúdny gentleman pódia
„Divadlo je príťažlivá mágia. Keď sa počas predstavenia snažíte o dve hodiny pravdy, pociťujete veľmi silný kontakt s publikom,“ vyznáva sa zo svojho vzťahu k Tálii herec František Kovár

3x ad libitum
Už ako dieťa som mal rád hudbu. S radosťou som brnkával na klavír, keď sme išli k známym, ktorí ho mali. Rodičia neboli takí solventní, aby mi kúpili klavír, a tak som dostal gitaru. Páčili sa mi „havajky“, ale v Piešťanoch, kde sme vtedy bývali, bol len jeden obchod s hudobnými nástrojmi a tam ich nemali. Začal som hrať na gitaru. Španielska gitara s nakreslenou palmou, snímač z telefónneho slúchadla a rádio namiesto zosilňovača, to boli moje prvé nástroje, na ktorých som začínal. V tom čase, po vojne, sme nemali gramofón, či televíziu. Počúvali sme rádio. Vo vysielaní často hrali bandy Glenna Millera a Karla Vlacha. A tak som sa vlastne dostal k jazzu.

Statočné tenisové srdce
Keď zdolal v strhujúcej dráme finálového zápasu Davis Cupu skvelého Chorváta Ljubičiča, položil si pravú ruku tam, kde mu bije srdce a ukláňal sa na všetky strany. Diváci aplaudovali a nejeden z nich si pomyslel, že v hrudi tohto tenistu bije statočné srdce. Dominik Hrbatý už veru neraz potvrdil, že v ňom bije a že takým slovenským ,,Statočným srdcom“ aj je. Hoci ani to nám nakoniec k vytúženej „šalátovej mise“ nepomohlo. Ozaj, viete, kedy môže Slovensko vyhrať Davis Cup? Vraj vtedy, keď bude mať Dominik štvorčatá. A následne štyroch Hrbatých - tenistov, ktorých odkoučuje z lavičky.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac