Február 2008

Podporí Slovensko srbský návrh na širokú autonómiu Kosova?
Chcú byť úspešnou univerzitou budúcnosti
Európske i svetové unikáty
Vyrieši nový minister Baška problémy Leteckej fakulty TUKE?
Kľúčový hráč v rozvoji IT na východe Slovenska
Nehľadajú kvantitu, ale kvalitu
Priština odmietla rokovať o autonómii
Verifikuje OSN širokú autonómiu pre Kosovo?
Kto je zodpovedný za hladomor v bývalom ZSSR? (II.časť)
Ženy, pozor na magorov a agentúry, ktoré vám sľubujú prácu
Revolučné pohľady na kráľa Sama
Bol osudovou chybou Trianonu gróf Apponyi?
Básnik duše
Osobnosti slovenskej hudobnej scény
Slovenské slovíčka sa nenaučil

Podporí Slovensko srbský návrh na širokú autonómiu Kosova?
Pan Ki-mun, generálny tajomník OSN, v Bratislave oznámil, že zodpovednosť za Kosovo by mala prevziať Európska únia. Doteraz sa o juhosrbskú provinciu stará práve OSN, ktorá chce po deviatich rokoch zutekať z boja, keďže je viac než jasné, že jej plán na vybudovanie multietnického Kosova zlyhal. Keď sa Kosovo dostalo pod správu OSN, svetoví i európski politici tvrdili, že jej misia UNMIK, ku ktorej sa neskôr pridala misia KFOR, zabezpečí mier a ochranu albánskej komunity. Po deviatich rokoch je skutočnosť aj skúsenosť presne opačná – svetová inštitúcia i EÚ musel­i postupne chrániť najmä srbské a iné komunity pred albánskymi represáliami, radikalizmom a etnickými čistkami. Dnes je Kosovo a Metohija etnicky prerozdelené – kosovskí Srbi žijú prevažne na severe provincie, zvyšok ovládli Albánci. Mnohí Srbi ušli do Srbska.

Plnú politickú i právnu zodpovednosť za túto politiku nesú lídri kosovských Albáncov. Majú svoju kosovskú vládu a svoj kosovský parlament, ktorý chce vyhlásiť nezávislosť provincie. Vraj už vedia aj dátum, kedy tak urobia, zatiaľ ho taja. Čo na tom, že práve predstavitelia tejto vlády a časť poslancov parlamentu kedysi vydávali rozkazy a podieľali sa na zabíjaní Srbov v rámci Kosovskej oslobodzovacej armády, vyháňaní aj iných etník z provincie a vyvlastňovaní ich majetku? OSN túto politiku nevedela primerane zastaviť a odsúdiť, v tichosti ju radšej tolerovala a menila skôr svojich vyslancov ako politiku. Dovolila rehabilitovať a legitimizovať nový režim v Kosove a Metohiji prostredníctvom inštitútu slobodných volieb, ktorých sa zúčastňovali iba kosovskí Albánci...

Srbsko ako suverénny štát teda stále nemá žiadne právomoci na svojom zvrchovanom území a dnes diplomaticky bojuje za rešpektovanie rezolúcie BR OSN 1244. Namiesto nezávislosti ponúka širokú autonómiu Kosova a otvorenú spoluprácu so Srbskom a v rámci Srbska. Tento model navrhlo aj Bezpečnostnej rade OSN.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že nerozumný a nepremyslený sľub Billa Clintona, ktorý sľúbil albánskym radikálom nezávislosť Kosova, keď NATO tri mesiace bombardovalo Srbsko, zamestnáva OSN a EÚ viac, než otázka, ako odmietnuť maximalistické požiadavky kosovských Albáncov. Prečo svetoví a európski lídri nehovoria viac o širokej autonómii a dôvodoch, prečo toto budúce usporiadanie provincie tvrdohlavo odmieta kosovská vláda i kosovský parlament? Veď toľko kritizovaný režim Slobodana Miloševiča je už dávnou minulosťou...

Slovensko bolo dva roky nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Je zvláštne, že podobne ako najvyšší predstavitelia EÚ, ani slovenská diplomacia a slovenskí politici stále nevedia vysvetliť základnú otázku: prečo má byť, či nebyť Kosovo nezávislý štát? Prezident Gašparovič povedal, že Slovensko nebude iniciatívne pri uznávaní vzniku samostatného Kosova. „Určite však nepôjdeme tvrdohlavo proti názoru kolektívu EÚ a OSN. Pre problém Kosov­a neexistuje objektívne riešenie, ktor­é by bolo spravodlivé pre obidve strany. Rozhodnutie o tom, či Kosovo bude samostatné, je podľa všetkého už isté. Väčší problém je v tom, čo sa stane potom. Preto bude dôležité, ako sa rozhodne Európa.“ Pán prezident, čo ste chceli vlastne povedať a potvrdiť? Prečo sa bojíte, spolu s ministrom Kubišom a premiérom Ficom, jednoznačne povedať svoj názor? Viete, že Srbsko presadzuje, aby BR OSN prijala rezolúciu o širokej autonómii Kosova v rámci Srbska? Nevyhovuje takéto riešenie slovenským záujmom a Európskej únii? Čo by sa stalo, keby ste spolu so slovenskou vládou a slovenským parlamentom jednoznačne podporili tento srbský návrh? Čo by sa stalo Slovensku, keby jednoznačne povedalo, že BR OSN by sa mala s ním veľmi podrobne zaoberať?

Je jasné, že EÚ nemá jasnú odpove­ď. Proti nezávislosti Kosova sú jednoznačne Španielsko, Grécko, Cyprus a aj Slovensko, ak zoberieme do úvahy deklaráciu slovenského parlamentu z roku 2007. Srbský návrh oficiálne podporuje iba Rusko. Pán prezident Gašparovič urobil chybu, pretože svojimi vyjadreniami zneistil doterajšie postoje Slovenskej republiky ku kosovskej kríze. Vyvoláva tak otázku, čo vlastne Slovensko chce a v čom chce slovenská diplomacia ovplyvňovať politiku EÚ a OSN, ak nevie jednoznačne vysvetliť svoju politiku na Balkáne. Nikto mu predsa neuhryzne z nosa, ak povie svoj zrozumiteľný názor. Paradoxne je, že pán Pan Ki-mun navštívil Slovensko aj preto, aby ho požiadal práve o väčšiu aktivitu na pôde OSN v rámci diskusie nielen o jej reforme, ale aj o budúcom statuse Kosova. Pán prezident Gašparovič, čo bude v Kosove, ak nevyhlási nezávislosť, a čo bude, ak ju vyhlási? Viete to? Vyzvete dovtedy slovenské mimovládne organizácie, aby pomáhali obyčajným Srbom aj Albáncom, alebo radšej si počkáte na rozhodnutie Európy o tom, koľko peňazí bude Slovensko posielať zo svojho rozpočtu do chudobného, ale na nerastné suroviny bohatého Kosova, aby udržalo umelý štát pri živote? Bude tento štát proti Srbsku?

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor

Chcú byť úspešnou univerzitou budúcnosti
„Má Slovensko na vysoké školstvo sumu niekoľko miliárd korún navyše a ešte jednorázovo? Ak áno, tak to urobme, ak nie, tak sa zbytočne nebičujme,“ hovorí Anton Čižmár, rektor Technickej univerzity v Košiciach.

Európske i svetové unikáty
Vo Vlastivednom múzeu v Trebišove sa veľkej pozornosti tešia parné oracie súpravy a americký traktor Fordson z roku 1936.

Vyrieši nový minister Baška problémy Leteckej fakulty TUKE?
A čo urobí s generálnym riaditeľom Sekcie obranného plánovania a manažmentu zdrojov, ktorý nesplnil úlohu a naďalej tak zosmiešňuje armádu, ministra a jeho úradníkov?

Kľúčový hráč v rozvoji IT na východe Slovenska
T-Systems Slovakia bude naďalej podporovať aktivity Košice IT Valley. Prostredníctvom nich a svojich vlastných aktivít chce byť významným aktérom rozvoja IT priemyslu v Košiciach.

Nehľadajú kvantitu, ale kvalitu
RWE Systems Slovakia ponúka IT služby najmä pre koncern RWE a jej partnerov. Do zamestnania prijímajú iba takých kandidátov, ktorí úspešne absolvujú náročný testovací systém a potvrdia, že v ponúkanej pozícii vidia zmysel svojej realizácie.

Priština odmietla rokovať o autonómii
Od príchodu jednotiek UNMIK a KFOR v roku 1999 bolo zavraždených 581 Srbov a 104 členov ďalších etnicky diskriminovaných komunít, 841 Srbov bolo unesených a 960 osôb vážne zranených. Bolo zničených takmer 18 000 domov a rovnaký počet ich bolo vylúpených, 27 000 bytov a domov bolo násilne vyvlastnených.“

Verifikuje OSN širokú autonómiu pre Kosovo?
„V komunistickej Juhoslávii väčšina domácností v Kosove a Metohiji neplatila za elektrickú energiu, ani žiadne poplatky, príspevky, či poistenie,“ hovorí Danko Prokič, srbský veľvyslanec na Slovensku.

Kto je zodpovedný za hladomor v bývalom ZSSR? (II.časť)
Keď na Ukrajine hynuli milióny ľudí, Sovietsky Zväz masovo exportoval obilie a ďalší potravinársky tovar. Stalinský režim paralelne likvidoval ukrajinskú inteligenciu a presídľoval na Sibír obyvateľov Ukrajiny.

Ženy, pozor na magorov a agentúry, ktoré vám sľubujú prácu
Ročne sa obeťami obchodovania stane 600 000 až 800 000 žien a detí, z toho asi 100 000 žien v Európe. Niektoré ženy sú do sexuálneho a pracovného otroctva predávané aj viackrát.

Revolučné pohľady na kráľa Sama
„Ak ste vy služobníci Boží a my pohanskí psi, potom vás môžeme roztrhať vo svojich zuboch, pretože sa takto správate k svojmu Bohu,“ povedal franskému vyslancovi Sihariovi tesne pred bitkou, v ktorej porazil Frankov, Langobardov a Alemanov.

Bol osudovou chybou Trianonu gróf Apponyi?
Podľa maďarských Memoárov boli Slováci „vždy v uhorskom štáte spokojní” a len po 1. svetovej vojne sa stali obeťou českej mocenskej politiky.

Básnik duše
„Zdá sa, že kríza inteligencie, zlyhanie elít je jednou z najväčších bied súčasnosti,“ tvrdí Teodor Križka, básnik, prekladateľ a šéfredaktor dvojtýždenníka Kultúra.

Osobnosti slovenskej hudobnej scény
Fedor Frešo, basová gitara, kontrabas Hudba v súkromných rádiách skĺzla do šedivého guľáša a do nemoty tam opakujú niečo, z čoho chcú mať hit, aby ho potom hrali ešte viac, alebo opakujú tie isté pesničky, lebo sú vyselektované a „vhodné“.

Slovenské slovíčka sa nenaučil
Tenisová jednotka Roger Federer sa nad poctou od Ivana Lendla len úprimne smeje: „Viem, ako veľmi posunul tenis dopredu. Predovšetkým svojou vôľou, prístupom, tým, ako bol schopný tvrdo trénovať.“

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac