január 2002

Nie je miliardár ani boxer
Kras - Rožňava a okolie
Čo majú spoločné Slovinci a Slováci?
Ikona je modlitba
Svidnícke minipivovary sa presadzujú v zahraničí
Dušan Migaš, ktorý presadzuje filozofiu rodinno-manažérskej spoločnosti
Kto sú a čo robia rotariáni?
Mystérium zvané Vesna
Smrdí celá dedina aj medziľudské vzťahy
Millerove predstavy:
Integračné hodnotiace zrkadlo
Českí "tridsiatnici" na východe Slovenska
Umenie voňavého dymu
Ján Hanák
Čo robiť, keď vás napadne vírus?
Myslí na dobytie AmerikyNie je miliardár ani boxer
JUDr. Vladimír Mečiar, zvo-lenský rodák (1942), trojná-sobný premiér slovenskej vlády a predseda HZDS-Ľudová strana nepovažuje sám seba za ľavicového politika. Je už tri roky v opozícii. Ako sám hovorí: ,,chápal som sa a chápem sa ako pragmatik. Som zvyknutý vykonať to, čo treba a je vzhľadom na situáciu potrebné, možné a prospešné. Mám veľmi silné sociálne cítenie."

Kras - Rožňava a okolie
Kras - to sú neodmysliteľné planiny, jaskyne, priepasti, ale i hlboké kaňony a strmé svahy údolí. Biele vápencové bralá i lievikovité krasové jamy. Krasová krajina je osobitým fenoménom a kras rozprestierajúci sa na slovensko-maďarskom pomedzí je najväčším v strednej Európe.

Čo majú spoločné Slovinci a Slováci?
Slovinská veľvyslankyňa Ada-Filip Slivnik začala svoju diplomatickú misiu na Slovensku Bratislave v júni 2000 po tom, čo istý čas pôsobila v Moskve. S našou krajinou sa zoznámila oveľa skôr, pretože ešte v marci 1996 otvorila slovinské veľvyslanectvo v Bratislave a na Slovensku pracovala pol roka. Je kariérnou diplomatkou, ktorá sa posledných 15 rokov venuje strednej a východnej Európe.

Ikona je modlitba
Na Slovensku existuje iba jedna škola ikonopiscov
Dnes už pre mnohých (je to veľká škoda) nie je moderné hovoriť a zamýšľať sa nad tým, či Slováci patria, alebo nepatria k najstarším kresťanským národom. Rovnako ani to, čo pre nich znamená rok 863 a dedičstvo sv. Cyrila a Metoda. Okrem kresťanstva a slovienskych prekladoch Písma priniesli k nám a ostatným Slovanom aj byzantskú kultúru, filozofiu a štruktúru byzantského výtvarného prejavu, ktorý je neoddeliteľne spojený s ikonopisectvom, čiže písaním ikon.

Svidnícke minipivovary sa presadzujú v zahraničí
Potravinárske strojárne Svidník (PSS), a.s., sú jediným slovenským výrobcom a vývozcom minipivovarov na zahraničné trhy. Od roku 1998 vyvážajú tieto zariadenia do Francúzska, Japonska, Mexika, Slovinska, Chorvátska, Trini-dadu a donedávna aj do USA, najmä do štátov Florida, Kalifornia a Maryland.

Dušan Migaš, ktorý presadzuje filozofiu rodinno-manažérskej spoločnosti
Prešovská odevná spoločnosť OZKN (Odevné závody kapitána Nálepku), a.s., je v súkromných rukách šesť rokov. Za tento čas sa postupne preorientovala z výroby športových odevov a odevov na voľný čas na výrobu najmä pánskych oblekov. Z ročnej produkcie smeruje na export takmer 95 percent výrobkov, prevažne do Talianska, Francúzska, Nemec-ka a Česka, kde je najväčším partnerom spoločnosť OP, a.s. Prostějov. V tomto roku sa manažmentu OZKN podarilo zabezpečiť nový trh - Španielsko v rámci spolupráce s výrobno-obchodným koncernom Ynduiceo. Úspech transformácie OZKN na exportnú fabriku sa častokrát spája s Dušanom Migašom (1952), rodákom z Pušoviec, neďalekej dediny pri Prešove, a bratom súčasného predsedu slovenského parlamentu Jozefom Migašom.

Kto sú a čo robia rotariáni?
Služba nadovšetko a pred vlastným záujmom
Na budove, ktorá je súčasťou Staromestskej radnice v Prahe, sú dve novorenesančné okná veľkej sály. V nej kedysi zasadalo zastupiteľstvo Starého Města pražského. Nad nimi je latinský nápis DIGNITATIS MEMORES AD OPTIMA INTENTI: Vedomí si svojej dôstojnosti, konáme len to najlepšie. K tomuto heslu dávnych predstaviteľov hlavného mesta českého kráľovstva sa prihlásili aj českí a slovenskí rotariáni, ktorí si ho vybrali za ústredné motto česko-slovenského dištriktu Rotary International 2240.

Mystérium zvané Vesna
Príbeh letušky, ktorá prežila pád z výšky 10 050 metrov
Tento neuveriteľný, ale skutočný príbeh, je vlastne zázrakom. Stal sa presne pred tridsiatimi rokmi 26. januára 1972 o 17.05 hodine. Pre jeho protagonistku, belehradskú letušku Vesnu Vulovičovú je to dátum druhého narodenia. Prežila totiž explóziu lietadla juhoslovanskej spoločnosti JAT a následný pád z výšky 10 050 metrov. Výbuch bomby, ktorú chorvátski teroristi prepašovali do batožinového priestoru, vzal život všetkým ostatným 27 pasažierom a členom posádky, letiacim z Kodane do Bele-hradu. Trosky lietadla dopadli neďaleko Srbskej Kamenice v blízkosti vtedajších hraníc Československa s NDR.

Smrdí celá dedina aj medziľudské vzťahy
Bude sa kanalizačným škandálom v Brunovciach zaoberať aj Štrasburg?
Obec Brunovce ležiaca na pol ceste medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom sa na území Slovenska už viackrát preslávila. Síce nie tak výrazne ako neďaleké Čachtice v šesťdesiatych rokoch minulého storočia fingovaným filmovaním krvavej Báthoryčky, ale posúďte sami - na území obce je situovaný kaštieľ (dnes majetok Únie žien Slovenska), ktorý okrem iného suploval vrbovskú kúriu v kedysi známom seriáli Vivat Beňovský!

Millerove predstavy:
Nezamestnanosť znížiť zavedením pružnej pracovnej doby, zdravotníctvo ozdraviť likvidáciou poisťovní
Po ťažkostiach pri formovaní novej poľskej vlády začína družina Leszka Millera pracovať. Všetci si kladú otázku, akým spôsobom bude víťazná ľavica realizovať svoje predvolebné sľuby. Aspoň čiastočnú odpoveď mohlo dať programové vyhlásenie nového premiéra, ktoré predniesol v parlamente 25. októbra m. r. Tí, ktorí očakávali, že Miller predstaví spôsoby riešenia všetkých problémov trápiacich poľskú spoločnosť, sa môžu cítiť zavedení. Programové vyhlásenie bolo v podstate súhrnom zbožných prianí formulovaných vo veľmi všeobecnej rovine.

Integračné hodnotiace zrkadlo
Zatiaľ iba Malta a Cyprus sú schopné čeliť konkurenčnému tlaku a trhovým silám v únii
Podľa hodnotiacej Správy Európskej komisie o pripravenosti jednotlivých kandidátskych krajín na členstvo v EÚ, ktorá tvorí súčasť dokumentu "Stratégia rozširovania Európskej únie", pokrok kandidátskych štátov v napĺňaní kodanských ekonomických kritérií prichádza v čase rýchlo sa zhoršujúcej globálnej ekonomickej situácie. Avšak v priebehu roku 2000 a v prvej polovici roku 2001 bol hospodársky rast v kandidátskych štátoch relatívne silný.

Českí "tridsiatnici" na východe Slovenska
Pomník padlých legionárov prežil aj druhú svetovú vojnu, keď stál na hraničnej čiare, stavbe televízneho vykrývača však neodolal
Oficiálnym dátumom vzniku ČSR je 28.október 1918. Slováci sa k novovzniknutému štátnemu útvaru prihlásili Martinskou deklaráciou 30.októbra 1918. Práve na Slovensku bola situácia pred ôsmimi desaťročiami veľmi komplikovaná. Väčšinu územia Slovenska ovládal uhorský byrokratický aparát podporovaný honvédskymi oddielmi a políciou. Aj preto sa nová moc, okrem politických vyhlásení a nariadení, snažila o nastolenie poriadku za podpory oddielov vojska. Škála možností však nebola široká, 60-tisícová armáda československých legionárov sa nachádzala v ďalekom Rusku. Presun legionárov z Talianska bol taktiež komplikovaný. Demobilizovaní vojaci bývalej c. k. armády prispievali skôr k chaosu a anarchii, ktorá začínala túto dobu ovládať. Jednou z výnimiek, ktorá sa prakticky okamžite dokázala zapojiť do služieb československého štátu, bol 30. vysokomýtsky strelecký pluk.

Umenie voňavého dymu
Obrad fajčenia cigary je porovnateľný s vychutnávaním vína
Dnes, keď sa snažíme žiť zdravšie, uberáme si gurmánske špeciality z mäsa. Tvrdíme, že fajčenie a pitie alkoholu je škodlivé. Napriek tomu, sú na svete milióny ľudí milujúci pôžitok z dymu. Nie sú to milovníci "vulgárnych" cigariet, ktoré sú veľmi často terčom kampane proti rakovine, sú to gurmáni pôžitku nádhernej vône a spôsobu vychutnávania si okamihu vyššej kvality života.

Ján Hanák
Jubilejná výstava scénografa a maliara Jána Hanáka (1931) spoločným prezentovaním scénografickej a voľnej maliarskej tvorby umožňuje predviesť autorov mnohotvárny talent. V retrospektívnom prehľade zasahujúcom takmer polstoročie predstavuje Hanáka ako dediča tradícií slovenskej a európskej umeleckej moderny, senzitívneho Stredoeurópana i originálneho autora a zrelého umelca. Domáca, košická, slovenská aj zahraničná verejnosť pozná Jána Hanáka predovšetkým ako scénografa. Popri scénografii sa venuje voľnej maľbe, monumentálnej tvorbe a knižnej ilustrácii. Jubilejnú výstavu pripravila Východoslovenská galéria v Košiciach pri príležitosti autorovho životného jubilea.

Čo robiť, keď vás napadne vírus?
Presedlali na novú alternatívu šírenia cez spustiteľné súbory a elektronickú poštu
Sedíte pri počítači, pracujete a netušíte, že sa k vám blíži nebezpečný útočník. Je tichý, rýchly, bezohľadný. Je ničiaci, deštruktívny, nemá cit a je naprogramovaný ako stroj. Nerozmýšľa, urobí všetko, aby vykonal svoju úlohu. Vie prechádzať cez steny a dozviete sa o ňom, keď už je neskoro. Áno, je to počítačový vírus.

Myslí na dobytie Ameriky
Na Slovensku Miko súperov nemá, sebavedomie cibrí na zahraničie
Tohtoročné majstrovstvá sveta WKA (World’s Kickboxing Association) v kickboxe vo Viedni boli pre Slovákov úspešné. Trinásť medailí - bodaj by sa tak darilo i iným športom! Slovenskí kickboxeri získali na MS dve zlaté, dve strieborné a deväť bronzových medailí. Titul majstrov sveta WKA si vybojovali Martin Miko v light-kontakte do 70 kg a Katarína Šidová v disciplíne hard-kata.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac