Január 2003

Občania musia byť strojcami novej revolúcie
Ikona je modlitba
Časovaná rómska bomba čaká na vládny manažment výkonu
Mladík tromfol starých harcovníkov
Quo vadis občanští demokrati?
Košický Hi-Tech park čaká na svojich prvých investorov
Globálne myslenie neexistuje
Štvornásobné zdanenie občana alebo daňová lúpež štátu
Londýnsky september 2002: treba zastaviť Busha a Blaira
Jak zabránit ztrátě národní svobody?
Sme už všetci pripravení na zidealizované rozšírenie?
Blížia sa k novej maďarskej identite
Čarovné slovíčko „teraz"
Záhadná Stalinova smrť
Tomáš Agat Błoński
Dostaneme sa do povedomia Nemcov ako kultúrny národ?
Posledný hokejový emigrant

Občania musia byť strojcami novej revolúcie
„Revolúcia by mala zmeniť súčasný systém, kde finančná oligarchia ovláda takmer všetko. Dnes miliarda pretučnených ľudí vynakladá veľké prostriedky, aby schudla a ďalšia miliarda nemá dosť jedla. Globalizácia nemusí zaniknúť, musí mať len iný cieľ ako doteraz", konštatuje komunistický poslanec a vedec Karol Ondriaš.

Ikona je modlitba
Ikona je božie slovo - logos, ktoré sa stalo viditeľné. Nezobrazuje pozemské výjavy, ale sprístupňuje veriacemu pohľad do nadzemského, sakrálneho priestoru. Ikona ako zobrazenie Krista, Bohorodičky, svätých a rôznych sviatkov tvorí neoddeliteľnú súčasť liturgického a duchovného života východných cirkví.

Časovaná rómska bomba čaká na vládny manažment výkonu
V návrhu riešenia rómskej problematiky, ktorý vypracovala odborná komisia pri Rade Rómov Slovenska, sa okrem iného navrhuje posilniť právomoci splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na úroveň ministra vlády SR a zriadenie Rómskeho úradu so sídlom v Košiciach ako výkonného orgánu úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Táto rada úzko spolupracuje s ANO, ktorá presadzuje rázny manažment výkonu spoločného projektu práve cez vytvorenie Rómskeho úradu.

Mladík tromfol starých harcovníkov
Keď sa pred deviatimi rokmi vydali Solejovci na cesty po Slovensku, aby svojmu vtedy šesťročnému synovi Petrovi ukázali krásy krajiny, v ktorej žije, ani len netušili, ako výrazne ho táto cesta ovplyvní. Na Sliači sa stretli s istým pánom Kýškom, bývalým pracovníkom Štátnej banky československej na dôchodku, vášnivým numizmatikom a notafilikom, ktorý malého Petra pútavým rozprávaním o minciach zaujal natoľko, že sa stali jeho celoživotným koníčkom.

Quo vadis občanští demokrati?
Do západočeských proslavených Františkových Lázní se sjelo v polovině prosince 350 delegátů mimořádného sjezdu Občanské demokratické strany. Zhodnotit stav po prohraných parlamentních volbách, zvolit nové vedení a pokusit se o nový vítězný začátek se svým i bez svého zakladatele Václava Klause, to byla hlavní témata třídenního jednání.

Košický Hi-Tech park čaká na svojich prvých investorov
Mesto Košice zintenzívnilo práce na rozsiahlej dokumentačnej príprave výstavby I. etapy nového priemyselného parku Košice - Pereš lokalizovaného v blízkosti medzinárodného regionálneho letiska, výrobno-obchodnej zóny a Všešportového areálu. V prvom štvrťroku t.r. chce mesto predložiť MH SR a agentúre SARIO komplexný materiál, aby následne požiadalo slovenskú vládu o finančnú podporu. Ak ho vláda schváli a finančne podporí, je predpoklad, že v roku 2004 pribudne v Košickom kraji druhý významný priemyselný park.

Globálne myslenie neexistuje
„Nápadov je málo, kreativity ešte menej a takisto chuť riskovať nie je často vyskytujúcou sa vlastnosťou v našom geografickom regióne", hovorí manažér Jaroslav Barták.

Štvornásobné zdanenie občana alebo daňová lúpež štátu
Slovensko sa rýchle blíži k ďalšej daňovej reforme. Výsledky parlamentných volieb a pravicová vláda vyslali žiadaný signál pre Európsku úniu. „Prijímačky" do EÚ sa dotýkajú aj aproximácie daňového práva.

Londýnsky september 2002: treba zastaviť Busha a Blaira
Pred desiatimi rokmi stratégovia z krajnej pravice amerického politického života, nasledovníci viceprezidenta Cheneyho a zástupcu ministra obrany Paula Wolfowitza, napísali tajný dokument Pentagonu. Vytvorili v ňom „víziu" sveta po studenej vojne, kde sa Spojené štáty budú snažiť „zabrániť vzniku nového rivala..."

Jak zabránit ztrátě národní svobody?
Koncem listopadu se ve Varšavě uskutečnila mezinárodní konference pod názvem „Polsko, Česká republika, Slovensko, Lužičtí Srbové - možnosti i perspektivy spolupráce a rozvoje." Hlavními organizátory tohoto setkání byl Slovanský výbor Polska a další slovanské organizace ČR i Slovenska jako i Klub českého pohraničí.

Sme už všetci pripravení na zidealizované rozšírenie?
Európska rada podporila odporúčania Európskej komisie (EK), že 10 krajín Laekenskej skupiny plní politické kritéria, bude plniť ekonomické kritérium a zároveň bude schopných preberať záväzky z členstva od začiatku roka 2004.

Blížia sa k novej maďarskej identite
Tým, že sa hlásim za Slováka, zaraďujem sa do menšiny. Mohol by som sa zaradiť aj do väčšiny, lebo nevidieť na mne, že som Slovák a maďarčinu ovládam perfektne. Dokonca oveľa lepšie ako slovenčinu. Hlásim sa za Slováka dobrovoľne, lebo ma k tomu nič nenúti. Možno iba úcta voči predkom, ktorí boli Slováci a nemal by som čisté svedomie, keby som zaprel svoje korene.

Čarovné slovíčko „teraz"
Čoraz viac ľudí čaká, že niekto niečo spraví za nich. Zmena, ktorá má nastať, akoby nebola naša, ale cudzia. Túžime zmeniť svoj život a čakáme na vhodnú príležitosť. Čakanie je čakanie. Už toto slovko nám hovorí o nečinnosti. Čakanie na lepšie podmienky nám uberá zo života.

Záhadná Stalinova smrť
Bol v jej pozadí plán deportácie sovietskych židov do Strednej Ázie alebo mocenské ambície Lavrentija Beriju, ktorý nariadil nerušiť hlboký spánok „Nesmrteľného"?

Tomáš Agat Błoński
Študoval na Katedre vizuálnych médií VŠVU v Bratislave. Zúčastnil sa na študijných a tvorivých pobytoch v Krakowe, Poznani, Amsterdame, Belgicku, Francúzsku, Pensylvánii, Yellowstone, Aljaške a na Slovensku. Vo svojej tvorbe sa venuje manipulovanej fotografii.

Dostaneme sa do povedomia Nemcov ako kultúrny národ?
Najznámejším slovenským politikom v Nemecku i v nemeckých médiách je stále Vladimír Mečiar - i keď je pre Nemcov negatívnou postavou. Ak sa píše náhodou niekde o P. Ruskovi, tak má atribút slovenského Berlusconiho, teda tiež negatívny imidž, a to isté platí o R. Ficovi, ktorého označujú za populistu, takmer už Mečiarovho formátu.

Posledný hokejový emigrant
2. januára 1989 sa stal z Petra Nedvěda, vtedy veľmi nádejného juniora, určite najmladší hokejový emigrant. Litvínovský útočník, ktorý opustil výpravu po jednom z turnajov v Calgary (mimochodom, s 26 bodmi v 9 zápasoch bol na turnaji najlepším v kanadskom bodovaní), mal vtedy 17 rokov a necelé dva mesiace...

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac