Január 2005

Zbrane proti matrixu
Nebojme sa invázie automobilového priemyslu
Spojenectvo alebo „stret“ civilizácií?
Východ chce poraziť centralistov
Srbská krásavica pri Budapešti
Ukrajinskí občania verzus ukrajinskí poddaní
Agónia vydieračského štátu
Vinš pre oranžovú Ukrajinu
Vyrovnajú sa Slováci s Kossuthom a Maďari so Štúrom?
Na Dubníku sa buduje turistické centrum
Vyplávala na vrchol slávy
Kresťanstvo nás robí ľuďmi
Ako sa skončí úpadok západnej civilizácie?
Šesťdesiattri dní a nocí...
Abeceda úspechu – priekopníci
Tichá sila aristokrata ducha
Vyberte si z našej galérie
Patálie anglickej hviezdy

Zbrane proti matrixu
Tak a máme to za sebou. Čo? Predsa Vianoce a vstup do nového roka. Koľkí z nás si opäť dali nové predsavzatia a záväzky, koľkí z nás sa tešili z toho, že už nemusia „behať“ v obchodoch za darčekmi a zľavami či sa zbytočne prejedať pred televíznou obrazovkou. Všetci sme prešli automaticky na novú a nepopísanú stranu v našej knihe života a máme pocit, že rok 2005 začíname s čistým štítom. Ešte sa snažíme byť nežnejšími a vnímavejšími, ešte sme ovplyvnení atmosférou niekoľkodňového návratu k ľudským a kresťanským hodnotám. Zmysel pre sebareflexiu a zamyslenie sa nad ďalšou budúcnosťou sú ešte o niečo silnejšie ako predstava reality, do ktorej sa musíme všetci postupne vrátiť. Naplno a s obidvoma nohami, pretože ak chceme prežiť, musíme zarábať a bojovať ďalej. Máme inú možnosť? Tí, ktorí to už vzdali, hľadajú zmierenie s osudom, tí, ktorí ešte majú vnútornú silu, ťahajú poškodenú karavánu za svojou nekonečne vzdialenou severkou. Rozkaz zahmlených tvorcov nášho každodenného života je jasný: usmievaj sa, tvár sa, že je všetko v poriadku a nahováraj si, že bude lepšie. Ale chceme si naďalej klamať a tvrdiť, že sme spokojní? Čo vlastne chceme zmeniť?
Podľa mňa bojujeme s veternými mlynmi. Radšej by sme mali pracovať na svojej duši, vnútornej rovnováhe a slobode. Pomôžu nám prekonávať ťažkosti, pochybnosti a čo je najdôležitejšie - nikto nám ich nemôže vziať.
Nie som mudrc, ale myslím si, že sú to najúčinnejšie zbrane proti čipovým kartám novodobého chladného matrixu plného cynizmu, proti rôznym depresiám a formám kultúrneho a politického hnoja, ktorý pomáha rásť iba zdegenerovaným či vyvoleným otrokom a robotom. Zabudnime na nich.
Skúsme si udržať čaro Vianoc po celý rok. Pokúsme sa byť pevnejšími, rozhodnejšími a silnejšími. Nenamýšľajme si, že sme obyčajné nuly ovládané akýmsi systémom, ktorý chce z nás urobiť figúrky s ohnutými chrbtami. Nekonečne nás buzeruje cvičenými opicami a frázami? Tvrdí, že chce iba naše dobro? Povedzme mu: si trápny, ak niečo odo mňa chceš, zaplať mi najprv aspoň jeden koňak, pri ktorom sa dozvieš, čo si o tebe myslím...
Prežiť môžeme aj s chlebom a vodou, dôstojne ako napríklad mnísi na ostrove Athos alebo rybári v malých zátokách. Spomínam si na jeden zážitok s nimi, sú z Dalmácie. Keď som sa ich počas reportáže opýtal, čo si myslia o Európskej únii a či chcú byť aj jej občanmi, nechápavo na mňa hľadeli. „Si normálny, o čom to hovoríš?“- spýtali sa. „ Na čo nám je Únia? Čo to je? Kto má more, má všetko. A my máme more. Si hladný? Skoč do mora a ulov si rybu. Nechceš túto? Chyť si druhú.“
Tešme sa zo života, z každého dňa a z každej noci. Budujme rodiny a hodnoty, ktoré zdedia naše deti a za ktoré sa nebudeme hanbiť. Rozvíjajme dedičstvo a tradície, vďaka ktorým prežili naši predkovia, otcovia a naše matky. Otvorme viac oči a všimnime si, ako ich napríklad hľadajú „gumkáči“ za veľkou mlákou, ktorí žijú v holywoodských snoch a iba v snoch. Všimli ste si, ako sa ťažko vracajú domov z Európy, z Prahy či Slovenska.
Prirodzené a večné pravidlá pozemskej hry sú jasné: dajme cisárovi to, čo je cisárove a Bohu to, čo je Božie. Nezabúdajme na to. Hovorme si to každý deň a hovorme do každému.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Nebojme sa invázie automobilového priemyslu
„Nemôžeme ísť dopredu skokovou metódou,“ tvrdí Pavol Rusko, minister hospodárstva SR.

Spojenectvo alebo „stret“ civilizácií?
Názor Josepa Borrella Fontellesa, predsedu Európskeho parlamentu, k rozhodnutiu o začatí rokovania s Tureckom o jeho pristúpení k Európskej únii. Čo o sebe vieme v skutočnosti? Hrozí nám turecká invázia?

Východ chce poraziť centralistov
„Regionálny operačný program Slovensko - Východ na roky 2007 - 2013 je účinným nástrojom“ hovorí Alexander Ernst, riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Srbská krásavica pri Budapešti
Szentendre dnes stelesňuje nielen srbskú minulosť a kultúru, ale tiež oázu umenia a cestovného ruchu.

Ukrajinskí občania verzus ukrajinskí poddaní
Keď sa rozpadol Sovietsky zväz, protisovietska a protikomunistická revolúcia na Ukrajine zostala nedokončená...

Agónia vydieračského štátu
Na Ukrajine, tak ako aj v Rusku, majú každého v hrsti, či už kvôli nejasnej privatizácii alebo mätúcim, často meniacim sa protichodným zákonom.

Vinš pre oranžovú Ukrajinu
V roku 2004 sa po prvýkrát objavilo logo občianskej kampane Pora – Čas! Na žltom pozadí čierny nápis a ciferník ukazujúci pár minút do dvanástej.

Vyrovnajú sa Slováci s Kossuthom a Maďari so Štúrom?
Vodca neúspešnej maďarskej revolúcie v rokoch 1848/1849, ktorý sa narodil v Monoku neďaleko Košíc, pochádzal zo slovensko - nemeckej rodiny. Jeho strýko Juraj Košut bol horlivým podporovateľom Slovákov.

Na Dubníku sa buduje turistické centrum
Vybudovať banícky skanzen, múzeum a Centrum mládeže pomáha nielen Európska únia, ale aj Ministerstvo hospodárstva SR, U.S.Steel Košice, premiér M. Dzurinda a Ľ.Kaník, minister práce, rodiny a sociálnych vecí.

Vyplávala na vrchol slávy
Martina Moravcová za úspech vďačí Amerike. Keby neodišla, už dávno by neplávala. Nebavilo by ju to. Cítila, že v domácich podmienkach dosiahla strop, ktorý bol veľmi nízky.

Kresťanstvo nás robí ľuďmi
Človek je však predovšetkým celok. Je hmota i duch. Je človek, je osoba. A je o ňom napísané, že je na Boží obraz a na Božiu podobu.

Ako sa skončí úpadok západnej civilizácie?
Je v ťažkej kríze najmä v oblasti dvoch najzákladnejších ľudských hodnôt: ohľadne života a ohľadne lásky. Nepodlieha však technika, hmotný úžitok a zisk, pokrok, ba aj veda nejakým vyšším normám?

Šesťdesiattri dní a nocí...
Jednou z nevyriešených záhad 2. svetovej vojny je zmysel Varšavského povstania. Nemci stratili v bojoch 6000 vojakov, na poľskej strane bolo až 220 000 mŕtvych, medzi nimi 180 000 poľských civilov.

Abeceda úspechu – priekopníci
Okolnosti človeka neutvárajú, ale odhaľujú. Nepriťahujeme to, čo chceme, ale to, čo sme. Túžbu a vôľu môže sabotovať prítomnosť myšlienok, ktoré tejto túžbe odporujú.

Tichá sila aristokrata ducha
„Divadlo pretrvá, rozhlas sa udrží, ale v tvorbe krachuje slovenský film i televízia. Niekto nás vedome tlačí do dvadsiateho storočia, späť k začiatkom?,“ pýta sa Ladislav Chudík, nestor slovenského herectva.

Vyberte si z našej galérie
Fotografie a grafiky, ktoré sú originálnymi dielami tvorcov a spolupracovníkov časopisu Dimenzie.

Patálie anglickej hviezdy
David Beckham ešte taký zlý rok nezažil. Môže byť reklamným vzorom športovec, ktorého meno sa na trávniku spája s neúspechmi?

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac