Január 2006

Najväčším strachom je riziko žiť (Štyri dohody)
EÚ musí bojovať s extrémnou chudobou a biotechnologickým otroctvom
Nechali sme sa unášať tou zvláštnou atmosférou
Nádherná krása zabudnutých civilizácií
Kedy Slovensko uzná zahraničných Slovákov za organickú súčasť národa?
Produkty Berndorfu pomáhajú cestovnému ruchu
Nádej vidí v humanizácii sveta
Prečo Amerika vždy víťazí
Katolícka cirkev na rozhraní dvoch tisícročí (2.časť)
Ako obnovíme zostavu lietajúceho personálu?
Šesť guliek pre Maxiho
Bytie a čas (kultúry)
Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Párkrát zabudnutý, párkrát poškodený

Najväčším strachom je riziko žiť (Štyri dohody)
Najprv sa dieťa učí názvy: mama, tato, mlieko, fľaštička. Deň za dňom, doma, v škole, v kostole aj v televízii nám hovoria, ako máme žiť, aký druh správania je prijateľný. Učia nás, ako byť človekom. Máme vypracované predstavy o tom, čo je "žena" a čo je "muž". A takisto sa učíme hodnotiť sami seba, susedov, iných ľudí.
Deti sú krotené rovnakým spôsobom ako pes, mačka alebo ktorékoľvek iné zviera. Aby sme psa niečomu naučili, trestáme ho a odmeňujeme. Svoje deti, ktoré tak milujeme, cvičíme rovnakým spôsobom ako domestikované zvieratá: za pomoci trestov a odmien. Keď urobíme to, čo rodičia chcú, hovoria nám: "si dobrý chlapček" alebo "si dobré dievčatko". Keď to neurobíme, sme "zlí".
Keď porušujeme pravidlá, sme trestaní. Keď sa nimi riadime, sme odmeňovaní. Trestaní a odmeňovaní sme veľakrát denne. Skoro sa naučíme báť sa, že budeme potrestaní, alebo že nedostaneme odmenu. Odmena je pritom pozornosť, ktorej sa nám dostáva od rodičov či iných ľudí, ako sú súrodenci, učitelia a priatelia. Tak sa rýchlo vyvinie potreba upútať pozornosť iných ľudí, aby sme dostali odmenu.
Odmena nám robí dobre a preto sa usilujeme robiť to, čo od nás iní chcú, aby sme ju dostali. Zo strachu z trestu a zo strachu, že nedostaneme odmenu, začneme predstierať, že sme niečím, čím nie sme, len aby sme sa zavďačili iným a boli dostatočne dobrí v očiach niektorého iného. Pokúšame sa potešiť mamu a otca, učiteľa a kňaza, a správame sa podľa toho. Predstierame, že sme niečím, čím nie sme, pretože sa obávame, že budeme odmietnutí. Strach z odmietnutia sa stáva strachom z toho, že nie sme dosť dobrí. Nakoniec sa staneme niekým, kým nie sme. Staneme sa kópiou názorov matky, otca, spoločnosti a náboženstva. Podriaďovanie je také silné, že v istej chvíli života už nepotrebujeme nikoho, kto by nás musel ďalej napomínať. Nepotrebujeme na to matku ani otca, školu ani cirkev. Sme tak dobre vycvičení, že sa podriaďujeme sami. Sme zvieraťom, ktoré sa samo domestikuje. Sami sa strestáme, keď nedodržujeme pravidlá prijatého systému viery, sami sa odmeňujeme, keď sa správame ako "dobrý chlapček" alebo "dobré dievčatko". A základom toho všetkého je systém viery, ktorý sme si sami nevybrali. Táto viera je taká silná, že dokonca aj po rokoch, keď sme vystavení novým názorom a pokúšame sa dôjsť k vlastnému rozhodovaniu, zisťujeme, že sa stále kontroluje náš život.
Celé ľudstvo hľadá pravdu, spravodlivosť a krásu. Večne hľadáme pravdu, pretože veríme len lžiam, ktoré sú uložené v našej mysli. Hľadáme spravodlivosť, pretože v systéme viery, ktorý máme, žiadna nie je. Hľadáme krásu, pretože nehľadiac na to, aký je nejaký človek krásny, v jeho krásu neveríme. Neustále hľadáme a hľadáme a pritom je už všetko v našom vnútri. Neexistuje žiadna pravda, ktorú by sme mali hľadať. Nech sa otočíme kamkoľvek, vidíme pravdu všade, ale s dohodami a predstavami, ktoré máme uložené v mysli, ju nepoznáme.
Preto sa ľudia bránia životu. Byť živý, to vzbudzuje najväčší strach, aký ľudia poznajú. Smrť nie je naším najväčším strachom, naším najväčším strachom je riziko žiť - riziko žiť a vyjadriť, kým skutočne sme. Byť sám sebou je najväčší ľudský strach. Naučili sme sa žiť podľa názorov iných ľudí, pretože máme strach z toho, že nebudeme prijímaní, a že nebudeme pre ostatných dostatočne dobrí.
Máme potrebu byť prijímaní a milovaní, ale nedokážeme prijímať a milovať sami seba. Čím viac sebalásky máme, tým menej budeme zažívať sebahanu. Sebahana pochádza zo sebaodmietania a sebaodmietanie pochádza z toho, že máme predstavu, čo to znamená byť dokonalým, ale nikdy tento ideál nedosiahneme. Naša predstava dokonalosti je dôvodom, prečo sami seba odmietame. Z tohto dôvodu sami seba neprijímame takých, akí sme a neprijímame ani iných ľudí takých, akí sú.

Don Miguel Angel Ruiz, mexický šaman, liečiteľ a šíriteľ toldéckej náuky.

P.S. Narodil sa v rodine mexických liečiteľov, ako trináste dieťa v poradí. Vychovávala ho jeho matka, miestna liečiteľka, a starý otec, šaman a Nagual. Miguel Ruiz však nešiel spočiatku v ich šľapajách. Namiesto toho sa rozhodol študovať medicínu a stať sa chirurgom. Začiatkom 70-tych rokov utrpel vážnu autonehodu a ocitol sa na prahu smrti. Tento zážitok viedol k zmene v jeho živote a začal sa venovať intenzívnej praxi sebapoznávania. Oddal sa majstrovstvu starovekej múdrosti jeho predkov - toltéckej náuke. Začal intenzívne študovať toto učenie u svojej matky a u Naguala dona Estébana. Svoje učňovstvo zavŕšil u starého otca. Odvtedy venuje svoj život šíreniu toltéckeho poznania vedením seminárov, kurzov a písaním kníh. Je priamym pokračovateľom toltéckej línie, zvanej Rytieri Orla.

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

EÚ musí bojovať s extrémnou chudobou a biotechnologickým otroctvom
Ako je možné, že sa mladé chudobné a úbohé ženy, podrobujú operácii, ktorá totálne a definitívne poznačí ich fyzickú a psychickú integritu pod zámienkou, že odovzdávajú "tkanivá a bunky" na výskumné a vedecké účely" pýta sa Anna Záborská, poslankyňa Európskeho parlamentu.

Nechali sme sa unášať tou zvláštnou atmosférou
Za jedinečnú kultúrnu udalosť uplynulého roka označili priaznivci vážnej hudby 1. veľký vianočný koncert bratov Dvorských, ktorý sa uskutočnil v Dóme sv. Alžbety v Košiciach bezprostredne pred Vianocami.

Nádherná krása zabudnutých civilizácií
Sýrsky Damašek, Mŕtve more, najzachovalejší križiacky zámok, zabudnutá Petra, Saladinova hrobka. V Ma´alule, v dedine v horách Antilibanona, sa dodnes hovorí Kristovým aramejským jazykom.

Kedy Slovensko uzná zahraničných Slovákov za organickú súčasť národa?
Novozriadený Úrad pre Slovákov v žijúcich v zahraničí by mal dostať na základe návrhu rozpočtu, ktorý predložila Vláda SR, pre rok 2006 granty vo výške len 2,65 milióna SKK, teda o 10,05 milióna korún menej ako pre rok 2005.

Produkty Berndorfu pomáhajú cestovnému ruchu
Jeho nerezové bazény, vodné parky a vírivé vane, ktoré sa už 5 rokov udomácňujú aj na Slovensku, zatiaľ neprekonali žiadne technológie.

Nádej vidí v humanizácii sveta
"V najbližšej dobe bude úlohou teológov aktualizovať posolstvo Konštantína a Metoda pre náš národ," tvrdí profesor Igor Kiss.

Prečo Amerika vždy víťazí
Moderný Američan nebude hľadať ešte jedného veľkého človeka a následne sedemrát merať…Radšej formuluje úlohy, vyzve odborníkov, aby pripravili projekty a v žiadnom prípade sa nebude nad vecou ďalej dlho zamýšľať.

Katolícka cirkev na rozhraní dvoch tisícročí (2.časť)
Kardinál Camillo Ruini tvrdí: "Najobávanejší konflikt v 21. storočí nebude medzi islamom a kresťanstvom, ale medzi Cirkvou radikálnou emancipáciou moderného človeka, ktorá ho ešte viac vzdiali od Boha a od koreňov života."

Ako obnovíme zostavu lietajúceho personálu?
Pri osamostatnení malo Slovensko vo vzdušných silách vyše 400 pilotov, z toho asi polovicu stíhacích (stíhacích-bombardovacích). Dnes je ich menej než polovica.

Šesť guliek pre Maxiho
Malý Ferdinand Maximilián cisárstvo nechcel. Ako dospelý po ňom túžil a nakoniec na to doplatil životom.

Bytie a čas (kultúry)
Cenzúra pomocou peňazí.

Osobnosti slovenskej jazzovej scény
3X Ad Libitum pre Pavla Zajáčka

Párkrát zabudnutý, párkrát poškodený
Po ročnej prestávke sa opäť hrá o jednu z najslávnejších športových trofejí, o hokejový Stanley Cup.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac