Január 2007

Vláda nemá koncepciu mediálnej politiky
Už nám chýba iba Euroboh, eurosalaše a eurobordely už máme...
Pán podpredseda vlády Čaplovič, kedy odpoviete na naše otázky?
Páni prezidenti, kedy bude druhé kolo?
„Svietiace fakle“ bez jazyka a školy
Rusi nehovoria o žiadnej kompenzácii za stratu trhov v Európe
Európski poslanci politicky tlačia na Rusko
Priemyselný park Vráble rozširuje svoju základňu
Formentera je Karibikom Stredozemia
Bulhari a Rumuni, vitajte v Európskej únii!
Kuba v očakávaní zmien
Európski demokrati sa pýtajú:
Osobnosti slovenskej bluesovém hudobnej scény
Buďte Američanmi, hrajte golf alebo basketbal!

Vláda nemá koncepciu mediálnej politiky
Iste je zvláštne, ak jedna z koaličných strán komunikuje so svojimi partnermi cez inzeráty v médiách a takto sa dožaduje plnenia dôhod v otázke personálneho obsadenia v podnikoch, v ktorých má zastúpenie štát. Škoda, že pán Mečiar zatiaľ nechce verejnosti vysvetliť dôvody, prečo v krízových momentoch využíva práve tento nástroj na komunikáciu s koaličnou SNS a najmä so stranou SMER - SD. A čo je ešte zvláštnejšie, hneď v ten istý deň, ako médiá zverejnia obsah inzerátu, zasadne koaličná rada a po rokovaniach oznámi, že je všetko v poriadku. Opozícia potom vyhlási, že ĽS - HZDS vydiera koalíciu a takýmto spôsobom dosahuje svoje ciele, pretože nie je spokojné so svojím mocenským postavením vo vláde. Pán Fico sa k tejto téme nevyjadrí vôbec a pán Slota bude i naďalej tvrdiť, že koalícia je pevná a že si v nej všetci dobre rozumejú... A pán Mečiar sa usmeje a nezabudne zdôrazniť, že jeho strane ide len o plnenie vládneho programu. A ide sa ďalej, však sa nič nestalo. Páni, takto sa možno komunikuje v krčme alebo na dedinskej zábave, ale nemôže vo vláde!
Čudná je to veru komunikácia a ešte čudnejšia je doterajšia mediálna politika týchto strán. Keďže jej chýba koncepcia, nemôžeme sa čudovať, že koncepciu nemá ani mediálna politika vlády a jej rezorty. Kto by ju asi tak vymyslel a začal uskutočňovať? Sekretárka, asistentka, poradkyňa, vedúca kancelárie, či odborníčka na občianske združenia? Veď ju takmer každý hovorca či riaditeľ úradu zdegradoval na jednoduché tlačové správy, stanoviská a občasné konferencie s novinármi, monitoring dennej tlače a zavesené informácii na internet. Sem-tam niečo zrozumiteľné, ale naučené povedia hovorcovia ministrov a politických strán a je to. Alebo ochotne prídu robiť kulisu do televíznych talk show. Dosť povrchný prístup, ak si uvedomíme, že politici a ministri vďaka tomu strácajú reálny kontakt s ľuďmi, ktorým majú slúžiť, že sa za chvíľu zmenia na skupinu akademikov, ktorým nikto nebude rozumieť...
Pozrime sa napríklad, ako zlyhala mediálna komunikácia ĽS - HZDS v prípade svojich nominantov do orgánov spoločností, v ktorých má akcie Fond národného majetku. Prípad Júliusa Rezeša. Namiesto toho, aby pán Mečiar vysvetlil, prečo ho strana navrhla, nechá ho najprv rozniesť v médiach a neférovo okydať opozičnými stranami, aby ho potom slabo a smiešne rehabilitoval slovami, že nemôže trpieť za to, aké má meno. A pritom je podstata problému kdesi inde. V nedostatku odborníkov vo vládnych a okolo vládnych strán. Chýbajú odborníci, ktorí sú ochotní spolupracovať s akoukoľvek politickou stranou.
Pán Rezeš nemôže byť reprezentantom akejsi ekonomickej mafie z 90 - tych rokov, ktorú slovenská vláda legalizovala. Ak existuje, alebo existovala takáto mafia, prečo nekonala prokuratúra a následne justícia? Ak žijeme v slušnej spoločnosti, musíme rešpektovať, že pán Rezeš je seriózny podnikateľ. V rokoch 1998-2002 určite čelil mnohým podrobným daňovým a finančným kontrolám, keď Dzurindova vláda potrebovala eliminovať jeho vplyv. Ak tie nič nezistili, nemôžeme potom prijať tézu súčasnej opozície, ktorá osem rokov vládla, o jeho ma­fiánskej minulosti. Ak to stále tára, je smiešna, pretože to nevie dokázať. Navyše, za éry J.Rezeša a jeho otca sa uzavrela zmluva o spolupráci medzi VSŽ a U.S.Steel... Tak potom máme uveriť aj tomu, že Američania boli slepí a robili biznis s mafiánmi?
V rámci tejto úvahy je ešte jeden zaujímavý moment. Pokiaľ pán Rezeš nebol členom dozornej rady v Transpetrole a venoval sa svojmu povolaniu, zrejme vyhovoval aj terajšej opozícii – veď zamestnával ľudí, platil dane a odvody. A isto legálne sponzoroval ĽS - HZDS, pretože by inak nemal dôveru pána Mečiara. A preto je aj pochopiteľné, že ho pán Mečiar nominoval. Bolo to v prípade vlád M.Dzurindu inak? Koho nominovali oni? Nominantov ľudu a demokracie? O čom potom rozprávate páni Dzurinda, Hrušovský, Palko, Bugár i Mikloš? Pán Rezeš urobí veľkú chybu, ak týchto pánov nezažaluje za urážku na cti a dobrého mena... Ale možno je taký veľkorysý, ako bol jeho otec. Zatiaľ mlčí, podobne aj ostatní, z ktorých si opozícia urobila mediálne i politické terče. Mohla si to dovoliť, pretože jej mediálna politika má koncepciu i obsah. Bola dlhodobo trénovaná odborníkmi a je vycvičená na boj s politickým nepriateľom.
Všimnime si aj SNS. Je to strana, ktorá dlhodobo trpí na svoju neschopnú a zastaralú mediálnu politiku zúženú na osobu pána Slotu a niekedy aj na pani Belousovovú. Ale kde boli títo lídri strany, keď kulminovala kauza výrokov pána Slotu, ktoré kolovali v Európskom parlamente, príbeh Hedvigy Malinovej a obviňovanie strany z fašizmu a národnostnej neznášanlivosti? Boli doma, ticho čučali a čakali, kedy sa všetko utíši. A tvárili sa urazene. Nemali odvahu napríklad prísť do Bruselu alebo Štrasburgu, zvolať konferenciu a vysvetliť svoju stranícku filozofiu a agendu... Takto chcú presadzovať národné záujmy v zahraničí a v EÚ? Ozaj, ktoré sú to tie národné záujmy pán Rafaj?
Najsilnejšiu vládnucu stranu SMER - SD zase postihla najnovšia mánia komunikovať iba so štátnymi médiami. Tie súkromné sú vraj iba opozičné a namierené proti vláde. Neuveriteľná úvaha a neuveriteľne „bystrý postreh“ ľudí okolo premiéra Fica, neuveriteľná „znalosť“ pomerov v slovenskej žurnalistike. Donedávna bola jedna slečna aj hovorkyňou strany, vlády i premiéra. Pošepkala mu to ona? Bola nenahraditeľná, alebo musela mať tieto tri funkcie tak dlho? Aký bol výsledok? Nestíhala robiť všetko včas a kvalitne, pretože sa to ani nedá. Dnes je jej súkromný život zosmiešňovaný bulvárom, ale to je asi pre premiéra menšie zlo, ako ju nahradiť alebo doplniť dvoma, troma profesionálmi. Veď novodobá marketingová fráza politikov: nebudeme sa k tomu vyjadrovať, nebudeme robiť reklamu tomu a tomu, nepotrebuje osobitné vzdelanie, ani školenie. Odzrkadľuje nízku náročnosť politika na mediálnu prácu a na kvalitu hovorkyne či hovorcu.

Už nám chýba iba Euroboh, eurosalaše a eurobordely už máme...
„Je zrejmé, že bohatá Európa, ktorej mnohí obyvatelia už majú blahobytom obrastené srdce tukom, potrebujú nové impulzy od tých, ktorí sa ešte nezabudli doma modliť,“ hovorí Rudolf Autner, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej ratingovej agentúry, a.s.

Pán podpredseda vlády Čaplovič, kedy odpoviete na naše otázky?
Chceme veriť, že ste naozaj seriózny a profe­sionálny politik, ktorý posunie mediálnu politiku vlády a strany SMER-SD na kvalitatívne vyššiu úroveň.

Páni prezidenti, kedy bude druhé kolo?
Začal sa dialóg Ivana Gašparoviča a Lászlóa Sólyoma s vysokoškolskými študentmi o slovensko-maďarských vzťahoch. Nad Dunajom, ktorý rozdeľuje Slovensko a Maďarsko, sú iba tri mosty.

„Svietiace fakle“ bez jazyka a školy
V Pilíšskej Čabe Slováci postavili veľký katolícky kostol, ale dnes nemajú svojho farára. Slovenské omše majú iba 12-krát do roka, chcú ich mať častejšie.

Rusi nehovoria o žiadnej kompenzácii za stratu trhov v Európe
„Vďaka vysokým cenám ropy bol vytvorený Stabilizačný fond v objeme 280 miliárd dolárov,“ konštatuje Alexander Ivanovič Udaľcov, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku.

Európski poslanci politicky tlačia na Rusko
Poľsko vetovalo uzatvorenie novej strategickej dohody medzi EÚ a Ruskom, pokiaľ Moskva nezruší embargo na dovoz poľského mäsa a zeleniny, respektíve neratifikuje energetickú chartu.

Priemyselný park Vráble rozširuje svoju základňu
Pre investorov je voľný už iba jeden päťhektárový pozemok, ktorý je vhodný na výstavbu výrobnej prevádzky zameranej na strojársky, elektrotechnický a spracovateľský priemysel.

Formentera je Karibikom Stredozemia
Letmý pohľad na ostrov, ktorý je stvorený pre zotavenie tela a duše. Darí sa mu udržať na uzde rozpínavosť, hlučnosť a unifomitu dravého masového turizmu.

Bulhari a Rumuni, vitajte v Európskej únii!
Počet poslancov Európskeho parlamentu stúpol zo 732 na 785 poslancov. Turci vďaka Bulharsku posilnia islamskú komunitu a Maďari vďaka Rumunsku maďarskú societu v Únii.

Kuba v očakávaní zmien
Slovo socializmus sa dokonca aj v oficiálnom denníku komunistickej strany Granma objavuje len zriedkavo a citáty klasikov marxizmu-leninizme ešte menej. Fidelovi sa však nepodarilo priviesť krajinu ku skutočnej demokracii.

Európski demokrati sa pýtajú:
Je EÚ miestom pre podvody, korupciu a rozbujnenú byrokraciu? Komisár Verheugen vyhlásil, že v Európskej komisii prebiehajú zúrivé vnútorné boje medzi komisármi a vysoko postavenými verejnými zamestnancami.

Bol „čílsky anjel“ záchrancom či vrahom? Augusto Pinochet krvavo prenasledoval ľavicových odporcov, krajinu zároveň pomocou šikovných ekonómov vyviedol z krízy.

Osobnosti slovenskej bluesovém hudobnej scény
Naša komunita žije, tvrdí Ján Litecký – Šveda, spevák, gitarista, skladateľ, textár a publicista.

Buďte Američanmi, hrajte golf alebo basketbal!
Najlepšie zarábajúcim športovcom v súčasnosti je Tiger Woods. Cyklisti sú chudáci. Naopak, začína sa dariť šípkarom.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac