Január 2009

„In God we trust“
Vojvodina nie je Kosovo
Užhorodské kultúrne dedičstvo
„Žijeme z Božej prozreteľnosti“
Dobré ráno Košice
Zachovať, propagovať a rozvíjať regionálnu identitu
„Reforma“ globalizácie
Ako z krízy von?
G99 chce ukončiť éru skorumpovaných klanov
Učebnica Dejiny Európy - Slovensko nepozná
Cisár kniežatstvo slovenské odmietol
Martin má opäť Národný dom
Kumšt je robiť kumšt
Hodvábna z orgovánku
Bude africký tím šampiónom v roku 2010?

„In God we trust“
Náš mienkotvorný a nezávislý stredoeurópsky časopis s anglickou prílohou vstupuje do deviateho roku svojej existencie. Dnes ešte nevieme, aký bude rok 2009 a ako nás všetkých, teda aj vydavateľov novín, časopisov a kníh, ovplyvní avizované riziko možného krachu amerického hospodárstva. Na začiatku tohto roka nevie nikto z nás ani odpoveď na otázku, ako sa k USA a k americkej recesii budú ďalej správať Čína, Rusko, Japonsko a EÚ. Najvyšší politickí činitelia týchto krajín a zoskupení nevedia ľuďom zrozumiteľne vysvetliť, čo sa môže a nemôže stať. Vraj to dnes nevie nikto z nich ani odhadnúť, pretože vraj už nič nefunguje a nič neplatí. Ani monetaristické, ani liberálne teórie o voľnom trhu, ani čínsky, či ruský model hospodárskej prosperity. Zatiaľ vieme len jedno - súkromná americká banka, ktorá si hovorí Federal Reserve System (FED), naďalej tlačí vo veľkom ďalšie zlatom nekryté doláre s nápisom In God we trust (V Boha my veríme), respektíve usiluje sa stiahnuť do USA všetky možné doláre zo sveta. Vnútorný dlh 1200 mi¬liárd dolárov je pre USA astronomický a vraj bude ešte vyšší.
Európska únia, ktorá energeticky závisí od Ruska, politicky, hospodársky a vojensky zase od NATO a USA, zatiaľ tiež nič nevymyslela. Ponúkla iba záchranné kolesá vo forme garantovania vkladov občanov, zoštát¬ňovania a dotovania bankového sektora a veľkých firiem. Slovensko ešte stále iba hľadá „svoj kompromis“ a jeho koaliční i opoziční stále nie sú schopní otvorene komunikovať s občanmi. Takže žijeme zo dňa na deň, bez jasnejších vízií, usilujeme sa šetriť, spoliehať sa na veľké a silné západné firmy, veriť na akýsi zázrak a čakať na „nového generála“. Sú medzi nami aj takí, ktorí čakajú iba na to, ako skončí lov silnejších a väčších, čiže „požieranie“ slabších a menších.
Možno však ani nemusíme byť veľkými teoretikmi ekonómie na to, aby sme sa aspoň opýtali hospodárskych ministrov slovenskej vlády a mozgového trustu Ivana Mikloša, či je možné čeliť kríze obnovením odvetví, ktoré Slovensko muselo obetovať pred vstupom do EÚ. Napríklad novými štátnymi investíciami do ovčiarstva, dobytkárstva, ovocinárstva, spracovateľského, potravinárskeho, odevného a textilného priemyslu, vidieckeho turizmu. Či je možné takto podporiť domácu výrobu (vytvoriť aj pracovné miesta) a domácu spotrebu (obmedziť dovoz) a tak sa pokúsiť vrátiť Slovensku aj potravinovú sebestačnosť. Alebo stimulovať dotáciami aj oživenie učňovského školstva pre malé a stredné výrobné podniky. Avizované vládne predstavy o zatiaľ nejasných investíciách do verejno - prospešných projektov, napríklad výstavby diaľníc, nám však môžu pripomenúť iba povojnové časy v rokoch 1948 - 1949. Vtedy takmer každý mladý človek povinne budoval železničnú Trať mládeže. Nechce sa mi veriť, že na Slovensku bude každý z nás žiť iba pre diaľnice...
Aj toto sú a budú témy, ktorým sa budeme v našich i vo vašich Dimenziách venovať v roku 2009. Finančnej kríze, za ktorú nenesieme zodpovednosť, chceme čeliť aspoň symbolicky. Zmenšili sme formát časopisu, aby sme mohli pridali ďalších dvadsať strán zaujímavého čítania. Po piatich rokoch sme primerane zvýšili aj predajnú cenu. Veríme, milí čitatelia, že nás v tomto rozhodnutí podporíte a zostanete nám verní aj naďalej. Ďakujem za dôveru.

Vojvodina nie je Kosovo
„Len v posledných dvoch rokoch 2007 a 2008 bolo vyčlenených viac než 50 miliárd dinárov (581 mil. euro) na rôzne investície do vojvodinského hospodárstva, poľnohospodárstva a infraštruktúry. Toľko prostriedkov sa nevyčlenilo desaťročia,“ tvrdí Anna ­Makanová - Tomanová, podpredsedníčka vojvodinskej vlády a ministerka pre informácie.

Užhorodské kultúrne dedičstvo
Už niekoľko rokov je obľúbeným nákupným centrom Slovákov, ­najmä z východného Slovenska. Aj keď schengenský režim výrazne obmedzil nakupovanie cigariet a alkoholu, lacná nafta, benzín a spotrebný tovar naďalej lákajú slovenských turistov.

„Žijeme z Božej prozreteľnosti“
Skutočný slovensko?-?chorvátsky príbeh o dvoch manželoch, ktorých spojili modlitby a živá viera v Boha. Spoznal som ich v malej hornatej dedinke Gornji Mali Ogradženik v Bosne a Hercegovine, ktorá má iba 120 prevažne starších a starých obyvateľov.

Dobré ráno Košice
Začiatkom januára 2009 sa v Košiciach objavili nové bilbordy so zaujímavým sloganom: Dobré ráno Košice. Ide o nezvyčajnú kampaň košických Mladých sociálnych demokratov.

Zachovať, propagovať a rozvíjať regionálnu identitu
Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda prostriedky na vybudovanie multimediálneho laboratória s najmodernejšou technikou.

„Reforma“ globalizácie
Veľká finančná bublina nafúknutá za éry Clintona a Busha praskla a dopadla katastrofálne - vyvlastňovanie domov zaťažených hypotékami, krach bánk... Ide o najvážnejšiu svetovú hospodársku recesiu od čias Veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929- 1932.

Ako z krízy von?
Súčasná kríza bola do určitej miery predvídateľná, keďže už niekoľko rokov pred jej vypuknutím medzinárodné finančné inštitúcie vo svojich pravidelných správach o finančnej stabilite uvádzali, že vo svetovej ekonomike sa nedostatočne oceňuje riziko.

G99 chce ukončiť éru skorumpovaných klanov
V Albánsku prebieha búrlivá diskusia o ďalšom smerovaní krajiny. S blížiacimi sa voľbami diskusie naberajú na intenzite a k slovu sa čoraz viac dostávajú radikálne názory.

Učebnica Dejiny Európy - Slovensko nepozná
Ani druhé rozšírené vydanie príručky pre žiakov európskych škôl sa obsahovo nezmenilo. Podľa jazykovej mapy je celý juh Slovenska až takmer do polovice územia na sever územím, na ktorom sa hovorí iba po maďarsky.

Cisár kniežatstvo slovenské odmietol
Jeseň roka 1848. V celej Európe to vrie. Rovnako aj v Uhorsku. Svoj kúsok slobody a národného pozdvihnutia si chcú uchmatnúť i Slováci. Pravda, ak by sme chceli označiť veci pravým menom, museli by sme konštatovať, že len malá časť z nich.

Martin má opäť Národný dom
Po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá trvala 8 rokov, bola 19. decembra 2008 slávnostne otvorená prvá scéna Slovenského komorného divadla - Národný dom, ktorá zdobí námestie v Martine.

Kumšt je robiť kumšt
Patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského výtvarného umenia (1930). Z jeho obrazov cítiť magickosť a teplo farieb. Je pokračovateľom tradícií ľudového a národného umenia.

Hodvábna z orgovánku
Jej verše sú naozaj akoby z hodvábu, či z plyšu vôní, farieb a chutí, iskria, pretepľujú tento studenejúci čas. Dôležité pritom je, že sa neodpútavajú priďaleko od konkrétnych prežitkov.

Bude africký tím šampiónom v roku 2010?
Jedným z hráčov, ktorí sa nezmazateľne v posledných rokoch zapísali do kroniky svetového futbalu, je Libérijčan George Weah.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac