Júl 2005

Dokedy budú na nás útočiť televízne opice?
Mečiar prechádza do politického protiútoku
Spišská Kapitula
Európsky dom u archanjela Michaela
Priekopníci kompetenčného vzdelávania
Košice sa musia zobudiť
Nudné a ospalé veľkomesto
Kumrovec žije vďaka Titovi
O korune, daňovej správe a korupcii
Je čas kontroly, čas prebudiť sa
Neboli zladené pozície hráčov a verejnej mienky
Juščenka zničili nenarodené deti
Tvorcovia revolúcií: Proamerickí Che Guevarovia
Veľký, väčší, najväčší
Štefánik mohol konkurovať Hlinkovi aj Benešovi
Efektívna prezentácia
Majster hereckého kumštu
Život s hudbou
Chlieb a hry, šport a politici

Dokedy budú na nás útočiť televízne opice?
Keď nám bude ťažko, pomôže nám Kňažko!" Pamätáte sa na tento jeden zo sloganov našej takzvanej nežnej revolúcie? Na pána Milana Kňažka, kedysi váženého a rešpektovaného slovenského herca, neskôr revolucionára a politika, som si spomenul, keď som si na palube lietadla Austrian Airlines letiaceho do Bruselu prečítal údajne najčítanejší slovenský denník. V ten deň priniesol informácie o tom, že TV JOJ, ktorej je riaditeľom, bude vysielať nové reality show pod názvom Vyvolení. Na titulnej strane vydavateľ denníka uverejnil aj dve fotografie zo súlože dvoch mladých párov súťažiacich v podobnej relácii v Maďarsku, ktorá v priamom prenose ponúkala televíznym divákom aj takéto a iné pikantné zábery.
Na Slovensku sú opäť v hre ďalšie milióny a nové televízne opice, ktoré sú schopné urobiť čokoľvek, len aby si zarobili na perspektívnejší život. V tomto prípade ide "až" o byt a auto! Neuveriteľné však? Kvôli víťaznej cene, ktorá je odrazom údajného nadpriemeru životnej úrovne v Bratislave a v rámci EÚ, budú mladí ľudia sexovať, sprchovať sa nahí a medzi sebou intrigovať, aby jeden z nich vyhral obyčajný byt...Verím, že počas sexu budú používať aspoň kvalitné ochranné prostriedky, aby náhodou nerozmnožili svoje televízne zoo o nové zvieratká, ktoré ich budú nasledovať. Že by nový scenár na nové reality show? Ak nie, možno budú aspoň dobrými tipmi pre moderátorov televíznych novín TV JOJ, ktorí tak radi a takmer v každých správach prinášajú divákom čosi zaujímavé aj zo života zvieracej ríše, najmä tej, ktorá neslobodne trpí v zoologických záhradách...
Hoci nie som puritán, ani rigorózny moralista, nie je mi ľahostajný spôsob, ktorým by som mal chrániť svoje deti pred týmto skazeným svinstvom. Jasné, nebudú to pozerať, vedia, prečo. Na druhej strane, zabránim tomu, aby si iné deti a dospievajúca mládež nenahrávala tieto reality show a na párty si ich s pobavením nepozerala? Aj s mariškou, vínkom, s hormónmi a antikoncepciami nabitými babenkami a nevybúrenými samcami? Keď to je v telke, prečo to nemôžu robiť aj oni? A najlepšie v grupke, veď o nič nejde, len o chémiu! Návod je jasný - chceš byť úspešný, zabudni na zásady, hodnoty, pretiahni sám seba vo svojom vnútri a potom šľap a vyšľap za peniaze všetko, čo sa len dá. Keď to neurobíš ty, urobím to ja, magor, Bože, v ktorom storočí to žiješ!
Ďalšia vec, ktorá je takisto jasná. Je jedno, aké banány súťažiace opice zožerú a akú majú mozgovú kapacitu, zvíťazí ten, kto najviac vydrží. Zarobí najmä ten, kto vlastní licenciu, kto bude predávať vysielací čas pre reklamy a kto umožní divákom esemeskami hlasovať o ich osude. Vyvolení vedia ešte jednu podstatnú vec. Ak im nebudú chutiť banány, majú k dispozícii titulné strany a plytké reportáže v bulvárnych časopisoch, ktoré z nich urobia nové idoly a ,,celebrity" Slovenska. Budú na plagátoch, CD i videokazetách. Raz možno budú aj osobnosťami obrazovky alebo reality show, moderátormi rôznych kool hovadín, vydajú knihy, ľudia sa budú biť o ich podpisy... Katastrofa, dúfam, že nebudú písať také plytké knihy pre deti ako Madonna, ktorá sa vytiahla na idol pubertiačiek a úspešných žien v USA.
Pán Kňažko, čo nám chcete dokázať? Že my nie sme vyvolení? Vyvolení sú vraj iba Židia. Alebo že nekráčame s dobou, že nie sme moderní a nemáme na to, čomu sa hovorí moderný biznis? Dievča za milión i Miliónový tanec sa ešte ako tak dali tolerovať, ale Vyvolení? Prihlásite do takejto súťaže svoje vnúčatá? Čo im odpoviete na otázku, prečo starý otec? Budete reagovať podobne ako Arnold Schwarzenegger, kalifornský guvernér, ktorý na podobnú otázku svojej matky, povedal, že v amerických filmoch hrá preto, lebo to chcú ľudia, Američania a im sa to páči? Ako ste pomohli slovenskej kultúre, svojej profesii a slovenskému filmu po roku 1989? Myslíte si, že národu je už ľahko?
Podobné reality show, ale pod názvom Big Brother, bude vysielať aj TV Markíza. Ich scenár nie je slovenským dielom, vymysleli ich v západnej Európe a v USA, kde sa účinky dlhodobého vymývania mozgov prejavujú už niekoľko rokov. Žijem preto, aby som žral, chlastal, drogoval, sexoval, grgal a prdel všade tam, kde sa mi zachce a s kým sa mi zachce. V lepšom prípade niekoho odbachnem guľkou, alebo si nájdem psychológa, ktorý zo mňa urobí ešte väčšieho cvoka. Nedá mi síce LSD, ale ma postupne zabije liekmi...
Musím sa priznať, že som od týchto dvoch televízií očakával duchaplnejšie reality show(s). Možno podobné spevácke superstars, ktoré nám úspešne vyrába a bude vyrábať verejnoprávna STV, alebo politické, vedecké, študentské, či len také obyčajné - ľudské. Napríklad o supermatkách a super­otcoch, superrodine, sirotách, učiteľoch... Nie ako talkshow či poštové schránky, ale ako dokumentárne príbehy bez komentára. Máte na to, komerční frajeri, v TV JOJ, TV Markíza a STV?

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Mečiar prechádza do politického protiútoku
Chce rozpravu v parlamente o zlyhaní štátnych orgánov a zákonov v kauze nebankových subjektov. Na argumenty, ktorými odhaľuje pozadie Lexiády a mocenskej politiky KDH voči ĽS-HZDS, zatiaľ nereagovali americkí ani európski diplomati. V rokoch 1994-1998 sa však v demaršoch a v kritike tretej Mečiarovej vlády tvrdilo, že na Slovensku nevládne demokracia, ale autoritatívny režim.

Spišská Kapitula
Kolíska šírenia kresťanstva a vzdelanosti v Uhorsku a na Slovensku. Potvrdzovali a uschovávali sa v nej právne listiny a doklady týkajúce sa najmä pozemkového majetku.

Európsky dom u archanjela Michaela
Pozývame vás do záhrady U mnícha, v ktorej môžete ochutnať štyri druhy bavorského piva od mníchov.

Priekopníci kompetenčného vzdelávania
Na slovenských vysokých školách sme ešte na prelome tisícročí emitovali absolventov vo viac ako 700 študijných odboroch, pričom trh práce všetkých štátov "starej EÚ" saturoval vysokoškolských špecialistov v menej ako 400 odboroch. Produkovali sme a ešte stále produkujeme vysokých špecialistov, z ktorých sú mnohí nezamestnateľní.

Košice sa musia zobudiť
"Celému regiónu chýba výrazná osobnosť - energický, optimisticky naladený a odvážny líder tvoriaci novú filozofiu v jeho dejinách. Nemôžu to byť úradníci a osoby, ktoré desať či pätnásť rokov sedia na svojích stoličkách a vykazujú hlásenia," upozorňuje stavebný podnikateľ Tomáš Novotný, ktorý chce vybudovať z metropoly východu druhú Bratislavu.

Nudné a ospalé veľkomesto
Oklahoma City najviac preslávili tornáda, trest smrti a bombový atentát. Je jediným hlavným mestom amerického štátu, ktorý nemá tím v profesionálnej basketbalovej NBA, hokejovej NHL, futbalovej MLS či baseballovej lige.

Kumrovec žije vďaka Titovi
Jeho rodný dom zachránil život v dedine, ktorá hraničí so Slovinskom a je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

O korune, daňovej správe a korupcii
Empirické dôkazy naznačujú, že korupcia výrazne znižuje investície a spomaľuje ekonomický rast. Ovplyvňuje pažravosť skorumpovaných politikov nejako významne zloženie vládnych výdavkov?

Je čas kontroly, čas prebudiť sa
Tony Bliar: "Teraz, takmer po päťdesiatich rokoch, musíme opäť začať s obnovou. Nie je to žiadna hanba. Musia to urobiť všetky inštitúcie. Jedine zmena pomôže Európe zotaviť sa a opäť získať svoju silu, opodstatnenosť, ideály a získať tým podporu svojich občanov."

Neboli zladené pozície hráčov a verejnej mienky
"Za realistické pokladám to, že sa diskusia k textu ústavnej zmluvy opätovne otvorí a jej znenie sa zmodifikuje na základe tejto diskusie," tvrdí Sergej Kozlík, poslanec Európskeho parlamentu a člen Výboru pre rozpočet.

Juščenka zničili nenarodené deti
Do tela ukrajinského prezidenta boli v lete 2004 implantované kmeňové bunky v oblasti dolnej časti chrbtice a v oblasti krku. Neujali sa. Stále sa utajuje miera poškodenia životne dôležitých orgánov a mozgu.

Tvorcovia revolúcií: Proamerickí Che Guevarovia
Recepty na zvrhnutie postkomunistických autokratov. Najskúsenejší je Slovák Pavol Demeš, ktorý v roku 2000 tajne koordinoval pomoc vzbure proti Miloševičovi.Lídri musia chodiť do Washingtonu, aby sa lepšie predali fondom, ktoré poskytujú kapitál. Aby boli pripravení na túto veľkú skúšku, musia brúsiť svoju argumentáciu, pripravovať si plány a finančné tabuľky. Presne ako v biznise.

Veľký, väčší, najväčší
Júnový parížsky aerosalón na letisku Le Bourget sa nepochybne niesol v znamení predvedenia nového obrieho Airbusu A380, ktorý prelomil niekoľko hraníc a odkryl ďalšie. Nový obor je nepochybne na špici vývoja dopravných lietadiel a medzinárodné konzorcium, ktoré ho vyvinulo a postavilo, je na neho oprávnene hrdé. Aj keď pred objektívmi sa najviac ukazoval Jaques Chirac, akoby to bolo len francúzke dielo.

Štefánik mohol konkurovať Hlinkovi aj Benešovi
Nemal rád USA a Masarykovu orientáciu na Američanov. Myšlienky W.Wilsona považoval za "produkty falošného pokrokárstva modernej doby." Politické usporiadanie USA považoval za "zakuklené tyranstvo najhoršieho druhu." Aj preto nechcel, aby československý politický systém kopíroval americký.

Efektívna prezentácia
Zmyslom každej prezentácie, písomnej či ústnej, je komunikácia. Aby sme komunikovali efektívne, mali by sme podať fakty jednoduchým, zrozumiteľným a zaujímavým spôsobom. Prejav musí byť istý a sebavedomý.

Majster hereckého kumštu
"Moje SND sa spája s najkrajšími spomienkami. A pre seba si ho chcem zachovať také, aké bolo. Boh mi doprial pôsobiť na jeho doskách v čase najšťastnejšieho zoskupenia osobností - hercov, režisérov a dramaturgov, alebo ako sa dnes hovorí stars," konštatuje Štefan Kvietik.

Život s hudbou
"Môj vnútorný svet je dôverné spojenie s Bohom a s hudbou bez okázalosti. A to všetko som vložil do tónov mojej hudby, ale nerád o tom hovorím," vyznáva sa skladateľ, Jozef Gahér.

Chlieb a hry, šport a politici
Americký prezident bol vášnivým bežcom, český prezident výborným basketbalistom. Vladimír Putin spojil svoju lásku k džudu s lyžovaním, taliansky premiér Berslusconi futbal s politikou. Monacký princ Albert 21 rokov jazdil na bobách a zať španielskeho kráľa Juana Karla je hádzanár.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac