júl - august 2002

Som slovenská politička, verím v úspech národnej politiky
Prezident Schuster "za mlákou"
Švédsko čaká na priame slovenské investície
Zázrak v púšti - skalné umenie
USA boli motorom kolapsu v Argentíne
Kríza v Palestíne
Korytnica chce získať stratenú pozíciu: vrátiť sa na slovenský trh a oživiť zničené kúpeľníctvo
Vinica - priekopník mrazených potravín
Motroctvo v XXI. storočí a jeho prikázania (1)
Detská križiacka výprava do Svätej zeme
Kľukaté cesty na výslnie fitnes

 Som slovenská politička, verím v úspech národnej politiky
RNDr. Anna Malíková (1959), rodáčka z Vysokej nad Kysucou, predsedníčka SNS a poslankyňa NR SR, je stále jedinou slovenskou dámou, ktorá vedie parlamentnú politickú stranu. Patrí k najpopulárnejším a najdôveryhodnejším slovenským politikom, medzi ženskými političkami je dlhodobo na prvom mieste. Pochádza zo šiestich detí, vyštudovala matematiku a zemepis, bola učiteľkou na základnej škole, riaditeľkou Obvodného úradu práce v Čadci a neskôr aj primátorkou tohto mesta. Prežila tvrdú kampaň bulvárnych médií za to, že začala formovať SNS na modernú vlasteneckú stranu, za to, že sa vydala za Alexandra Belousova, významného ruského veľkopodnikateľa. Nemožno jej uprieť úprimnú snahu robiť modernú národnú politiku, za svoje postoje a presadzovanie vlastného videnia riešenia problémov si vyslúžila prezývku "železná Anna".

Prezident Schuster "za mlákou"
Začiatkom júna 2002 zavítal R. Schuster do Kanady a USA. V Kanade, v ktorej pôsobil ako veľvyslanec bývalého Československa, navštívil Ottawu a Toronto, kde rokoval s kanadským premiérom J. Chrétienom, generálnou guvernérkou Kanady A. Clarksonovou, navštívil Hokejovú sieň slávy NHL, v Toronte, slovenskú omšu v Kostole sv. Cyrila a Metoda a Ottawskú univerzitu, ktorá zorganizovala prednášku na tému Slovenská republika - desať rokov nezávislosti. Do Washnigtonu a Bieleho domu pricestoval na pozvanie amerického prezidenta G. W. Busha, ktorý ho pozval na historicky prvé oficiálne pracovné stretnutie na úrovni prezidentov SR a USA. Po skončení 30 minútového rozhovoru R. Schuster oznámil, že USA podporujú integračné aktivity SR voči NATO a majú záujem o ďalšiu hospodársku spoluprácu.

Čierna Hora
Je krásna a romantická krajina pri Stredozemnom mori s viac ako tristo slnečnými dňami v roku. Má niekoľko pláží, z ktorých je najdlhšia dvanásť a pol kilometrová Velika plaža. Mnohí jej obyvatelia sa živia rybolovom a turizmom. Po desaťročnej prestávke sa opäť stáva vyhľadávanou destináciou. Milovníkom histórie sa oplatí vidieť nielen Cetinje, historické hlavné mesto, ale aj vo fjorde Boku Kotorskú, Zetu s rímskymi mozaikami, Budvu či UNESCOm chránené pamiatky na ostrove Ada Bojana.

Švédsko čaká na priame slovenské investície
Narodil sa vo Švédsku a jeho mama bola Švédka. Po skončení II. svetovej vojny sa jeho otec, ktorý pochádzal z Bratislavy, vrátil s celou rodinou na Slovensko. Mal vtedy 4 roky. Vyštudoval Stavebnú fakultu STU a postgraduálne Vysokú školu ekonomickú. V roku 1974 ho zamestnal obchodný radca Švédskeho veľvyslanectva v Prahe s úlohou postupne vybudovať v Bratislave švédske obchodné zastupiteľstvo. Dnes vedie jedno zo 40-tich oficiálnych švédskych obchodných zastupiteľstiev, ktoré sú po celom svete. Spolu s tromi spolupracovníkmi pomáha a uľahčuje švédskym subjektom rozširovať švédsky export a investície na Slovensko.

Zázrak v púšti - skalné umenie
Saharská alžírska oáza Džanet je zelený "fľak" pod úpätím zvetraných čiernych masívov pohoria Tassili n’Adždžer. Leží dve tisícky kilometrov južne od metropoly Alžír v kúte zovretom hranicami s Líbyou a Nigerom a obkľúčenom nekonečnou piesočnou a kamennou planinou najväčšej púšte planéty. Ak je niekde koniec sveta, potom je to asi tu, napadne vari každého, kto sa tu raz ocitne. Tri desiatky kilometrov od prvých paliem Džanetu tu pred rokmi natiahli medzi dunami žltého sypkého oceánu betónový koberec letiska. Hotová fatamorgána. Ale dôvod tu nesporne bol - v 50. rokoch 20. storočia v dračích skalách nad Džanetom objavili archeológovia dnes už učebnicové predhistorické skalné maľby a rytiny. Táto knižnica praveku svedčí o tom, že sa na miestach okolitej vyprahnutej pustatiny, v čase keď ich pred tisíckami rokov človek maľoval, rozprestierala úrodná savana. Skalné obrazy v saharskom pohorí Tassili n’Adždžer sa vzápätí v odborných kruhoch označili za najvýznamnejšie predhistorické svedectvo v severnej Afrike.

Pod Mojžišovou horou v Egypte
Šarm aš Šajch (v anglickej transkripcii Sharm el Sheikh) je už pojmom vo svetovom turizme. Pred niekoľkými rokmi sa názov tohto egyptského letoviska na južnom cípe Sinajského polostrova po prvý raz rozletel do celého sveta vďaka summitu najmocnejších štátov planéty. Po tejto vrcholnej schôdzke do tejto pýchy egyptského cestovného ruchu začali prúdiť okrem turistov aj celé rady štátnikov, politikov a celebrít. Egyptský prezident Husní Mubarak tu pravidelne trávi dovolenku, z okolitých arabských krajín tu kotvia jachty šejkov. Minulú zimu sa tu rekreoval britský premiér Tony Blair s rodinou, v marci tu rokoval viceprezident USA Dick Cheney... Niet divu, že sa o Šarm aš-Šajchu začína hovoriť ako o sinajskej Floride, Acapulku či Riviére. Ktosi ho nazval aj "perlou medzi koralmi a púšťou".

Hurghada - raj zábavy a potápania
Rozprávkovo farebná oáza - mestečko Hurghada sa nachádza na egyptskom brehu Červeného mora. Je to raj najmä pre tých turistov, ktorí majú radi vodu, slnko a vodné športy. Nie je tu problém za pár dní sa naučiť surfovať, potápať alebo plachtiť, či zajazdiť si na vodnom bicykli.

Je veľa dôvodov, prečo navštíviť Cyprus
Z geografického hľadiska patrí Cyprus údajne k Ázii, z politického vraj k Európe. Aký význam má politika prezrádzala aj účasť cyperskej automobilovej súťaže (rely) v európskom šampionáte. Dnes už, pravda, vďaka lapsusu inej ázijskej krajiny (Číny) je Rally Cyprus v šampionáte svetovom, čo je pre fanúšikov automobilového športu zároveň ten najúžasnejší dôvod pre návštevu ostrova. Po Sicílii a Sardínii ide o tretí najväčší stredozemný ostrov, ktorý má však sotva trištvrte milióna obyvateľov. Zato obyvateľov nadmieru pohostinných, zjavne zvyknutých na čulý turistický ruch.

USA boli motorom kolapsu v Argentíne
Ekonomický kolaps Argentíny je posledným neúspechom systému "jeden meter na všetkých", ktorý sa Spojené štáty pokúšajú vnútiť rozvojovým krajinám. Kritici tohoto prístupu sú často označovaní za protekcionistov, za nástroje záujmových skupín, za anarchistov, alebo za niečo ešte horšie. Ale v skutočnosti sú medzi nimi niektorí z najprominentnejších svetových ekonómov.

Keď novinári odmietajú povedať pravdu o Izraeli
Čo keby sme boli bývali podporovali režim apartheidu v Južnej Afrike proti čiernej väčšine? Čo keby sme označovali biele juhoafrické vednie ako "bojovníkov tvrdej línie" a nie ako rasistov? Čo by bolo, keby sme vysvetľovali, že zastrelenie 56 čiernych protestujúcich v Sharpeville boli pochopiteľné "bezpečnostné opatrenia" juhoafrickej polície? A čo keby sme písali o čiernych deťoch zastrelených políciou ako o "detských obetiach" ich rodičov? Čo keby sme žiadali "teroristické" vedenie Afrického národného kongresu, aby "kontrolovalo svojich ľudí"?

Kríza v Palestíne
Základným problémom izrealsko-palestínskeho konfliku stále zostáva to, čo ním bolo po celé desaťročia: odopieranie palestínskeho práva na sebaurčenie. Palestínčania žijú pod brutálnou a ponižujúcou okupáciou od roku 1967. Ak sa nebude riešiť táto základná skutočnosť, žiadne riešenie krízy nie je pravdepodobné.

Východoslovenskú energetiku posilní nemecký koncern RWE Plus
Vláda Slovenskej republiky koncom mája 2002 schválila nadobúdateľov 49-percentných podielov v troch rozvodných energetických podnikoch. Definitívne tak odštartovala transformáciu a s ňou súvisiaci proces privatizácie jedného z ťažiskových odvetví hospodárstva - slovenskej energetiky. V úlohe strategického zahraničného akcionára Východoslovenskej energetiky (VSE), a.s. Košice potvrdila nemecký koncern RWE Plus.

Korytnica chce získať stratenú pozíciu: vrátiť sa na slovenský trh a oživiť zničené kúpeľníctvo
Ľudová povesť z 13. storočia hovorí, že liečivú minerálnu vodu Korytnica objavili ovce a ich bača. Ten jedného dňa zbadal, že sa jeho ovečky nepasú, iba tak nehybne ležia na lúke. Keď lepšie pozoroval stádo, všimol si, že jedna ovečka opustila stádo a odišla k studničke. Keď sa napila, začala byť čulá. O chvíľu ju nasledovali ďalšie ovce. Bača si túto zmenu všimol, ochutnal vodu a zistil, že sa mu uľavilo. Takto prišiel na to, že tak ako on, aj ovce mali tráviace problémy. Od tej doby sa do erbu obce Korytnica dostala pasúca sa ovečka pijúca vodu z prameňa.

Vinica - priekopník mrazených potravín
Zmrazovanie nepatrí medzi pôvodné klasické metódy konzervovania. Aj keď chladiace zmesi boli známe pred mnohými storočiami, na imerzné zmrazovanie (ponáraním) sa po prvýkrát použili asi pred 150 rokmi. Túto tradičnú metódu zmrazovania dopĺňa fluidné zmrazovanie - v prúde chladného vzduchu, keď malé kúsky zeleniny a ovocia obteká na perforovanom dopravníku vo vznose vzduch pri teplote –35 až –40 °C. Zmrazené častice ostávajú sypké a nezlepujú sa. Reprezentantom takéhoto zmrazovania sú napríklad populárne detské produkty Hrašulko (detský jemný hrášok), Cukrík (detská supersladká kukurica), Oci (mrazená detská polievková zmes), Karotienka (mladá mrkvička) a Mami (mrazená detská brokolicová zmes). Vyrába ich akciová spoločnosť Vinica ležiacej v Ipeľskej kotline vo Veľkokrtíšskom okrese.

Výzvy Salviafarmu: Zjednotiť domácu farmaceutickú výrobu, ponúkať zahraničnú kvalitu za dostupnejšie ceny a doplniť organizmus kvalitnými vitamínami, minerálnymi látkami a prírodnými produktami
Ľudské zdravie podstatne závisí od výživy. Môže byť primeraná, nedostatočná alebo nadmerná. Ak sa organizmu nedostáva dostatok životne dôležitých živín, vitamínov a minerálnych látok, nemôže dokonale plniť svoje funkcie. Ak sa mu dostáva živín priveľa, tvoria sa usadeniny, predovšetkým tuku, a jednotlivé orgány sú trvale vystavené neprimeranej záťaži.

Investovanie do otvorených podielových fondov
Prvé podielové fondy vznikli už v roku 1800. Bol to Anglicko-škótsky trust, ktorý začal predávať svoje podiely investorom. V Spojených štátoch amerických sa prvé fondy objavili až v roku 1924. Odvtedy zaznamenáva tento spôsob kolektívneho investovania sústavný rast v počte fondov a objemu majetku v ich správe. Rok 1929 (čierny piatok) priniesol prvý pád akciových trhov, ktorý spôsobil reťazovú reakciu a následný krach bánk. História ďalej hovorí, že činnosť podielových fondov sa v USA reguluje zákonnými normami od roku 1940, v ktorom sa do fondov investovala jedna miliarda dolárov. O dvadsať rokov neskôr to bolo už 50 miliárd a v súčasnosti sa investovaný objem do podielových fondov v USA odhaduje na sedem triliónov dolárov. V Európe, druhej najväčšej zóne, je v podielových fondoch nazhromaždených vyše 3,211 triliónov eúr. Najväčší podiel pripadá na akciové fondy (46%), potom nasledujú dlhopisové fondy, zmiešané fondy a fondy peňažného trhu.

Slováci a Česi v tieni slovanskej vzájomnosti
Niet vari bližších slovanských národov ako sú Slováci a Česi. Avšak nie z dôvodu akejsi totožnosti myslenia či bytia, ale pre neuveriteľne sa prepletajúce dejinné osudy. Pred očami sa nám mihajú pestré úseky spoločných dejín, vzťahy k pohybujúcim sa centrám moci v strednej Európe, niekoľkonásobne vratný smer kultúrneho vplyvu medzi oboma národmi a nový rozmer vzájomnosti v 21. storočí. Pretože teraz už nejde iba o vzájomnosť slovensko-českú, ale hlavne o jej definovanie v rámci vzájomnosti slovanskej ako celku a o určenie miesta našich národov v slovanskej civilizácii a medzi veľkými civilizáciami sveta v 21. storočí.

Motroctvo v XXI. storočí a jeho prikázania (1)
Z troch podstatných faktov sa dá usudzovať, že na svete existuje moderný systém zvýhodňovania moci bohatých nad chudobnými, čo pre jednoduchosť nazvem "otroctvom XXI. storočia". Po prvé, publikované údaje potvrdzujú, že za posledných 30 rokov sa zvyšuje rozdiel medzi príjmami najchudobnejšej a najbohatšej vrstvy obyvateľstva. Podľa údajov OSN tento rozdiel bol v roku 1960 v pomere 1:30, zatiaľ čo v roku 1990 by sa dal vyjadriť už ako pomer 1:62. Po druhé, počas 150 až 200-ročného fungovania kapitalizmu sa svet rozdelil na 7 veľmi bohatých krajín (G7) a viac ako 50 chudobných krajín, pričom rozdiel medzi príjmami obyvateľov týchto krajín je viac ako 10-násobný. Po tretie, v 102 krajinách sveta sa dnes žije horšie ako pred 15 rokmi. Súhrnne povedané, priepasť, ktorá oddeľuje bohatú menšinu a zbedačenú väčšinu sveta, sa čoraz viac prehlbuje.

Korene juhoslovanskej krízy
Krvavé udalosti, ktoré sprevádzali rozpad Juhoslávie v prvej polovici 90. rokov minulého storočia, svet šokovali. Juhoslávia za vlády komunistického lídra Josipa Broza-Tita získala povesť relatívne slobodnej a prosperujúcej krajiny, s dobrým spolunažívaním rôznych etník, krajiny, ktorej sa podarilo urobiť hrubú čiaru za vzájomnými zverstvami spáchanými počas druhej svetovej vojny.

Čo spomaľuje integračný proces v únii a mimo nej
Schyľuje sa k voľbám a volič začína byť pre politikov opäť zaujímavý. Najmä pre tých, ktorí sa k moci dostali vďaka populistickým sľubom o dvojnásobných platoch, sociálnych istotách, bytoch pre mladých, pokoji v starobe pre tých starších. Mnohí, ktorí im dali svoj hlas, si až teraz tvárou v tvár krutej realite uvedomujú, že naleteli. Čo splnila SDK, táto účelovo poskladaná zmeska politických strán z desiatich bodov programového pamfletu, vzletne nazvaného Zmluva s občanmi? Takmer nič. Chváli sa plnením všeobecne formulovanej poslednej úlohy, v ktorej líder a vtedy budúci premiér sľuboval, že sa zasadí o vstup SR do EÚ a NATO. Teraz sa Mikuláš Dzurinda, už ako predseda SDKÚ, dištancuje od volebných záväzkov s občanmi Slovenskej republiky, ktorú ako poslanec za KDH nechcel, nemieni sa touto problematikou ďalej zapodievať a podľa jeho vlastných slov sa bude venovať len nadchádzajúcej volebnej kampani. Kde je politická zodpovednosť, kde je politická etika a kultúra, ktorá sa tak skloňovala v roku 1998?

Komu dávame vinu, tomu udeľujeme i moc
Stále, a možno ešte viac ako kedykoľvek predtým, sa stretávam s názorom, že zodpovednosť za mňa a moju rodinu má prevziať štát, vláda, zamestnávatelia atď. Jeden z účastníkov nášho kurzu z východného Slovenska nás žiadal, aby sme mu povedali, čo má urobiť a on to urobí. Keď sme mu dali niekoľko tipov, ani na jeden nezareagoval. Argumentoval tým, že nie je kompetentný, nemá vzdelanie, musel by dochádzať, nevie to robiť, nemá predstavu ako sa to dá vykonávať, vyhováral sa na manželku, na deti . Ak si prečítame ešte raz predchádzajúcu vetu, tak zistíme, že všetky dôvody sú na strane jeho samotného. Nie je tam štát, nie je tam vláda, nie sú tam zamestnávatelia.

Vlk ako zaujímavý heraldický motív
V uhorskej heraldike je množstvo zaujímavých erbových figúr. Medzi najčastejšie patria lev ako symbol odvahy, medveď zasa symbolizuje silu, labuť trhajúca si svoju hruď a vlastnou krvou kŕmiace svoje mláďatá je synonymom oddanosti a lásky. Medzi týmito heraldickými figúrami má svoje postavenie aj vlk. Vlk je z hľadiska mytológie zaujímavý tvor. V Rímskej kultúre bola vlčica Rea druhou matkou Romula a Réma. Ich spôsob života bol námetom k mnohým bájkam, či dokonca rozprávkam. Pri pohľade na toto krásne zviera si častokrát uvedomíme s akou hrôzou naňho hľadeli naši predkovia. Hovoriace erby s motívom vlka sú tiež veľmi bežné, väčšina rodov s menom Farkas (Vlk) to potvrdzuje.

Radošinský klevner
Víno, ktoré pila aj britská kráľovná ešte v roku 1948 Máte radi víno? Vadí vám, keď ste v obchode a neviete sa rozhodnúť, ktoré víno si máte vybrať, pretože nepoznáte dobre jeho kvalitu, históriu a tradíciu? Chýba vám vinárska kultúra a chcete sa dozvedieť o vínach viac? Ak áno, sledujte náš seriál o kvalitných slovenských a zahraničných vínach a ich výrobcoch.

Zachráňme hrady alebo ako štát ignoruje aktivity občanov
Náš seriál o záchrane hradov, kaštieľov, zámkov a kúrií na Slovensku motivoval občianske združenie Donjon so sídlom v Martine k úvahe, napísať pre Dimenzie reportáž o doterajších skúsenostiach združenia so štátnymi inštitúciami a úradníkmi v rámci získania štátnej podpory pre záchranárske akcie. Túto pôvodnú reportáž uverejňujeme bez komentára.

Detská križiacka výprava do Svätej zeme
Križiacke výpravy na Blízky Východ sú jednou z najrozporuplnejších kapitol západnej či európskej civilizácie. Na jednej strane stále nesporne zaujímavé a ľuďom stredovekej éry blízke myšlienky ochrany kresťanstva, na druhej strane bolo vraždenie, plienenie, znásilňovanie, honba za bohatstvom. Množstvo surovín, kultúrnych, spoločenských či vedeckých poznatkov sa prelievalo so smrťou mnohých Európanov, pričom na konci dvestoročných snáh o kresťanskú Palestínu bol začiatočný stav... Ak však pri väčšine križiackych výprav nájdeme kladné i záporné motívy, pri jednej z nich, tzv. detskej križiackej výprave v roku 1212, nájdeme len negatíva.

Viliam Gschwandtner
Práca je práca, ale umelecká činnosť je pre tohto nekonformného rezbára životne dôležitá. Radosť, ktorú pociťuje pri vyrezávaní z kostí či dreva je daná vždy novým zážitkom z hotového, nikdy neopakovaného motívu. Inšpiruje sa francúzskym rokokom, historickými námetmi, biblickými motívmi, ale nie je mu cudzia ani súčasná moderná tvorba - hlavne portréty. Najradšej sa inšpiruje krásou žien a ako sám priznáva, motív, na ktorom pracuje, ho musí zaujať. Je umelec telom i dušou, aj keď ho tento koníček neživí. Spôsob jeho života prezrádza tvorivosť a invenčnosť na každom kroku, či je to záujem o prírodné bylinkové extrakty, huby, liečiteľstvo a podobne. Cit pre remeslo a umenie zdedil po otcovi, ktorý bol výtvarník - grafik a neželal si, aby jeho syn podľahol tejto múze. Ako vidno, krv sa nezaprie a súdiac podľa výsledkov jeho tvorby bola by to aj škoda.

Marta Kačmárová
Ako výtvarníčka povýšila patchwork na osobitnú umeleckú techniku v textilnej umeleckej tvorbe. Jej výtvarné aktivity sa usilujú premôcť pôvodný utilitárny charakter "zošívania drobných kúskov rôznofarebných látok". Svoje diela uvádza do polohy samostatných výtvarných diel s abstraktnou, dekoratívnou tvarovou dominantou. V kontexte rôznych textilných techník je jej tvorba osobitná a originálna, pretože nemá u nás, ale ani v širšom medzinárodnom okruhu obdobu. Z tohto hľadiska je priekopníčkou novej obrazovej metódy, respektíve nového typu závesného obrazu. Kontakt: 037 - 741 14 58.

Martín Chirino (Las Palmas de Gran Canaria, 1925) je jedným z najvýznamnejších sochárov moderného španielskeho umenia za posledných päťdesiat rokov
Vždy sa slobodne pohyboval medzi proeurópskou tradíciou a jeho kanárskou identitou a nikdy nebol obeťou umeleckých hnutí, ktorými prechádzalo Španielsko. Zámerom výstavy, ktorú začiatkom júla t.r. otvorili v Múzeu Danubiana v Bratislave, je predstaviť nielen reprezentatívne diela, ale aj etapy a série, ktoré charakterizujú autorov umelecký vývoj. Výstava je súčasťou Programu španielskeho umenia v zahraničí, ktorý pripravilo španielske Ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci so Štátnou spoločnosťou pre zahraničné kultúrne aktivity (SEACEX) s cieľom propagovať súčasné španielske umenie a kultúrnu realitu.

Pre Slovákov aj Poliakov
Slovník vo vrecku je určite vhodná a užitočná pomôcka, ktorá môže turistovi zo Slovenska u našich severných susedov spríjemniť letnú dovolenku. Poslúži predovšetkým tým, čo sa spoliehajú nielen na svoju jazykovú "predstavivosť," či tým, ktorí sa uspokoja so svojou prvou skúsenosťou, čo im našepkala, že sa predsa len nakoniec dorozumeli so všetkými a nakúpili, čo potrebovali a dostali sa tam, kam chceli, získali tie informácie, ktoré potrebovali.

Tatry - mohutná žulová dominanta Slovenska.
Bez predhorí zrazu vyrastá s Popradskej doliny. Kraj prárodných gigantov, ktorí akoby vyskočili spod zeme s titanskou túžbou každého si podmaniť. A v dotyku s touto najvyššie čnejúcou masou našej krajiny sa na moment stanete vlastníkmi lesknúcich sa žulových stien, žľabov, veží a sediel, suťovísk či morén. Rovnako aj priezračných plies a veselo zurčiacich potokov, cez kosodrevinové polia stekajúcich hustým smrekovým lesom. Ich veniec obopínajúci toto majestátne horstvo umocňuje vari v každom človeku odzbrojujúci pocit krásna. Kniha Tatranské panorámy je najnovším titulom fotografa Ladislava Jirouška. Autor publikácie sa svojím citlivým a vnímavým zrakom, srdcom horala aj tvorivým umom zaraďuje medzi fotografov, ktorí svoj úprimný vzťah a lásku k Tatrám už od druhej polovice 19. storočia pretavujú do fotografického obrazu. Autor si uvedomuje skutočnosť, že ani najdokonalejšia fotografia neprezradí to čarovno, ktoré si so sebou každý odnáša z Tatier vo svojom srdci. V hlbokej pokore pred krásou Tatier sa chce len vyznať zo svojho úžasu pred majestátom dolín a štítov. V skutočnosti nie sú vždy také romantické ako prezrádzajú zábery. Sú len pozvánkou k bezprostrednému dotyku so žulovým masívom. Ako výzva pre nových hľadačov krásy. Knihu Tatranské panorámy si môžete objednať v redakcii alebo na adrese: Ladislav Jiroušek, Brezová 19, Spišská Nová Ves, tel/fax: 053 - 446 27 30.

Naplnené sny Josefa Masopusta
Nebol extra strelec, jeho góly netrhali siete. Na futbalovom trávniku však hral s hlavou, stále dokázal niečo vymyslieť, mal skvelú techniku a fyzickú kondíciu. Aj tieto vlastnosti Jozefa Masopusta sa podpísali pod skvelé úspechy pražskej Dukly a československej reprezentácie. So svojím klubom získal tituly doma i vonku, pamätné boli víťazstvá v Americkom pohári, kde Dukla v roku 1959 porazila i slávny FC Santos (4:3) na čele s Pelém. Dva góly dal práve Masopust. Vojaci bývali s Brazílčanmi v jednom hoteli, kde sa zrodilo jedno celoživotné priateľstvo medzi Pelém a Masopustom. O tri roky neskôr sa stretli opäť, vo finále MS 1962 v Chile. Práve Masopust dal vedúci gól outsidera, ČSR nakoniec prehrala s Brazíliou 1:3. Za účasť vo finále MS dostal, podobne ako spoluhráči, 5 000 korún. Za jeden z titulov Dukly knihu generála Lomského o partizánskom hnutí v Československu. Momentálne je predsedom Nadácie futbalových internacionálov. A o futbale sa stále rád porozpráva, presvedčili sme sa o tom i my.

Kľukaté cesty na výslnie fitnes
Od svojich štyroch rokov do osemnástich sa venovala gymnastike. Posledných šesť rokov na vrcholovej úrovni. Domáce šampionáty, v jej prípade víťazné, európske a svetové šampionáty, Európske poháre a vrchol v podobe účasti na OH 1996 v Atlante. Potom úspešne presedlala na ďalší šport a už po troch rokoch v ňom bola svetovou špičkou - Klaudia Kinská, slovenská fitneska, rodáčka z Košíc.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac