Júl/August 2003

Hnacím motorom štátu má byť regionálna samospráva
Varaždinske Toplice
Habsburgovci sa zmierili so Zrínskymi
Teroristom ide o zmeny v spoločnosti
Súostrovie panenskej krásy
Pivo z tatranských prameňov
Nechcete pozemok na Mesiaci?
Letecká linka Sliač-Praha obnovená
Branisko - prvý diaľničný tunel na Slovensku
Penzión s duchom histórie
Malé národy potřebují prostor v Evropě
Kto prekoná Rimanov?
Vojna médií: al-Džazíra a anglo-americké TV
Ako minister Lipšic posilní zodpovednosť sudcov?
Ako sme "zabili" slovenskú bryndzu
Dbajme na kvalitu črevnej mikroflóry
Základom života je nájsť si cestu k osobnému úspechu
Stará elektronika skončí na linke, (konečne) nie na skládke
Voltairova predtucha: skončil na smetisku ako prašivý pes
Volnomyšlenkářské Pražské jaro
Festival, ktorý je unikátny tým, že vôbec prežil
Chlapec z Liptova napĺňa americký sen

Hnacím motorom štátu má byť regionálna samospráva
"Ak by Európa mala skutočný záujem o vývoj regionálnej samosprávy na Slovensku, tak by tlačila vládu napríklad do toho, aby k rokovaniam o kapitole 21 (Regionálny rozvoj) boli prizvané aj regionálne samosprávy. Do dnešného dňa sme nedostali ani jeden dokument, či výstup k tejto téme", tvrdí Peter Tomeček, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Varaždinske Toplice
Sú najstaršími termálnymi a liečivými kúpeľmi v Chorvátsku. Rozprestierajú sa neďaleko barokového mesta Varaždín v blízkosti maďarsko-chorvátskych hraníc vo vinohradníckej oblasti chorvátskeho Zagorja. Pre slovenských turistov, ktorý do Chorvátska cestujú cez Maďarsko, môžu byť ideálnym miestom na predĺžený víkend alebo na odpočinok na ceste smerujúcej do Dalmácie, Istriu, či na spaitočnej ceste domov.

Habsburgovci sa zmierili so Zrínskymi
Chorvátsky rod Zrínsky bránil Európu proti Turkom takmer 200 rokov. Za sprisahanie voči Habsburgovcom, ktorého cieľom bola väčšia samostatnosť Chorvátska v monarchii, boli dvaja príslušníci rodu sťatí 30.apríla 1671 pri Viedenskom Novom Meste. Po 332 rokoch akt historického zmierenia a odpustenia vykonal veľkovojvoda Otto von Habsburg najprv Záhrebe a potom v Čakovci.

Teroristom ide o zmeny v spoločnosti
"Myslím si, že Slovensko v súčasnosti nie je cieľovou krajinou teroristov medzinárodného rozmeru. Čo neznamená, že riziko neexistuje. Je iba menšie...Čo sa týka Slovenska - je predpoklad, že časť peňazí z predaja drog na Slovensku išla na podporu Kosovskej oslobodeneckej armády. Takto sa díleri drog dokonca môžu stať aj národnými idolmi a svoju kriminalitu povýšiť na národnooslobodzovací boj", konštatuje Michal Hrbáček, riaditeľ odboru policajných akcií PZ SR

Súostrovie panenskej krásy
Pripravovaná Brijunská riviéra bude jednou z najprestížnejších stredomorských destinácií pre domácu a zahraničnú solventnú klientelu. Tá v súčasnosti využíva najmä 14 ostrovov národného parku Brijune, osobitne ostrov Veli Brijun, srdcovú záležitosť J.B.Tita, ktorý na ňom vybudoval svoje safari.

Pivo z tatranských prameňov
Bývalý český premiér Miloš Zeman sa doteraz Pivovaru Tatran neospravedlnil ani neodpovedal na priateľský list. Viac ako 190-ročná tradícia varenia piva, skúsený tím odborníkov, osvedčená receptúra a technologické zariadenia od renomovaných svetových firiem zaručujú výrobu piva vynikajúcej chuti a akosti.

Nechcete pozemok na Mesiaci?
Pozemky mimo našej planéty si už zakúpilo takmer 1,5 milióna ľudí. Pre veľký záujem sa veľkosť pozemkov predávaných na svetovom trhu limituje na 0,41 hektára. Cena za takéto územie naozaj nie je vysoká - 29 dolárov. Dopyt neustále rastie po správach od sondy Lunar Prospector...

Letecká linka Sliač-Praha obnovená
Desať rokov po tom, ako z Letiska Sliač vzlietol posledný spoj do Prahy, sa 28. júla obnoví letecké spojenie stredného Slovenska s hlavným mestom Českej republiky a vďaka medzinárodnému letisku v Prahe - Ruzyni aj s celým svetom. Najväčšiu zásluhu na tom má iniciátor projektu Andrej Kvasna, predseda Európskeho klubu v Banskej Bystrici.

Branisko - prvý diaľničný tunel na Slovensku
Výstavba tunela pod Braniskom, spolu s prieskumnou štôlňou, trvala neuveriteľných sedem rokov. Nebyť však Inžinierskych stavieb, ktoré na rozostavané dielo nastúpili len pred necelým rokom, dodnes by zrejme motoristi riskovali svoje zdravie a životy na serpentínach známeho horského priesmyku.

Penzión s duchom histórie
Svoj dlhoročný sen - vrátiť Spišskej Sobote zašlú stredovekú slávu, začal Ondrej Kollár napĺňať v roku 1995. V rámci výberového konania od mesta odkúpil zdevastovaný renesančný meštiansky dom z polovice 16. storočia a s cieľom zriadiť v objekte špičkový penzión sa pustil do náročnej rekonštrukcie.

Malé národy potřebují prostor v Evropě
"Občas je nelehké být příslušníkem malého národa, protože jeho člen je často vystaven bezpráví. Ovšem z morálního hlediska je lépe být členem malého národa, který trpí, než být příslušníkem velkého národa užívajícího tyranie" reagoval Björnstjerne Björnson na německou okupaci dánského Šlesviku v roce 1864.

Kto prekoná Rimanov?
"Skutočný úspech globalizácie sa bude merať podľa toho, do akej miery umožní každému človekovi tešiť sa zo základného dobra: jedla a domova, výchovy a zamestnania, pokoja a sociálneho pokroku, ekonomického rozvoja a spravodlivosti", tvrdí pápež J. Pavol II.

Vojna médií: al-Džazíra a anglo-americké TV
Pozeranie správ na Fox, CNN či nejakej inej veľkej americkej stanici si od diváka vyžaduje určitý stupeň mentálnej otupenosti a ochotu veriť v metafyziku. No je to aspoň zábavné a plné efektov. Američania boli vždy dobrí vo vytváraní žiarivej šou z nepodstatných správ - čo svet zredukovalo na zjednodušené termíny a zvuky.

Ako minister Lipšic posilní zodpovednosť sudcov?
Nedôveryhodnosť súdnictva, boj proti klientelizmu, či viaceré závažné a nedoriešené kauzy patria v poslednom období k mimoriadne diskutovaným otázkam. Pravdou je, že slovenského občana väčšmi zaujíma to, do akej miery sa zmeny v justícii pozitívne odrazia v jeho živote, než skutočnosť, že mnohé témy sú viac menej predmetom na presadzovanie politických cieľov. Odpovede v spoločnom dialógu hľadajú Daniel Lipšic, minister spravodlivosti (KDH) a poslanec Róbert Kaliňák (SMER).

Ako sme "zabili" slovenskú bryndzu
Slovenská bryndza, ako naturálny produkt, bola v roku 1996 občanom Slovenska zobratá nielen ako potravina, ale aj ako národná symbolika. Zmenila sa na mŕtvy termizovaný produkt bez probiotických mikroorganizmov s protirakovinovými účinkami v hrubom čreve.

Dbajme na kvalitu črevnej mikroflóry
Baktérie mliečneho kysnutia, ktoré sa nachádzajú v bežných jogurtoch, sú v žalúdku usmrtené, takže nie sú schopné usadiť sa v čreve. Túto schopnosť majú len probiotické baktérie - enterokoky. Vďaka tomu môžu kolonizovať ľudské črevo a vytlačiť z neho nepotrebné alebo dokonca škodlivé (hnilobné, patogénne) baktérie.

Základom života je nájsť si cestu k osobnému úspechu
"Byť úspešný nie je egoizmus, ale vysoké kritérium vnútorného záväzku. Podriadenosť väčšine nie je nič iné ako lenivosť, myslieť vlastnou hlavou alebo strach z vyčnievania či neambicióznosť."

Stará elektronika skončí na linke, (konečne) nie na skládke
Recyklácia elektronického odpadu je dôležitá najmä z pohľadu ochrany životného prostredia. Znamená úsporu prvotných surovín, zamedzenie negatívnych dopadov súvisiacich s ich ťažbou a spracovaním, zníženie podielu odpadu ukladaného na skládky, a tým prieniku ťažkých kovov a chlórovaných uhľovodíkov do voľnej prírody.

Voltairova predtucha: skončil na smetisku ako prašivý pes
Po veľkom francúzskom mysliteľovi neostalo nič, len srdce v puzdre z pozláteného striebra. Lekárnik s pomocníkom si odnášali mozog, lekár zas zuby nebohého. A to ešte dobehol vikomt de Vilette, jeden z najlepších priateľov francúzskeho osvietenca. Ten si vyárendoval Voltairovo srdce, ktoré dal vzápätí osadiť do puzdra z pozláteného striebra..."

Volnomyšlenkářské Pražské jaro
"Chceme, aby Slovensko bylo na festivalu dlouhodobě přítomno. Je řada umělců, které bychom na festivalu rádi viděli nebo je přímo potřebujeme. Kdybych měl specifikovat oblast, kde se bez Slovenska neobjedeme, tak to je pěvecká škola. Slovensko si zachovalo vysokou úroveň a "produktivitu" v oblasti pěveckého umění", říká Roman Bělor, ředitel Pražského Jara

Festival, ktorý je unikátny tým, že vôbec prežil
Žánrovo sa orientuje na akustickú hudbu, či už je to folk, country, bluegrass, blues, jazz, gospel alebo world music. Okrem popredných interpretov zo Slovenska a zahraničia dáva možnosť prezentovať sa aj začínajúcim hudobníkom, hlavne z regiónu východného Slovenska.

Chlapec z Liptova napĺňa americký sen
Peter Sejna získal ako prvý Európan trofej Hobeyho Barkera, vzápätí podpísal zmluvu so St. Louis, na druhý deň už hral v NHL, prekonal brankársku legendu, dostal pozvánku do reprezentácie a na svetovom šampionáte získal medailu!

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac