Júl - August 2004

Užime si toto leto
Buďme ľudskí ľudia
Lubenice
Cres
Mozog je fantastický počítač
Creská vlna pramenka
Gorski Kotar - zelené more
Pláže "Zelenej skaly" na ostrove Vis
Korunkové uzávery pre Európu
Oravské televízory sa presadzujú v EÚ aj v Rusku
Matuzalem - flavonoidný extrakt proti starobe a toxínom
Festivalový gastronomický kult
Perla dolnej zeme
Termálne kúpalisko Ruža
Dolnozemské čaro
Kde je pochovaný A.Hlinka?
Pracovný trh rozšírenej EÚ
Stopy Milana Hodžu v Budapešt
Bontón na každý deň - vizitky a pozvánk
Na dušu človeka pôsobia aj farby
Zbyněk Prokop
Chce zhudobniť aj Skutky apoštolov
Ralf Schumacher túži po úspechu

Užime si toto leto
A dobre si oddýchnime, každý podľa svojho gusta. Príde opäť jeseň a s ňou nová etapa chaosu v našom systéme, ktorý ako rakovina požiera všetko to, čo je najmä ľudské, dôstojné a hodnotné. Načerpajme trochu energie, duchovnej sily a rovnováhy, aby nás, ovládanú a oblbovanú väčšinu, nedonútili lokaji a šíritelia rakoviny ešte viac požierať aj samých seba - kvôli peniazom, kariére, číslam, prežitiu. Prestaňme myslieť na našich politikov, ministrov a poslancov. Nestoja za našu pozornosť. Vypnime ich v našich mysliach ako televízor alebo obohratú platňu. Vykašlime sa na nich tak, ako sa oni vykašľali na nás. Veď iba máloktorí z nich sú slobodní, máloktorí z nich sa neboja čosi presadiť, čosi vybojovať pre národ, spoločnosť a štát. Vypili sme nejednu kávu, nejedno pivo pri debatách a aj tak sme problém s našimi politikmi nevyriešili. Priblížili sme sa iba k definícii či prirovnaniu, že systém, jeho tvorcovia a realizátori si z nás urobili laboratórne myšičky vo vyhradenom priestore s vydelenou potravou. Iróniou ich demokracie a moci je to, že im pokusy na nás platíme z našich daní...
Premýšľajme radšej o našej minulosti, našich tradíciách, koreňoch, prečo sme a čo chceme, relaxujme pri knihách a športe, rybačke či v obyčajnom tichu. Pozornejšie počúvajme náš vnútorný hlas a svet. Nebojme sa ho. Nepodľahnime panike, že sme stratení, bezmocní, osamotení alebo nepotrební. Nie je to pravda. Sme tu a budeme. Systém nemá dušu, my ju máme. Systém nás môže zotročovať, valcovať a ponižovať, ale nie donekonečna. Dovezený či klonovaný systém, v ktorom momentálne žijeme, je silný preto, lebo máme strach mu ukázať našu dušu, bojíme sa mu ukázať, že sme slobodní a chceme byť slobodní, že vieme prežiť aj iba s chlebom a vodou. Poznáme jeho hlavu a vetvy, jeho ciele a zámery, ale nevieme nájsť jeho srdce. Nehľadajme ho, nemá ho. Tak ako v minulosti aj v súčasnosti sa porazí sám. Porazia ho jeho vlastní tvorcovia a sluhovia.
Venujme sa tomu, čo nám povznáša myseľ a ducha. Ignorujme systém a jeho hlasné trúby, nepočúvajme ich. Nerobme im radosť z toho, že sa správame ako stádo bez pastiera alebo hyeny, ktoré čakajú na objedené kosti moci a božstva bez Olympu. Nečakajme na ich povely ani odmeny. Tešme sa z toho, že žijeme. Zvýšil nám systém ceny potravín, mäsa, energií a benzínu? No a čo, nech zvyšuje ďalej. Poklesne ich predaj, spotreba a príjmy zo zisku pre systém...Budú nás lákať na zľavy, akcie, výhodné spotrebiteľské úvery? Ignorujme ich a budeme mať pokoj, systém nebude žiť z úrokov. Nepotrebujeme všetko. Nedali nám v práci odmenu? Pracujme menej. Vyhodili nás z práce? Začnime premýšľať o tom, ako sa môžeme zamestnať sami.
Život je nádherný. Vždy nám ponúkne cestičky na to, ako môžeme prežiť a žiť ďalej. Musíme to však chcieť vedieť, vidieť a byť stále slobodní.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Buďme ľudskí ľudia
"Som pripravený obhajovať ústavné a široké slovenské národné záujmy. A tie sú v prvom rade ekonomické, sociálne, kultúrne, jedným slovom - humánne, ľudské," hovorí slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Lubenice
Romantická osada na ostrove Cres. Žije v nej iba 6 obyvateľov. Týči sa na vrchole skaly vo výške 378 metrov nad morom, vďaka čomu má status najvyššie obývanej osady na chorvátskych ostrovoch.

Cres
Prístavné mestečko Cres (2500 obyvateľov) na druhom najväčšom jadranskom ostrove Cres sa pýši množstvom gotických a renesančných kostolov, kláštorov, palácov šľachtických rodín a zvyškov mestských opevnení.

Mozog je fantastický počítač
"Vzhľadom na Hippokratovu prísahu sme povinní odviesť maximum toho, čo vieme, čo môžeme, aby sme pacientovi nielen zachránili život, ale aby sme ho vrátili do pôvodného života," zamýšľa sa profesor Pavol Traubner, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Creská vlna pramenka
Ekologický odpad sa stal základom projektu, ktorý chce tradičnú vlnu a výrobky z nej premeniť na autochtónny ostrovný suvenír. Je to aktivita, ktorá by mohla slúžiť ako príklad aj pre Slovensko.

Gorski Kotar - zelené more
Navštívte jedinečné múzeum prírody a vychutnajte si ju naplno. V Chorvátsku nie je iba more. Oddýchnuť a načerpať silu môžete aj v mnohých lesoparkoch, dravých riekach, v horách, na skalách, na rybačke, s bicyklom alebo pešo. Stačí, ak si otvoríte oči a lepšie budete vnímať okolie diaľnice Záhreb-Rijeka.

Pláže "Zelenej skaly" na ostrove Vis
Jedným z posledných tromfov, ktoré má chorvátsky turizmus ešte stále v talóne, je najvysunutejší dalmatínsky ostrov Vis. Od nemapäti sa mu vraví "zelená skala".

Korunkové uzávery pre Európu
"Náš ročný predaj prevyšuje 3 miliardy kusov uzáverov. Až 80 percent produkcie smeruje na zahraničné trhy. Svoje výrobky dodávame aj do najznámejších nadnárodných spoločností, akými sú Heineken, Coca-Cola či Pepsi," hovorí Ing. Marián Miškov, riaditeľ spoločnosti TIK Slovakia, s.r.o. Košice.

Oravské televízory sa presadzujú v EÚ aj v Rusku
"Mnohí boli presvedčení a dodnes v tom zotrvávajú, že o úspech OVP sa najväčšou mierou zaslúžila skutočnosť, že môj brat bol ministrom. Môžem s čistým svedomím povedať, že to tak nie je," tvrdí Jozef Sitek, generálny riaditeľ OVP Orava, s.r.o.

Matuzalem - flavonoidný extrakt proti starobe a toxínom
Obsahuje flavonoidy, ktoré sú schopné zamedziť vzniku niektorých nádorových ochorení, genotoxického účinku tvrdého žiarenia, majú dôležitú úlohu pri arterioskleróze, osteoartritíde, môžu byť podpornou súčasťou liečiv AIDS, onkologických a neurodegeneratívnych ochorení typu Parkinsonovej a Alhzheimerovej choroby.

Festivalový gastronomický kult
"V našej filozofii sú rozhodujúce dva smery - liečivé kúpeľníctvo a aktívny turizmus. Tým, že naša župa nie je výrazne spriemyselnená, môžeme turistom ponúkať čistý vzduch a ekologické prostredie," konštatuje Zoltán Varga, predseda Békéšskej župy.

Perla dolnej zeme
Termálne liečivé a zábavné kúpele v Orosháze navštívilo v minulom roku 160 000 turistov. Lákajú svojou modernou infraštruktúrou, chráneným lesoparkom a čistým vzduchom.

Termálne kúpalisko Ruža
Slovenský Komlóš potrebuje povzbudenie zo Slovenska. Nájde sa investor, ktorý zmodernizuje pôvodný hotel a priláka slovenských turistov?

Dolnozemské čaro
Parkové liečivé kúpele a pobrežie romantického trojitého Körösu - raj pre rybárov, poľovníkov, kempovanie, člnkovanie a cykloturistiku.

Kde je pochovaný A.Hlinka?
Sme jediným národom v Európe, ktorý si nedokázal zachovať a uctiť hroby významných osobností svojich dejín.

Pracovný trh rozšírenej EÚ
Dekrét talianského predsedu vlády stanovuje, že v roku 2004 môže na taliansky pracovný trh prísť 20 000 občanov nových členských štátov (okrem Malty a Cypru), ktorí ale nemusia žiadať o pracovné povolenia.

Stopy Milana Hodžu v Budapešti
Budapešť bola v 19. storočí mestom s najväčším počtom Slovákov. Heslo "Za tú našu slovenčinu, za tie naše haleny" pochádzalo práve zo Slovenského týždenníka. Na jeho stránkach kritizoval martinské ústredie za orientáciu na Petrohrad. Väčšie možnosti videl v orientácii na Viedeň.

Bontón na každý deň - vizitky a pozvánky
Na pozvánky, ktoré obdržíme a je na nich v dolnom rohu skratka R.S.V.P., okamžite píšeme odpoveď.

Na dušu človeka pôsobia aj farby
Farebný odtieň, ku ktorému sa človek prikláňa, opanuje jeho myslenie, vplýva na jeho usilovnosť či snaženie. Svetlé, vyrovnané a harmonické farby napomáhajú pozitívnemu naladeniu a tým i k liečeniu chorôb.

Zbyněk Prokop
Študoval na SUPŠ Košice a v rokoch 1982 až 1998 na Akadémii výtvarných umení v Prahe. V súčasnosti je vedúcim ateliéru grafiky a experimentálnej tvorby KVU a I na FU-TU Košice.

Chce zhudobniť aj Skutky apoštolov
"Prosím vás, nikdy si nedajte vziať dušu, vlasť, budúcnosť a lásku svojich detí. Tento svet stvoril Hospodin pre všetkých, nikto nemá právo nám ho zobrať ani zašpiniť," vyznal sa hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička.

Ralf Schumacher túži po úspechu
Stále ho poteší, keď predbehne slávnejšieho brata: "Musíme však zvýšiť základnú rýchlosť auta. Uvidíme, ako to pôjde. Som si však istý, že niektoré preteky vyhráme."

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac