Júl - August 2007

Kňažkov biznis s Hostelom
Vzniká nová európska národná strana na Slovensku
Fandia každému investorovi
Mediteriánsky tlkot života
Slováci pomáhajú Čiernej Hore
SKB vyrába flexibilné káble v Nitre
Príloha Magyar Dimenzie - Stiahnite si prílohu v .pdf
Prežijú nýíregyházski Slováci svoju labutiu pieseň?
Živá neexistujúca dedina
Spoznajte kúpeľnú kultúru
ZOO, ktoré vzkriesil moderný marketing
Ruský SuperJet-100

Kňažkov biznis s Hostelom
Neviem nájsť odpoveď na otázku, ako môže človek, ktorý je hmotne zabezpečený, ktorý kráčal po schodoch kultúry i politiky... ako môže spadnúť na jeden z posledných stupňov ľudskosti a „zapredať sa” za niekoľko strieborných (prípadne zlatých) na zhanobenie miesta a mena svojho národa. Toho, v ktorom vyrastal, ktorý mu umožnil, aby sa na politickom či kultúrnom rebríku dostal tak vysoko.
Ani nie tak dávno sa Slováci v zahraničí i na Slovensku zhnusene prizerali, ako režisér Eli Roth propagoval svoj výtvor, jeden z najsadistickejších produktov kinematografie - Hostel, ktorého fiktívny dej sa „odohráva na Slovensku“. Produkcia filmu sa tvorila v susednom Česku. Objavila sa aj otázka, prečo naši susedia dovolili produkovať na svojom území film, ktorý, hoci vo vymyslenom deji, hanobí krajinu, s ktorou mnohokrát zdieľali podobný osud.
Humbuk okolo filmu Hostel utíchol. Zaschla aj slina odporu a hnusu smerovaná k režisérovi a každému, kto sa podieľal na tvorbe tejto zvrátenosti. Na plátna kín sa v týchto dňoch dostáva pokračovanie ďalšej podobnej špinavosti, ktorá dejom smeruje opäť na územie Slovenska. Nezmenil sa režisér, nezmenil sa podobný krvavý dej „odohrávajúci sa na Slovensku“. Zmenilo sa však lákadlo na pokračovanie tohto zvráteného výplodu chorého mozgu.
Reklama potrebuje nové mená a to najmä populárnych osobností. Ak by sa na filmovú úlohu v tomto odpade ľudskej tvorby podujal nováčik, cudzinec odchovaný bez minimálneho citu ku krajine a ľudu, o ktorom bude reč, nemuselo by sa nad tým až tak krútiť hlavou. Snáď by sa stačilo s odporom odvrátiť.
V novom Rothovom filme však prijal úlohu Milan Kňažko.
Z nášho pomerne veľkého prieskumu skoro nik nevedel Prečo. Iba jeden (1) dotazovaný odpovedal, že ho k tomu pravdepodobne tiahla chamtivosť a pri nej sa v plnej nahote ukázala jeho povaha, jeho vzťah k Slovensku a jeho národu. Dodal, že pán Kňažko ako herec podobne riadil svoje politické pozície, čiže umelá pretvárka nie je uňho nič nové.
Z poznámok slovenských finančníkov je zrejmé, že Milan Kňažko patrí medzi finančnú špičku Slovenska. Ako sa teda mohol človek, ktorý účinkoval v skoro troch desiatkach filmov a v množstve divadelných hier, znížiť na úlohu vo filme, v ktorom si špiní do vlastného hniezda? Populárni herci, napríklad v Hollywoode, kladú dôraz na to, aby sa neznížili k niečomu, čo by pošliapalo ich dobré umelecké meno, a preto asi nikdy neprijímajú úlohy s podradnými scenármi.
Oháňať sa slobodou slova a prejavu, eventuálne tým, že ide o vymyslený dej, je nahlúpla naivnosť.
Ako sa mohol muž, ktorý iba nedávno reprezentoval Slovensko na pozícii ministra zahraničných vecí a neskôr ministra kultúry, zapredať filmu tiahnucemu k odpadu a oplzlosti ľudských bytostí?
Hral pán Kňažko aj na postoch svojej kariéry iba hru človeka navonok milujúceho svoj národ? Je chamtivý, alebo podľa v predchádzajúcich riadkoch uverejnenej mienky ukázal iba sám seba – to, čo v skutočnosti vždy bol a je i naďalej?
O prvom diele filmu Hostel sa americká kritika vyjadrila ako o sadistickej nízkorozpočtovej a nízkokvalitnej produkcii, ktorá zapadne, nie ako sa to snaží ktosi nahovoriť do žánru hororov, ale do katalógov tých, ktorí obľubujú zvrhlý sadizmus, potoky červenej farby nahrádzajúcej ľudskú krv a cynizmus spodiny.
Pán Kňažko si túto úlohu vybral sám. Nik ho k tomu nenútil. Ak by žil na severoamerickom kontinente a v predchádzajúcich obdobiach zastupoval také vysoké pozície, aké mal na Slovensku, nielen politické strany, ku ktorým patril a ktoré vymieňal, ale i úrady, ktoré zastupoval, by takýmto jeho činom utrpeli ranu - a najmä slina odporu od tých, ktorí platili jeho každodenný chlieb, by vletela do jeho tváre. A možno právom...
Čo by sa stalo, keby režisér Eli Roth nasmeroval dej filmu Hostel 1 alebo 2 niekam inam ako na Slovensko? Ak by sa dej odohrával v Taliansku, ráno by našiel v posteli odrezanú hlavu svojho koňa, psa, alebo mačky. Ak by sa dej odohrával v Rusku, ráno by sa našiel v predmestí Moskvy priviazaný na obale amatérskej výskumnej rakety. Ak by sa dej odohrával v Číne, ráno by sa zobudil na vodou zaliatych poliach, na ktorých byvoli ťahajú ťažké pluhy. Tentokrát by bol do popruhu pluhu zapriahnutý on.
Ak by sa dej odohrával v Izraeli, ešte pred brieždením by mu niekto odobral pas do všetkých krajín, ktoré súhlasia s politikou Izraela a navždy by mal zakázaný prístup k bránam Hollywoodu. Ak by sa dej odohrával v Iraku, už pri prvých lúčoch vychádzajúceho slnka by sa jeho zavesené telo hojdalo na lane vysokého žeriava a deti by doň triafali kamienkami.
Ak by sa dej odohrával na Kube, stotisíc študentov by pľulo na jeho portrét a ďalších stotisíc robotníkov by ho pozvalo na obed do krokodílej farmy. Pochopiteľne hlavným chodom by bol on. Ak by sa dej odohrával v Čečensku, nič. Hneď po premiére by ho hrdo vyhlásili za nezvestného. Aj by ním totiž bol. Ak by sa dej odohrával v Čechách, bývalý prezident Havel a správa pre turistický ruch by požiadali o radu všetky uverejnené krajiny, spojili sa s nimi a zažalovali ho do Hágu ako vojnového zločinca.
Keďže sa dej „odohrával“ na Slovensku, nestalo sa nič. Absolútne nič. Slovenské noviny vychádzajúce v zahraničí, ako napríklad Kanadský Slovák, by priniesli svoj kritický postoj k režisérovi. Prevzalo a čítalo by ho niekoľko tisíc Slovákov, vo vládnych kruhoch by sa o tom potichu diskutovalo. Poslanec, ktorý by na to upozornil, by bol zahriaknutý, hoci markantná väčšina by si skoro otvorene slovne „uľavila špinavším výrazom” nad tým, že jeden z nich sa prepožičal na takúto nízkosť. Ale inak by nevedeli komu sa oficiálne sťažovať a tak by čakali, ako zareaguje intelektuálny svet, nevidiac, že ten už nad nimi krúti hlavou a má ten pofidérny úsmev...

Július Behul, šéfredaktor týždenníka Kanadský Slovák, najstarších a nepretržite vychádzajúcich slovenských novín v Kanade a v zahraničí. Prvé číslo vyšlo v marci 1942. Jeho vydavateľom je Kanadská slovenská liga. K nedávnym oslavám 65.narodenín tohto týždenníka sa pridáva aj redakcia nášho mesačníka Dimenzie.

Vzniká nová európska národná strana na Slovensku
AZEN-Aliancia za Európu národov chce posunúť do politiky novú a mladšiu generáciu európskych občanov Slovenska.

Fandia každému investorovi
„Myslím si, že existuje priestor, aby sme vybudovali novú 40 hektárovú priemyselnú zónu Nitra - Juh v lokalite Krškany-Bita. Verím, že Nitra bude úspešná a vytvoríme priestor pre otvorenie sa mesta ostatným partnerom v rámci Európy,“ tvrdí Jozef Dvonč, primátor mesta Nitra.

Mediteriánsky tlkot života
Záhreb, po Prahe a Budapešti najvyhľadávanejšie stredoeurópske mesto, láka svojou 900-roč­nou históriou.

Slováci pomáhajú Čiernej Hore
Košický Rudný projekt a slovenská vláda pomohli vybudovať v prímorskom Tivate kanalizačný systém v hodnote 10 miliónov korún. Prispeli tak na zlepšenie životného prostredia v Boka Kotorskej, rozvoja cestovného ruchu, sociálnych a životných podmienok miestnych obyvateľov a turistov.

SKB vyrába flexibilné káble v Nitre
V priemyselnom parku Nitra-Sever pribudol v apríli 2007 nový výrobný závod - ICS Industrial Cables Slovakia, s.r.o. Špecializuje sa na flexibilné a veľmi kvalitné medené priemyselné káble a vodiče.

Príloha Magyar Dimenzie - Stiahnite si prílohu v .pdf
Nyíregyháza a jej okolie
Prioritami v rámci hospodárskeho rozvoja města sú budovanie logistického a inovačného parku Login, investície do výstavby spaľovne, rozvoja kúpeľov a jeho zážitkového parku, štvorhviezdičkových hotelov a rozsiahlej rekonštrukcie mesta.

Prežijú nýíregyházski Slováci svoju labutiu pieseň?
Kedysi vplyvná komunita sa scvrkla na 136 duší, ktorí sa prihlásili k národnosti svojich predkov.

Živá neexistujúca dedina
Jej súčasťou sú aj domy slovenských Tirpákov, ktorí znovuosídlili nielen Nyíregyházu, ale aj jej okolie. Keď navštívite tento národopisný skanzen máte pocit, že sa v ňom život nikdy nezastavil.

Spoznajte kúpeľnú kultúru
Sóstógyógyfürdő je darom prírody a ponúka vám sladký život, zábavu, relax, liečenie i ticho lesa Sóstói. Jeho novinkou je vodný park Aquarius.

ZOO, ktoré vzkriesil moderný marketing
Okrem žralokov, snežného leoparda a bieleho tigra, čaká na vás aj hotel Džungľa. Maďarské deti sa v nej učia predmet životné prostredie, ktorý je na slovenských základných školách zatiaľ neznámym pojmom.

Ruský SuperJet-100
Projekt Suchoj na výrobu nového dopravného lietadla zastrešuje ruská vláda, EBRD i korporácia Boeing.

Moskva stavia svoj Manhattan Prvé „dvojičky“ stavajú Číňania a Turci. Na mieste bývalých chručšovových bytoviek rastie 10 mrakodrapov za 13,5 mld dolárov. Slovenské firmy majú šancu na obchod mimo Moskvy.

Spoločenstvo (vzájomne) nezávislých štátov Zavládol pokoj a bezkonfliktnosť. Nikto nič neočakáva, ničoho sa nedožaduje. Všetci hrajú svoju vlastnú hru, nechávajú si zadné dvierka.

Výsledky XI. Sankt Peterburgského fóra Zúčastnilo sa ho 8 966 účastníkov zo 65 krajín. Podpísané investičné kontrakty dosiahli hodnotu 13,5 mld USD.

Dojmy zo summitu G8 Ekonomické injekcie môžu byť efektívne iba vtedy, ak chudobné krajiny akceptujú manažment rozdeľovania zdrojov zvonku. Avšak myšlienka nového „osvietenského“ imperializmu nie je momentálne v móde.

Slovenské moderné dejiny sa začali v USA Pri ich zrode a rozvoji stála Slovenská liga v Amerike. Z jej iniciatívy sa konala zbierka - milión dolárov pre zahraničný odboj Slovákov a Čechov, z ktorej T. G. Masaryk, ani nikto po ňom, dodnes nedal vyúčtovanie.

Slováci na východnom fronte Vojenská účasť na ťažení v ZSSR po boku nemeckej armády stála mesačne 150 miliónov korún. O život prišlo asi 1500 slovenských vojakov, ďalších 4000 až 5000 Slovákov bojovalo proti Sovietom v maďarskej armáde.

Kráľ slovenských komikov „Cítim sa ako súčasť vlastného národa, takže chyby, z ktorých sa smejem, sú aj moje,“ vraví Milan Lasica, humorista, dramatik, herec, textár, moderátor, spevák, režisér a riaditeľ Štúdia L+S.

Osobnosti slovenskej jazzovej hudobnej scény „Na Slovensku máme tiež mladých a talentovaných jazzmanov, ktorí živoria, paberkujú a hrajú za pár korún po kluboch,“ konštatuje trombonista František Karnok.

Futbalista s najväčším príjmom nikde neplatí V rebríčku najlepšie zarábajúcich vedie Ronaldinho pred Davidom Beckhamom, medzi najbohatšími klubmi si postavenie drží Manchester United.

„Slovak sensation“ a jeho anglický sen Slovenský futbalista Ľubomír Michalík prestúpil zo Senca do Boltonu. Zabodoval nielen svojou výškou, ale aj gólmi, na hosťovaní pomohol i Leedsu United.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac