Júl - August 2009

Bojí sa slovenský sociálny štát oživiť domácu výrobu?
Chorvátsko čaká na zrušenie slovinskej blokády
Čorštýnsky hrad
Poeurópšťujú Kosovo
Príklad pre strednú Európu
TEKO investuje do ceny tepla
Libanonské voľby
Chybná Obamova finančná reforma
Charizma a imperiálny prezident
Starí Maďari a Veľká Morava
Hral Jánošíka aj Štúra
Priezračný svet Gordany Turuk
Jamajský blesk
Získala rešpekt u súperiek

Bojí sa slovenský sociálny štát oživiť domácu výrobu?
Ctená slovenská vláda, ctení ekonomickí ministri, kedy začnete riešiť otázku oživenia domácej výroby a spotreby? Kedy začnete hovoriť národu pravdu o tom, kam smeruje, presnejšie, kam sa rúti slovenské hospodárstvo, malé a stredné podnikanie? Usilujete sa zachrániť veľké nadnárodné investície a opäť zvýhodniť niekoľko nových zahraničných investorov v domienke, že tak zachránite štátny rozpočet, výber DPH a odvodov. Pán minister Jahnátek pozorne sleduje analýzy opatrení iných vlád a vývoja, krízy v iných štátoch a na základe nich plánuje prognózu ďalšieho vývoja na Slovensku. Všetci máme pochopiť, že Slovensko je malá a veľmi otvorená ekonomika, ktorá závisí od exportu do krajín západnej Európy a na americký trh a pokiaľ sa nezmení situácia na týchto trhoch, na Slovensku nebude lepšie. Inými slovami, keďže západ čaká na výrobné objednávky z USA, kde doteraz odsúdili len jedného páchateľa (či obetného baránka) za finančný pyramídový podvod (nie za spôsobenie finančnej krízy v bankovom sektore), Slovensko musí tiež čakať na výrobné objednávky zo západu. A keďže tie neprichádzajú, pretože západné globálne firmy uprednostňujú lacnú Čínu a Indiu ako Slovensko a strednú Európu, tak čakať musia aj mnohí živitelia slovenských rodín, malí a strední podnikatelia. Lenže na čo majú čakať, keď väčšina z nich je zodpovedná a chce pracovať a podnikať?
Slovenská vláda sa usiluje prekonať krízu zatiaľ tak, že chce šetriť na verejných výdavkoch, platoch a odmenách v štátnom sektore. Nemá zmysel hodnotiť tento chabý nástroj, ak si uvedomíme jeho kontext. Celá štátna správa, regionálna i miestna samospráva a ich administratíva žije z daňových poplatníkov a prerozdeľovania ich daní. Samozrejme, aj títo byrokrati, zamestnanci štátu a úradníci sú daňoví poplatníci. Aj dane z ich príjmov putujú do štátnej kasy. Pointa je však v tom, že objem príjmu z ich dani nedosahuje objem príjmov z daní, ktoré štátu platia firmy a podnikatelia, respektíve ich zamestnanci. Takže tu máme nepriamo úmeru - štát tlačí na šetrenie výdavkov a miezd v štátnom a verejnom sektore, ale pozor - neprepúšťa nadbytočný personál. Namiesto toho, aby vykonal personálny audit a prepustil nadbytočné sily zašité v kanceláriách a v rôznych zbytočných funkciách, tlačí na podnikateľskú sféru, aby zvýšila cenu minimálnej a priemernej mzdy. Inými slovami tlačí, tak aj na zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov.
Všimnime si lepšie lídrov slovenskej vlády a ústavných činiteľov v parlamente, ktorí stoja daňových poplatníkov najviac. Koľkí z nich reálne podnikali na zelenej lúke, koľkí z nich niečo vyrábali a nespali, keď im odberatelia prestali platiť, predlžovali lehotu splatnosti faktúr, koľkí z nich budovali hodnoty, zamestnávali ľudí a vytvárali nové zdroje pre štátny rozpočet?
Pri všetkej úcte, ctený pán premiér Fico, ktorý je odborník najmä v oblasti práva, kde sa cíti komfortne, nemusí rozumieť hospodárskym otázkam tak, ako by im mali a mohli rozumieť najmä páni ministri Jahnátek, Počiatek a Becík. Súčasná vláda, ktorá si dala do svojho vienka budovanie sociálneho štátu, je kolektívny orgán a ako taký rozhoduje o všetkom. Môže teda posudzovať aj otázku oživenia domácej výroby a spotreby v mestách i na vidieku a rozhodovať o výraznejších motivačných stimuloch pre malých a stredných podnikateľov i farmárov. Môže otvoriť aj verejnú a odbornú debatu na tému, čo je pre štátny rozpočet väčším prínosom. Zachránia Slovensko piati, šiesti veľkí exportéri a ich niekoľko protežovaných subdodávateľov, ktorí využívajú lacnú cenu práce a zastrašených zamestnancov bez pridanej hodnoty, alebo armáda malých a stredných výrobcov, rodinných firiem a fariem? Je lepšie platiť drahú podporu v nezamestnanosti alebo podporiť zamestnanosť v rámci domácej výroby? Je výhodnejšie pre štát dovážať tovary a služby alebo obmedziť ich dovoz podporou ich výroby na Slovensku, ktorá môže zvýšiť zamestnanosť, výber daní a odvodov, a dať konečne zmysel obsahu školskej reformy? Alebo ako môže Slovensko obnoviť svoju energetickú a potravinovú sebestačnosť?
Čína, ku ktorej cíti sympatie práve vláda Róberta Fica, investovala v tomto období globálnej krízy miliardy eur do oživenia a rozvoja domácej výroby. Vďaka tomu zaznamenala rast HDP o 8% v druhom polroku 2009.
Slovenská opozícia sa zatiaľ prezentovala iba návrhmi, ktoré majú kozmetický charakter voči výške rovnej dane a odvodom. Aj to dokazuje, že nevie ako ďalej a že má vo svojich radoch len teoretikov bez výraznej praxe v oblasti výroby a podnikania. Na čo znižovať dane, keď nemáme pre koho vyrábať? Smutné je, že slovenská verejnosť ani nevie, čo ju čaká a čo ju neminie. Pasívne čaká na akési spasenie v USA a na západe a jeho vlnu, ktorá by mala zasiahnuť aj Slovensko. A práve toto nepochopiteľné čakanie na zázrak môže posunúť Slovensko do krachu. Jednou nohou už v ňom je. A keď bude nútené si vziať nové a drahé pôžičky od MMF a Svetovej banky na vyplácanie dôchodkov a podpôr v nezamestnanosti, miezd pre verejný a štátny sektor, vykrývanie deficitu v zdravotníctve a v rozpočtoch miest a obcí, môže si podať ruku s Lotyšskom alebo s Maďarskom. Pán Mečiar sa už nechal počuť, že do konca roka 2009 pribudne na Slovensku ďalších 150 000 ľudí bez práce. Žiaľ, ani on nenašiel guráž na to, aby slovenský národ verejne povzbudil s ponukou nových pracovných programov vlády. A tak okrem nezamestnaných pribúda aj počet podnikateľov. Časť z nich je na nútenej dovolenke, časť z nich radšej zatvorila svoje firmy a prepustila ľudí, pretože si nechce požičiavať úvery na odvody, dane a čakať na zákazky so strachom, že nebudú nikdy zaplatené.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Chorvátsko čaká na zrušenie slovinskej blokády
„Problém hraničného sporu by sa mal čo najskôr oddeliť od prístupového procesu, aby neohrozil veľké úsilie a pokrok dosiahnutý od októbra 2005, kedy sme začali prístupový proces s Európskou úniou,“ tvrdí Gordan Jandrokovič, chorvátsky minister zahraničných vecí a európskej integrácie.

Čorštýnsky hrad
Ak ste zvedavý na to, ako vyzerá prírodná scenéria okolo pôvodnej hranice medzi Uhorskom a Poľskom, respektíve vojnovým Slovenským štátom a Poľskom z poľskej strany Pieninskeho národného parku, mali by ste navštíviť Čorštýnsky hrad pri poľskej obci Czorsztyn (Čorštyn) v Malopoľskom vojvodstve.

Poeurópšťujú Kosovo
„Kto tu nebol, neuverí. Potíme sa každý deň, ostatné regióny sú pokojnejšie, tu máme otvorenú kriminalitu, korupciu v polícii, nemôžete tu veriť nikomu,“ tvrdí Dušan Janura, regionálny veliteľ misie EULEX v Peji na západe tzv. Kosovskej republiky.

Príklad pre strednú Európu
Kompostovacie stroje od švédskej firmy Joraform recyklujú domáci a biologicky rozložiteľný odpad na výživný kompost. Pomáhajú tak znižovať počet skládok komunálneho odpadu a tvorbu škodlivého metánu.

TEKO investuje do ceny tepla
Vyvrcholením rozsiahlej modernizácie technologických zariadení na výrobu tepla a elektrickej energie môže byť geotermálna elektráreň pri Bidovciach, ak SPP predá obciam a košickej teplárni časť geotermálneho ložiska.

Libanonské voľby
Demokracia v Libanone neslúži občanom, ale elitám a akt volieb je v službách vyvolených. Prezident musí byť kresťan. Predseda vlády zase sunitský moslim a predsedom parlamentu zase šítsky moslim.

Chybná Obamova finančná reforma
Strážne psy vo FED nevedia kontrolovať a obmedziť apetít ťažných koní bankového sektora. Volení reprezentanti a senátori sú rovnako bezmocní ako ich voliči.

Charizma a imperiálny prezident
Nielen Barack, ale aj Michelle, Sasha a Malia musia pamätať na to, že sú teraz hviezdami číslo jeden a žiaria vo svetle fotoaparátov i z obrazoviek.

Starí Maďari a Veľká Morava
Vo wilherminerovských vojnách Maďari a Veľkomoravania spoločne plienili územie dnešného Rakúska.

Hral Jánošíka aj Štúra
„Kedysi najväčší nepriatelia Štúra, štúrovcov a slovenského národa vôbec boli Slováci, presne to isté sa opakuje aj teraz – najväčší nepriatelia Slovákov sú Slováci,“ hovorí Jozef Šimonovič, herec, recitátor, moderátor a pedagóg.

Priezračný svet Gordany Turuk
Nie je len skvelou a mimoriadne kreatívnou výtvarníčkou, ale tiež výbornou dizajnérkou.

Jamajský blesk
Ostravská Zlatá tretra si užívala prítomnosť trojnásobného zlatého medailistu z Pekingu a najrýchlejšieho človeka na svete - Usaina Bolta.

Získala rešpekt u súperiek
Slovenská tenistka Dominika Cibulková vie, že nedočkavosť a veľké emócie neprinášajú v tenise veľký úžitok.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac