Jún 2003

Regionálna politika potrebuje činy
Jaskyňa Baredine
Lidé nemají být vyřazeni z důstojnosti
Poreč - moderný dovolenkový raj
Krajina, v ktorej ľudia vedia ako chutí život
Evropská Unie - šance pro Teplice
SGS Slovakia pomáha firmám pri vstupe do európskych štruktúr
Propaganda v slobodnej tlači
Čo robiť, keď drogy klopú na dvere?
Musíme rozmýšľať nad koreňmi Európy
Zákutia Marshallovho plánu
Chémia - chlieb náš každodenný
Mája Plisecká: Inspirace existuje, není třeba ji hledat
Hercova misia - Actor’s Mission Award
Chce byť trvalou súčasťou filmového diania v novej Európe
Fantázia
Od slovenského krstu až po Mexiko

Regionálna politika potrebuje činy
„Ak sa nebude zdravo a rovnomerne rozvíjať rodina našich ôsmich krajov, čakajú nás obrovské problémy, ktoré bezpochyby zasiahnu aj najvyššiu politickú sféru a oslabia ju v čase, keď sa ekonomická moc bude presúvať na regióny", tvrdí Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Jaskyňa Baredine
Ak by ste v Chorvátsku počas dovolenky hľadali jedinú sprístupnenú jaskyňu, museli by ste navštíviť jaskyňu Grotta-Baredine na Istrii v blízkosti obce Nova Vas asi 15 km od mesta Poreč. Verejnosti túto klenotnicu nádherných stalaktitov a stalagnitov, neobyčajných podzemných živočíchov a jazierok v piatich dvoranách sprístupnili iba pred ôsmimi rokmi.

Lidé nemají být vyřazeni z důstojnosti
„Klientelismus a korupce kromě toho, že jsou opravdu odporné záležitosti, jsou v moderním světě jasně největším nebezpečím pro demokracii. Korupce je snaha některých typů moci vytrhnout se z veřejné kontroly a postupovat ve stínu. To je zásadně protidemokratické", říká český premiér Vladimír Špidla.

Poreč - moderný dovolenkový raj
Keď pred vyše dvoma tisíckami rokov vznikalo mesto Poreč, jeho zakladatelia ani len netušili, ako im raz budú za tento ich rozumný čin vďačné generácie ich nasledovníkov. Dnes je Poreč jedným z najobľúbenejších chorvátskych turistických cieľov a vyhľadávaným dovolenkovým rajom pre návštevníkov z celého sveta.

Krajina, v ktorej ľudia vedia ako chutí život
Viete, kde je slovenské more? Predsa v Chorvátsku! S podobným reklamným sloganom oslovilo Chorvátske turistické združenie slovenskú klientelu začiatkom tejto turistickej sezóny. A trafilo do čierneho.

Evropská Unie - šance pro Teplice
„Podíváme-li se na mapu, zjistíme, že po rozšíření EU, dojde ke změně i jejího geografického středu. Pohraniční oblasti ČR i Německa se posunou blíže do centra Evropské Unie. Je možno očekávat zvýšenou poptávku, růst ekonomické aktivity a nové investice", tvrdí Petr Benda, náměstek primátora Teplic.

SGS Slovakia pomáha firmám pri vstupe do európskych štruktúr
Société Générale de Surveillance (SGS) bola založená vo Švajčiarsku v roku 1878 za účelom kontroly obilia dovážaného z krajín východnej Európy. Počas svojej 125-ročnej histórie si SGS Group vyslúžila rešpekt a dôveru zákazníkov z celého sveta a získala vedúce postavenie na medzinárodnom trhu.

Propaganda v slobodnej tlači
Dominantné média vlastnia a ovládajú veľmi bohatí ľudia a korporácie, ako napríklad General Electric. To médiám nepochybne dodáva predpojatosť v prospech elity. Musíme predpokladať, že ľudia, ktorí majú médiá pod kontrolou, budú ich aj ovládať.

Čo robiť, keď drogy klopú na dvere?
Z 1000 žiakov vo veku 14 až 15 rokov malo až 50 z nich skúsenosti s fajčením marihuany. Niektorí užívali aj tvrdšie drogy - heroín, pervitín, LSD. Učitelia za závažnejší problém považujú alkohol a cigarety. Fajčenie u detí zo sociálne slabších rodín je bežné už od 9 - 10 rokov veku.

Musíme rozmýšľať nad koreňmi Európy
„Francúzi by chceli mať prezidenta, ktorý by bol politicky aktívny. Pre nás je len reprezentantom, určitým symbolom Európy. Preto si nemyslím, že by bolo správne voliť prezidenta celoeurópsky na niekoľko rokov a tým vylúčiť z hry všetkých ostatných", konštatuje W. Douglasová, generálna tajomníčka Paneurópskej únie.

Zákutia Marshallovho plánu
V máji 1945 utíchli výstrely 2. svetovej vojny. V Európe. Ekonomiky jednotlivých štátov boli úplne zničené, hospodárska situácia bola v celej Európe doslova zúfalá. Východisko z tejto situácie priniesol Marshallov plán...

Chémia - chlieb náš každodenný
Žijeme v zložitej dobe. Normálny smrteľník sa ráno prebudí, otvorí chladničku, vyberie si napríklad jogurt a sadne si k stolu s novinami v ruke. V momente, keď vkladá prvú lyžičku do úst, si prečíta vetu o tom, že v trvanlivých jogurtoch sú „zabité" všetky zdravé baktérie a tak s pocitom previnenia voči sebe samému zatvorí oči a jogurt prehltne.

Mája Plisecká: Inspirace existuje, není třeba ji hledat
Mája Plisecká, legenda světového baletu společně se svým manželem Rodionem Ščedrinem, jedním z největších současných hudebních skladatelů, přijeli do Prahy, aby se zúčastnili slavnostního promítání francouzského snímku „Maia Plisetska Assoluta" v rámci festivalu Zlatá Praha.

Hercova misia - Actor’s Mission Award
Od roku l995 sú každoročne na festivale ART FILM oceňovaní herci, ktorí významnou mierou ovplyvnili vývoj svetovej kinematografie. Cenu predstavuje mosadzná plaketa, ktorú ocenení herci osobne umiestnili na Moste slávy, ktorý je súčasťou festivalového areálu.

Chce byť trvalou súčasťou filmového diania v novej Európe
Aj keď si to mnohí neprajú a iní nechcú vidieť, Art Film si získal počas desiatich rokov svojej existencie až nečakane mimoriadne postavenie vo svete filmových festivalov. Získal si medzinárodnú prestíž a v hlavnej súťažnej kategórii dokumentárnych filmov Artefakty dnes nemá relevantnú konkurenciu.

Fantázia
„Abstraktné umenie - to je v prvom rade voľnosť - neviazaná pravidlami, zákonitosťami či fyzikálnymi javmi", hovorí autor grafík Jozef Veselý (1958). Vytvára ich kombinovanou technikou, riadiac sa hádam jediným pravidlom - rob to, čo sa tebe a ľuďom páči. Jeho doménou je fotografia a grafiky vznikajú väčšinou vtedy, keď mu „nestačí reálny svet".

Od slovenského krstu až po Mexiko
Milan Danko je doslova živou kronikou slovenského futbalu. A zároveň i jeho súčasťou. Ale i československého. A súčasťou prešovského, košického a bratislavského tiež. Zázračné krídlo nechýba na futbalových zápasoch ani dnes. Niečo pochváli, niečo skritizuje. Na súčasný slovenský futbal sa pozerá očami slávnejšej minulosti.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac