Jún 2004

Nezávislým ruže nekvitnú
Ignorujú Dzurinda a Rusko Košice a ich primátora?
Deň Európy
"Chorvát na čele Slovenska"
Bojujú proti sivému zákalu (i za zmenu chorého systému)
A čo je báseň...
Kráľovná Jadranu
Lovranské vily
Figuríny približujú históriu
Európa, vráť sa sama k sebe!
Krutá pomsta ruského medveďa
Duch bájnej Atlantídy sa opäť objavil
Bontón na každý deň - pozdravy
Kyjevská repríza klavírneho koncertu
Hokejové údery zo zámoria

Nezávislým ruže nekvitnú
Máme za sebou prvý mesiac v Európskej únii. Postupne si zvykáme na pocit, že sme už za "čiarou" a nahovárame si, že bude stále lepšie a lepšie. Do Maďarska a Poľska už cestujeme s občianskymi preukazmi, na cesty na západ si ešte nosíme aj cestovné pasy. Meníme si evidenčné čísla na autách za európske a chceme veriť tomu, že sme už konečne plnohodnotnejší občania.
Náš nízky záujem o historicky prvé voľby do Európskeho parlamentu však hovorí o tom, že nás tieto voľby takmer nezaujímajú. Tvrdia to diskutabilné prieskumy verejnej mienky a niektorí politici, ktorí sa tvária, že sa vlastne nič nedeje, že aj v iných štátoch (okrem napríklad Belgicka, kde je účasť na voľbách povinná) nie je volebná účasť vyššia ako 20-35 percent. Politológovia a sociológovia opakovane zdôrazňujú, že sme z volieb unavení. Tí rozumnejší sa zamýšľajú nad tým, či máme málo alebo veľa informácií o EÚ a jeho parlamente, či vôbec rozumieme tomu, o čo nám ide a čo vôbec v Európe chceme. Tí skeptickejší mávajú rukami a namýšľajú si, že našich 14 poslancov tam aj tak nič nepresadí - iba ak svoje osobné záujmy. Ozaj, vieme, o čo nám ide, o čo ide Slovensku?
Ak si prečítame nudné slogany na politických bilbordoch, zistíme, že každá strana platená z našich daní sleduje iba partikulárne záujmy: ľavičiari napríklad chcú sociálnu Európu v Európe, ktorej finančné toky a hospodárstvo ovládajú globálni pravicoví investori... Umiernení kresťanskí demokrati a liberáli (SDKÚ) chcú silné a šťastné Slovensko v Európe, ale ich politika hospodársky, sociálne a kultúrne tak oslabila Slovensko a jeho regióny (okrem Bratislavy), že ono akurát môže byť šťastné len z toho, že ešte ako tak dýcha. Konzervatívni kresťanskí demokrati (KDH), ktorí vajatajú o lepšom živote a väčšom poriadku, chcú predovšetkým kultúrnu zvrchovanosť Slovenska, zvrchovanosť národných parlamentov a preambulu európskej ústavy, v ktorej sa objaví odkaz na kresťanské korene Európy. O čosi podobné sa usilujú aj moderní ľudovci (HZD-ĽU), ktorí odmietajú federalistický koncept Európy a chcú viac peňazí zo štrukturálnych fondov do našich regiónov. Liberáli pokrytecky tvrdia, že "na Slovensku srdcom", ale nič nehovoria o tom, ako ich to srdce vyzerá a čo v ňom naozaj je, ako chcú pôsobiť v Európe a akú ju chcú. Maďarskí umiernení či radikálnejší nacionalisti sa tešia iba na to, ako sa aj politicky postupne zjednotia maďarské historické územia. A čo chce ĽS-HZDS či KSS - to vedia asi len ich predsedovia.
Je jasné, že v tom všetkom máme veľký chaos. Máme problém vidieť človeka, kultúru, vzdelanie a nové pracovné príležitosti, vidieť Európu v jej vývoji v horizonte piatich až desiatich rokov. Časť voličov v západnej Európe nepôjde voliť preto, lebo neznáša byrokratický systém a globalizáciu. Časť voličov v strednej a vo východnej Európe zase preto, že si nevie vybrať "menšie zlo". Tí, ktorí pôjdu voliť na Slovensku, budú musieť voliť iba stranícky. Nezávislým ruže nekvitnú ani v Európskom parlamente.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Ignorujú Dzurinda a Rusko Košice a ich primátora?
"Ak som naozaj brzdou a môj odchod z funkcie bude pre Košice výhodný, som schopný takýto krok urobiť. Nie som zrastený s primátorskou stoličkou naveky," tvrdí Zdenko Trebuľa, primátor mesta Košice.

Deň Európy
Táto bývalá trhová osada, ktorú založila rodina Máriássy v 12.storočí, je dnes súčasťou mesta Poprad. Príchodom Saských Nemcov v 13.storočí sa stala jedným z najvýznamnejších spišských miest a konkurovala takým dôležitým centrám Spiša, akými boli Kežmarok a Levoča.

"Chorvát na čele Slovenska"
Jeho vzdialení príbuzní a krajania očakávajú, že počas prvej návštevy Chorvátska (oficiálnej i neoficiálnej) príde prezident Ivan Gašparovič aj do rodného kraja svojich starých rodičov.

Bojujú proti sivému zákalu (i za zmenu chorého systému)
"Operácia netrvá dlhšie ako 15 až 20 minút, no dá sa stihnúť aj za menej ako jedenásť. Po troch hodinách od príchodu na naše pracovisko odchádza pacient domov. Na druhý deň príde na kontrolu s odlepeným okom a po mesiaci ho vrátime do plnohodnotného života," konštatuje známy košický oftalmológ MUDr. František Dabóczi.

A čo je báseň...
"Bez nádeje ľudská bytosť nevie existovať normálne. Bez nádeje, že nemotorné Dobro, oveľa pomalšie v živote než čertovsky rýchle zlo, nakoniec sa predsa len presadí a korytnačka bude v cieli skôr ako zajac," vraví majstre Milan Rúfus.

Kráľovná Jadranu
Exkluzívna Opatijská riviéra, ktorá v tomto roku oslavuje 160.výročie organizovaného cestovného ruchu, ponúka mnoho prírodných kontrastov a atrakcií. Je ideálna pre solventnú strednú a vyššiu vrstvu, ktorej vyhovuje mediteriánska a alpská klíma.

Lovranské vily
Komfort, za ktorý sa oplatí zaplatiť. Vila Astra vás vráti do sveta elegancie, harmónie, šarmu, tvorivého a duševného pokoja. Vychutnáte si nielen krásu prírody, ale aj kultúru a umenie.

Figuríny približujú históriu
Jedna figurína v dobovom kostýme stála podľa náročnosti od 150 do 250 tisíc Sk. Finančné prostriedky boli získa­né od súkromných osôb, ktoré ich požičali spoločnosti zabezpeču­júcej prevádzku, s primeraným úro­kom a návratnosťou.

Európa, vráť sa sama k sebe!
Ak poprieme to, čím národy po stáročia zdravo žili, ak poprieme alebo potlačíme ich kresťanskú kultúru - z čoho budú tieto národy žiť? Z čoho bude žiť aj Európa ako celok?

Krutá pomsta ruského medveďa
Čriepky z osudov nemeckých zajatcov v Sovietskom zväze. Nemci boli v dobytčiakoch odvážaní hlavne na Sibír, kde pracovali pri rúbaní stromov, kladení koľajníc a v kameňolomoch. Z milióna odvezených civilistov bolo 80 percent žien a dievčat.

Duch bájnej Atlantídy sa opäť objavil
Kultúra Atlanťanov nezanikla. Svetoví jasnovidci tvrdia, že v posledných desaťročiach sa Atlanťania opäť reinkarnujú na Zem vo veľkom počte. Ľudstvo prechádza zákonom karmy, ľudia stoja tvárou v tvár svetu, ktorí kedysi vytvorili.

Bontón na každý deň - pozdravy
Dáme sa ruka nebozkáva na ulici. V spoločnosti viacerých dám, ak pobozkáte ruku jednej, musíte aj ostatným dámam. Pobozkanie ruky nie je skutočný bozk na ruku.

Kyjevská repríza klavírneho koncertu
"Sadnem si za klavír, zapálim sviečku, spravím si pohodu. Položím ruky na klavír a necham ich hrať bez akéhokoľvek zámeru, nerozmýšľam nad ničím. Nehrám úseky, ktoré som sa naučil," prezrádza čaro písania skladby talentovaný skladateľ Vladislav Šarišský.

Hokejové údery zo zámoria
Ako sa Slovensko a Česko nestretli vo finále hokejových MS 2004. "Máte výbornú generáciu hráčov v NHL. Ozajstné hviezdy, ktoré však majú srdce na správnom mieste. Vedia, čo je vlasť. Ruský hokej, žiaľ, naopak, jednu generáciu stratil niekde v Amerike," tvrdí Viktor Tichonov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac