Jún 2005

Koho reprezentujú slovenskí herci?
Z Košíc chce urobiť Detroit Slovenska
Dni mesta Košice
Naveky zostane živý ten, kto čestne zomrie
Demokracia bez blahobytu nemá zmysel
Namiesto antibiotík a hormónov probiotiká
Zmysluplne, civilne, ale vždy bez pompéznosti
Európa - miesto nádeje
Oslavujeme klamlivé fatamorgány od skončenia II.svetovej vojny?
Lietajúce oči
Predčasná smrť predčasného kráľa
Pozvali vás na prijímací pohovor?
Abeceda úspechu: Sila pozitívneho myslenia
Ďakujem, že ste ma vypočuli, tlieskať nemusíte!
Malého tigra sláva a peniaze nezaujímajú

Koho reprezentujú slovenskí herci?
Po študentoch sa na Slovensku konečne či znova ozvali aj umelci. Presnejšie niekoľko umelcov, spisovateľov, hercov, výtvarníkov, kňazov, režisérov, ktorí sa podpísali pod intelektuálnu výzvu 1000 slov o hodnotách a kultúre. Podľa majstra herectva Ladislava Chudíka, urobili tak preto, aby zostalo aspoň niečo, nejaká stopa, že nesúhlasili s tým, ako sa devastuje národná kultúra a všeobecné hodnoty, ktoré spoločnosť ešte donedávna vyznávala.
"Prosperita a kultúrnosť sú ako spojené nádoby. Ak toto spojenie nefunguje, skôr či neskôr je výsledok nejaká cynická ideologická fraška. Myslieť si, že najskôr si vybudujme blahobyt, infraštruktúru a až potom príde na rad kultúra, je nezmysel. Prosperujúca ekonomika je motorom spoločnosti, nie jej podstatou. Ak si to neuvedomíme, o chvíľu už nebude čo zachraňovať. Rutinéri, gýčiari, grafomani ako aj sebaponižujúci a primitívni zabávači, ktorí dnes výdatne okupujú verejný priestor, sa stanú bernou mincou vrcholného umenia. Nebude ich totiž s kým, s čím a kde porovnávať," píše sa okrem iného v tejto výzve.
Keď som sa zamýšľal nad jej obsahom, pripomenul som si časy, keď najmä slovenskí herci a umelci, vycepovaní socialistickými podmienkami, si medzi občanmi získali rešpekt i úctu. Až takú, že boli schopní v novembri 1989 hrať rozhodujúce herecké role so študentami počas pádu komunistického systému. Scenár hry, ktorú pravdepodobne napísali spravodajské služby s poslušnými komunistami, bol taký presvedčivý, že euforickej hre o porážke komunizmu a budovaní novej demokracie na Slovensku podľahol takmer každý občan. Čosi podobne sa teraz odohráva napríklad na Ukrajine, kde revolucionári i nastúpené čaty tretieho sektora tiež netušia, ako sa napísaná hra o slobodnú a európsku Ukrajinu skončí...
Bol to práve Ladislav Chudík, ktorý ako prvý ponovembrový minister kultúry abdikoval zo svojho postu. Nemal dostatok síl a zdravia, aby čelil novému kultúrnemu i politickému svinstvu...Už vtedy jasne naznačil, čo sa bude diať v slovenskej kultúre a ako sa bude postupne meniť hodnotový rebríček v mantineloch postsocialistického, národného či občianskeho myslenia a podnikania.
Pán Chudík abdikoval takmer pred 15 rokmi, keď sa na Slovensku hovorilo o slobodnej kultúre, tvorbe a slobodnom myslení. Vtedy sme začali z daní financovať slobodnú, no už rozbitú a podvýživenú národnú i regionálnu kultúru, folklór, umenie, ale súčasne aj lacný dovoz brakovej kultúry a brakových filmov, lebo iné už ani v kinách nemohlo byť... To, čo bolo a malo zostať národným a malo sa podporovať, už prestávalo byť v móde. Imidž novej spoločnosti si už vyžadoval aj porno, bordely, drogy, telenovely, muzikály, násilie, spievajúcich hercov a depresie.
Vtedy slovenskí herci zlyhali na celej čiare. Namiesto toho, aby protestovali, odmietli dabing či reklamy ako jediné možnosti svojho živobytia, boli ticho. Hľadali si ľahšie cestičky cez rôzne nadácie a fondy, len aby aspoň čosi kvapkalo. Časť z nich sa dala opäť naivne zneužiť neschopnými politikmi a tretím sektorom bez zodpovednosti, aby v rokoch 1994 - 1998 bojovali za takzvaný demokratický charakter štátu i kultúry. A akého výsledku sa dočkali po roku 1998? Tí, čo tak oduševnene bojovali, moderovali, spievali, rečnili a hrali na mítingoch, sa po veľkej politickej zmene síce dostali na čas na výslnie - najmä do STV a TV Markíza, aby postupne z neho vypadli. A čo vyprodukovali a po sebe zanechali? Zábavné dereše, súťaže, bumerangy, eseročky a iné komerčne povinné relácie...Len aby prežili a vyhoveli požiadavkám biznisu. Keďže sú už o niečo starší, viac obohratí a v depresiách z komerčného tlaku, produkcia siaha po nových náhradách.
Stelesňujú ich anorektické moderátorky a bezduchí moderátori s novou slovnou zásobou. Podmienky? Byť in, mať skvelý look, zmysel pre feeling a najmä vedieť robiť cvičené opičky s úsmevmi podľa amerických seriálov...Veď každý chce nejako prežiť a zarobiť.
Čo by sa asi stalo, keby vláda oznámila, že z rozpočtu na národnú kultúru (nikto však nevie definovať, čo to je) uvoľní 3 alebo 4 miliardy? Ako by na túto správu zarea­govali herci - čo by asi urobili ako prvé? Pobili by sa o peniaze, kričali by, že najdôležitejšie sú divadlá? Aké filmy by nakrúcali a čo by hrali na javiskách (okrem muzikálov), aby zostali poplatní dobe a svojím mecenášom? Ak by im naozaj išlo o stavovskú česť a slovenskú kinematografiu, už dávno by mali založenú súkromnú produkčnú spoločnosť, súkromné filmové štúdio a konečne nakrútené filmy. A nežobrali by každoročne na obrazovkách o peniaze pre svoje či cudzie nadácie a nepredávali by svoje tváre reklamám na čosi, čo si môže kúpiť aj tak iba hŕstka občanov.


Mgr. Róbert Matejovi
aéfredaktor
kurier@dodo.sk

Z Košíc chce urobiť Detroit Slovenska
"Som sklamaný z ľudí, ktorí vedú mesto i samosprávny kraj. Mám chuť zmeniť stojaté vody a dať regionálnej politike guľový blesk, ktorý s ňou pohne tak, ako v prípade košického zdravotníctva," tvrdí Viliam Novotný, poslanec NR SR a kandidát SDKÚ na predsedu Košického samosprávneho kraja.

Dni mesta Košice
7. mája 1369 panovník Ľudovít Veľký udelil Košiciam ako prvému európskemu mestu erbovú listinu. Túto významnú udalosť si Košičania spoločne pripomínajú od roku 1995 v rámci osláv Dňa mesta Košice.

Naveky zostane živý ten, kto čestne zomrie
Zrínska garda Čakovec pripomenula Slovákom aj Maďarom, že matkou Františka Rákocziho II. bola Chorvátka Helena Zrínska, ktorú francúzsky kráľ Ľudovít XIV. vyhlásil za najsmelšiu ženu Európy. Slávny rod Zrínskych bránil Európu proti Turkom takmer 200 rokov.

Demokracia bez blahobytu nemá zmysel
"Máme predsudky o tom, aká je tam bieda. Odporúčam každému Slovákovi, aby vycestoval do Ruska a na Ukrajinu a videl, aké zmeny sa tam udiali a čo sa tam v skutočnosti deje. Nemáme predstavu o tom, aké sú to bohaté krajiny," vraví manažérka Katarína Halagovcová.

Namiesto antibiotík a hormónov probiotiká
Európski i slovenskí farmári môžu využiť slovenský výskum, know-how a celosvetovo patentované a chránené veterinárne prípravky firmy IPC, s.r.o., aby zvýšili chov a zdravie hospodárskych zvierat a tým aj zdravie človeka.

Zmysluplne, civilne, ale vždy bez pompéznosti
"Ciele sa vôbec nezmenili. Oponovať vládnej, ale aj opozičnej hospodárskej politike, v lepšom prípade stratégii, napomáhať rozvoju medzinárodných vzťahov a prispievať k dobrému menu Slovenska," konštatuje Peter Kasalovský, správca a výkonný podpredseda NEF-Hospodársky klub.

Európa - miesto nádeje
Čím by bol človek, ak by nemal dušu? Európa zažila mnoho nákladných experimentov. Potrebuje dôsledne preštudovať vlastnú históriu.

Oslavujeme klamlivé fatamorgány od skončenia II.svetovej vojny?
Moslimskí miliardári investujú nepredstaviteľné sumy v západnom svete, najmä v USA a v Európe. Niektorí ekonomickí pozorovatelia už neváhajú hovoriť o systematických zámeroch ekonomickej kolonizácie Západu.

Lietajúce oči
Slovenská armáda nemá lietajúce radary. Tento problém sa môže prejaviť v súvislosti s ochranou Schengenskej hranice, rozvojom organizovaného zločinu a medzinárodného terorizmu. Zločinci a teroristi môžu zneužívať ľahké lietadlá a vrtuľníky pre pašovanie drog, imigrantov prípadne skrytú prepravu bojovníkov na cieľové územie.

Predčasná smrť predčasného kráľa
Turecké vojská po bitke pri Moháči (1526) neverili lacnému víťazstvu a ostali stáť v pohotovosti. Zahynulo v nej 28 uhorských magnátov, 7 vysokých cirkevných hodnostárov, zhruba 500 šľachticov, 10 000 pešiakov a zhruba 4 000 jazdcov.

Pozvali vás na prijímací pohovor?
Nežuvajte žuvačku. Vytvorte pozitívny a profesionálny prvý dojem svojím predstavením sa a pevným podaním ruky. Používajte adekvátnu terminológiu, slovnú zásobu, vyvarujte sa pomocným slovným barličkám ako hmm, uh, viete, ako by som povedal.

Abeceda úspechu: Sila pozitívneho myslenia
Nemusíte byť závislí len sám na sebe, pretože existujú neuveriteľné zdroje sily, ktoré sa nám otvoria, ak uveríme v ich existenciu. Život sa zdá byť ťažkým, pretože veríme len sami v seba.

Ďakujem, že ste ma vypočuli, tlieskať nemusíte!
"Poézia predsa nie je netrvanlivá saláma, ktorú treba skonzumovať okamžite, inak zozelenie. A ak áno, potom nestála za publikovanie ani v čase zrodu. Pravda, ktorá prespí svoj čas, sa môže zobudiť ako banalita," tvrdí majster pera Peter Gregor.

Obraz mesta Bratislava v grafike 18. až 20. storočia
Prezentované diela sú jedinečným dokladom zmien i pulzujúceho života rodiaceho sa moderného veľkomesta.

Malého tigra sláva a peniaze nezaujímajú
Lotyšský gólman Arturs Irbe nikdy nezabudne na víťazstvo nad Rusmi v roku 2000. Bolo satisfakciou i za jeho dedov, ktorí v nemeckej armáde bojovali proti Sovietskemu Zväzu. Bude hrať toľko, koľko mu zdravie dovolí.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac