Jún 2006

Ak sa nespoja traja najsilnejší, Slovensku hrozí kríza
Vyčistia Slovensko i strednú Európu od starých pneumatík
Zlatna Penkala
Rok 2005 bol zlatým rokom chorvátskeho turizmu
,,Pobaltské predmestie Londýna”
Ostrov smiechu a pokoja na Siedmich studniach
Kto veľa riskuje, veľa získava
Dnes Kosovo, zajtra Izrael a Západ
Čo je koučing?
Dobrá kráľovná a zlý kráľ
Verím, že umelecký duch národa nezahynie
Kedy bude na Slovensku systematická výučba jazzu?
Zázrak menom Steaua

Ak sa nespoja traja najsilnejší, Slovensku hrozí kríza
17. júna 2006 sa rozhodne o tom, či Slovensko bude alebo nebude mať stabilnú koaličnú a väčšinovú vládu. Doteraz nudná volebná kampaň a alibistické vyjadrovanie sa slovenských politikov na adresu možných koaličných partnerov zatiaľ iba potvrdzujú skeptickú prognózu – Slovensku hrozí, že mu bude opäť vládnuť menšinová vláda s víziou nových predčasných volieb. Potrebnú väčšinu v parlamente pravdepodobne nezíska ani jedna z možných alternatív – stredoľavá ani stredopravá koalícia. Je takisto pravdepodobné, že voliči budú voliť najmä tri relevantné a najsilnejšie politické strany – Smer - SD, SDKÚ a ĽS - HZDS. Ostatné strany (KDH, SNS, SMK, Slobodné fórum, KSS) sa nevymania z rizika volebného prežitia, respektíve ich potenciál v rozpätí od 5 do 10 percent im bude stačiť iba na tichú podporu menšinovej vlády alebo klasickú opozíciu. Ak lídri najvplyvnejších politických strán nájdu v sebe dostatok rozumu a nadhľadu voči budúcnosti Slovenska, mohlo by mať Slovensko konečne veľkú a stredoľavú koalíciu v zložení Smer - SD - SDKÚ - ĽS - HZDS. Pripusťme túto možnosť vzhľadom na jednoznačné vyjadrenia „zodpovedného“ predsedu KDH (nie s HZDS a nie v menšinovej vláde) a „zodpovednej“ predsedníčky Slobodného fóra (nie s pánmi Mečiarom a s Dzurindom). Takáto koalícia by bola oveľa rozumnejšia a zmysluplnejšia ako menšinové a nestabilné modely SDKÚ - KDH - SMK s tichou podporou ĽS - HZDS alebo Slobodného fóra. Takáto koalícia už raz zlyhala. Riziková by bola aj koalícia ĽS - HZDS - SMER - SD s tichou podporou SNS alebo Slobodného fóra... A lišiacka hypotéza o väčšinovej koalícii Smer - KDH - Slobodné fórum je možná iba vtedy, ak by voliči dali výraznú facku SDKÚ a ĽS - HZDS.
Takže v júnových parlamentných voľbách bude kľúčová otázka to, či sa môžu spojiť najsilnejší a či budú schopní sa dohodnúť na pragmatickej koalícii, ktorá bude pokračovať možno v mäkších, ale dôležitých obsahových reformách v školstve, zdravotníctve, životnom prostredí, regionálnom rozvoji, poľnohospodárstve, postaví na nohy strednú vrstvu a stredných domácich podnikateľov, cestovný ruch, národnú kultúru, šport a „rozbije“ zabetónovanú justíciu.
Takáto koalícia by mohla dokonca potvrdiť aj politickú dospelosť a zrelosť na Slovensku, respektíve dať politickej súťaži a kultúre novú pridanú hodnotu – väčšiu toleranciu, úctu a najmä racionálnu diskusiu o spoločnom hľadaní riešenia problémov štátu a jeho občanov. Možno je takýto variant prijateľný pre väčšinu voličov. Možno si ho aj želá, pretože je už unavená z nekonečných sporov a úzkeho čiernobieleho straníckeho videnia politikov, ktorí nemajú odvahu komunikovať s voličmi úprimnejšie a zrozumiteľne. Ich doterajšia neschopnosť povedať voličom napríklad výhody a nevýhody možných koalícií, prezentovať politické ciele a konkrétny program pre jednotlivé ministerstvá, vyháňajú voličov od urien a robia ich ľahostajnými voči ďalšiemu vývoju v krajine. Je to veľmi zlá vizitka pre politikov.
Rozum hovorí, že by sme mali voliť silné a stabilné strany, ktoré majú skúsenosti s vládnutím (najmä SDKÚ a ĽS - HZDS) a pochopili, že Slovensku nemôže pomôcť úzkoprsá a často deštruktívna politika etnických alebo ideologicky rigoróznych strán bez významných osobností. Po voľbách bude zaujímavé sledovať aj to, či sa v prípade osobného konfliktu v trojuholníku pánov Mečiar - Dzurinda - Fico vymania tieňové mocenské štruktúry v ĽS - HZDS, Smere??-?SD a SDKÚ spod vplyvu silných predsedov a budú schopné rokovať o zostavení novej vlády. Ak to nebude možné, nové vnútrostranícke pnutie postihne najmä ĽS - HZDS a SMER - SD, ktoré už boli pridlho v opozícii a ak chcú prežiť, musia už aj vládnuť. Tlak mnohých sponzorov a lobistických skupín na lídrov týchto strán je silnejší, ako vajatanie o morálke a čistote v politike alebo veľkých názorových rozdielov na štýl a spôsob vládnutia. Moc je moc a občas používa metódy, ktoré sa nedajú vysvetliť, ani obhájiť. Slovenského tigra nezachráni, ani nepotiahne M. Dzurinda, keď bude sám a vyčerpaný z intríg KDH a SMK, ani Róbert Fico, ktorý ešte nevládol a je obklopený pravicovými dravcami v ideologicky rozbitej strane, ani Vladimír Mečiar, ktorý chce z politiky odísť dôstojne a so vztýčenou hlavou.

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Vyčistia Slovensko i strednú Európu od starých pneumatík
„Naším cieľom je v prvom rade zabezpečiť maximálne zhodnocovanie opotrebovaných pneumatík na Slovensku, ale naše zostávajúce kapacity vieme ponúknuť aj okolitým krajinám - Maďarsku, Poľsku, Ukrajine a Česku,“ tvrdí Vladimír Švigár, predseda predstavenstva V.O.D.S., a.s. Košice.

Zlatna Penkala
Prestížne ocenenie Zlaté pero Chorvátskeho turistického združenia za najlepšiu reportáž o Chorvátsku v roku 2005 získal aj šéfredaktor časopisu Dimenzie.

Rok 2005 bol zlatým rokom chorvátskeho turizmu
Cieľom do roku 2010 je 11 miliónov turistov a príjmy v hodnote 12 mld. euro. V tomto roku sa do rozvoja infraštruktúry bude investovať ďalšia miliarda euro.

,,Pobaltské predmestie Londýna”
Lotyšov trápi ruský problém a sexuálny harašment v podobe „stag parties”. Osobitnou kategóriou je iné etnikom - Livovia. Tento ugrofínsky národ, ktorý niekedy ovládal celé Pobaltie, je na pokraji vyhynutia.

Ostrov smiechu a pokoja na Siedmich studniach
Konský park, reštaurácia a wellness hotel Hétkúti v maďarsko-nemeckom Móri, ktorý kedysi osídľovali aj Slováci. Príďte ochutnať pštrosie špeciality a aktívne relaxačné manažérske programy.

Kto veľa riskuje, veľa získava
„Vzrušuje ma všetko, čo je nebezpečné. Koľkí slovenskí muži sa hrajú na „veľkých cestovateľov. V médiách si často svoje zážitky vymýšľajú, len aby boli zaujímaví,“ vraví cestovateľka a spisovateľka Anita Balejíková.

Dnes Kosovo, zajtra Izrael a Západ
„Fakt, že od príchodu vojsk NATO do Kosova bolo zničených 150 kresťanských chrámov a bolo postavených, respektíve sa stavia 400 mešít, je pre moslimov dôkazom, že islam je viera podporovaná tým pravým Bohom...“

Čo je koučing?
Je predovšetkým o dôvere, vzťahu, trénovaní, podpore, ale aj o spätnej väzbe.

Dobrá kráľovná a zlý kráľ
Anna Česká zaviedla renesanciu na londýnskom dvore. Učila dámy „jemným mravom”, do Londýna prúdili šaty v „českom štýle”.

Verím, že umelecký duch národa nezahynie
„Velebme deň, ktorý nás ku kráse, k priaznivej tvorivosti a k dobru doviedol,“ vyznáva sa poeticky Juraj Sarvaš, herec, scenárista, publicista, pedagóg a neúnavný recitátor.

Kedy bude na Slovensku systematická výučba jazzu?
„Nemám rada, keď sa niekto postaví pred kapelu, valí to svoje a málo počúva ostatných,“ vyznáva sa speváčka Zuzana Suchánková.

Zázrak menom Steaua
Netradičný pohľad na to, ako pred 20 rokmi získal rumunský futbalový klub, ako prvý z krajín bývalého socialistického bloku, víťazstvo v najprestížnejšej európskej súťaži. Pri jeho založení nestál nik iný ako Nicolae Ceaušescu!

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac