Jún 2008

„Idealistov“ musia nahradiť republikáni!
Treba vítať ruský kapitál
Bitka o Bačkov
Rožňave chýba iba make-up
Mesto Supetar a jeho okolie
Supetarske leto
Slza oleja, zrno soli
Liečivé mydlá z olivového oleja
Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (2. časť)
monarchie do náručia Prahy (4.časť)
Teší sa z rodinnej pohody
Ladislav Gerhardt
Znovuzrodenie Busbyho detí

„Idealistov“ musia nahradiť republikáni!
Podľa kontroverzného politika Vladimíra Palka, v SDKÚ a KDH sa vyprázdnil obsah ponovembrovej politiky. „Na Slovensku končí éra idealizmu v politike,“ zdôraznil tento nepopulárny poslanec, ktorý súčasne obvinil slovenskú opozíciu z toho, že opustila étos novembra 1989. V čom a ako, to už nepovedal, pretože snaha jeho novej politickej demagógie je jasná. „Novembrový étos“ si chce privlastniť jeho nová strana v zakladaní - Konzervatívni demokrati Slovenska. K tomuto vlastníctvu sa hlásia aj ďalší „idealisti“ - okrajoví občianski konzervatívci (OKS).
Od novembra 1989 prešlo takmer 19 rokov. Slovensko je demokratický štát s pluralitným politickým systémom. Rozhoduje sa v demokratických voľbách a vládu zostavujú strany, ktoré získajú v parlamente koaličnú väčšinu. Pán Palko už nie je kresťanský demokrat a má asi, ako konzervatívny demokrat, problém akceptovať vôľu občanov a výsledky volieb, ktoré ho v KDH a neskôr aj mimo neho, posunuli do izolovaného ostrovčeka neperspektívnych politikov. Keďže nesedí vo vláde spolu s ďalšími „idealistami“, podľa neho súčasná vláda sociálnych demokratov, národniarov a ľudovcov vrátila Slovensko pred rok 1989...
Nemá zmysel ďalej hodnotiť deštruktívnu rétoriku pána Palka v otázke ponovembrového étosu a jeho dedičstva, pretože ňou uráža všetkých tých, ktorí naivne, radostne a srdcom štrngali kľúčami na námestiach, keď symbolicky rúcali monopol komunistickej moci. Zamyslime sa skôr nad tým, kde a ako skončili „novembroví idealisti“, aké výsledky majú za sebou, čo po nich zostalo? A vôbec, čo je a čo bolo skutočným étosom novembra 1989? Neboli to skôr politické čistky, chaos, prepad hospodárstva, divoká privatizácia, ožobračovanie ľudí, emigrácia, poľovačky na bezvýznamných eštebákov, delenie ľudí na dobrých a zlých, demokratov a pohrobkov komunizmu, kresťanov a nekresťanov, proamerických a proeurópskych, na lepších a horších slovenských vlastencov? Kde je a v čom bol zmysel tohto étosu, keď takzvaní (a neomylní) bojovníci za demokraciu, morálku a politiku, ako službu verejnosti sú dnes takmer na smetisku politických dejín? Prečo ich teórie a názory odmietajú občania a prečo nie sú prirodzenými autoritami v spoločnosti?
Ak chceme dnes hovoriť o skutočnom novembrovom étose, mali by sme si naliať čisté víno a začať hovoriť o tej najpodstatnejšej veci - kde skončil majetok bývalej Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska? Bol alebo nebol legalizovaný a použitý v procese transformácie socialistického hospodárstva na kapitalistické? Zrodil alebo nezrodil vplyvné finančné skupiny z večera na ráno, ktoré neskôr ovládli a zamorili slovenskú politiku, privatizáciu a ekonomické reformy, splodili nové politické strany? Prečo je táto téma stále tabu aj pre bývalého námestníka československej informačnej služby a slovenského ministra vnútra, ktorý chcel ako kresťanský demokrat „vyčistiť“ slovenskú spoločnosť najprv od komunistov a nepriateľov cirkvi, neskôr od mečiarovcov a liberálov?
V novembri 1989 odovzdali komunisti moc bez boja a odporu. Vznikla vláda národného porozumenia. Prvé slobodné voľby výrazne vyhrali „idealisti“, ktorým západ zatlieskal, pretože boli ochotní slepo počúvať a neoliberalizovať nielen ekonomiku, národ a kultúru, ale aj to, čo neexistovalo... Samozrejme bez koncepcie. Čoskoro sa začali škriepiť a deliť na tých skutočných a falošných idealistov, „čistiť“ od eštebákov a nacionalistov, rozbíjačov Česko-Slovenska, pečiatkovať na kryptokomunistov a budovateľov demokracie a občianskej spoločnosti. Je zvláštne, ako sa „novembroví idealisti“ v politike zmenili na ideálne neschopných lídrov závislých od politickej moci, ako sa zmenili na čiernobielych politických žalobcov a sudcov. Česť výnimkám. A pritom zabudli hovoriť o svojej kariére, schopnostiach a morálke počas socializmu, o viere v Boha či v marxizmus-leninizmus, ktorý bol povinným predmetom na každej vysokej škole a univerzite... Aj to je vec verejná!
Slovensko sa dodnes nevyrovnalo s históriou a dedičstvom Slovenskej republiky z rokov 1939-1945, so zánikom Rakúsko-Uhorska, vznikom a zánikom Česko-Slovenska, arizáciou, likvidáciou aristokracie a strednej vrstvy, privatizáciou a repriva­tizáciou, kultúrnou revolúciou po roku 1989. Nevyrovnalo sa ani s novembrom 1989 a jeho podstatou - zmenami v štruktúre vlastníckych vzťahov a vznikom vplyvnej a úzkej oligarchie, ktorú prekryli slo­gany o slobode, morálke, demokracii, integrácii do EÚ a NATO.
Slovensko nepotrebuje ďalších „idealistov“, ale republikánov. Slovensko potrebuje nový republikánsky projekt, ktorý bude konečne spájať občanov, ich srdcia a schopnosti pre republiku. Spájať Slovákov doma aj za hranicami Slovenska. Dozrieva čas na to, aby sa Slovensko rozlúčilo s „novembrovými idealistami“ a začalo rozmýšľať nad republikánskou agendou pre najbližších 20 rokov - najmä nad ochranou kresťanstva, hospodárskym, sociálnym a kultúrnym rozvojom národa, jeho perspektívou v Európskej únii. Toto sú témy, ktoré musia naštartovať novú a tretiu Slovenskú republiku.

Treba vítať ruský kapitál
„USA si držia stabilne náskok pred Európou, pretože v USA je omnoho vyššia pracovná morálka. Západoeurópsky životný štýl už nepraje rýchlej ekonomike, expanzii a dynamike,“ hovorí Július Horváth, ekonóm a vedúci Katedry ekonomických štúdií na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti.

Bitka o Bačkov
Rekonštrukcia prvej časti bojov o Dargovský priesmyk vyvolala veľký záujem ľudí. Sovieti chceli dobiť túto oblasť za 1 až 5 dní, nakoniec potrebovali 7 týždňov. Nemci mali precízne vybudovanú obranu. Ich pozície boli vykopané presne tak ako v roku 1944.

Rožňave chýba iba make-up
„Vybudovanie baníckeho skanzenu je zaradené v rámci projektu Slovenská banská cesta. Okolie Mária bane má vhodné podmienky na prírodné liečivé kúpele,“ konštatuje MUDr. Vladislav Laciak, primátor mesta Rožňava (SMER-SD).

Mesto Supetar a jeho okolie
„Naším cieľom nie je masová turistika s veľkým počtom lôžok, ale kvalitná ponuka, ktorá uspokojí naších hostí aj v zime,“ hovorí Ante Tonči Kirigin, primátor mesta Supetar.

Supetarske leto
Tak ako každý rok aj počas tohtoročného leta bude v Supetari bohatý program s rôznymi kultúrnymi, zábavnými a športovými udalosťami.

Slza oleja, zrno soli
Vrátia sa populárne a kvalitné postirské sardinky, tuniaky, makrely a tresky na slovenský trh? „Vyhnali“ ich obchodné reťazce, ktoré uprednostňujú nízke ceny.

Liečivé mydlá z olivového oleja
Spoznajte Chorvátsko aj cez tieto jedinečné, prírodné a liečivé produkty, ktoré sa vyrábajú podľa storočnej receptúry a tradície na Brači. Sú vhodné na ošetrenie tváre, tela, suchej, mastnej aj uťahanej pokožky.

Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (2. časť)
„Rusko bude musieť lobovať v Európe veľa a dlho. Bude mať Európe aj svoje médiá, aj svoju stratégiu komunikácie. Je možné, že ho očakávajú v tejto oblasti úspechy a víťazstvá,“ píše poslanec Sergej Chelemendik.

monarchie do náručia Prahy (4.časť)
Od Pozsony cez Wilsonovo až k Bratislave, alebo ako sa najväčšie slovenské mesto pripojilo k Česko-Slovensku.

Teší sa z rodinnej pohody
„S hudbou sa dostávam do zvláštneho nebeského sveta. Je dôležité, ak režisér obsadí herca, u ktorého má istotu, že okrem remeselných schopností má aj isté životné skúsenosti, ktoré mu pomôžu zvládnuť rolu,“ priznáva sa herec a spevák Marián Slovák.

Ladislav Gerhardt
Jeho Večerná nálada bola historicky prvou slovenskou nahrávkou v oblasti moderného jazzu.

Znovuzrodenie Busbyho detí
Pred polstoročím ostal svet v šoku po leteckej katastrofe výpravy Manchestru United v Mníchove. Dotankovalo sa palivo a pilot James Thain sa pokúšal vzlietnuť v ťažkých podmienkach počas sneženia a fúkania silného vetra.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac