Jún 2008

„Idealistov“ musia nahradiť republikáni!
Treba vítať ruský kapitál
Bitka o Bačkov
Rožňave chýba iba make-up
Mesto Supetar a jeho okolie
Supetarske leto
Slza oleja, zrno soli
Liečivé mydlá z olivového oleja
Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (2. časť)
monarchie do náručia Prahy (4.časť)
Teší sa z rodinnej pohody
Ladislav Gerhardt
Znovuzrodenie Busbyho detí

„Idealistov“ musia nahradiť republikáni!
Podľa kontroverzného politika Vladimíra Palka, v SDKÚ a KDH sa vyprázdnil obsah ponovembrovej politiky. „Na Slovensku končí éra idealizmu v politike,“ zdôraznil tento nepopulárny poslanec, ktorý súčasne obvinil slovenskú opozíciu z toho, že opustila étos novembra 1989. V čom a ako, to už nepovedal, pretože snaha jeho novej politickej demagógie je jasná. „Novembrový étos“ si chce privlastniť jeho nová strana v zakladaní - Konzervatívni demokrati Slovenska. K tomuto vlastníctvu sa hlásia aj ďalší „idealisti“ - okrajoví občianski konzervatívci (OKS).
Od novembra 1989 prešlo takmer 19 rokov. Slovensko je demokratický štát s pluralitným politickým systémom. Rozhoduje sa v demokratických voľbách a vládu zostavujú strany, ktoré získajú v parlamente koaličnú väčšinu. Pán Palko už nie je kresťanský demokrat a má asi, ako konzervatívny demokrat, problém akceptovať vôľu občanov a výsledky volieb, ktoré ho v KDH a neskôr aj mimo neho, posunuli do izolovaného ostrovčeka neperspektívnych politikov. Keďže nesedí vo vláde spolu s ďalšími „idealistami“, podľa neho súčasná vláda sociálnych demokratov, národniarov a ľudovcov vrátila Slovensko pred rok 1989...
Nemá zmysel ďalej hodnotiť deštruktívnu rétoriku pána Palka v otázke ponovembrového étosu a jeho dedičstva, pretože ňou uráža všetkých tých, ktorí naivne, radostne a srdcom štrngali kľúčami na námestiach, keď symbolicky rúcali monopol komunistickej moci. Zamyslime sa skôr nad tým, kde a ako skončili „novembroví idealisti“, aké výsledky majú za sebou, čo po nich zostalo? A vôbec, čo je a čo bolo skutočným étosom novembra 1989? Neboli to skôr politické čistky, chaos, prepad hospodárstva, divoká privatizácia, ožobračovanie ľudí, emigrácia, poľovačky na bezvýznamných eštebákov, delenie ľudí na dobrých a zlých, demokratov a pohrobkov komunizmu, kresťanov a nekresťanov, proamerických a proeurópskych, na lepších a horších slovenských vlastencov? Kde je a v čom bol zmysel tohto étosu, keď takzvaní (a neomylní) bojovníci za demokraciu, morálku a politiku, ako službu verejnosti sú dnes takmer na smetisku politických dejín? Prečo ich teórie a názory odmietajú občania a prečo nie sú prirodzenými autoritami v spoločnosti?
Ak chceme dnes hovoriť o skutočnom novembrovom étose, mali by sme si naliať čisté víno a začať hovoriť o tej najpodstatnejšej veci - kde skončil majetok bývalej Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska? Bol alebo nebol legalizovaný a použitý v procese transformácie socialistického hospodárstva na kapitalistické? Zrodil alebo nezrodil vplyvné finančné skupiny z večera na ráno, ktoré neskôr ovládli a zamorili slovenskú politiku, privatizáciu a ekonomické reformy, splodili nové politické strany? Prečo je táto téma stále tabu aj pre bývalého námestníka československej informačnej služby a slovenského ministra vnútra, ktorý chcel ako kresťanský demokrat „vyčistiť“ slovenskú spoločnosť najprv od komunistov a nepriateľov cirkvi, neskôr od mečiarovcov a liberálov?
V novembri 1989 odovzdali komunisti moc bez boja a odporu. Vznikla vláda národného porozumenia. Prvé slobodné voľby výrazne vyhrali „idealisti“, ktorým západ zatlieskal, pretože boli ochotní slepo počúvať a neoliberalizovať nielen ekonomiku, národ a kultúru, ale aj to, čo neexistovalo... Samozrejme bez koncepcie. Čoskoro sa začali škriepiť a deliť na tých skutočných a falošných idealistov, „čistiť“ od eštebákov a nacionalistov, rozbíjačov Česko-Slovenska, pečiatkovať na kryptokomunistov a budovateľov demokracie a občianskej spoločnosti. Je zvláštne, ako sa „novembroví idealisti“ v politike zmenili na ideálne neschopných lídrov závislých od politickej moci, ako sa zmenili na čiernobielych politických žalobcov a sudcov. Česť výnimkám. A pritom zabudli hovoriť o svojej kariére, schopnostiach a morálke počas socializmu, o viere v Boha či v marxizmus-leninizmus, ktorý bol povinným predmetom na každej vysokej škole a univerzite... Aj to je vec verejná!
Slovensko sa dodnes nevyrovnalo s históriou a dedičstvom Slovenskej republiky z rokov 1939-1945, so zánikom Rakúsko-Uhorska, vznikom a zánikom Česko-Slovenska, arizáciou, likvidáciou aristokracie a strednej vrstvy, privatizáciou a repriva­tizáciou, kultúrnou revolúciou po roku 1989. Nevyrovnalo sa ani s novembrom 1989 a jeho podstatou - zmenami v štruktúre vlastníckych vzťahov a vznikom vplyvnej a úzkej oligarchie, ktorú prekryli slo­gany o slobode, morálke, demokracii, integrácii do EÚ a NATO.
Slovensko nepotrebuje ďalších „idealistov“, ale republikánov. Slovensko potrebuje nový republikánsky projekt, ktorý bude konečne spájať občanov, ich srdcia a schopnosti pre republiku. Spájať Slovákov doma aj za hranicami Slovenska. Dozrieva čas na to, aby sa Slovensko rozlúčilo s „novembrovými idealistami“ a začalo rozmýšľať nad republikánskou agendou pre najbližších 20 rokov - najmä nad ochranou kresťanstva, hospodárskym, sociálnym a kultúrnym rozvojom národa, jeho perspektívou v Európskej únii. Toto sú témy, ktoré musia naštartovať novú a tretiu Slovenskú republiku.

Treba vítať ruský kapitál
„USA si držia stabilne náskok pred Európou, pretože v USA je omnoho vyššia pracovná morálka. Západoeurópsky životný štýl už nepraje rýchlej ekonomike, expanzii a dynamike,“ hovorí Július Horváth, ekonóm a vedúci Katedry ekonomických štúdií na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti.

Bitka o Bačkov
Rekonštrukcia prvej časti bojov o Dargovský priesmyk vyvolala veľký záujem ľudí. Sovieti chceli dobiť túto oblasť za 1 až 5 dní, nakoniec potrebovali 7 týždňov. Nemci mali precízne vybudovanú obranu. Ich pozície boli vykopané presne tak ako v roku 1944.

Rožňave chýba iba make-up
„Vybudovanie baníckeho skanzenu je zaradené v rámci projektu Slovenská banská cesta. Okolie Mária bane má vhodné podmienky na prírodné liečivé kúpele,“ konštatuje MUDr. Vladislav Laciak, primátor mesta Rožňava (SMER-SD).

Mesto Supetar a jeho okolie
„Naším cieľom nie je masová turistika s veľkým počtom lôžok, ale kvalitná ponuka, ktorá uspokojí naších hostí aj v zime,“ hovorí Ante Tonči Kirigin, primátor mesta Supetar.

Supetarske leto
Tak ako každý rok aj počas tohtoročného leta bude v Supetari bohatý program s rôznymi kultúrnymi, zábavnými a športovými udalosťami.

Slza oleja, zrno soli
Vrátia sa populárne a kvalitné postirské sardinky, tuniaky, makrely a tresky na slovenský trh? „Vyhnali“ ich obchodné reťazce, ktoré uprednostňujú nízke ceny.

Liečivé mydlá z olivového oleja
Spoznajte Chorvátsko aj cez tieto jedinečné, prírodné a liečivé produkty, ktoré sa vyrábajú podľa storočnej receptúry a tradície na Brači. Sú vhodné na ošetrenie tváre, tela, suchej, mastnej aj uťahanej pokožky.

Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (2. časť)
„Rusko bude musieť lobovať v Európe veľa a dlho. Bude mať Európe aj svoje médiá, aj svoju stratégiu komunikácie. Je možné, že ho očakávajú v tejto oblasti úspechy a víťazstvá,“ píše poslanec Sergej Chelemendik.

monarchie do náručia Prahy (4.časť)
Od Pozsony cez Wilsonovo až k Bratislave, alebo ako sa najväčšie slovenské mesto pripojilo k Česko-Slovensku.

Teší sa z rodinnej pohody
„S hudbou sa dostávam do zvláštneho nebeského sveta. Je dôležité, ak režisér obsadí herca, u ktorého má istotu, že okrem remeselných schopností má aj isté životné skúsenosti, ktoré mu pomôžu zvládnuť rolu,“ priznáva sa herec a spevák Marián Slovák.

Ladislav Gerhardt
Jeho Večerná nálada bola historicky prvou slovenskou nahrávkou v oblasti moderného jazzu.

Znovuzrodenie Busbyho detí
Pred polstoročím ostal svet v šoku po leteckej katastrofe výpravy Manchestru United v Mníchove. Dotankovalo sa palivo a pilot James Thain sa pokúšal vzlietnuť v ťažkých podmienkach počas sneženia a fúkania silného vetra.

Dimenzie č. 4/2021Hybridná vojna Západu proti Rusku
Srbské výzvy na ceste do EÚ
Rozprávkový zámok Hluboká
Nebyť ,,otrokmi strachu“
Život na fare
Veľká „zmena“ musí nastať
Čo vás najviac zaujalo na politike Roberta Fica?
Od nacizmu ku Covidu-19
Zachránila ju väznica
Tarantinov dvorný herec
...Čítať viac