máj 2002

Verí tretej ceste a chce poriadok
Srbsko nepotrebuje dary, ale spoluprácu
Korzičania nechcú Paríž
Úspešná stratégia DDP Stabilita
Bolo alebo bude Slovenské kráľovstvo?
Ako nás barbari prišli učiť, čo je to kultúra
Únia musí hrať úlohu mocnosti
Ozdoba stola
Július Szabó (8.6.1907 - 25.5.1972)
Paraolympionik: prekonal sám seba

Verí tretej ceste a chce poriadok
Róbert Fico, poslanec NR SR a predseda mimoparlamentnej politickej strany, hovorí, že o politiku sa zaujímal už pred rokom 1989. „Nerobil som ju však, pretože som sa plne sústreďoval na profesionálnu kariéru. Keď som v roku 1992 dostal ponuku od SDĽ, aby som kandidoval na post poslanca parlamentu, neodmietol som ju. V tom čase išlo o neuveriteľne živé politické obdobie, ktoré bolo naviac kombinované aj s tým, že bolo viac-menej jasné, že o pol roka bude Slovenská republika samostatným štátom,? prezrádza tento ambiciózny politik. Na verejnosti vystupuje kultivovane a úprimne, stará sa o svoj imidž (v saku nosí vždy elegantnú vreckovku) a jeho oponenti mu najčastejšie vyčítajú iba populizmus.

Austrália
Štrnásťtisíc kilometrov prekonala za šesť týždňov skriňová fordka po cestách-necestách centrálnej a západnej časti austrálskeho kontinentu. Auto viezlo päť českých a jedného slovenského fotografa Antona Fialu. Ten je už dobre známy nielen ako majster kamery či autor obrazových častí radu umeleckých publikácií, ale aj ako ozajstný svetobežník. „Každý deň bol pre nás oslavou prírody,? zdôveruje sa fotograf A. Fiala. „Spúšť môjho fotoaparátu počas trvania expedície cvakla 600-krát a fotografie ostali dokladom tohto poldruha mesačného sviatku.?
Vynikajúci výber zo stoviek fotografií už stačil Anton Fiala v Bratislave aj vystaviť. Je to expozícia, ktorá doslova omráči každého návštevníka, pretože mocne vťahuje diváka do neuveriteľných scenérií austrálskej krajiny. Napokon, posúďte sami!

Srbsko nepotrebuje dary, ale spoluprácu
Jeho Excelencia Miroslav Kopečni (55), veľvyslanec Juhoslávie, nie je profesionálnym diplomatom. Ako známy fyzik a chemik viedol do roku 2000 svetoznámy Inštitút nukleárnej fyziky vo Vinči pri Belehrade. Na Slovensko prišiel vo februári 2001. Narodil sa v bosnianskej Tuzle, ale jeho dedo pochádzal z Moravy. V študentských časoch hrával v niekoľkých hudobných skupinách a venoval sa fotografovaniu. Krátke obdobie bol rektorom súkromnej univerzity. Po víťazstve Demokratickej opozície Srbska bol v septembri 2000 zvolený za člena Dolnej komory Zväzového parlamentu Juhoslávie.

Korzičania nechcú Paríž
Ticho pred búkou alebo recesia?
Marec 2002, horská dedinka Tassinca na Korzike. Separatistami čerstvo rozstrieľané smerové tabule. Nalietavajú vrtuľníky a rozháňajú prenikavú korenistú vôňu ostrova. Nie, v Stredomorí sa neschyľuje k novej občianskej vojne. Tentoraz tu, našťastie, za pár okamihov iba odštartujú ďalšiu rýchlostnú skúšku tradičného podujatia majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, a to s príznačným názvom Tour de Corse - Rallye de France...

Porazení komunisti
Ukrajina je stále na križovatke - smerovať na západ alebo zostať vedľa Ruska?
31. marca t.r. sa na Ukrajine konali parlamentné voľby. Predvolebné predpovede sa zameriavali na otázku, či opozícia dokáže poraziť vládnuce strany a presadiť do parlamentu väčšinu svojich kandidátov. Vo voľbách súťažili tri silné zoskupenia: prvé reprezentovali strany súčasnej vlády (blok politických strán Za jednotnú Ukrajinu, Sociálnodemokratická (zjednotená) strana a Ženy za budúcnost), druhé zoskupenie tvorili opozičné strany (blok politických strán Naša Ukrajina, blok Júlie Tymošenkovej, Socialistická strana O. Moroza) a tretie zase komunisti.

Úspešná stratégia DDP Stabilita
Dobrá správa pre poistencov - opäť najvyšší výnos a najnižšie náklady
Systém doplnkového dôchodkového poistenia funguje na Slovensku od roku 1996. Do konca minulého roka sa podarilo štyrom doteraz existujúcim doplnkovým dôchodkovým poisťovniam (DDP) poistiť približne 277 tisíc ľudí, čo je viac ako 12 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva. V minulom roku sa do systému zapojilo vyše 95 tisíc nových poistencov, čo je doteraz najväčší prírastok klientov v jednom roku. Viac ako 20 000 nových klientov pribudlo do rodiny košickej DDP Stabilita, ktorá s celkovým počtom takmer 80 000 poistencov a 1400 uzatvorených zamestnávateľských zmlúv si udržiava stabilnú druhú pozíciu na trhu.

Bolo alebo bude Slovenské kráľovstvo?
Mária Renáta Stillich-Kustrová, prezidentka Slovenského kráľovského združenia, vyzýva na verejnú diskusiu o tom, prečo je potrebné zmeniť Slovensko na monarchiu. Mala 35 rokov, keď emigrovala z komunistického Československa. Dovtedy pôsobila ako učiteľka slovenského a ruského jazyka. Dva roky bola v Rakúsku, kde študovala teológiu. Potom odišla do Kanady, kde sa 10 rokov živila ako cvičiteľka jógy, dobrovoľná opatrovateľka starých ľudí a učiteľka slovenčiny a češtiny. V Ottawe vyštudovala duchovné vedy a umenie. Písala básne a pod umeleckým pseudonymom Lory Cus maľovala obrazy. Ako sama hovorí, dvanásť rokov v cudzine ju tak zmenilo, že keď sa po revolúcii vrátila do Košíc, mala chuť urobiť niečo neobvyklé, napríklad založiť či obnoviť medzi Dunajom a Tatrami Slovenské kráľovstvo. Tvrdí: „Iba v kráľovstve má láska, múdrosť a spravodlivosť zelenú?.

Na strane porazených
Mesačne sa na Stredisko pre obete trestných činov obráti 60 klientov
Každý 50 občan na Slovensku je potencionálny páchateľ trestnej činnosti. V roku 2001 bolo na Slovensku spáchaných cez 125 000 trestných činov. Za týmto počtom sa skrývajú tisíce obetí trestnej činnosti, ktoré sú na okraji záujmu a nie je im zdaľeka venovaná taká pozornosť ako páchateľom. V skutočnosti sú to predovšetkým ľudia dodržiavajúci zákony, ktorí najviac trpia narastajúcou brutalitou a agresivitou páchateľov.

Ako nás barbari prišli učiť, čo je to kultúra
Zistil som, že asi budem mať nejako špeciálne degenerovaný mozog, lebo mnohé veci sa mi zdajú inakšie a vidím ich úplne ináč, ako ich vidí veľká väčšina ľudí, prezentujú masmédiá a politici. Ako príklad opíšem, ako ja vidím slobodu, demokraciu, dodržiavanie ľudských práv a humanitu našej súčasnej spoločnosti na Slovensku v porovnaní so socializmom pred rokom 1989.

Únia musí hrať úlohu mocnosti
Vývoj v Únii sa zrýchlil predovšetkým po summite EÚ v decembri 2000 v Nice. O jeho historický význam sa postaral predovšetkým britský premiér Tony Blair, ktorého podporil nemecký kancelár Gerhard Schröder. Presadili, aby sa v roku 2004 konala ďalšia medzivládna konferencia, ktorá by vymedzila kompetencie spoločných orgánov Únie na jednej strane a medzi nimi a inštitúciami jednotlivých členských štátov na strane druhej. Tento začiatok cesty bol upresnený prijatou deklaráciou z Laekenu v decembri 2001. Stanovila systém práce Konventu, ktorý má ešte v tomto roku vypracovať návrhy, ktoré by určili podobu a vnútorné usporiadanie EÚ do budúcnosti.

Ozdoba stola
Vína, ktoré miloval aj T. G. Masaryk
Máte radi víno? Vadí vám, keď ste v obchode a neviete sa rozhodnúť, ktoré víno si máte vybrať, pretože nepoznáte dobre jeho kvalitu, históriu a tradíciu? Chýba vám vinárska kultúra a chcete sa dozvedieť o vínach viac? Ak áno, sledujte náš seriál o kvalitných slovenských a zahraničných vínach a ich výrobcoch.

Naučme sa počúvať
S troškou nadsadenia je možné považovať nadpis dnešného soireé za absurdnosť. Veď takmer každý, kto je aspoň trochu zdravý, má v poriadku sluch, môže povedať, že počúvať vie a nerobí mu to žiadny problém. Prečo sa teda máme učiť počúvať? Nuž preto, lebo v našich končinách a asi nielen v našich, sa počúvanie nenosí. Mám na mysli aktívne počúvanie, to znamená nielen mechanicky prijímať prichádzajúce slová našimi ušami, ale prijímať slová tak, aby zanechali v nás aj určitú stopu.

Zachráňme Lukáčovce
Kaštieľ v Lukáčovciach pri Nitre ako Centrum pomoci deťom
Za dávnych čias, keď už nad Nitrou nevládli slovanské kniežatá, ba už nebolo ani chýru o kráľovi Svätoplukovi, územie piatich osád dnešných Lukáčoviec spravovali a ochraňovali bieli mnísi s červeným krížom na prsiach - templári. Dosadení boli nitrianskym biskupom Mauriciom a sídlili vo svojej pevnosti - kaštieli na hornom rázcestí obce. Boli kresťania v trojrádovom systéme - obrana, hospodárstvo a dušpastierstvo. Ten rozširovali i na celé okolie našich predkov krstom detí, ránhojičstvom, pomocou pri hospodárení, až po pochovávanie zosnulých.

Únos z Gran Sasso
Oslobodenie Mussoliniho - efektívna akcia s neefektívnym pokračovaním
Koniec júla 1943. Angloamerické vojská už dva týždne bojujú na Sicílii. Nadchádza čas skúšky pevnosti taliansko - nemeckého spojenectva. Otáznik riešia Taliani svojsky - kráľ Viktor Emanuel III. vychádza z ústrania, odvoláva sa stará vláda, formuje sa nová na čele s maršalom Badogliom. Ale predovšetkým - 25. júla je na rozkaz kráľa zatknutý veľký Duce - vodca a symbol talianskeho fašizmu Benito Mussolini.

Július Szabó (8.6.1907 - 25.5.1972)
Galéria Fénix, prvá galéria Novohradu v hlavnom meste SR, sprístupnila vo svojich priestoroch na Zámockej ulici č.3 (reštaurácia Novohrad) výstavu venovanú umeniu a tvorbe Júliusa Szabóa pri príležitosti jeho nedožitých 95-tich narodenín. Hoci sa narodil v Budapešti, takmer celý svoj život prežil v Lučenci. Bol umelcom moderny, expresie a poznávania, grafikom, majstrom kresby a veľkým maliarom. Vytvoril rozsiahle a veľkolepé dielo. Tvorbou reagoval na okolitý svet, aby v nej nakoniec našiel sám seba. Maľovať začal pod vedením majstra Gyurkovitsa, neskôr navštevoval parížsku Académiu Julien. V rokoch 1945-1972 sa zúčastnil veľkého počtu domácich i medzinárodných výstav a grafických súťaží, na ktorých získal mnoho cien a uznaní. Získal Cenu Cypriána Majerníka. Jeho manželka sa usiluje o zriadenie súkromnej galérie J. Szabóa v Lučenci v dome, v ktorom dlhé roky žil a umelecky pracoval.

Poruchy v komunikácii v manažérskej praxi
Komunikácia a umenie komunikovať zaujímali ľudstvo odpradávna. Už v starom Grécku sa učenci zaoberali filozofickými otázkami komunikácie. Zakladali školy vyučujúce komunikáciu a rétoriku. Ani v súčasnej dobe vedecko-technického pokroku nestratilo na svojej aktuálnosti umenie efektívne komunikovať a najmä predchádzať komunikačným poruchám.

Už tu žobrali pred vami
Príbeh tanečného divadla, ktoré v zahraničí zbiera vavríny, pre kompetentných na Slovensku však akoby neexistovalo. Keď pred tridsiatimi rokmi vznikalo detské Tanečné divadlo Vánok, takmer nikto mu nedával nádej na prežitie. Vznikalo ťažko, z pohybových činností na hodinách telesnej výchovy v škole, v ktorej nebola telocvičňa. Umelecká vedúca a choreografka súboru Anna Mária Ferenczy však hlasy neprajníkov nepočúvala a s plným nasadením sa pustila do tvrdej práce. Nekonečné hodiny driny a odriekania začali čoskoro prinášať sladké plody.

Paraolympionik: prekonal sám seba
Zrútil sa mu svet, je však šťastný, že môže pomáhať iným ľuďom
Záverečným defilé najlepších telesne postihnutých športovcov sveta sa 16. marca v americkom Salt Lake City skončili VIII. zimné paraolympijské hry. Na rozdiel od zdravých športovcov s dvojkrížom na hrudi, ktorí výkonmi, nehodnými reprezentantov Slovenskej republiky, priaznivcov doma totálne sklamali, sa slovenské paraolympijské družstvo z mesta mormónov vrátilo s tromi striebornými a šiestimi bronzovými medailami. Najúspešnejším členom našej výpravy sa stal 30-ročný zrakovo postihnutý lyžiar Radomír Dudáš. S navádzačom Jurajom Mikulášom si na utahských zjazdovkách vyjazdil striebornú a bronzovú medailu.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac