Máj 2003

Musíme využiť geostrategickú polohu Žiliny
Spišské zastavenia
Sú radi, že mohli pomôcť Slovensku
Belgická justícia čaká na Šarona
Čechoslováci namerali v Kuvajte sarín, prečo to armáda poprela?
Heslo Yazaki: rásť spolu so svetom
Mír se musí vychovávat, není zakódován
Gréckokatolícke školstvo prežilo a úspešne rozvíja grantové projekty
Zvítězí OSN nebo Spojené státy?
Skreslené televízne spravodajstvo o konflikte na blízkom východe
Začala sa súťaž o žiaka - konečne!
Európske zjednotenie potrebuje duchovnú jednotu - Ježiša Krista
Jazvy nášho životného prostredia
Legendy o bitke na Kosovom poli
Karáskova súkromná mytológia
Ľud versus sestry Williamsové

Musíme využiť geostrategickú polohu Žiliny
„Žilinský kraj je priam predurčený na úspech, i keď ten nemožno očakávať za rok, ani dva. V mojom volebnom programe som si preto vytýčil tri „péčka" - prácu, poriadok a patriotizmus. Po určitom čase, povedzme dvoch - troch rokoch, si viem predstaviť ďalšie „péčka" - perspektíva a konečným cieľom by mala byť aj prosperita", tvrdí Jozef Tarčák, predseda Žilinského samosprávneho kraja.

Spišské zastavenia
Slovensko oplýva mnohými prírodnými i historickými skvostami. Jedným z najmalebnejších území, kde sa s prírodnými krásami a nesmierne cennými pamiatkami našej histórie môžeme stretnúť je Spišský región. Svojimi Tatrami, Rajom i Pieninami, historickými mestami ako sú Levoča a Kežmarok, i hradmi a kaštieľmi, predstavuje perlu v našom kultúrnom a prírodnom dedičstve.

Sú radi, že mohli pomôcť Slovensku
Študoval na Univerzite zahraničných štúdií v japonskej Osake a na univerzitách v nemeckom Norinbergu a Williams College v USA. júna 1999 do decembra 2001 bol generálnym konzulom Japonska v Portlande (štát Oregon, USA). Začiatkom roka 2002 prijal ponuku pôsobiť na Slovensku. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska v SR Toyojiro Soejima (1943) vo voľných chvíľach rád lyžuje a hrá golf.

Belgická justícia čaká na Šarona
Nedávno Knesset prijal ďalší zákon, ktorý umožňuje izraelským súdom súdiť páchateľov zločinov proti židom kdekoľvek na svete. Ak je to tak, prečo máme problém s belgickým zákonom o „univerzálnej jurisdikcii", ktorý belgickým súdom umožňuje súdiť vojnových zločincov kdekoľvek na svete?

Čechoslováci namerali v Kuvajte sarín, prečo to armáda poprela?
„Videl som ľudské telá s odseknutými hlavami bez uší a nosov, novorodencov v perinkách, zrejme unesených priamo z pôrodnice, s prestrelenými hlavičkami," spomína na zverstvá režimu Saddáma Husajna Peter Želinský, veterán vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

Heslo Yazaki: rásť spolu so svetom
V priebehu deviatich rokov preinvestovala táto spoločnosť na Slovensku okolo 1 miliardy SKK, prevažne do výstavby výrobných hál, rozširovania a inovácie výrobného procesu.

Mír se musí vychovávat, není zakódován
„Je třeba vyučovat nenásilí. Musíme učit o demokracii, rovnosti pohlaví, lásce k přírodě. Měli bychom také učit o rasismu, spravedlnosti a lidských právech, a to vše bychom měli říkat při výuce matematiky, zeměpisu, fyziky. Jinými slovy do každého předmětu bychom měli dát koncept nenásilí", říká Cora Weiss z New Yorku, prezidentka Mezinárodního mírového byra v Ženevě a Haagské mírové výzvy.

Gréckokatolícke školstvo prežilo a úspešne rozvíja grantové projekty
„Hlavné poslanie fakulty spočíva v zabezpečení odbornej prípravy duchovných pre potreby Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ale v duchu koncilu a pápežských dekrétov, podľa možností aj pre biskupstvá mimo územia Slovenskej republiky," hovorí JCDr. Juraj Bujňák, prodekan pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a vedúci Katedry kánonického práva.

Zvítězí OSN nebo Spojené státy?
„Američané budou pochopitelně chtít, aby prozatímní irácká administrativa, kterou nyní ustavují, dostala pod svou kontrolu právo prodávat iráckou ropu a to bez jakýchkoli omezení. Bez těchto příjmů je otázka rekonstrukce Iráku značně abstraktní", tvrdí Jan Kavan, předseda Valného shromáždění OSN.

Skreslené televízne spravodajstvo o konflikte na blízkom východe
Nový výskum ukazuje, že televíznym správam sa nedarí informovať mladých ľudí o tom, čo sa deje na okupovaných palestínských územiach a prečo. Z 3536 riadkov textu len 17 vysvetľovalo históriu konfliktu. Kľúčová záležitosť vody bola ledva spomenutá. Bolo jasné, že ľudia nechápu, že Palestínčania sú pod vojenskou okupáciou a nevedia, kto „okupuje" okupované územia.

Začala sa súťaž o žiaka - konečne!
Koncepcia školskej reformy ANO predstavuje nový systém viaczdrojového financovania školstva, základom ktorého bude prideľovanie finančných prostriedkov prostredníctvom vzdelávacích poukazov. Pôjde o financovanie konkrétneho žiaka, nie o financovanie podľa výkonov ako je tomu dnes.

Európske zjednotenie potrebuje duchovnú jednotu - Ježiša Krista
Na adresu Slovenska Svätý Otec povedal: „Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte! Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokroku európskeho kontinentu svojimi tradíciami a kultúrou, svojimi mučeníkmi a vyznavačmi ako aj živými silami svojich nových generácií.

Jazvy nášho životného prostredia
Ekológia sa stala predmetom podnikania, nie poslaním pomôcť prírode a človeku. Vo vedúcich funkciách sa ocitli ľudia, ponímajúci prírodu ako zdroj odpadov, ktoré tu boli, sú a budú.

Legendy o bitke na Kosovom poli
Angličania majú svoj Tower a Trafalgar Square v Londýne, Francúzi, ktorí sa najprv tak zdráhali prijať eiffelovku, majú symbol svojej štátnosti takisto v hlavnom meste. Ani Američania nemusia chodiť za svojimi symbolmi za hranice. Veľký čínsky múr a Zakázané mesto patria k lákadlám Číny, krakovský Wawel si chránia Poliaci. Mohli by sme pokračovať a zistili by sme, že na svete je skutočne málo takých národov, ktoré na svoje posvätné miesta nemajú dosah. Jedným z nich je Kosovo pole, ku ktorému sú krvou pripútaní Srbi.

Karáskova súkromná mytológia
Sila mágie a totemizmu je zosilnená vplyvom zvukovej stopy súkromnej mytológie. Pražský hudobník a dlhoročný spoluautor hudobno-výtvarných projektov Miloša Karáska Michal Kořán a hráč na austrálske didgeridoo Ondřej Smeykal, vytvorili mystický súzvuk tónov Posledné veci anjela, ktoré sa prelínajú s vizuálnou ľudskou i animistickou stránkou.

Ľud versus sestry Williamsové
Sestry Williamsové silovým poňatím skutočne ničia súperky za pár minút. Na minuloročnom US Open Serena Williamsová zdolala na ceste do víťazného finále sedem protihráčok za 408 minút, čo dáva priemer 58 minút a 15 sekúnd na zápas!

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac