Máj 2004

Plakať môžeme iba pri pive
Budapešť
Východ musí mať svojho europoslanca
Kampaň chce prilákať aj viac Slovákov
Termálne pramene v jaskyni
Obnovíme na Slovensku pestovanie konopy siatej?
Mystérium mohutnej civilizácie na Níle
Terorizmus v nás a medzi nami
Nájdu v Bielorusku unesených aktivistov
Zisk alebo strata?
Otec vlasti - Karol IV.
Jasnovidec páter Ferda
Slovenský Lada
"Tvorím, som slobodný..."
Štedro platené góly

Plakať môžeme iba pri pive
Oslavujeme a tešíme sa. Slovensko je v Európskej únii. Mnoho Slovákov verí tomu, že na Slovensku urobí konečne poriadok legislatíva EÚ, že prídu ďalšie investície, zníži sa nezamestnanosť a vzrastie životná úroveň. Očakávania z pozitívnych dopadov nášho členstva sú obrovské, sú však aj zmysluplné?

Keď som bol prednedávnom Štrasburgu, opäť som sa presvedčil, ako je dôležité poznať víziu krajiny, jej ciele a hospodárske, kultúrne záujmy. Počas rozhovorov som cítil, ako je Slovensko stále neznámou krajinou, ako jej chýbajú výrazné politické i podnikateľské osobnosti, ktoré vedia zaujať svojimi myšlienkami a návrhmi aj náročné politické a hospodárske prostredie v Európskej únii a niečo z nich aj presadiť.

Stále nás nevedia definovať, stále nevedia, čo chceme, čo vyrábame a čím chceme prispieť do Európy (okrem povinných platieb a lacnej pracovnej sily). Uhol pohľadu je veľmi jednoduchý - Slovensko je v transformačnom procese, potrebuje štrukturálne fondy, je chudobné, nemá zdroje na rozvoj školstva, zdravotníctva, kultúry, športu. Tých odvetví, v ktorých chceme najviac zabodovať... Máme síce húževnatých ľudí, ktorí toho veľa vydržia a talentovaných študentov, ale ktorá iná krajina ich nemá?

Naši politici opakujú niekoľko rokov, že Slovensko nemá inú alternatívu ako je členstvo v EÚ. S tým možno súhlasiť. Ale prečo tí istí politici sa doteraz nepostarali o to, aby sme do EÚ vstúpili dobre informovaní a pripravení, aspoň s jednou slovenskou bankou, s citeľným regionálnym rozvojom a silnejším domácim malým a stredným podnikaním?

O Slovensku sa v Štrasburgu výraznejšie nehovorí. Chýba konštruktívna téma, ktorá zaujme aj mienkotvorné médiá. Ekonomické reformy z amerických dielní, ktoré uplatňuje slovenská vláda, nie sú v západnej Európe veľmi populárne a inšpirujúce.

O Slovensku sa pravdepodobne nebude výraznejšie hovoriť ani po júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Ani 14 poslancov zo Slovenska nebude môcť preskočiť holú slovenskú realitu a nebude schopných obhajovať a presadzovať niečo, čo na Slovensku nejestvuje - všeobecná dohoda nad politickými a hospodárskymi prioritami štátu. Hrozí, že každý z nich bude presadzovať iba individuálne názory a záujmy, bude vtiahnutý do bezvýchodiskovej komunikácie na linke nevýrazný komisár - nestabilná vláda s úzkoprsými a neomylnými ministrami- konzervatívny "štátnik" na poste predsedu národného parlamentu a národne orientovaný prezident republiky.

Je jasné, že Slováci sa v európskom mori budú môcť spoľahnúť iba na seba, na svoje schopnosti a svoje lakte, nie na politikov a protekciu. Rovnako je isté, že budú musieť ešte tvrdšie makať ako doteraz a prestať snívať o tom, že im niečo zadarmo a okamžite spadne na stôl. Plakať budú môcť iba doma alebo pri pive. Rozhodovať bude sebavedomie, argumenty, komunikačná kultúra a dodržanie daného slova.
Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor

Európski národniari (UEN) - jediná opozícia v Európskom parlamente proti centralistickému konceptu Európy
"Chceme silnú, demokratickú Európu, ktorá sa nepodriadi nijakej politickej, hospodárskej alebo kultúrnej nadvláde," hovorí poslanec Rudolf Žiak, líder národného bloku vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Budapešť
Hlavné mesto Maďarska (2 mil.obyvateľov) bolo vytvorené v roku 1873 spojením troch historických miest: Pešti, Budína a Óbudy. Pred týmto spojením bol Budín významným mestom na Zámockom vrchu, na ktorom kedysi Kelti vybudovali prvé opevnenia.

Východ musí mať svojho europoslanca
"Kechnec, ktorý sa rozvíja bez eurofondov a výraznej pomoci štátu, ponúka Európskej únii, Slovensku a strednej Európe nový model filozofie a komplexného riešenia problémov v malom regióne," tvrdí Jozef Konkoly, starosta obce.

Kampaň chce prilákať aj viac Slovákov
Jeden svet, ktorý Ti daruje dovolenku v severovýchodnom Maďarsku. Ponuka je veľmi pestrá - liečivé kúpeľníctvo, jaskyne, letné kúpaliská, nádhery prírody, Tokajská vínna cesta, poľovačky a množstvo historických pamiatok. Slovákov, ktorí sú susedmi Maďarov, predstihli Poliaci a Nemci.

Termálne pramene v jaskyni
Európska únia z fondu Phare investovala do modernizácie kúpeľov v Tapolci takmer milión eur (220,5 milóna forintov). Hodnotu kúpeľov, ktoré sú vhodné na liečbu reumy a ženských ochorení, zvyšuje množstvo výletných miest v ich okolí. Ich novou atrakciou bude saunový hájik.

Obnovíme na Slovensku pestovanie konopy siatej?
Na konopné plátna maľovali renesanční umelci ako Michelangelo, Rafael, Leonardo da Vinci. Hovorí sa, že nohavice vyrobené z tohoto plátna v zime zohrievajú, v lete chladia. Najnovšie výskumy tvrdia, že v lete zachytáva až 95 percent ÚV žiarenia.

Mystérium mohutnej civilizácie na Níle
Väčšina egyptológov považuje Veľkú sfingu za dielo faraóna Chefréna, staviteľa druhej z gízskych pyramíd. Podobu sfingy spájajú s tvárou samotného faraóna. Je opradená množstvom neuveriteľných legiend. Arabskí historici napríklad tvrdili, že v jej vnútri je tajná dutina, v ktorej je čarovný pohár kráľa Šalamúna.

Terorizmus v nás a medzi nami
Mobbing je produktom nášho nedostatočného zmyslu pre fair play. Porazený by nemal myslieť na odplatu, ale skôr analyzovať príčiny svojho neúspechu. Ak si neúspech zavinil sám, mal by ihneď začať s naprávaním chýb.

Nájdu v Bielorusku unesených aktivistov
Príbeh ženy, ktorá usadí pravdu o osude uneseného a neskôr zastřeleného manžela. Z vraždy obviňuje režim Alexandra Lukašenka. Bojuje za dôstojnosť manžela, mier pre rodinu ašťastie svojich detí.

Zisk alebo strata?
Slovensko vstupom do EÚ suverenitu nestráca. Naopak - rozširuje si ju o nové úlohy. Nepôjde len o "obranu" národno-štátnych záujmov (Pred kým? Nebodaj pred priateľmi a spojencami?), ale o prevzatie zodpovednosti v otázkach, s ktorými sme doposiaľ neboli konfrontovaní a na ktorých riešenie možno ani nie sme pripravení.

Otec vlasti - Karol IV.
V nemeckej historiografii, ktorá nikdy nestrávila jeho príklon k Čechám, je označovaný za "popského kráľa". Tento prívlastok mal označovať skutočnosť, že svoju moc dosiahol vďaka ústretovému postoju cirkvi a svojej vernosti k nej. Svoje záujmy si však vedel presadiť nielen s pomocou kríža, ale i mečom.

Jasnovidec páter Ferda
Pracoval s asi dvesto bylinkami. Tvrdil, že na každú chorobu existuje bylina. Jeho recepty z dvoch tretín obsahujú také zložky, ktoré môžeme nájsť vo väčšine domácností. Je to predovšetkým rasca, fenikel, aníz, majoránka, tvaroh, cibuľa, cesnak.

Slovenský Lada
"Karikatúra je umenie okamžiku, lebo je robená preto, aby rozosmiala v tej chvíli, kedy sa zrodila. Inak môže sa jej aktuálnosť stratiť a môže zosmradnúť," hovorí Milan Stano, karikaturista a vydavateľ časopisu Kocúrkovo.

"Tvorím, som slobodný..."
Slavomír BENKO (1950).Pocity to je vlastne to, čo ho ťahá k tvorbe. ,,Ak má človek danosť pozorovať, tak sa táto vlastnosť odráža i v jeho prácach," hovorí.

Štedro platené góly
Beckham, Zidane a Ronaldo sú najlepšie najlepšie platenými hráčmi sveta, zarábajú v prepočte až 1,677 miliardy slovenských korún ročne! A čo slovenská liga? V Slovane sa platy pohybujú od 15 000 do 60 000 slovenských korún, v Trnave od 6 500 do 56 000, v Petržalke od 20 000 do 50 000 Sk.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac