Máj 2005

Zlyhania vodcov KDH
Daňové úrady nie sú nepriateľom
Trakoščan - kolíska kontinentálnej turistiky
Ako prežije Jelšava slovenské reformy?
Investičné tlaky na košickú tepláreň
Topusko - pri prameni zdravia
Pobaltského tigra stale strašia Rusi
Život plný koníčkov
Hodnoty nad politikou
Ničivé vysokopresné zbrane
Záhadná smrť bulharského cára Borisa III.
Festival FEMAN 2005 – sviatok menšinovej kultúry
Andrej Smolák
Tma na štadióne Heysel

Zlyhania vodcov KDH
Slovenskí kresťanskí demokrati, ktorí pripomínajú skôr papierových kresťanských demokratov ako skutočných presadzovateľov kresťanskej morálky a demokracie v slovenskej politike a spoločnosti, strácajú pôdu pod nohami. Ivan Lexa, ich politický cieľ č.1 a bývalý riaditeľ tajnej služby, bol oslobodený spod ďalšej obžaloby, ktorá torpéduje pravdivosť kampane protimečiarovskej koalície z rokov 1995-1998. Ťažké týždne prežíva Martin Fronc, minister školstva. Stráca kredit nielen medzi vysokoškolákmi, ktorých chce zákonom donútiť, aby za štúdium na univerzitách platili (hoci v Ústave SR sa hovorí o bezplatnom vzdelávaní), ale už aj medzi stredoškolákmi, ktorí naivne žiadajú jeho odvolanie. Dôvodom sú opakované písomné maturitné skúšky z matematiky, ktoré si museli zopakovať aj tí študenti, ktorí nedostali testy s vypracovanými odpoveďami.
Tento pán minister morálne zlyhal už vtedy, keď ako štátny úradník povedal, že slovenské deti sa musia učiť minimálne dva svetové jazyky, aby sa mohli ľahšie zamestnať mimo Slovenska...Čiže nie doma, ale v cudzine, najmä v tej západnej, ktorá starne a mentálne degeneruje. Inými slovami, slovenské stredné a vysoké školstvo má vychovávať deti nie pre svoju vlasť, ale pre iné štáty. Teda aj my, rodičia, máme plodiť deti a vychovávať ich aj v kresťanských hodnotách a tradíciách nie pre Slovensko, ale pre kohosi iného...Nepoznám v členských krajinách EÚ takého ministra školstva, ktorý by si dovolil tvrdiť čosi podobné a ešte stále sedieť na ministerskej stoličke. A to nespomínam jeho neschopnosť definovať obsahové ciele reforiem na materských, základných, stredných a vysokých školách. Všetko je len o peniazoch, ktorá škola z finančných dôvodov zanikne, ktorá sfúzuje a ktorá sa založí, ale už ako súkromná alebo cirkevná. Jeho stranícky kolega Vladimír Palko, minister vnútra, má zase problémy so svojim ovládaním a slovníkom. Už sme si zvykli, že jeho prísny výraz tváre pripomína legendárneho sovietskeho komunistu Jegora Ligačova, ideológa strany. Jeho bohorovné až svätuškárske správanie sa voči niektorým politikom je nečakaná novinka, vďaka ktorej oživil politickú scénu. Odmieta podať ruku tým politikom, ktorí majú iný názor alebo sú v jeho očiach nepriateľmi KDH...Kto je vlastne tento politik, pôvodom matematik, ktorý sa štylizuje do roviny neomylného dogmatika a sudcu iných? Ak toľko vie, prečo mlčí?
Z kusých informácií vieme, že komunizmus prežil v pokojnom závetrí ako asistent na vysokej škole. Po nežnej revolúcii ho ktosi presunul do Prahy na miesto námestníka bývalej československej federálnej tajnej služby (FBIS). Dodnes napríklad nevysvetlil, na základe akých kritérií bol vybraný na tento post a aké ciele plnil. Môžeme sa iba domnievať, že strážil krehkú ponovembrovú demokraciu, ochraňoval katolícku cirkev na Slovensku a nepriamo či priamo čistil spoločnosť od komunistov a eštebákov. Samozrejme, bez rozsudkov a dokázania viny, na základe osobného úsudku či rozhodnutia akýchsi preverovacích komisií... Nebol však v tom čase zmanipulovaný? Vtedy nemal žiadne politické ani spravodajské skúsenosti, alebo ich mal? A keď ich mal, dozvieme sa niekedy, na ktorých zoznamoch tajných služieb figuruje jeho meno a ktorému režimu naozaj pomáhal a pomáha? Alebo takéto otázky voči iným si môže dovoliť iba on?
Hoci je ministrom vnútra a snaží sa o systémové zmeny, nezvláda komunikáciu a boj proti údajnej mafii na Slovensku. Podobne ako Da­niel Lipšic, minister spravodlivosti (KDH). Obidvaja majú problém oznámiť verejnosti, proti ktorej mafii vlastne bojujú. Ak proti tej, ktorá obchoduje s drogami, so zbraňami, ženami, ľuďmi, kradnutými autami, či výpalníkmi, je to chválihodné a záslužné. Na mieste je však otázka, či je to na­ozaj skutočne tá pravá mafia, proti ktorej je potrebné tak bojovať. Nie je oveľa dôležitejšia tá mafia, ktorá pripravila a financuje zo zahraničia ekonomické procesy, vraj reformy, ktoré rodia a udržiavajú pri živote práve mafiu nižšieho rangu? Sú v mafii aj tí ľudia, ktorí v rámci MMF a Svetovej banky požičiavali Slovensku peniaze, ale s podmienkou, aby sa v štátnom rozpočte znížili výdavky práve na obranu a bezpečnosť, školstvo a zdravotníctvo? Sú mafiou aj registrovaní lobisti v Európskom parlamente alebo na voľnej nohe, ktorí ovplyvňujú zákony a právny poriadok iných štátov a tak životy mnohých ľudí? Ak áno, čo sú potom poslanci?
Podľa Daniela Lipšica úlohou polície je bojovať aj proti organizovanému zločinu. A „asi je potrebné opäť si pripomenúť, že organizovaný zločin, to je mafia a mafia, to sú konkrétni ľudia,“ nezabudol zdôrazniť, keď polícia v Košiciach zakázala účasť niekoľko desiatok ľudí na pohrebe údajného mafiána. Minister Palko nazval týchto ľudí zberbou z podsvetia. Logicky sa však natíska iná otázka – ak obidvaja ministri naozaj vedia, o čom hovorili, prečo nechali zastreliť údajného mafiána a nezatkli všetkých mafiánov, proti ktorým polícia použila vodné delo? Mali ich predsa na dosah ruky...Ak mala dôkazy, čo jej v tom bránilo? Namiesto odpovedí sme však zaznamenali nový hit KDH, presnejšie Pavla Hrušovského, predsedu strany a národného parlamentu. Je ním Kuba, na ktorej by mali slovenskí občania podporovať disidentov a demokratizáciu tohto ostrova. Škoda, že pán Hrušovský neotvára tému presadzovania kresťansko-sociálnych ekonomických reforiem či kresťanskej hospodárskej politiky na Slovensku a vo vláde, v ktorej by už dávno skutočné KDH nemalo byť.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Daňové úrady nie sú nepriateľom
„Našou ambíciou je lepšie poznať nášho klienta, jeho potreby. Chceme zároveň dosiahnuť to, aby sme všetky naše vzťahy zachytili na jedinom klientskom účte, z ktorého by boli jasné všetky jeho vzťahy voči daňovému úradu,“ hovorí Mária Machová, generálna riaditeľka Daňového riaditeľstva SR.

Trakoščan - kolíska kontinentálnej turistiky
Romantický hrad, ktorý dal zachrániť Tito, je dnes pýchou Chorvátska. Kedysi v ňom žila aj slovenská šľachtičná Zuzana Malatinská, babka Janka Draškoviča, najznámejšieho člena rodu a vodcu Chorvátov za národnú slobodu.

Ako prežije Jelšava slovenské reformy?
Kedysi pýcha Gemera, dnes skanzen chudoby a biedy. Prechádza ním Gotická cesta, ktorá odhaľuje charakter a vzťah Slovákov k histórii, kultúre a cestovnému ruchu.

Investičné tlaky na košickú tepláreň
Ak štát a ministerstvo životného prostredia nepodporia projekty na štrukturálne fondy, cenu tepla ovplyvnia úvery na modernizáciu výroby, ktorú si vyžadujú náročné kritériá a legislatíva EÚ v oblasti životného prostredia.

Topusko - pri prameni zdravia
Bývalé miesto stretnutí veľkých mužov a panovníkov ponúka investorom pripravené projekty v hodnote 93 mil. euro. Počas storočí termálna voda liečila rôzne choroby a zranenia pohybového ústrojenstva, nervového systému, svalov, reumatizmu.

Pobaltského tigra stale strašia Rusi
Každý piatok sa poctivo pracujúci a skromný Fín mení v neprohibičnom Estónsku na neudržateľné zviera. Tisícky Fínov nasadajú na trajekty. Už na ich palubách vypijú všetko a už o piatej popoludní sú úplne na mol.

Život plný koníčkov
Kôň nie je šelma, nemá v sebe nič agresivně (okrem toho, čo ho naučia ľudia) a preto vyžaruje 500 – 600 kilogramov pozitívnej energie. Aj malý psík, či mačka sú šelmami a tiež kladne pôsobia na ľudí.

Hodnoty nad politikou
Ján Pavol II. sa neuspokojoval s hlásaním teoretickej pravdy, pravde sa pokúšal priblížiť i realitu súčasného sveta.

Ničivé vysokopresné zbrane
Slovenské vojenské letectvo ich nemá. Nákup, vývoj a zavedenie takýchto zbraní by prichádzalo do úvahy len v prípade, ak by Slovensko malo ambíciu participovať na koaličných ofenzívnych leteckých operáciách, nakúpilo by príslušné lietadlá a vycvičilo dostatok pilotov.

Záhadná smrť bulharského cára Borisa III.
Dal ho otráviť Hitler alebo zomrel na infrakt? Rukopis diplomata Mameliho naznačuje, že cár odmietal vyhlásiť vojnu Sovietskemu zväzu, vydať bulharských Židov a zvýšiť účasť bulharských vojenských jednotiek na nemeckých vojnových operácia na Balkáne.

Abeceda úspechu: Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí
Carnegieho návod - často oslovujte ľudí ich vlastným menom! Vlastné meno znie človeku najsladšie a najvýznamnejšie zo všetkých slov. Buďte pozornými poslucháčmi. Podporujte druhých v tom, aby hovorili o sebe. Hovorte o tom, čo druhých zaujíma.

Festival FEMAN 2005 – sviatok menšinovej kultúry
„V tomto roku sme spojili krajiny, ktoré sú členmi Stredoeurópskej iniciatívy a nie sú členmi Európskej únie. A práve konfrontácia týchto kultúr môže pomôcť odstraňovať prekážky a bariéry, ktoré nám komplikujú vzájomné poznávanie sa. Veď my sa v Európe takmer nepoznáme. Sme si cudzí,“ konštatuje Eduar Buraš, organizátor festivalu.

Andrej Smolák
Andrej Smolák je nositeľom Európskej ceny Franka Kafku (1998), Ceny Európskej únie umenia (2000) a svetovej ceny Salvadora Dalího (2003). Venuje sa najmä olejomaľbe, akvarelu a kresbe. Od roku 1982 usporiadal vyše štyridsať samostatných výstav na Slovensku, v Česku, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Poľsku. Jeho obrazy sú v galériách a súkromných zbierkach v mnohých európskych štátoch, ale aj v USA, Japonsku a Austrálii.

Tma na štadióne Heysel
Pred dvadsiatimi rokmi sa celý svet v nemom úžase prizeral besneniu fanúšikov pri bruselskom stretnutí Juventusu a Liverpoolu. V čase vypuknutia incidentu bolo na štadióne len 50 (!) belgických policajtov. Do väzenia putovalo štrnásť z pôvodne 27 súdených anglických chuligánov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac