Máj 2006

Znaky úpadku a choroby
Kardinál Ján Chryzostom Korec
Slovensko potrebuje odvodovú reformu
Nemôžeme strkať hlavu do piesku
Kežmarským hradom stáročia blúdi čierna pani
Nelegitímnosť haagskeho tribunálu (2.časť)
Kosovo: Náročná skúška americkej zahraničnej politiky
Konfiškácia kláštora v Turecku
Prívetivá tvár špinavej hry
Stále veľmi tajomný Kolumbus
Nespolieham sa na urodzený pôvod
Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Ďalšia slovenská hokejová ,,raketa”
Ivan Andrašić

Znaky úpadku a choroby
Pravda o človeku a živote však znamená aj spravodlivosť. Nespravodlivosť je naopak ohniskom nepokoja. Čítame rozličné analýzy verejného života u nás na Slovensku i vo svete. Prehlbuje sa bohatstvo jedných a prehlbuje sa chudoba druhých. Veľkodušných podnikateľov si treba vážiť, dávajú prácu a obživu tisícom zamestnancov a rodín. No kritici vytýkajú, že veľkí zahraniční investori dostávajú neuveriteľné výhody, napríklad zrušenie daní z dividend, čiže zo ziskov, čo im umožňuje vyvážať zisk do zahraničia. Nejde pritom len o veci tohto sveta, ide o morálku a o naše duše stále viac ohrozované modlou znižovať náklady a zvyšovať zisky. Ide o ponižovanie zamestnancov, ktorí musia strpieť všeličo, len aby neprišli o chlieb. Toto je denná ubíjajúca realita šou, z ktorej sa len ťažko dostávame.
Iní hromadia zisky priamo šírením nerestí, ktorými ubíjajú svet. Kritik našich pomerov napísal: „Jedni uponižujú, druhí sa dajú uponižovať. V mnohých „reality šou“ sa niektorí ľudia na celé týždne vzdávajú slobody, poslednej štipky súkromia, studu, vlastnej dôstojnosti a obetujú aj dušu neresti - vo vidine peňazí. Je to znak úpadku a choroby. Znak úpadku a choroby tých, ktorí do nerestí priam nútia ponukou obrovských peňazí, tých, ktorí, azda v núdzi alebo z ľahkomyseľnosti túto pokušiteľskú ponuku prijímajú, tých, ktorí to ponúkajú z prázdnoty svedomia i z nenásytnosti po zisku firmy, ale je to i znak choroby tých, ktorí to baživo a takmer bez svedomia sledujú a podporujú to tísícami esemesiek. Kde len na to berú tí ľudia peniaze, keď matky na Orave, či v Snine nemajú na chlieb? A ide o státisíce korún a o desaťtisíce ľudí.
Nerestí a nespravodlivostí je u nás mnoho. Boli vyjadrené mnohé ponosy a kritiky o tom, čo robí ziskuchtivosť so zdravotníctvom, s lekármi i zdravotnými sestrami, s poplatkami chorých, najmä starých ľudí za liečbu, s príplatkami na lieky, s privatizáciou liečební a s premenou zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti, kde akcionári čakajú na dividendy zo zisku. A všetko v mene demokracie a pokroku.
Život si nivočíme aj inými neresťami. Čítali sme článok v novinách, podľa ktorého vraj „mnohým cirkevným predstaviteľom vstávajú pri najnovšej štatistike vlasy dupkom. V roku 2004 bolo na Slovensku 11 tisíc rozvodov. Štvrtina našich domácností je bez detí. Asi 30 tisíc mladých párov vo veku 25-30 rokov žije vraj „na divoko“. Štvrtina detí sa rodí mimo manželstva. „Sodoma a Gomora?“ – pýtal sa autor. Nič zvláštne, usúdil. Akurát, že sa aj v tomto približujeme životnému štýlu vyspelých demokratických krajín! Pýtal som sa sám seba: A to je všetko? Kde stojí pisateľ? A kam chce zájsť vo svojej vyspelosti a demokracii? Čo s deťmi bez rodiny? Aj o tom pozná pisateľ štatistiky? Čo sa z našich detí regrutuje? Jemu, pisateľovi, pri tom všetkom nevstávajú vlasy dupkom? Ani iným?
Technika masmédií umožňuje aj demoralizáciu neslýchaných rozmerov. Tlač i televízia. Na internete sú vraj tisíce strán s nevhodným, až zločinným obsahom – od výroby bômb, cez surový sex a pornografiu, až po návody na samovraždy. Ťažko sa vraj zisťujú ich autori. A sledujú to aj tisíce detí. Ľudia sa pýtajú: Aj také lotrovstvá majú patriť k vyspelým demokraciám? Náš básnik sa pýtal: či to už spejeme k zošaleniu...?
V tom istom čase iný denník priniesol takýto pohľad: V TV novinách hlásateľ povedal, že mladíka vysokoškoláka ubodali na smrť skíni, potom že neonacisti a ešte potom že narkomani. Kto to teda vlastne bol? Veď to boli chlapci z našich ulíc, ktorí pobehovali pod našimi oknami. Socializmus vzal ľuďom vieru v Boha, keď náboženstvo vyhlásil za ópium ľudstva a tmárstvo a chcel ho vykoreniť. Náhradu však neposkytol žiadnu. Dnes v tom tí istí alebo zas iní ľudia pokračujú bojom proti náboženstvu a proti cirkvám. Títo nešťastní chlapci pochádzajú často z rozvrátených rodín a tak ich vychovávala ulica. Ani slovo o Bohu. Televízia im od rána do večera ponúka krváky, vulgarizmy a rozličné šou. A teraz sa čudujeme, čo z niektorých detí vyrástlo. Siali sme kúkoľ, nemohli sme čakať pšenicu. Horšie je to, že niektorí s iróniou píšu, že z toho všetkého vstávajú vlasy na hlave len cirkevným predstaviteľom. Iným nie? Tešia sa ešte na horšie veci?
Bojovať proti náboženstvu a proti Bohu, je najväčšia lož proti základnej pravde sveta a nášho života, proti pravde pokoja. Tí, ktorí, bojovali proti náboženstvu a proti veriacim ako takým, spustošili zem, v našich časoch rovnako v mene Hitlera ako v mene ateizmu v komunizme. Rúcali kostoly, ničili duchovné tradície a pustošili národy. Chce niekto túto pohromu Slovenska, Európy a sveta znova zopakovať? Základnou pravdou života je hodnota a nedotknuteľnosť ľudského života, dôstojnosť ľudskej osoby a základom je pravda, že to platí o všetkých ľuďoch a že každý človek patrí do jednej rodiny národov. Ľudské práva, úcta a spravodlivosti platia o každom človeku a o každom národe sveta. Túto základnú pravdu o živote a o každom človeku nám naplno zjavil a ukázal Ježiš Kristus. Je to pravda sveta, pravda po celé dejiny, je to pravda pre dnešok i pre budúcnosť. Tejto pravde sa protiví každé sebectvo jednotlivca, každé sebectvo národov. Protiví sa jej hriech nespravodlivosti, útlaku, terorizmu i vojen.

Kardinál Ján Chryzostom Korec
(Z novoročnej kázne 1. 1. 2006 v Katedrále-Bazilike Sv.Emeráma)

Slovensko potrebuje odvodovú reformu
„Odpadne motivácia byť nezamestnaný, chorý a sociálne odkázaný. Bude úplne jedno, kto a z akého dôvodu nepracuje, štát sa postará o to, aby dostal životné minimum,“ tvrdí Anton Jura, prezident Republikovej únie zamestnávateľov a výkonný viceprezident pre strategické implementácie v U. S. Steel Košice, s.r.o.

Nemôžeme strkať hlavu do piesku
„Ak eurokomisár prednesie so všetkou vážnosťou názor, že energetickú krízu v dodávkach ropy môžeme riešiť znížením rýchlosti na všetkých európskych diaľniciach na 90 kilometrov za hodinu, začínam mať pochybnosti...,“ hovorí Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Kežmarským hradom stáročia blúdi čierna pani
Skrýva veľa tajomstiev. Keď sa sem náhodou večer zatúlate, môžete počuť čudný zvuk, praskanie dreva na ochodziach, jasne rozoznateľné kroky. Odhalí murivo krypty ďalšie tajomstvo?

Nelegitímnosť haagskeho tribunálu (2.časť)
„Nehľadá skutočnú pravdu. Trestá všetkých tých, ktorí sa v Juhoslávii opovážili postaviť proti agresii NATO a reagovali na trestné činy teroristov zabíjajúcich Srbov, Albáncov, Turkov, moslimov.“ Z vyhlásenia Slobodana Miloševiča, bývalého prezidenta Juhoslávie, ktoré mu nebolo umožnené predniesť pred súdnym tribunálom v Haagu (30.8.2001).

Kosovo: Náročná skúška americkej zahraničnej politiky
„Dávajte pozor, kresťanskí Američania. Veľký zločin sa v súčasnosti pácha vo vašom mene proti kresťanom v Kosove. Nemôžete povedať, že ste neboli varovaní. Nemôžete požadovať slobodu pre islamských drogových šéfov.“

Konfiškácia kláštora v Turecku
Ekumenický patriarchát pred gréckymi médiami odhalil konfiškáciu Kláštora Svätého Juraja Koudounasa tureckou vládou.

Prívetivá tvár špinavej hry
Juščenko síce v Zakarpatsku vyhral pred Timošenkovou, ale celkovo stratil 10 percent a na západnej Ukrajine vyhral iba v troch z 23 oblastiach.

Stále veľmi tajomný Kolumbus
Hľadal slávny moreplavec západnú cestu do Indie kvôli desiatim strateným izraelským kmeňom? Kde je pochovaný?

Nespolieham sa na urodzený pôvod
„Komik si musí vedieť urobiť srandu sám zo seba,“ hovorí herečka Magda Pavelková.

Osobnosti slovenskej jazzovej scény
„Hrať jazz v Bratislave a v iných mestách Slovenska, je diametrálne odlišná skúsenosť. Vždy sa teším na hranie v Košiciach, špeciálne na klub Radikál, kde je zakaždým fantastická atmosféra. Také niečo Bratislave chýba,“ tvrdí bubeník Oldo Petráš.

Ďalšia slovenská hokejová ,,raketa”
Košický rodák Marek Svatoš sa začal výborne presadzovať v NHL, pribrzdilo ho však zranenie.

Ivan Andrašić
Akvarely i olej na skle
Tento rodák z Molve (1959) a diplomovaný pedagóg Filozofickej fakulty záhrebskej univerzity žije a tvorí v Koprivnici, kde našiel svoj nový životný priestor. Začal maľovať ako samouk v intenciách tradičného naivného umenia. Postupne sa začal venovať kultivovanej krajinomaľbe molvarského okolia. Jeho výtvarný výraz sa postupne prečistil do nadreálnej čistoty, v ktorej ľahká scenéria Podraviny nadúba vábivé krivky žien spojené s nežnosťou a erotikou zeme.
Objavovanie určitej mäkkosti a pavučinkovitej priezračnosti, ako mimoriadne silného výrazového prostriedku, ho nevyhnutne viedlo k objaveniu a ponímaniu akvarelu ako techniky, ktorou sa realizuje spontánny posun od charakteristického podravského manierizmu ku krajinárskemu maliarstvu. V ňom nálada osciluje od akademicky korektných záznamov až po hlboko osobné dojmy.
Počas tridsaťročnej kariéry vystavoval v rámci 300 skupinových a 50 individuálnych výstav v Európe, Severnej Amerike i Kanade.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac