Máj 2008

Pope of Hope
Ľudskú dušu nestvoril duch
Pivnica v našom prístave
Oživia Euroregión Košice-Miskolc?
Nové vinohrady pre Plavac
Golfový rezort Black Stork
Slovenské manažérske postrehy
Jeho vzorom je Alexander Popov
Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (1.časť)
Príbeh srdca
Z monarchie do náručia Prahy (3.časť)
Hudba je jeho svet bez slov
Návraty s básnikom krajiny
Pracuje stále naplno

Pope of Hope
Pápež nádeje, takto nazvali pápeža americké média počas jeho návštevy v USA 15.-20. apríla 2008. A The Tablet, iste nie konzervatívny britský katolícky týždenník, končí svoj úvodník nazvaný Pápež prekvapení, konštatovaním: „Voľba Jozefa Ratzingera za pápeža sa ukázala v teplejšom a ľudskejšom svetle než by sa bolo očakávalo. Aj vo veku 81 rokov je to muž s ohromným intelektom a charakterom. Ak ho porovnáme s tými, ktorí sa namiesto neho mohli stať nástupcami Jána Pavla II, zdá sa, že kardináli volili správne.“
Niet však pochýb, že pápež navští­vil USA v čase, keď sa tamojšia cir­kev nachádza v kríze. Pew Forum (organizácia s centrom vo Washingtone, ktorá sa zaoberá zbieraním informácií o náboženstve) tesne pred jeho príchodom uverejnila štatistiku, podľa ktorej 44% Američanov zmenilo vo svojom živote svoju náboženskú príslušnosť, čo by nebolo také prekvapivé pri veľkom množstve protestantských cirkví a sekt. Pritom najsilnejší únik bol z katolíckej cirkvi, keď asi jedna tretina tých, ktorí boli vychovaní v katolíckej cirkvi vraví, že do nej viac nepatrí. Asi 10% všetkých Američanov sú bývalí katolíci, ktorí sa dnes hlásia k inej (či k žiadnej) cirkvi. Napriek tomu je podiel katolíkov v USA v podstate nezmenený - asi 25% nábožensky organizovaných (alebo 70 miliónov ľudí), na čom majú zásluhu veľké počty prisťahovalcov zo Strednej Ameriky (Hispanics), napríklad Mexika. Takže to, čo sa podstatne zmenilo, je etnické zloženie amerických katolíkov.
Príčiny tejto krízy sú asi z časti podobné, aj keď v miernejšej forme, ako v západnej Európe. K tomu ešte pristupuje, od roku 2002 na verejnosti pretrasovaný, škandál s kňaz­mi - vychovávateľmi, ktorí v rokoch 1950 - 2002 sexuálne zneužívali mladistvých. Dnes sa hovorí asi o 4000 duchovných (asi 2-4% všetkých kňazov), vyše 13 000 obetiach a o vyše dvoch miliardách dolárov, ktoré americká cirkev musela vyplatiť. To je v priemere vyše 150 tisíc dolárov na jednu obeť, čo viedlo k bankrotu niekoľkých diecéz. Určite boli medzi obeťami psychicky vážne poškodení. Pri takýchto kompenzáciách ostáva otázka, koľko mimosúdne vyplatili biskupi zo strachu, či na radu právnikov a bez dostatočných dôkazov o vážnosti prípadu sťažovateľa. Presnejšie, škandál sa ani tak netýka zrejme chorých previnilcov, ale biskupov, ktorí to dlho pred verejnosťou, často aj zoči - voči rodinám obetí, ututlávali. A takisto sa to týka aj ich podriadených kňazov, ktorých zrejme po tom, čo sa vyspovedali, naďalej poverovali funkciami, kde zasa boli vystavení pokušeniam, ktorým najčastejšie aj podľahli.
Nuž ututlávanie ťažko možno ospra­vedlniť. Niečo iné je však naivnosť predstavených, ktorí si neuvedomovali, že nešťastník trpí viac?-?menej nevyliečiteľnou chorobou. Napríklad v Nemecku boli prípady ľudí odsúdených za znásilnenie či zabitie detí, ktorí boli po niekoľkých rokoch prehlásení za vyliečených - nie naiv­ným biskupom, ale profesionálnym­i súdnymi psychológmi, aby potom na slobode zasa znásilňovali a zabíjali. Pritom nikomu nenapadlo požadovať od štátu či organizácií, ktoré združujú týchto psychológov, aby vyplácali stotisícové odškodné novým obetiam, respektíve ich pozostalým.
Niet preto divu, že sa očakávalo, s obavami, či zlomyseľne, že média budú klásť tieto škandály do popredia pápežovej návštevy. To sa ale nestalo, nemohlo stať, lebo to bol sám Benedikt, ktorý to spravil, keď pri niekoľkých príležitostiach sa veľmi otvorenými slovami vyjadril k tejto smutnej kapitole amerického katolicizmu. Napríklad tak, že sa sám osobne hanbí, že považuje za lepšie mať dobrých kňazov ako veľa kňazov. Zrejme táto jeho otvorenosť, popri iných gestách, mu vyslúžila u americkej verejnosti, a to nie iba katolíckej, prezývku Pope of Hope, pápež nádeje.
Ak pred jeho príchodom vraj iba 52% Američanov videlo pápeža v pozitívnom svetle a 30% dokonca nevedelo o ňom nič, aby mohli mať názor, po jeho návšteve sa tieto percentá určite zmenili v jeho prospech.

George Virsík, Kolín vydavateľ slovenského kresťanského samizdatu Kolínske listy, č.24 www.gvirsik.de

Ľudskú dušu nestvoril duch
„Človek, ktorý dokáže pomôcť sebe, dokáže pomôcť aj iným. A večná otázka, čo je lepšie? Byť obdarovaný, alebo darovať? Darovať! Ak daruješ správne, už v tej chvíli si obdarovaný,“ hovorí Daniel Lučkanič, košický podnikateľ a honorárny konzul Španielskeho kráľovstva na Slovensku.

Pivnica v našom prístave
Ak sa zatúlate do Omiša, bývalého pirátskeho mesta blízko Splita, nenechajte si újsť príležitosť a navštívte najstaršiu dalmatínsku pivnicu, ktorá od roku 1964 slúži na prezentáciu dalmatínskej kultúry, histórie, gastronómie a hudby.

Oživia Euroregión Košice-Miskolc?
“Očakáva sa, že sa v druhom polroku 2008 začne realizovať slovensko-maďarský program európskeho regionálneho rozvoja na roky 2007-2013, na ktorý je vyčlenených približne 200 miliónov euro,“ konštatuje János Szerencsés, generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach.

Nové vinohrady pre Plavac
„Keďže sa Slováci naučili na Jadrane plávať a jesť ryby, verím, že ja naučím Chorvátov chodiť do Tatier, investovať tam a kupovať domy,“ hovorí Antun Plančič, honorárny konzul Slovenskej republiky v Splite a nezvyčajný priekopník rekultivácie kamenistej pôdy na Hvare.

Golfový rezort Black Stork
Komplexnú ponuku cestovného ruchu dopĺňa možnosť komfortného ubytovania v štvorhviezdičkovom hoteli International v centre golfového areálu. Pribudnú energocentrum, aquapark a apartmánové domy.

Slovenské manažérske postrehy
Čo aktuálne trápi slovenských manažérov a podnikateľov? Ako vidia budúcnosť svojich podnikov a Slovenska? Ako ju ovplyvňuje predpokladané prijatie eura?

Jeho vzorom je Alexander Popov
Pre talentovaného juniorského reprezentanta Stanislava Szaba bolo plávanie najprv nutnosťou, potom sa stalo radosťou, ku ktorej sa pridala túžba po medailách. Najradšej preteká v prsiarskej disciplíne. Lákajú ho juniorské olympijské hry.

Stratégia mediálnej komunikácie Rusko - Európa (1.časť)
Kto porozpráva Európe pravdu o Rusku? Priemerný Európan toho potrebuje celkom málo - treba mu mierne poštekliť nervy mŕtvolami na cestách, škandálmi a vraždami.

Príbeh srdca
V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave si tento rok pripomínajú 10. výročie prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku.

Z monarchie do náručia Prahy (3.časť)
Dvortsák a deputácia „Vichodno-slovenskej rady“ 5. decembra 1918 navštívili Budapešť a prezentovali sa ako zástupcovia Šariša, Spiša, Gemera a Zemplína. Prijal ich minister Jászi, ktorému oznámili, že východné Slovensko nechce patriť k Česko-Slovensku.

Hudba je jeho svet bez slov
„V osobnom i profesionálnom živote sa snažím o to, aby som ľuďom, s ktorými žijem a prichádzam do styku, priniesol čo najviac príjemných chvíľ,“ vyznáva sa Ewald Danel (1956), husľový virtuóz, dirigent a pedagóg.

Návraty s básnikom krajiny
Veľké výtvarné dielo má moc rozvibrovať vzduch. A vedľa obrazov Jozefa Šturdíka sa vzduch chveje, akoby neviditeľný prievan rozpohyboval záclony.

Pracuje stále naplno
Svetoznámy futbalový tréner Leo Beenhakker prispel k tomu, že na Trinidade a Tobagu si hovoria, že sú Trinibagočania. Vie, že s poľským mužstvom sa nemusí báť žiadneho súpera.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac