marec 2002

Bol a zostane kresťanským demokratom
Slovensko britskými očami
Mekka obchodu
Čím môžem poslúžiť?
Jana Ivanová Miss Slovenska 2001
Znovuzjednotenie Európy
Zachráňme Oponice
Tomáš Klima
Kam kráča naše umelecké školstvo?

Bol a zostane kresťanským demokratom
Na verejnosti i pred televíznymi kamerami sa usiluje vystupovať sebavedome, seriózne a rozvážne. Rozpráva pomaly, zvažuje každé vypovedané slovo, záleží mu na obsahu, ale nezriedka sa mu stane, že odpoveďami vyvoláva skôr úsmev a zdanie natrénovaných fráz ako presvedčenie, že perfektne ovláda každú tému, ku ktorej sa vyjadruje. Aj takýto je Mikuláš Dzurinda, muž kompromisov a náruživý maratónsky bežec, slovenský premiér a predseda SDKÚ. Určite to nemá ľahké ani ako politik ani ako ústavný činiteľ politicky rozbitého štátu.
Určite hľadá väčšie pochopenie a podporu, určite chce vyzerať a pôsobiť ako moderný stredoeurópsky politik. Nemožno mu uprieť túto snahu ani ambíciu, vyčítať mu možno skôr veľkú priepasť medzi jeho predstavami a jeho reálnou politikou.
Milí čitatelia, mojou snahou bolo priblížiť vám názory pána premiéra aj na témy, ku ktorým sa nevyjadruje často. Žiaľ, nepodarilo sa mi presvedčiť pracovný tím M. Dzurindu, aby si našiel čas a odpovedal aj na moje doplňujúce otázky. Prepáčte preto zníženú kvalitu tohto rozhovoru.

Demänovské jaskyne
Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Z rozsiahlych podzemných priestorov sú pre verejnosť sprístupnené časti Demänovskej jaskyne slobody a Demänovskej ľadovej jaskyne.

Slovensko britskými očami
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Damian Roderic Todd (1959) pôsobí na Slovensku od decembra 2001.
Do diplomatických služieb britského ministerstva zahraničných vecí nastúpil v roku 1980 a prvé dva roky pracoval na oddelení obrany. Diplomatickú kariéru začal ako tretí a neskôr druhý tajomník britského veľvyslanectva v Kapskom Meste. V rokoch 1987-1989 bol konzulom na veľvyslanectve v Prahe, v rokoch 1991-1995 bol pridelený na veľvyslanectvo do Bonnu ako 1. tajomník pre ekonomické záležitosti. Pracoval na ministerstve financií, naposledy ako vedúci koordinačného a strategického tímu pre EÚ. Po príchode na Slovensko vyhlásil, že so Slovákmi bude hovoriť len po slovensky. Súčasné slovensko-britské vzťahy považuje za veľmi dobré medzi politikmi aj medzi ľuďmi. Našu krajinu navštevoval v 80-tych a 90-tych rokoch. Tvrdí, že je rád, že môže na Slovensku žiť a pracovať.

Mekka obchodu
Istanbul je verný tradičnej povesti Merkúrovej bašty Jedného dňa na začiatku marca roku 1998 vymenili na priečelí obchodného domu s kožušinami pri Atatürkovej križovatke turecký nápis za ruský. Asi po týždni mala väčšina obchodov v centrálnej štvrti Aksaray štíty na fasádach písané azbukou a pozdĺž ulice Caddesi stáli na chodníkoch Rusky s kožuchmi na rukách a pozývali chodcov na nákupy. V istanbulských zvyklostiach to bola neklamná známka toho, že najväčšie a najdôležitejšie mesto Turecka prežíva ďalšiu zo svojich periodických premien zákazníckeho záujmu.

Čím môžem poslúžiť?
Káva Julius Meinl je na Slovensku (aj s prestávkou) 100 rokov Vo februári t. r. uplynulo 140 rokov od založenia slávnej kávovej dynastie a rodinnej firmy Julius Meinl. Príbeh tovariša, najprv malého živnostníka, neskôr vynálezcu priemyselného praženia kávy a veľkopodnikateľa je stále inšpirujúci aj pre súčasnosť. Osobitne vtedy, keď si uvedomíme, že v pozadí návratu exkluzívnej značky kávy a kávovej kultúry do strednej a juhovýchodnej Európy je už piata generácia zakladateľa spoločnosti, ktorú od roku 1924 zviditeľňuje malý murín.

Jana Ivanová Miss Slovenska 2001
Vždy som v rozpakoch, keď sa stretnem s krásnou ženou. Je to spomienka (komplex?) na postpubertálny vek, keď som šiel oči nechať na istej krásavici, až jej to začalo liezť na nervy. Keď otvorila ústa, ten vodopád nespisovných výrazov si pamätám dodnes. Nuž, pán Boh jej nadelil len spolovice.

Štyri miliardy vo vetre
Na praxi nebankových subjektov si popálil prsty milión vkladateľov
Obraz bezradne postávajúcich ľudí pred zatvorenými pobočkami spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest nie je za posledných desať rokov žiadnou mimoriadnou situáciou. Na slepú dôveru sľubom o vysokých ziskoch z peňažných vkladov doplatil na Slovensku približne jeden milión občanov, ktorí prišli pri krachu nebankových finančných subjektov o 4 až 6 miliárd korún.

Zlatistý mok od Modrého Kameňa
Máte radi víno? Vadí vám, keď ste v obchode a neviete sa rozhodnúť, ktoré víno si máte vybrať, pretože nepoznáte dobre jeho kvalitu, históriu a tradíciu? Chýba vám vinárska kultúra a chcete sa dozvedieť o vínach viac? Ak áno, sledujte náš seriál o kvalitných slovenských a zahraničných vínach a ich výrobcoch.

Znovuzjednotenie Európy
Rozšírenie Európskej únie, v dôsledku ktorého sa súčasný počet členov temer zdvojnásobí, je najvýznamnejším projektom únie. Ďalšie úlohy, pred ktorými stojí - jednotná mena a rozvoj úlohy Európy v otázkach zahraničnej politiky, bezpečnosti a obrany - majú kľúčový význam, keďže sa dotýkajú naozaj kľúčových oblastí ekonomickej a politickej činnosti. Rozšírenie je však existenčný projekt. Začlenením krajín strednej a východnej Európy s ich viac ako 100 miliónmi obyvateľov doslova zmení tvar a rozmery únie.

Zachráňme Oponice
Oponice, svojho času nazvané poetkou Eloise Beutelovou „La perle de Hongrie? (perla Uhorska), boli osídlené už od praveku. Je to pochopiteľné vzhľadom na výhodnú geografickú polohu medzi riekou Nitrou a Tríbečským pohorím. Posledných 700 rokov dominuje tejto lokalite malebný hrad s bohatou a pohnutou históriou. Hoci sa od prvej polovice 17. storočia nachádza v ruinách, jeho majestátny vzhľad motivuje neustále k zamysleniu sa nad minulou slávou.

Sovietsky „blitzkrieg? do Afganistanu
Moskovské vedenie posielalo do Kábulu smrtiace komandá pod rúškom bratskej pomoci
Afganistan - krajina pod Hindukúšom, ktorá sa po rokoch zabudnutia opäť dostala do povedomia verejnosti na celom svete. Opäť sa doň dostala len cez objektív toho, čo je žiaľ typické pre celú jej históriu. Cez vojnu, smrť, násilie, utrpenie nevinných... Vojaci Alexandra Macedónskeho, Peržania, hordy Mongolov pod vedením Džingischána, Briti, Sovieti, americká misia... V tomto príspevku chceme ponúknuť prierez tým, čo našinec stále vnímal, ale čomu asi poriadne nerozumel - začiatku sovietskej invázie do Afganistanu.

Pozývame vás na pohľad z vrcholu
Zmeňme myslenie, a tým zmeníme svoj život
Celkom nedávno, tuším práve na deň svätého Valentína, som stretol svojho bývalého kolegu, tiež psychológa, ktorého som nevidel už poriadne dlho. Obaja sme sa potešili z toho, že sa vidíme, a keď sme si podali ruky, hneď sa ma opýtal, ako sa mi darí. Nie je to síce originálna otázka, ale zväčša sa kladie vtedy, ak niekoho po dlhšej dobe stretneme. „Mám sa veľmi dobre,? odpovedal som. Bolo na ňom vidieť, že ho moja odpoveď zaskočila. Chvíľu sa na mňa prekvapene pozeral a potom povedal: „Aspoň niekto. Si výnimka. Všetci, aj tí, čo od nás odišli a teraz podnikajú, sa iba sťažujú. Sú nespokojní, nadávajú, stále im niečo chýba. Aj ja len tak prežívam. Ale som rád, že sa Tebe darí.?

Tomáš Klima
Za posledných 10 rokov vytvoril množstvo kamenných plastík a do 300 kresieb kolorovaných akvarelov. Na všetkých kraľuje jeho veličenstvo mesto Prešov. „Láska k rodnej hrude nie je vecou estetickou, zemepisnej či občianskej výchovy, ale otázkou citu, ktorý každý malý človiečik vstrebáva s materinským mliekom,? tvrdí tento 42-ročný stavebný inžinier, amatérsky sochár, maliar, nekonvenčný a nekonformný umelec, keď vysvetľuje svoj vzťah k rodnému Prešovu. Je bývalým pracovníkom prešovského pracoviska projektového ústavu kultúry. Sám o sebe hovorí, že si nezmýlil povolanie, ale školu. Venoval sa aj fotografovaniu a kresbe architektonických detailov pamiatok i archeologických výskumov. Zátišia mesta kreslí už od puberty a mnohé z nich sú už minulosťou.
Jeho kresby zviditeľnili v roku 1996 aj dve exkluzívne farebné pohľadnice vydané pri príležitosti 750.výročia prvej písomnej zmienky o Prešove.

Kam kráča naše umelecké školstvo?
Európa je kolískou novovekej kultúry a umenia. V širšom kontexte sem patrilo Rakúsko - Uhorsko, neskôr Československo a dnes aj Slovensko. História - spoločnosť - kultúra - umenie - umelecké školstvo - takto akosi vyzerá postupnosť, ktorá určuje kvalitu umenia vyššieho typu. Pod týmto termínom rozumiem umenie, ktoré nie je možné dosiahnuť bez dlhodobého, zodpovedného, vysoko profesionálneho vzdelávacieho procesu.

Katolík v najkatolíckejšom futbalovom klube
Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2001 sa v 9. ročníku ankety Pravda stal 36-ročný Ľubomír Moravčík z Celtiku Glasgow. Bývalý reprezentačný stredopoliar vyhral v ankete vôbec po prvý raz v histórii. Posledný najlepší futbalista federálneho Česko-Slovenska z roku 1992 získal 307 bodov, v poradí druhý Vladimír Labant (Sparta Praha) 268, Miroslav Karhan (Besiktas Istanbul / VfL Wolfsburg) na treťom mieste 239 bodov. Rodák z Nitry (nar. 22. júna 1965), ktorý hral za Plastiku Nitra (1976 - 1990), francúzske tímy AS Saint Etiénne (1990 - 1996) a SC Bastia (1996 - 1998), nemecký MSV Duisburg (1998) a škótsky FC Celtic Glasgow (od 1998) sa so slovenskou reprezentáciou rozlúčil na jeseň 2000 po kvalifikačnom zápase so Švédskom.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac