Marec 2003

Zlikviduje centralizmus samosprávne kraje?
Šanghaj
Spojené štáty nebažia po vojne s Irakom
Reprezentačný ples Infiniti Media
Nežiaduci syn sa na návrat nechystá
„Malý Lula" chce mír a lásku
Dále investovat a expandovat na trhy střední a východní Evropy
Konfrontácia s (americkým) impériom
Bojujú za dôstojné postavenie slovenskej dediny
„Vyslanci" Rakúska na Slovensku
Ples viedenských Slovákov 2003
Sami nepresadíme nič, musíme hľadať spojencov
Vnímajme radosť ako životný štýl
Don Carlos - životné sklamanie Filipa II.
Zuzana Kuzmová
V Košiciach vyrastajú nové „Moravcové"

Zlikviduje centralizmus samosprávne kraje?
„Stále nevieme, na čom sme. Chceme, aby sme do krajov dostali aspoň 70% podielových daní. Musíme sa dohodnúť na percentuálnej výške. Minister financií však neprišiel, poslal štátneho tajomníka V. Tvarošku. Stále dostávame iba diplomatické a vyhýbavé odpovede", tvrdí Milan Marčok, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Šanghaj
Je ekonomickým, finančným i obchodným centrom juhovýchodnej Číny. Leží 1200 km od Pekingu a spolu s predmestiami v ňom žije až 20 miliónov obyvateľov. V Šanghaji by mala vyrásť najvyššia budova na svete, buduje sa prvý jednokoľajový magnetický rýchlovlak a miestni inžinieri majú odvážny plán vybudovať 30 km dlhý most cez more, ktorý by spojil pevninu s veľkým, umelým ostrovom.

Spojené štáty nebažia po vojne s Irakom
„Nemôžeme však čakať na to, že Saddám Husajn použije zbrane hromadného ničenia a pri útokoch chemickými a biologickými zbraňami prídu o život stovky tisícok ľudí," tvrdí Ronald Weiser, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA na Slovensku.

Reprezentačný ples Infiniti Media
Významná košická reklamná agentúra Infiniti Media, ktorá sa špecializuje na podporu basketbalu a sálového futbalu, usporiadala v hoteli Slovan (21. 2. 2003) svoj prvý reprezentačný ples. Zúčastnilo sa ho takmer 300 hostí, prevažne obchodní partneri a sponzori tejto agentúry.

Nežiaduci syn sa na návrat nechystá
„Chceme byť modernou politickou stranou, ktorá sa hlási k národným princípom, ako ich prezentuje Ústava SR," hovorí predseda HZD Ivan Gašparovič. Nevylučuje, že sa s ním ráta ako s lídrom procesu zjednocovania národných síl na Slovensku.

„Malý Lula" chce mír a lásku
Největším přáním nového brazilského prezidenta Luize „Luly" Inácia da Silvy je, aby po jeho čtyřletém působení ve funkci si mohl každý občan největší jihoamerické země dopřát ranní kávu, oběd a večeři. Kdo zná brazilskou životní úroveň, ví, že je to úkol nesnadný.

Dále investovat a expandovat na trhy střední a východní Evropy
„Skupina PPF, která patří k nejvýznamnějším finančním skupinám v České republice, je ryze českou privátní společností. Navíc je jedním z mála českých investorů, který je schopen úspěšně investovat na zahraničních trzích", říká Ivan Kočárník, předseda dozorčí rady České pojišťovny.

Konfrontácia s (americkým) impériom
Hovoria nám, že cynickí Európania nechápu Bushovu čistotu duše a prezentujú ju ako „morálnu naivitu" - bez toho aby pomysleli na to, že PR špecialisti v administratíve mohli vytvoriť obraz, ktorý by sa dobre predával. Ďalej nás informujú o tom, že existuje veľká priepasť medzi svetom unavenou Európou a „idealistickým Novým svetom usilujúcim o vykorenenie neľudskosti".

Bojujú za dôstojné postavenie slovenskej dediny
„Štát vytrvalo ignoruje fakt, že na slovenskom vidieku žije 44 percent obyvateľov Slovenska. Vytvára umelé prekážky, ktoré bránia tomu, aby vidiečania uspeli. Nedáva im potrebné informácie, nedoťahuje reformy, neustále mení podmienky a legislatívu," tvrdí predsedníčka Vidieckeho parlamentu Vlasta Körnerová.

„Vyslanci" Rakúska na Slovensku
„Dnes už nemusíme dokazovať, že slovenčina a čestina sú dva rozdielne jazyky dvoch rozdielnych kultúr. Problém asimilácie je ale stále tu a my sa snažíme aj činnosťou nášho spolku proti tomuto javu pôsobiť", hovorí Ingrid Konrad, podpredsedníčka Rakúsko-slovenského spolku vo Viedni.

Ples viedenských Slovákov 2003
Už po siedmykrát organizoval Rakúsko-slovenský kultúrny spolok v plesovej sezóne ples viedenských Slovákov a ich priateµov. V tomto roku sa konal v srdci Viedne na Parkringu oproti Stadtparku v hoteli Radisson SAS Palais.

Sami nepresadíme nič, musíme hľadať spojencov
„Iní skeptici hovoria, že vstupom do únie stratíme svoju identitu. Podľa mňa to nie je pravda. To, či svoju identitu stratíme alebo nie, závisí od nás samotných, od úcty k vlastným dejinám, vlastnej tradícií, jazyku a kultúre, od úcty k nášmu času a výsledkom vlastnej práce, od nášho sebavedomia", tvrdí Eduard Kukan, šéf slovenskej diplomacie.

Vnímajme radosť ako životný štýl
Všade sa hovorí iba o nich. Všetko je skomercionalizované. Peniaze chýbajú všade a každému. Zdražuje sa. Štrajkuje sa. Súťaží sa. Všetko pre peniaze. Jedine ony nám prinášajú radosť. Chceme ich mať hneď a teraz a čo najviac. Zamenili sme si sluhu za pána.

Don Carlos - životné sklamanie Filipa II.
S fyzickými i duševnými schopnosťami španielskeho infanta si genetika zahrala nemilosrdnú hru. Malé dieťa s tenkými nôžkami, jednou kratšou od druhej, s nápadne vypúleným bruchom a hrbom na chrbte sa pritom už v útlom veku vyznačovalo vlastnosťou, ktorá ho sprevádzala počas celého života. Neraz neovládateľnou zúrivosťou.

Zuzana Kuzmová
Narodila sa v Košiciach (1965). Jej veľkou životnou túžbou bolo študovať na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Nepodarilo sa to, zostala neovplyvnenou a kreatívnou amatérskou výtvarníčkou. Maľuje stromy a hlavne portréty. V tomto roku plánuje výstavu diel vytvorených od roku 1995.

V Košiciach vyrastajú nové „Moravcové"
Štrnásťročným dvojičkám Ivanke a Mirke Matíkovým, ktoré sa aktívnemu plávaniu venujú len päť rokov, gratuloval k úspechom aj svetový rekordér v plávaní, olympijský víťaz a reprezentant Austrálie na Letných olympijských hrách v Melbourne v roku 1956 John Konrads.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac