Marec 2004

Sú "blbí" investori alebo naši politici?
Vplyv národných strán bude rásť
Krakov
Projekt za 4 miliardy
Jej piesne rozcítia i potešia
Duch kráľovnej Hatšepsovet
Vojna cez clonu zvodných lží
Šariš posilňuje svoje postavenie
Vitajte v druhohorách!
Darcovstvo pre blaho komunity
Quo vadis Europa?
Sever proti Juhu
Desatoro vyjednávača
Festival Šesť zo šesťdesiatych
Alberto Giacometti (1901-1966)
Šachovými figúrkami proti impériu

Sú "blbí" investori alebo naši politici?
Keď sa slovenskí Maďari a ich Strana maďarskej koalície stali po prvýkrát súčasťou vládnej koalície (po voľbách 1998), všeobecne sa očakávalo, že budú ťahúňom v rozvoji regionálnej politiky na Slovensku. Nestalo sa tak a všetko nasvedčuje tomu, že táto strana v tejto oblasti stratila svoju silu. Ich temperamentný líder Béla Bugár pred voľbami v roku 2002 v rozhovore pre Dimenzie (pozri č.6/2002) tvrdil, že jeho strana nepočítala s tým, že prvej vláde M.Dzurindu bude trvať až 2 roky, kým vláda vytvorí na ministerstve pre regionálny rozvoj úsek regionálneho rozvoja (asi to bola veľmi ťažká práca)...: "Stratili sme veľa času. Ďalší polrok fakticky zabralo vybudovanie regionálnych stredísk. Je to však dobrý základ pre budúcu vládu, ktorá bude musieť ďalej budovať regionálny rozvoj. Tento výpadok spôsobil to, že sme nevedeli ukázať, v čom sme dobrí."
Odvtedy prešli takmer ďalšie dva roky a priepasť medzi ekonomickým rozvojom jednotlivých regiónov na Slovensku a Bratislavou sa neustále prehlbuje. Tieto "nožnice", ktoré permanentne kritizuje aj Brusel, sú citeľné i na južnom Slovensku, kde žije maďarská menšina. Po voľbách 2002 sa pozícia a vplyv SMK ešte posilnili. Okrem regionálneho rozvoja jej zástupcovia ovládli rezorty životného prostredia, poľnohospodárstva a pre Slovensko veľmi kľúčový prísun finančnej pomoci z EÚ.
Vráťme sa ešte k jednému tvrdeniu B.Bugára: "Dlho nám chýbal zákon o priemyselných parkoch. Bol prijatý neskoro. Keď si uvedomíme, že rok trvá, kým vám projekt zoberú, potom zase rok čakáte na rozhodnutie, tak sa to veľmi vlečie. Rozhodnutia sú na svete rovnako aj peniaze, ale tie do Rimavskej Soboty či Rožňavy prídu až po voľbách (2002)."
A teraz si položme logické otázky. Ak SMK politicky a odborne zodpovedá už piaty rok minimálne za regionálny rozvoj Slovenska, prečo nepoznáme konkrétne výsledky jej, respektíve vládnej koncepcie? Existuje vôbec a ak aj existuje, prečo o nej nehovoria na tlačových konferenciách a rôznych politických diskusiách? Kedy nám SMK predloží odpočet schválených projektov financovaných štátnym rozpočtom a predvstupovými fondami, o ktoré sa zaslúžila táto politická strana a jej ministri? Čo bráni napríklad P.Csákymu, podpredsedovi vlády SR pre európsku integráciu, aby nám konečne povedal, v čom a ako pomohol občanom našej vlasti? Zdá sa, že jeho manažérske schopnosti precenili aj Američania v U.S.Steel Košice, ktoré konečne vyšli s farbou von a priznali, že dohoda medzi SR a EÚ v otázke nadprodukcie ocele a kompenzácie za investičné stimuly je takmer na mŕtvom bode...Ak Slovensko príde o ďalšie zdroje zo štrukturálnych fondov len preto, že sa slimačím tempom rozvíja regionálny rozvoj, životné prostredie a poľnohospodárstvo, vrátia ústavní činitelia a ministri za SMK svoje platy do štátneho rozpočtu?
O tom, ako vláda (čiže aj SMK) chce budovať regionálnu politiku na Slovensku, svedčia aj najnovšie výroky ministra hospodárstva Pavla Ruska (ANO), ktoré odzneli v Spišskej Novej Vsi: "Je mi veľmi ľúto, že je tak ťažké dostať sem (rozumej na východ Slovenska) investorov. Každý sa pýta, kde končí diaľnica. Kto sem príde, keď môže zostať v Nitre? Čo je blbý? Čo je padlý na hlavu? Okolo diaľnice je život. Kde nie je diaľnica, tam je vidiek a ľudia si tam kupujú domy na víkend."
Podľa neho ľudia na východe Slovenska sa budú trápiť ešte 5-6 rokov. Škoda, že pán minister radšej nehovoril o tom, prečo sa nerealizuje vládny Národný rozvojový program, v ktorom sa hovorí o vyrovnávaní rozdielov medzi regiónmi, a o ktorých investorov sa bude usilovať, keď sa Hyundai rozhodne investovať v Poľsku. Firmám Embraco alebo Whirpool, ktoré podnikajú na Spiši a pod Tatrami už niekoľko rokov, diaľnica nechýba k tomu, aby mohli postupne uskutočňovať svoje podnikateľské zámery. Keď má náš štátny rozpočet na strategické a ekonomicky diskutabilné partnerstvo s USA v Iraku a Afganistane, prečo nemá aj na to, aby štát podporil budovanie diaľníc v smere východ-západ?
Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor

Vplyv národných strán bude rásť
,,Náš štát môžu vyviezť z hlbokej krízy iba pragamatici, odborníci a technokrati, to znamená ľudia so skúsenosťami, ktorí majú za sebou roky praxe vo fabrikách, farmách, firmách a nie ľudia, za ktorými je iba vysoká škola. Mne nestačí, že nejaký mladík vie jeden alebo dva cudzie jazyky," tvrdí Ján Slota, líder slovenských národniarov.

Krakov
Mesto nad riekou Visla, bývalé hlavné mesto Poľska, duchovné, kultúrne a umelecké centrum, miesto korunovácie poľských kráľov (700 000 obyv). Kvôli množstvu historických a kultúrnych pamiatok sa Krakov považuje za perlu strednej Európy.

Projekt za 4 miliardy
Výstavba priemyselného parku Letisko Žilina spojená s rozsiahlou modernizáciou medzinárodného regionálneho letiska, ktoré chce ročne prepraviť 300-tisíc cestujúcich.

Jej piesne rozcítia i potešia
"Môj hlas chápem ako dar z nebies. A keď som ním už obdarená, prečo by som potom nespríjemnila trocha život aj iným? Nech si každý uvedomí, že sme národom s veľkou minulosťou. Že Slovákov spája nielen spoločné územie a spoločný jazyk, ale aj dejiny s veľkými osobnosťami a úžasná sila ľudových tradícií i duchovných hodnôt, ktoré nemá nik iný, len my," zamýšľa sa Darina Laščiaková, speváčka ľudových piesní.

Duch kráľovnej Hatšepsovet
Zaslúžila sa o vnútorný rozvoj Egypta, neviedla žiadne vojny. Obnovovala mestá a chrámy, vybudovala zavlažovací systém a nové chrámy. Povestné sú aj jej obelisky z Amonovho chrámu v Karnaku. Oba sú z asuánskej ružovej žuly.

Vojna cez clonu zvodných lží
So zastieraním, skresľovaním informácií a servírovaním poloprávd má propaganda americkej armády svoje skúsenosti už od čias druhej svetovej vojny. Mnohé tragické omyly zamlčala.

Šariš posilňuje svoje postavenie
Za 7 rokov spoločnosť SABMiller preinvestovala v Pivovare Šariš, a.s. už 1,5 miliardy korún. Tento pivovar patrí k technologicky najmodernejším pivovarom na Slovensku a v súčasnosti dosahuje najvyšší nárast predaja a trhového podielu.

Vitajte v druhohorách!
Ojedinelá a exkluzívna výstava "Návrat dinosaurov" v košickom obchodnom centre Optima žne úspech. Denne ju navštívi priemerne 2 000 ľudí. Prvé fotografie robia rodičia deťom pri pokojne vyzerajúcom brachiosaurovi, ozrute dlhej 23 metrov.

Darcovstvo pre blaho komunity
Nadácia Pontis za podpory spoločnosti Citibank vyhlasuje štvrtý ročník ocenenia Via Bona Slovakia. Jej hlavným cieľom je zviditeľniť slovenské firmy a jednotlivcov, ktorí v minulom roku prispeli k zlepšeniu života spoločnosti podporou verejnoprospešných aktivít a motivovať ostatné firmy k otvorenosti voči potrebám okolitého prostredia, miestneho spoločenstva či širšej spoločnosti.

Quo vadis Europa?
Európske národy sa usilovali o zjednotenie už od čias staroveku. O zrodenie Európy sa postarali dejiny. Európska filozofia a hranice vyústili až do politického zrodu Európy. No akú Európu chceme postaviť alebo rekonštruovať? Kde prebiehajú diskusie o tejto otázke? A o čo ide Európanom v týchto diskusiách?

Sever proti Juhu
Kórejska vojna sa pre Američanov (do vojny sa zapojilo 300 000 amerických vojakov) nakoniec zmenila na nočnú moru, podobne ako neskôr vietnamská vojna. Snahou vojakov bolo iba prežiť. Podmienky však boli náročné. V U.S. Army bol zavedený bodovací systém. Kto dosiahol 36 bodov, mohol cestovať domov.

Desatoro vyjednávača
Ako viesť úspešný rozhovor? Nemci hovoria: Wer fragt, der führt... Kto sa pýta, ten vedie! A nám ide o to, aby sme rozhovor viedli tým smerom, ktorý zodpovedá naším cieľom a záujmom!

Festival Šesť zo šesťdesiatych
Konečne dorazil aj do Košíc. V komédii Život na trikrát bude účinkovať aj Milan Kňažko. Radošinci si v Kronike komika zaspomínajú na svoju doterajšiu tvorbu. Podobne aj Jiří Suchý na svoje hity z 50-tych rokov. Cimrmanovci svoju Hospodu na mýtince zahrajú slávnostne už po tisíckrát! Divadlo Na zábradlí uvedie napínavú Terasu a Činoherní klub predstavenie Misantrop.

Alberto Giacometti (1901-1966)
Pod názvom Moja realita v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy je do 11.apríla 2004 sprístupnená výstava jedného z najvýznamnejších a najosobitejších európskych sochárov a grafikov.

Šachovými figúrkami proti impériu
Viktor Korčnoj o nepriateľstve s Karpovom a konflikte so sovietskou mocou. Tvrdí, že vďaka počítačom šachoví veľmajstri vyhynú v 21. storočí. Voči režimu sa správal nekonformne ešte v bývalom sovietskom Zväze.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac