Marec 2005

"Miki", nerobte z nás Američanov
Zmenia sa Vysoké Tatry na múzeum lyžovania
Varaždin (Chorvátsko)
Brusel diskriminuje slovenský priemysel emisiami
Nové digitálne vysielanie AZTV
Najkrajšia krajina, najhorší susedia
Golfový raj vo Veľkej Lomnici
Musia sa zmeniť na modernú lesnícku firmu
Dokonalá Európa (1.časť)
Kaderove obrazy duše
Ples pre deti s Downovým syndrómom
Miesto apokalypsy
Abeceda úspechu: NLP – veda o úspechu
Rozpráva sa s kameňom
Milka Závacká
Medaily nad rekordy

"Miki", nerobte z nás Američanov
Neberte nám naše stredoeurópske myslenie, zmysel pre filozofiu, dušu a slobodnú debatu o všetkom. Neberte nám mozog. Nenúťte nás, aby sme sa zmenili na hercov a herečky, respektíve cvičené opice s jedným názorom...Sme v Európe, nie v USA.
Pán premiér, ak chcete spoznať Ameriku zdola nahor, neoblečte si oblek a bielu košeľu, ale džínsy alebo montérky, a skúste si na vlastnej koži vo fabrike alebo v reštaurácii, ako chutí pravá americká sloboda a demokracia. Zoberte so sebou aj svoju rodinu a vydržte tam aspoň rok žiť z dvojtisícového priemerného mesačného platu...Môžete skúsiť aj post PR manažéra alebo hovorcu väčšej americkej firmy, tam sú platy o niečo vyššie. A potom si každý večer, ak nebudete musieť pracovať na dvoch miestach, aby ste prežili, dajte večer v krčme alebo jazzovom bare drink, aby ste vydržali ten každodenný tlak. Určite tam stretnete niekoho, kto sa vám vyžaluje a bude si v duchu pozitívneho myslenia nahovárať, že to nie je až také zlé, že môže byť aj horšie...S černochmi by ste si mali rozumieť lepšie ako s bielymi, majú úprimnejšie a otvorenejšie srdce. Ak vydržíte aspoň rok bez konzultácií s psychiatrom alebo kňazom budovať svoj biznis alebo dokonca politickú kariéru, získate si úprimný obdiv od mnohých Slovákov, ktorí to prežívajú ako študenti, podnikatelia, zamestnanci alebo rodičia... Takéto a podobné myšlienky mi hýrili hlavou, keď som videl nefalšované šťastné oči a úsmev M.Dzurindu na rečníckej tribúne na Hviezdoslavovom námestí. „I am very, very happy,“ povedal takmer emóciami roztopený slovenský premiér americkému prezidentovi Georgovi W.Bushovi tesne pred jeho vystúpením. Z čoho a koho bol taký šťastný?
Jeho správanie a mediálny cirkus okolo summitu Bush-Putin mi pripomenuli časy, keď sme na Slovensku vítali sovietskych démonov a ideológov socializmu, ktorí tiež nechceli vidieť holú realitu. Slovenský premiér sa správal voči svojmu americkému priateľovi a partnerovi ako jeho hovorca či dokonca dobre vyškolený podriadený pracovník. Nebolo to dôstojné, pán premiér. Nejasná cestovná mapa na zrušenie víz pre Slovákov bolo to jediné, o čo sa mohol reálne zachytiť v rozhovore s G.W.Bushom. Ostatné témy boli viac-menej o ničom, nikto z nich nezmúdrel. Ani reči o slovenskej (symbolickej) vojenskej misii v Iraku a Afganistane nikomu nič nehovorili. Veď slovenskí vojaci sú tam preto, aby dokumentovali existenciu akejsi koalície spojencov, nie záujmy občanov Slovenska v týchto krajinách a ich boj proti terorizmu.
Americký prezident pôsobil na Slovensku dojmom, že sa stále nevie spamätať z úderu, ktorý mu uštedril Moorov film Fahrenheit. Ruskému prezidentovi nepovedal takmer nič, o čo by sa pobili svetové médiá, ani čo by oteplilo súčasné pragmatické vzťahy medzi USA a Ruskom. Naopak, Vladimír ho zastavil pri akomkoľvek pokuse spochybniť ruskú demokraciu. A čo múdre povedal Slovákom? Premiér M.Dzurinda našiel v jeho prejave o slobode a slovenskom príbehu, ktorý začal údajne sviečkovou manifestáciou v marci 1988, nové „posolstvá“.
Vedel ich však vysvetliť až o tri dni neskôr v TA3, keď vyšlo najavo, že sa zmenil na exportéra demokracie a slobody ďalej na východ. A prezradil, že to bol on, kto nahovoril amerického prezidenta, aby vystúpil na Hviezdoslavovom námestí...
Takže milí Slováci, veľký biely otec prišiel na Slovensko preto, aby predniesol prejav o slobode nie Slovákom, ale Ukrajincom, Bielorusom, Srbom, Rusom, Gruzíncom, Moldavčanom a ďalším „monkies“ z východnej Európy, ktorí majú vybojovať za americké peniaze nové ostrovy americkej slobody a demokracie v iných suverénnych štátoch. To je asi tá nová dimenzia slovenskej zahraničnej politiky, ktorú budeme presadzovať cez mimovládny sektor? A slovenský príbeh má byť len návodom na to, ako urobiť ďalšie nezávislé krajiny závislými? Prečo je len o politickom biznise a postprivatizačných reformách, nie je o humanizme, kultúre, vzdelaní, národnom rozvoji?
Škoda, že ľudia, ktorí na Hviezdoslavovom námestí mrzli 4 hodiny, sa od premiéra nedozvedeli viac o tom, za čo má veľké srdce malej krajiny biť. Či za svoju slobodu a väčšiu nezávislosť od USA alebo za silnejšiu spoluprácu s Európou, za európsku slobodu a demokraciu. Slovenský premiér si však túto druhú možnosť asi neželá, pretože o tejto téme hovorí veľmi málo. Takmer vôbec. Podobne nehovorí ani o tom, kto si dnes môže na Slovensku, v Európe a USA dovoliť slobodu a za akú cenu.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Zmenia sa Vysoké Tatry na múzeum lyžovania
Bez legislatívnych zmien sa nepohneme dopredu. Všade vo svete slúžia národné parky na regeneráciu a oddych pre všetky kategórie ľudí. Mám dojem, že len u nás sme zabudli na človeka,“ hovorí Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry

Varaždin (Chorvátsko)
Mesto baroka, hudby a kvetov vybudované na pravom brehu rieky Dráva. Bývalé slobodné kráľovské mesto, dnes administratívne a hospodárske centrum Varaždínskej župy, má asi 50 000 obyvateľov.

Brusel diskriminuje slovenský priemysel emisiami
Vláda musí chrániť hospodárske záujmy Slovenska v EÚ. Zamestnávatelia nie sú spokojní s rozhodnutím vlády nereagovať na podnety podnikateľskej sféry, ktoré požadujú zmenu prideleného alokačného plánu pre Slovensko. Niektorí naši členovia zvažujú právne kroky voči vláde aj Komisii,“ tvrdí Anton Jura, prezident Republikovej únie zamestnávateľov.

Nové digitálne vysielanie AZTV
Chce prelomiť komunikačné bariéry medzi občanmi, samosprávou a regionálnou politikou. V spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom a mestami sa usiluje o konštruktívny dialóg medzi inštitúciami, podnikateľmi a občanmi.

Najkrajšia krajina, najhorší susedia
Podľa jedného vtipu dal Boh Škótom najkrajšiu krajinu na svete, najkrajšie ženy, najlepšiu whisky. A aby to vyvážil, pridal im najhorších susedov - Angličanov. Tí naopak tvrdia, že Škóti nie sú žiadni anjeli.

Golfový raj vo Veľkej Lomnici
Prístupný je a bude pre všetkých. Jeho pýchou budú päťhviezdičkový hotel, Klubový dom a termálne kúpaliská s vodným svetom.

Musia sa zmeniť na modernú lesnícku firmu
„Nevidím problém v tom, kto vlastní les. Ale v pragmatickej otázke, či vyvážať len prvotnú surovinu alebo vytvoriť podmienky pre maximálne zúžitkovanie jednej z mála surovín, ktoré na Slovensku máme, tak aby generovala zamestnanosť, pridanú hodnotu a ekonomické efekty,“ konštatuje Karol Vinš, generálny riaditeľ š.p. Lesy SR.

Dokonalá Európa (1.časť)
V oblasti globálneho hospodárstva nemá Európa žiadnu budúcnosť, ak sa bude pokúšať konkurovať ako lacný výrobca. Spojené štáty ponúkajú cestu, ktorá je veľmi vzdialená európskemu sociálnemu a environmentálnemu modelu.

Kaderove obrazy duše
Pred revolúciou mi zakazovali vystavovať a vtedy som pochopil, že život je o inom, keď preniknete do hĺbok Dalího myšlienok.

Ples pre deti s Downovým syndrómom
„Tieto deti patria k nám, sú našou súčasťou a my sa musíme naučiť väčšej tolerancii a prijímať ich také, aké sú,“ povedal Eric van den Linden, veľvyslanec EK na Slovensku.

Miesto apokalypsy
Jednou z nevyriešených záhad Osvienčimu je fakt, že najvyššiu percentuálnu úspešnosť prežitia mali členovia prvých transportov. A to ich Obersturmführer SS Karl Fritzsch vítal slovami: „Zdraví a mladí tu majú právo žiť tri mesiace! Odtiaľ sa odchádza len komínom!“ Najviac Židov bolo deportovaných z Maďarska.

Abeceda úspechu: NLP – veda o úspechu
Rozhodnite sa, o čo sa chcete usilovať. Chovajte sa podľa toho. Všímajte si, čo funguje a čo nie. Meňte svoj prístup tak dlho, pokiaľ nedosiahnete to, čo chcete.

Rozpráva sa s kameňom
„Kameňa sa najskôr dotýkam srdcom, až potom rukami. Od antických až po súčasných sochárov, maliarov či básnikov žena bola a vždy bude silným motivačným impulzom pre tvorivosť. Podnecuje zmysel pre krásu a dokonalosť tvaru. Rád modelujem ženské telo,“ vyznáva sa majster Tibor Bartfay.

Milka Závacká
Na ohraničenej ploche sprítomňuje ilúziu svojich vnútorných vízií, ktoré berú na seba podobu foriem nikdy nevidených, prejavujúcich sa v podobe magických znamení farebných plôch a línií, stelesňujúcich nadreálne významové symboly.

Medaily nad rekordy
Slovinská športovkyňa roka Jolanda Čeplaková na zlomenie bradatého rekordu Jarmily Kratochvílovej nemyslí: “Osobne si myslím, si že ho neprekoná žiadna zo súčasnej generácie bežkýň. A cennejšie sú aj tak medaily. Tie vám nikto nevezme, rekordy sa prekonávajú a odchádzajú do minulosti.”

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac