Marec 2006

Južné slovensko je fackané od roku 1918
Stiborov hrad na Považí
Zápisky z Baleárskych ostrovov
Diaľkové ovládanie domácnosti
Slobodu si treba zaslúžiť, slobodu si treba vybojovať
Cena plynu pre Ukrajinu iba do volieb
Utajované škótske čierne zlato
Pravda vás oslobodí
Výška letu? Nič jednoduchšie! (?)
Efektívna porada
Gutenbergove peripetie
Pán reportér
Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Ako to (ne)bolo
Chudák Sven

Južné slovensko je fackané od roku 1918
Nie je podstatné to, koľko Slovákov a koľko Maďarov žije na južnom Slovensku. Podstatné je to, v akých hospodárskych, sociálnych a kultúrnych podmienkach žijú spolu a vedľa seba, aké majú dosiahnuté vzdelanie, možnosti na profesijný rast, podnikateľskú prosperitu, kultúrny a spoločenský rozvoj.
Južné Slovensko, ktoré bolo za Rakúsko-Uhor­ska významným hospodárskym a strategickým regiónom Slovenska i Uhorska, je v súčasnosti provinčnou a chudobnou oblasťou Slovenska. Krivdili by sme, keby sme tvrdili, že iba posledných 15 rokov. Trend jeho výrazného úpadku nezačal ani po roku 1939, keď ho obsadilo fašistické horthyovské Maďarsko, ani po roku 1945, keď sa vrátilo do lona Československa, či po roku 1948, keď ho hospodársky deformovali komunisti, ale po roku 1918, keď mocnosti uznali existenciu Československa. Už vtedy začali uplatňovať českí a slovenskí politici stratégiu, ktorej hlavnou úlohou bolo hospodársky oslabiť význam južného Slovenska. Začalo sa to rozsiahlou pozemkovou (znárodňovacou) reformou, zrušením aristokracie, „prestrihnutím“ koľajníc a tradičných obchodných ciest medzi severom a juhom na spoločnej československo-maďarskej hranici, odchodom významných maďarských, nemeckých i rakúskych podnikateľov do Maďarska, Nemecka, Rakúska, USA alebo Švajčiarska. Táto politická a hospodárska demaďarizácia a degermanizácia slovenského juhu bola doplnená necitlivým likvidovaním slovenského priemyslu a sťahovaním strojov do Česka, aby v rámci unitárne budovaného Československa nevznikali českým firmám slovenskí konkurenti. Kto si v Čechách dnes napríklad prizná fakt, že v dôsledku tejto politiky odišli v rokoch 1918-1938 zo Slovenska do Ameriky za prácou tisícky Slovákov, ale aj Maďarov a Rusínov? Kto si dnes spomenie na tú silnú slovenskú chlebovú emigráciu po vzniku Československa, ktorá doplnila slovenskú politickú emigráciu z Rakúsko-Uhorska? Kto jej vysloví úctu a obdiv, že dokázala nielen prežiť, ale aj bojovať za Clevelandskú či Pittsburgskú dohodu s Čechmi a posielať aj na južné Slovensko cenné devízy slovenským roľníkom či remeselníkom?
Južné Slovensko je už 87 rokov fackané hlúpou politikou a hlúpymi politikmi, česť výnimkám. V rokoch 1939-1945 bolo územím, ktoré kolonizovali Maďari z Maďarska, v rokoch 1946-1947 slovenskí repatrianti z Maďarska, z ktorých časť sa na miesto Slovenska musela presťahovať do českých Sudet, kde nahradili vyhnaných Nemcov. Komunistické reformy – znárodňovanie, socialistická industrializácia, ktorá devastovala životné prostredie, a násilné združstevňovanie roľníkov, vystriedali po roku 1989 liberálna reštrukturalizácia priemyslu a rozpad veľkých fariem.
Pokiaľ kedysi komunisti nadávali na veľkostatkárov a továrnikov, ktorých obviňovali z vykorisťovania ľudí a videli v nich hlavných tvorcov povojnovej chudoby a biedy na južnom Slovensku, dnes zase pravicoví reformátori za vznik ponovembrovej biedy a chudoby obviňujú komunistických manažérov. Kritizujú ich bývalé továrne a družstvá, ktoré však nechali sprivatizovať alebo skrachovať. A výsledok? Ľudia sa naďalej trápia a sťažujú na ťažký život, nejasnú perspektívu, odchádzajú za prácou do Bratislavy, do susedného Maďarska alebo iných štátov.
Ako im pomáhajú politici? Nijako výrazne, naďalej blbnú, nemajú konkrétnu agendu. Slovenskí politici začali bezdôvodne a nepochopiteľne vnímať južné Slovensko ako „maďarskú záležitosť a maďarský autonomistický problém“. Vykašľali sa na jeho problémy a rozvoj rovnako ako Strana maďarskej koalície (SMK), ktorú najviac trápia dvojjazyčné tabule a historické názvy obcí. Ich osemročná pravicová regionálna politika, pravicový rozvoj vidieka a pravicové zlepšovanie životného prostredia začína v Komárne a končí v Šamoríne, či v Dunajskej Strede. A čo Nové Zámky, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Kráľovský Chlmec? Tam žijú horší Maďari, respektíve Slováci? V obciach a mestách, v ktorých vládne (SMK), panujú feudálne prežitky, nedostatok kapitálu, nízkokvalifikovaná pracovná sila, ktorá navyše neovláda štátny slovenský jazyk. A na vine nie je iba chýbajúca slovenská škola, trieda, či učiteľ, ale aj signál Slovenskej televízie a vlnové dĺžky Slovenského rozhlasu...
Veľkou chybou slovenskej politiky na južnom Slovensku je, že sa tomuto regiónu dlhodobo vyhýba, zaujíma sa o neho iba vtedy, ak maďarskí nacionalisti čosi rafinovane zamrmlú o autonómii, jednotnom maďarskom národe a práve Maďarov na sebaurčenie. Podobná paralela je iba na Ukrajine v Zakarpatsku, v Rumunsku v Sedmohradsku a v Srbsku vo Vojvodine. Južné Slovensko potrebuje rýchlu hospodársku pomoc, nové investície, moderné myslenie a najmä odvážnych regionálnych politikov a podnikateľov, ktorí objavia jeho zabudnuté bohatstvo, čaro a tradície. Kto sa v dobrom pobije o túto víziu ako prvý?

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Stiborov hrad na Považí
Len 19 kilometrov od Trenčína, pozdĺž ľavej strany Váhu, sa na ohromnom strmom vrchu vypína zrúcanina Beckovského hradu, ktorý zohrával významnú úlohu v histórii Uhorska a Slovenska.

Zápisky z Baleárskych ostrovov
Ibiza dostala prívlastok Párty ostrov. Je známa aj ako raj nudistov, či obľúbené stredisko homosexuálov a lesbičiek.

Diaľkové ovládanie domácnosti
Prístupovú technológiu pre Triple Play je možné vybudovať najmä v nových rezidenčných sídlach. Záujemcovia o kúpu a prenájom nehnuteľností by sa mali o ňu zaujímať u developerov a realitných kanceláriach už pri výbere lokality.

Slobodu si treba zaslúžiť, slobodu si treba vybojovať
V dejinách ľudstva emigrácia bola, je a bude súčasťou života národov. Uvedomujú si to aj tí ukrivdení závistlivci?,“ pýta sa bývalá americká podnikateľka, svetobežníčka, rozprávačka a spisovateľka Kamila Kay Strelka Kanková.

Cena plynu pre Ukrajinu iba do volieb
Politici doviedli záležitosť do kritického stavu, niekoľko mesiacov nerobili nič, potom zopár týždňov blafovali a vyhrážali sa súdom v Štokholme a následne podpísali zmluvy platné len niekoľko mesiacov do konca ich volebného obdobia.

Utajované škótske čierne zlato
Tri desaťročia zatajovali britskí úradníci pred svojimi občanmi pravdu o skutočných objemoch zásob ropy v Severnom mori. Len tak bolo podľa ich názoru možné odvrátiť oddelenie Škótska od Veľkej Británie.

Pravda vás oslobodí
Dan Brown si svojimi pseudohistorickými výmyslami v Kódexe Da Vinci zarobil desiatky miliónov dolárov a niektoré cestovné kancelárie vodia zvedavých turistov na údajné miesta deja tejto bájky.

Výška letu? Nič jednoduchšie! (?)
Katastrofa vojenského špeciálu An-24, ktorá si vyžiadala 42 obetí, rozpútala mediálnu búrku o zastaralosti a (ne)bezpečnosti vojenských dopravných lietadiel.

Efektívna porada
Najprv vyškoľte zamestnancov a kolegov, aby pochopili, že je neoddeliteľnou súčasťou biznisu. Agenda porady by mala obsahovať krátky popis cieľa, ktorý chcete stretnutím dosiahnuť a zoznam tém, ktoré chcete na porade prebrať.

Gutenbergove peripetie
Autor jedného z najväčších objavov v histórii ľudstva si slávu ani blahobyt neužil. Neustále sa topil v dlhoch, neustále sa musel súdiť s novými a novými záujemcami o časť z hypotetických ziskov. Stále nevieme, kde je pochovaný.

Pán reportér
„Pri písaní reportáže najviac bolia nohy. A viete prečo? Lebo reportáž sa nedá napísať spoza stola, ale na mieste činu,“ hovorí Slavo Kalný.

Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Siloš Pohanka, trubkár, dirigent, skladateľ a legenda slovenskej hudobnej scény, oslávil vo februári okrúhle jubileum - 80 ro­kov.

Ako to (ne)bolo
Tí, ktorí slúžili po Víťaznom februári 1948 a až do roku 1989 komunistom, slúžia aj dnes, ale už takzvanej demokracii a liberalizmu, či svetoobčianstvu.

Chudák Sven
Švédsky tréner anglickej futbalovej reprezentácie síce vyzerá ako neotesaný stredoškolský učiteľ matematiky, podpísal sa však pod škandál roka. „Mohli by sme urobiť veľké transfery, Davida Beckhama a Michaela Owena. Všetko sa dá,“povedal údajne narafičenému arabskému šejkovi.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac