Marec 2007

Pán Kubiš, povedzte nám pravdu o Kosove!
Bude Prešov novou šťukou slovenskej ekonomiky?
Ostrihomská bazilika
Ako zastaví Benedikt XVI. tisícročnú expanziu latinizácie Slovanov?
Pragmatický Paška prelamoval bariéry v Budapešti
Prekvapil budapeštianskych Slovákov
Na vidieku u Červeného draka
Do pozornosti Dušanovi Čaplovičovi, podpredsedovi vlády SR (1. časť)
Blahobyt počas Slovenského štátu
Existuje spôsob, ako napraviť zlyhanie v Kosove?
S globalizáciou nie je všetko v poriadku
Najkrajšia „Marxova vnučka“

Pán Kubiš, povedzte nám pravdu o Kosove!
Podľa Jána Kubiša, slovenského ministra zahraničných vecí, osamostatnenie Kosova od Srbska je nezvratné. „Je to proces, ktorý ide len jedným smerom. Nemôžeme to zastaviť. Myslím si, že by to teraz bolo aj nebezpečné,“ povedal v parlamentnom výbore pre európske záležitosti začiatkom februára. Bolo to tesne po parlamentných voľbách v Srbsku, ktoré vyhrali srbskí radikáli a strany požadujúce územnú integritu Srbska, a keď do Belehradu zavítal Martti Ahtisaari, splnomocnenec OSN pre Kosovo a Metohiju. Pricestoval tam, aby zverejnil svoje návrhy na vyriešenie kosovskej krízy. Srbskí politici ich však odmietli, pretože majú zmeniť Kosovo na nezávislý štát. A navyše, kritizovali ho aj za zlé načasovanie návštevy. Belehrad navštívil v čase, keď sa iba začali rokovania o formovaní novej vlády (dodnes tieto rokovania neskončili)... A tak pán Ahtisaari ako prišiel, tak aj odišiel – bez konkrétneho výsledku, ale s ubezpečením, že Srbi nepodpíšu žiadny dokument, ktorý zlegalizuje kosovskú nezávislosť bez súhlasu Srbska.
Vráťme sa však k ministrovi Kubišovi. Prav­depodobne chce odísť zo svojho kresla a pokračovať v kariére v rámci OSN, pretože by si tak rýchlo neosvojil a nepodporil Ahtisaariho plán i podobnú rétoriku: „K samostatnosti juhosrbskej provincie, obývanej prevažne etnickými Albáncami, smeruje celý proces od roku 1999. Bezpečnostná rada OSN ako aj kontaktná skupina pre Kosovo odsúhlasila také kroky, ktoré dávali len tento jeden smer. V oboch bolo zastúpené aj Rusko a s takýmito rozhodnutiami súhlasilo,“ tvrdil členom výboru pre európske záležitosti, ktorí podporili ústretové stanovisko ministra k návrhom pána Ahtisaariho.
Skúsme sa teraz zamyslieť nad niekoľkými otázkami. Ako je možné, že ani pán minister, ani politici z EÚ a USA nevedia zrozumiteľne vysvetliť, prečo má byť Kosovo a Metohija nezávislým štátom? Len preto, že po etnických čistkách v rokoch 1999?-?2001, ktoré tolerovali USA, EÚ, Rusko aj Slovensko, kosovskí Albánci takmer vyčistili provinciu od niekoľkých ďalších etník, vrátane Srbov, a začali ofenzívnu výstavbu mešít a likvidáciu pravoslávnych monastyrov? Len preto, že sa dnes tvrdí, že v Kosove je 90% Albáncov? Vieme, akých Albáncov? Čo keď sú mnohí z nich „prepašovaní a dovezení“ z Albánska?
O budúcom štatúte tejto provincie rokujú vyjednávacie tímy. Kto rokuje za albánsku stranu? Demokratickí alebo samozvaní lídri, sú alebo nie sú prepojení na vojnové zločiny, medzinárodný obchod so zbraňami, drogami, bielym mäsom... Nemali by si ich exemplárne vypočuť aj v Haagu? Ako je možné, že v Kosove je dnes 60 až 80 percentná nezamestnanosť, čo tam doteraz robilo medzinárodné spoločenstvo a Slovensko? Kto týchto ľudí potom živí, kto ich podporuje v nezamestnanosti?
Nemáme takisto objektívne informácie o vzdelanostnej štruktúre kosovských Albáncov, ich vysokej negramotnosti a populačnej explózii. Kto bude potom riadiť takýto „štát“ – rodinné klany, ktoré obchodujú s USA a s EÚ? Alebo veci už zašli tak ďaleko, že vodcovia kosovských Albáncov majú taký silný vplyv najmä na Washington a Brusel, že si dovoľujú neustále zvyšovať svoje požiadavky? Čo im doteraz v Srbsku chýbalo?
Keď si spomenieme, prečo USA a NATO bombardovali Miloševičovu Juhosláviu, zistíme, že v záujme ochrany kosovských Albáncov – teroristov a nelegálnych bojových jednotiek, ktorí dovtedy terorizovali srbské obyvateľstvo, nerešpektovali federálne zákony, odmietali autonómiu, chodiť do školy. Odmietali všetko, čo bolo srbské... A boli to práve Srbi, ktorí v provincii vybudovali fabriky, prevádzkovali bane, budovali infraštruktúru a dotovali neprispôsobivých Albáncov. Prečo nie je nikomu známe, čo v Kosove vybudovali Albánci? Po II. svetovej vojne tvorili v provincii dvestotisícovú menšinu, dnes ich je o milión viac... Ak doteraz pôsobili deštruktívne, ako budú pôsobiť v samostatnom štáte, akú budú mať zahraničnú politiku, budú večne dotovanou guberniou EÚ? Tá skôr narodená sa nazýva Bosna a Hercegovina, ktorú si chcelo pôvodne rozdeliť Chorvátsko a Srbsko.
Je nemysliteľné, aby Európska únia i slovenská diplomacia podmieňovali oficiálne otvorenie rokovaní o takzvanej stabilizačnej a asociačnej dohode EÚ so Srbskom súhlasom srbskej vlády voči osamostatneniu sa kosovskej provincie. Čo je to za nemorálny kšeft a vydieranie? Slovenská diplomacia už zohrala smutnú úlohu v prípade oddelenia Čiernej Hory od Srbska, ktor­ú tiež ovládla povojnová mafia v súčasnej maske novej demokracie a pod ochranými krídlami USA. Nechala sa zatlačiť do úlohy sprostredkovateľa a organizátora, za ktorú sa bude Slovensko raz hanbiť, pretože podporilo niečo, čo si želala mafia a jedna veľmoc. Keby Slovensko malo v tomto smere čisté svedomie, keby ho malo aj v prípade bombardovania Juhoslávie, už dávno by sme čítali úspešné memoáre napríklad Eduarda Kukana, bývalého splnomocnenca OSN pre Balkán, alebo krstného otca čiernohorského referenda o nezávislosti Čiernej Hory. Samozrejme, Čiernohorci neboli etnickou menšinou, ale národom, tvorili so Srbskom zväzový štát.
Naša základná otázka je – prečo má byť Kosovo nezávislým štátom?

Bude Prešov novou šťukou slovenskej ekonomiky?
„Nie som odkázaný na privilégiá a politickú korupciu. Som tu na to, aby som zastupoval záujmy občanov, nie poslancov,“ tvrdí Pavel Hagyari, primátor metropoly Šariša.

Ostrihomská bazilika
Je najväčšou katedrálou v strednej Európe. Postavili ju podľa Baziliky sv. Petra v Ríme.

Ako zastaví Benedikt XVI. tisícročnú expanziu latinizácie Slovanov?
„Vďaka protestantom a jezuitom 90 percent obyvateľstva dnešného Slovenska zmenilo svoju identitu z rusínskej na novovzniknutý národ Tótov, neskôr zvaných Slovákov,“ píše sa v knihe baziliánskeho mnícha Jozafáta V. Timkoviča, ktorý spolu s bratom Gorazdom A.Timkovičom požiadali pápeža o potrestanie prešovského gréckokatolíckeho biskupa Jána Babjaka za krivé svedectvo.

Pragmatický Paška prelamoval bariéry v Budapešti
Dohodol politickú podporu na infraštrukturálne projekty. „Táto návšteva posúva vzájomné vzťahy výrazne dopredu. Myslím si, že nie je dôvod, aby sme sa neustále vracali do minulosti, ale je veľa dôvodov, aby sme išli spoločne do budúcnosti,“ povedal po skončení rokovaní.

Prekvapil budapeštianskych Slovákov
Daroval im 150 000 slovenských korún a poďakoval sa za všetko, čo doteraz urobili pre udržanie slovenského jazyka a kultúry.

Rovnováha je narušená
„NATO umiestnilo svoje frontové línie až na naše hranice. Prvým a popredným štátom, ktorý v každom ohľade prekročil národné hranice, sú Spojené štáty,“ tvrdí ruský prezident Vladimír Putin.

Na vidieku u Červeného draka
Walesania síce svoju zástavu v Union Jacku nemajú, majú svoju hymnu a uchránili si svoj jazyk, o ktorom sa tvrdí, že je najstarší na svete. Ich krajina, kedysi banícka veľmoc, je stále lénom nasledovníka anglického trónu a nemá vytýčené hranice s Anglickom.

Do pozornosti Dušanovi Čaplovičovi, podpredsedovi vlády SR (1. časť)
Sú Slováci dedičmi Veľkej Moravy alebo Nitrianskeho kniežatstva, respektíve Pribinovho kniežatstva, ktorého jadrom bol Blatnohrad (dnes Zalavár pri Balatone v Maďarsku)?

Blahobyt počas Slovenského štátu
Veľkonemecká ríša sa stala veľkým odberateľom a vďaka dohodám aj dlžníkom Slovenska. Do Nemecka putovalo 70% slovenského exportu. Slovenské pohľadávky predstavovali zhruba 7-8 miliárd korún. Nikdy ich Nemecko nesplatilo.

Existuje spôsob, ako napraviť zlyhanie v Kosove?
Prečo sa medzinárodné spoločenstvo tak ponáhľa s uznaním tejto srbskej provincie? Je to preto, lebo vláda štátu tu bola nahradená systémom vlády klanov.

S globalizáciou nie je všetko v poriadku
„Doma, ale aj v škole mi vštepovali, že rodina, rovnako aj vlasť, sú Božie dary a treba ich ochraňovať,“ zdôrazňuje Peter Kováčik, spisovateľ, publicista a dramatik.

Osobnosti slovenskej jazzovej scény - Jazzový samorast „Na Slovensku je málo jazzových hudobníkov, jazzových klubov a málo ľudí, ktorí chcú platiť. Honoráre muzikantov sa nedajú vykryť zo vstupného,“ tvrdí hudobník Juraj Griglák, hráč na basovú gitaru a kontrabas.

Najkrajšia „Marxova vnučka“
Katarina Wittová bola výkladnou skriňou bývalej Nemeckej demokratickej republiky. S jej „prestupom“ ku kapitalistom symbolicky praskal i Berlinský múr.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac