Marec 2008

Impérium v úpadku alebo posledné varovanie
V Liptovskom Mikuláši začal investičný boom
Opevnená Manasija – pýcha Moravského Srbska
Prvý aquapark na Zemplínskej Šírave
„Východoslovenské more“ čaká na koncepciu
Najväčšia šiška na svete
USA a nejednotná EÚ ponižuje Srbsko
Hľadá sa Martin Kollár, pomôžte!
Slovenské ženy, ignorujte novú globálnu etiku
Z monarchie do náručia Prahy (1.časť)
Fujarôčka moja
Robo Opatovský, spevák a gitarista
Západné Tatry
Vedel, že sa musí dostať na striedačku

Impérium v úpadku alebo posledné varovanie
Ako to potvrdzujú historické fakty, politické piruety USA vskutku zarážajú aj samotných zástancov Ameriky, bez pomoci ktorej by sotva boli odstránené dva najobludnejšie totalitné systémy v Európe - nacistický a neskôr komunistický, ktoré po sebe zanechali milióny obetí.
Za najväčšiu chybu Západu možno považovať diabolský pakt zo Stalinom, ktorého diktátorský režim si následne so súhlasom spojencov na dlhé desaťročia uzurpoval ako vojnovú korisť podstatnú časť strednej a východnej Európy. S nástupom studenej vojny, stratou jadrovej hegemónie Ameriky sa postupne menili aj jej politické postoje. Z bývalých spojencov sa stali nepriatelia a naopak. Najmarkantnejšie sa to prejavilo voči bývalej Juhoslávii, ktorá podporovaná USA a spojencami dokázala viesť úspešnú partizánsku vojnu a za cenu ťažkých obetí blokovať niekoľko nemeckých divízií. Josip Broz Tito dokázal vzdorovať aj Stalinovi a udržať až do svojej smrti nezávislosť a suverenitu svojej krajiny, ktorá bola odstrašujúcim príkladom pre bývalý ZSSR a jeho satelity. Mnoho emigrantov utekalo na západ práve cez bývalú Juhosláviu. Po okupácii Československa v auguste 1968 sa takmer milión juhoslovanských dobrovoľníkov hlásilo na pomoc Čechom a Slovákom. Z bývalého spojenca Západu a slobodnej bašty z čias „studenej vojny“ sa stal pre Západ problémový štát, v ktorom NATO uskutočnilo najväčšiu vojenskú operáciu v Európe od konca II. svetovej vojny. Ospravedlnilo ju genocídou moslimov srbskou armádou s konečným cieľom - rozdeliť Juhosláviu a osamostatniť Kosovo s prevahou moslimov.
Z mudžahedínov, nazývaných rádiami Slobodná Európa a Hlas Ameriky bojovníkmi za slobodu, ktorí s pomocou CIA a rakiet Stinger osem rokov odolávali sovietskej okupačnej armáde, sú dnes teroristi a v Afganistane je už iná okupačná armáda (poznamenávam, že Bin Ladin bol vtedy agentom CIA).
Uvedené tri zakopnutia USA a všeobecne Západu sa však nevyrovnajú kardinálnej a osudovej chybe, ktorou je fakt, že USA sa rozhodli spáchať postupnú a pomalú ekonomickú samovraždu tým, že z najľudnatejšieho komunistického štátu urobili najväčšiu továreň Ameriky a neskôr celého Západu. Vďaka neodpustiteľnej trestuhodnej a ľahkomyseľnej chamtivosti kapitánov vlajkových lodí amerického kapitálu sa Čína, na rozdiel od tvrdohlavých sovietskych komunistov, dostala k sofistikovaným technológiám Západu úplne zadarmo a bez pôžičky Svetovej banky.
Hovoriť preto dnes o zániku komunizmu je scestné a neúprimné. Komunistická Čína sa stáva, vďaka proexportnej politike ekonomickou a postupne aj vojenskou veľmocou. Na rozdiel od USA, ktoré sú zadĺžené obrovským deficitom, na to jednoducho má. A to sa expanzia čínskych automobiliek do Južnej Ameriky ešte len začína.
Na zamyslenie stojí, prečo USA pripravili o prácu nielen svojich vlastných občanov, ale prečo hospodársky nepomohli Južnej Amerike, kde bol rovnako dostatok lacných pracovných síl. Z hľadiska eliminovania promarxis­tických trendov by to bolo produktívnejšie. Rozhodla opäť chladná vypočítavosť - čínska pracovná sila bola ešte lacnejšia.
Osem rokov vlády G. Busha ml. v plnej nahote ukázalo, že ekonomika USA stojí podobne ako ekonomika bývalého ZSSR na hlinených nohách. Krach spoločnosti WorldCom a Enron, pokles exportu, presun kapitálu a súčasná hypotekárna kríza s nerozvážnou finančnou politikou Bushovej administratívy, ktorá po nástupe k moci najprv drasticky znížila úrokové sadzby a po takmer 50 percentnom poklese dolára ich prudko zvýšila, urobili zo státisicov občanov USA bezdomovcov. V rozpore s tým a bez pozitívneho výsledku G. Bush bezuzdne vyplytval obrovské ekonomické zdroje daňových poplatníkov v posadnutosti v boji s terorizmom, ktorý bohužiaľ neraz vznikol aj pričinením samotných USA.
Súčasná Amerika je chorá krajina, ktorá potrebuje zmenu. Ako uvádza jeden z kandidátov v tohtoročných prezidentských voľbách John Edwards: zatiaľ čo spoločnosti ako Exxon Mobil dosahujú rekordné zisky, stredná trieda je čoraz slabšia a 200 000 amerických mužov a žien, vojnových veteránov, ktorí s hrdosťou nosili vojenskú uniformu, je dnes na ulici a spí pod mostom.
Sloganom Clintonovej prezidentskej kampane bolo: „Je to v ekonomike - hlupák!“ V súčasnej globálnej ekonomike to platí dvojnásobne. Len blázon by si dnes mohol namýšľať, že svetový konflikt by skončil víťazstvom pre jednu stranu. Po nástupe prezidenta Ronalda Reagana to pochopil aj Michail Gorbačov. Bývalý ZSSR stratil dych s ekonomikou vtedajších USA.
Dnes sa karta obracia a dych začínajú strácať samotné USA s astronomickým deficitom, so 70 percentným prepadom domácej meny od nástupu Bushovej administratívy, čo v konečnom dôsledku otriaslo dôverou v americký dolár a postupne môže znamenať prechod na obchodovanie so spoľahlivejšími menami (Irán už ropu nepredáva v dolároch).
Čína, ktorej ekonomika je založená na exporte a nie na hypotékach, so svojimi biliardovými devízovými rezervami dnes paradoxne pomáha sanovať americké banky postihnuté hypotekárnou krízou. Je najvyšší čas sa zobudiť a ak novembrové voľby v USA súčasný úpadok nezastavia, postihne nás to s oveľa horšími následkami, vrátane Európy, ako podľa tých najpesimistickejších prognóz. Je najvyšší čas si uvedomiť, že pre Západ existujú oveľa väčšie hrozby, akou je podľa G. Busha Irán.
Modlím sa, aby si to uvedomili aj naši izraelskí „spolubratia“, ktorí majú v rukách vplyv na väčšinu ekonomiky USA. Modlím sa, aby nebolí prvými, ktorí budú konvertovať kapitál v čínskych a zahraničných bankách, pretože tentokrát sme na jednej lodi. A ako uvádza bývalý prezidentský kandidát a poradca Patrick J.Buchanan vo svoje knihe Death of West, Izrael bez USA sa môže stať v budúcnosti len metaforou. Bolo by priveľmi naivné si nahovárať, že Čína, ktorá už dvakrát prepadla vlastných spojencov (v roku 1979 Vietnam a v roku 1968 ZSSR pri rieke Usuri), bude pri presadzovaní svojich budúcich ekonomických záujmov dobrácka a láskavá. Historické skúsenosti by mali varovať. Ako sa nadľahčene vraví, Mojžiš vyviedol Izraelitov z Egypta a Stalina z politbyra!

Jozef Paluch, Chicago, člen Svetového združenia bývalých československých politických väzňov (16.1.2008)

V Liptovskom Mikuláši začal investičný boom
„Mesto pre všetkých má svoju obchodnú značku, ktorá prezentuje štyri hlavné atribúty mesta a regiónu – hory (Tatry), vodu (Liptovská Mara, rieka Váh), čistú prírodu a tradičnú mikulášsku pohostinnosť,“ hovorí Ján Blcháč, primátor mesta.

Opevnená Manasija – pýcha Moravského Srbska
Prešlo už 600 rokov odvtedy, čo vo svojom stredovekom štáte, dal v romantickej doline pri rieke Resava postaviť Štefan Lazarevič pevnosť obkolesenú 11 vežami.

Prvý aquapark na Zemplínskej Šírave
Zámerom obce Kaluža je oživiť aj zátoku pod Medveďou horou s novým prístaviskom pre vodné športy, pristávaciu dráhu pre hydroplán a pontónový amfiteáter.

„Východoslovenské more“ čaká na koncepciu
„Máme k dispozícii zdroje z európskych fondov, ktoré môžeme použiť na podporu projektov zameraných na infraštruktúru. Musia zmobilizovať nielen našu regionálnu samosprávu, miestnu samosprávu a komunálnych politikov v obciach pri Zemplínskej Šírave, ale najmä podnikateľov a investorov.“

Najväčšia šiška na svete
Upiekli ju Slováci pod Pilíšom v Maďarsku, aby oživili starú fašiangovú tradíciu a zapísali ju do Guinessovej knihy rekordov. Okrem toho za jeden deň napiekli takmer 4000 šišiek.

USA a nejednotná EÚ ponižuje Srbsko
Nový albánsky štát na Balkáne vyvolal vlnu demonštrácií a modlitby za spásu srbského národa v provincii Kosovo a Metohija. Otázka na najbližšie týždne – požiadajú Srbi Rusko o vojenskú intervenciu?

Hľadá sa Martin Kollár, pomôžte!
Je nezvestný už sedem rokov. Pochádza z Banskej Bystrice. Keď sa stratil, mal 17 rokov, 180 centimetrov, 80 kilogramov.

Slovenské ženy, ignorujte novú globálnu etiku
„Spochybňuje všetko, čo nás kresťanstvo učilo tisíc rokov. Žena je žena, muž zostane mužom. Vo Veľkej Británii nedávnom prijali zákon, podľa ktorého sa v škole už nebude používať slovo mama, ale rodič,“ povedala na pôde Univerzity Mateja Bela arcivojvodkyňa Christiana von Habsburg-Lothringen.

Z monarchie do náručia Prahy (1.časť)
Maďarská vláda označila obsadzovanie Slovenska česko-slovenskými vojskami za vyložene českú „inváziu“ a „okupáciu“ časti „tisícročnej vlasti“. Aby Maďari dosiahli svoj cieľ, boli ochotní slovenské národné gardy vyzbrojiť a ich členom vyplácať denne 10-korunový žold!

Fujarôčka moja
„Ak ma zavolá suseda, že má capka alebo kozičku, ktorú treba zarezať, som mäsiar. Sám si ju oderiem a kožu spracujem, to som garbiar,“ vyznáva sa Tibor Kobliček, sólista folklórnych súborov, výrobca ľudových nástrojov a artefaktov.

Robo Opatovský, spevák a gitarista
„Vzostupy aj pády patria k životu. Dôležité je dokázať sa pozviechať a ísť ďalej. Japonsko ma naučilo pokore, pozitívnemu mysleniu a tomu, že v živote má všetko svoje opodstatnenie, pretože aj neúspech je súčasne úspechom niečoho nového.“

Západné Tatry
Gabriel Lipták sa venuje krajinárskej, reportážnej a športovej fotografii. Prírodu a hory fotografuje takmer výhradne pri západe a východe slnka.

Vedel, že sa musí dostať na striedačku
Slovenský hokejista Floridy Panthers Richard Zedník zažil krutý moment, ktorý mu ohrozil život a zmenil jeho pohľad na povinnú ochranu krku hráča.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac