November 2002

Železiarne boli vždy o peniazoch a moci
Sankt Peterburg
Budú Košice druhou Viedňou pre EÚ?
Chuť raja ą la Maurícius
Gerhard Schroeder na podruhé
Nový slovenský delikates
Symbol nekompromisního boje s klientelismem
Investujte do budúcnosti svojich detí a vnukov
Vojna proti terorizmu očami amerického disidenta
Titovo dedičstvo a pád komunizmu
Výhody a problémy české integrace do Unie
Pálffyovci: Opora Habsburgovcov v Uhorsku
Posvätný okamih prebudenia
Boj o tajomstvo Katynského lesa
Viktor Kopasz
Je pekná, milá a navyše hrá dobrý tenis

Železiarne boli vždy o peniazoch a moci
Július Rezeš (1969), súčasný predseda predstavenstva Interhotely Košice, a.s. vystupuje na verejnosti nenápadne a skromne. Nezúčastňuje sa veľkých recepcií ani spoločenských akcií. Považuje sa za manažéra, ktorý nepotrebuje mať žiadne vzory alebo niekoho kopírovať.

Sankt Peterburg
Takmer päťmiliónové druhé najväčšie ruské veľkomesto je dielom cára Petra Veľkého, ktorý ho založil pred 300 rokmi po víťaznom ťažení proti Švédom v Severnej vojne, keď rozkázal „mužíkom" na miestach, kde kedysi boli iba nekonečné bažiny, postaviť zo sosnových brvien prvý cársky zrub.

Budú Košice druhou Viedňou pre EÚ?
„Pokiaľ si niektorí ľudia v Bratislave myslia, že svojim konaním a vnímaním budú umelo blokovať a oslabovať Košice, mýlia sa. Budú predovšetkým oslabovať Slovensko", tvrdí primátor Zdenko Trebuľa.

Chuť raja ą la Maurícius
Viete, aká je chuť raja? Dá sa veľmi ťažko vyjadriť jednou vetou, ale skúsme to: tyrkysové more hrajúce všetkými možnými odtieňmi modrej farby, milí ľudia rôznych pletí, ktorí sa tešia, že ste prišli, vodné športy a ponorky, v ktorých sa dostanete až štyridsať metrov pod morskú hladinu, botanická záhrada a krásne exotické kvety, ovocie všetkého druhu a chutí.

Gerhard Schroeder na podruhé
Dnešní kancléř za svoji politickou kariéru svedl nejednu těžkou bitvu. Tento muž, pocházející z velmi skromných podmínek a bez otce, který padl v Rumunsku, aniž by svého syna měl možnost vidět, se rozhodl vsadit ve volební kampaňi na svoji popularitu a přirozený politický cit.

Nový slovenský delikates
Historicky najrozšírenejším ovocným destilátom na Slovensku je jablkovica. Jej domácou alebo priemyselnou výrobou sa pestovatelia jabĺk vždy usilovali o efektívny spôsob zhodnotenia prebytkov ovocia. Ak bola táto jablkovica vyrábaná s maximálnym dôrazom na čistotu a kvalitu, mohlo sa o nej právomom hovoriť ako o kultovom nápoji, ktorý sa pil na významných sviatkoch a oslavách, používal sa ako vhodný prezent napríklad farárovi alebo úradníkom.

Symbol nekompromisního boje s klientelismem
Džentlmen každým coulem, architekt Jan Kasl (50), předseda Evropských demokratů, si od svého nástupu do funkce pražského primátora získal přízeň Pražanů svým občansky lidským a odborným vystupováním, odlišujícího se tolik od suchých a záhadně působících politiků, tak někdy vzdáleným starostem občanů a jako všudypřítomných u výhod pramenících z jejich úřadů.

Investujte do budúcnosti svojich detí a vnukov
Uvažujete nad tým ako zabezpečiť do budúcnosti svoje deti, synovcov, netere, či vnukov a vnučky, a nepáči sa vám, že postupujúcou infláciou môže reálna hodnota vašich investícií citeľne klesnúť? Hľadáte niečo, do čoho sa oplatí výhodne a dlhodobo investovať? Ak áno, ponúkam vám exkluzívne kapitálové životné poistenie Mladosť 1M spoločnosti Union, poisťovacia a.s.

Vojna proti terorizmu očami amerického disidenta
Jedným zo zdravých krokov vpred, ktorý sa teraz uskutočňuje v Európe, je rozklad systému národných štátov idúci ruka v ruke s rastúcou regionalizáciou. V oblastiach od Katalánska po Škótsko vidíme znovuoživenie tradičných jazykov, kultúr, zvykov a úroveň politickej autonómie, ktorá vedie k niečomu, čo by sa mohlo stať - a myslím, že by sa aj malo - zväzkom prakticky nezávislých regiónov začlenených do federálneho systému. V podstate niečím ako Ottomanská ríša.

Titovo dedičstvo a pád komunizmu
Keď Tito 4. mája 1980 zomrel v ľubľanskej nemocnici, zostala Juhoslávia bez osobnosti, ktorá by sa mu svojou autoritou mohla vyrovnať. Počas života vodca nedopustil, aby niekto z jeho okolia získal prioritné postavenie a svojich spolupracovníkov v rámci kádrových rošád preraďoval na menej významné funkcie v okamihu, keď si mohol takúto pozíciu vybudovať. V roku 1979 zomrel Kardelj, posledný príslušník komunistickej elity, ktorý sa mohol s Titom porovnávať.

Výhody a problémy české integrace do Unie
Před několika dny se v Irsku uskutečnilo opakované referendum o schválení smlouvy v Nice, ve kterém byla nepřímo řeč i o České republice, Slovensku a dalších kandidátských zemí. Jedním z argumentů irské vlády, prosazující schválení této smlouvy, je totiž tvrzení, že ti „kdo jsou proti přijetí smlouvy v Nice způsobí politický a ekonomický kolaps východních kandidátských zemí".

Pálffyovci: Opora Habsburgovcov v Uhorsku
Rudolf Pálffy v Častej v roku 1794 založil spolu so svojím švagrom Alojzom Kolowrathom, olomouckým biskupom fabriku - súkenku. Existovala až do roku 1835. V osade Častá na vlastné trovy založili chudobinec, ktorý fungoval až do roku 1918.

Posvätný okamih prebudenia
V jednej staršej českej pesničke zo sedemdesiatych rokov sa v refréne spieva: „když ráno vstávam, slunce už svítí, otázku dám si, sobě se ptám". Na tento text som si spomenul nedávno pri stretnutí mladých ľudí na začiatku jedného z mnohých našich kurzov. Náhodou som si vypočul rozhovor, v ktorom sa vychvaľovali časy nie dávno minulé. Prekvapilo ma to hlavne z toho dôvodu, že to boli mladí ľudia, ktorí ešte veľa v živote nedokázali, ale naopak majú pred sebou skvelú budúcnosť, ktorú si môžu vytvoriť a veľa ešte dokázať.

Boj o tajomstvo Katynského lesa
V roku 1941 predstaviteľ poľského antifašistického hnutia generál Wladyslaw Anders dosiahol u Stalina súhlas na vytvorenie samostatnej poľskej armády. Jej základ mali tvoriť vojaci a dôstojníci, ktorí sa v sovietskom zajatí nachádzali od jesene 1939. Dňa 17. septembra 1939 sovietska armáda zaútočila na územie východného Poľska, bolo to v čase, keď sa poľská armáda bránila tvrdému útoku nemeckých vojsk.

Viktor Kopasz
Patrí k východoslovenským výtvarným fotografom, ktorým sa podarilo presadiť ďaleko za hranicami nášho regiónu. Po štúdiách na ŠÚV v Košiciach (1992), FAMU v Prahe (1997) a stáži na Middlesex Univesity v Londýne (1997) sa natrvalo usadil v Čechách, kde pôsobí ako pedagóg fotografie na strednej umeleckej škole v Prahe a externista katedry fotografie FAMU. Pravidelne vystavuje nielen na území bývalého Československa, ale jeho fotografie mali možnosť vidieť diváci vo Fínsku, Poľsku, Slovinsku a najnovšie v USA.

Je pekná, milá a navyše hrá dobrý tenis
„Hrať miešanú štvorhru je úžasné, môžem hrať proti mužom a vylepšovať si tak return," hovorí slovenský talent a „hraběnka" Daniela Hantuchová.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac