November 2003

Chce, aby bol prezident obľúbeným úradom
Hrad Ľubovňa
Slovenská menšina v Maďarsku ožíva
Púštna oáza Touzer v Tunisku
Uznávajú USA Ženevské konvencie?
Riešením nie je revolúcia ani exodus
Rodinné domy z Porfixu
Pocta Reverendovi Dušanovi Tóthovi
Chápe správne premiér Dzurinda (a jeho vláda) slovo dôvera?
Svaz Ruska a Bieloruska hledá nový směr
Riešením pre bioodpad je kompostovanie
Symbol vrcholu i pádu Francúzska
Harmónia pohybu v priestore
Milovaný i zatracovaný Karel Kryl
Miroslav Mojžiš
Ak by pretekala kvôli peniazom, bolo by to možno horšie

Chce, aby bol prezident obľúbeným úradom
"Slovensko sa dá hospodársky naštartovať jedine cez Bratislavu a Košice, ktoré je mestom budúcnosti. Po vstupe Slovenska do Únie budú najväčším mestom pri schengenskej hranici. Východ Slovenska susedí s Ukrajinou, na ktorú sa upiera celá Európa, len my sme na ňu akosi zabudli. Tam vidím rozvoj Košíc," tvrdí Ľubo Roman, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Hrad Ľubovňa
Pôvodne slúžil na ochranu severnej hranice Uhorska a starých obchodných ciest do Poľska. V rokoch 1412 až 1772 bol sídlom poľských richtárov - správcov zálohovaného územia časti Spiša v prospech Poľska. Šesť rokov v ňom dokonca boli uschované poľské korunovačné klenoty.

Slovenská menšina v Maďarsku ožíva
"Často nám na Slovensku a mimo Maďarska vyčítajú, že nie sme bojovní," hovorí Ján Fuzik, bývalý novinár a súčasný predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku.

Púštna oáza Touzer v Tunisku
Je najobľúbenejším saharským mestom pre Francúzov. Milovníci americkej série filmov Star wars (Hviezdne vojny) si určite prídu na svoje, ak navštívia Bar Café Maure. Je presnou napodobeninou miest v týchto filmoch.

Uznávajú USA Ženevské konvencie?
Mnoho z tých, ktorí prežili, naložili späť do kontajnerov s telami a odviezli ich na miesto v púšti menom Dašt-i-Leili. V prítomnosti 30 až 40 príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek nahádzali do jám mŕtvych aj živých. Každého, kto sa hýbal, zastrelili.

Riešením nie je revolúcia ani exodus
"Musíme dostať do vedenia politických strán a výkonnej moci čo najviac osobností z regiónov so schopnosťou zlomiť chorý centralizmus a pomáhať regiónom," konštatuje poslanec Pavol Paška.

Rodinné domy z Porfixu
Pórobetón je nepálený, ľahký stavebný murovací materiál, ktorý konkuruje tradičnej tehle nielen svojimi vlastnosťami, ale aj cenami. Je to čistý materiál vyrobený z prírodných surovín. Na celom svete je uznávaný ako stavebný materiál šetriaci životné prostredie.

Pocta Reverendovi Dušanovi Tóthovi
"Na Slovensku ste zanechali kus svojho srdca a vždy ste nám želali iba to najlepšie. Pre starú vlasť ste pracovali na rozličných postoch, napríklad ako generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov, alebo ako prispievateľ Hlasu Ameriky a Slobodnej Európy," napísal v liste prezident R.Schuster.

Chápe správne premiér Dzurinda (a jeho vláda) slovo dôvera?
Zamorenie našej krajiny nedôverou je jednou z hlavných príčin našej hospodárskej mizérie. Potrebovali by sme ozdravenie spoločenskej atmosféry, potrebovali by sme výdatné infúzie vzájomnej dôvery!

Svaz Ruska a Bieloruska hledá nový směr
V únoru tohoto roku prezidenti Běloruska, Kazachstánu, Ruska a Ukrajiny vypracovali projekt upevnění ekonomických vztahů, jehož cílem je vytvoření organizace regionální spolupráce, podobné západoevropské Evropské unii. Pokud se záměr podaří, vznikne ekonomické uskupení čítající skoro 230 milionů obyvatel a územně třikrát větší než EU.

Riešením pre bioodpad je kompostovanie
V súčasnosti sa na Slovensku takmer nerealizuje. V niektorých prípadoch vie ušetriť 30 až 50% nákladov za zvoz a zneškodňovanie odpadov. Ďalším prínosom sú ušetrené financie za nákup hnojív alebo pestovateľských substrátov.

Symbol vrcholu i pádu Francúzska
Maršal Pétain zažil pocity absolútneho vrcholu i priepasti. Národ ho velebil ako víťaza a opľul ako zradcu. "Nemal som inú lásku ako Francúzsko," zneli vraj jeho posledné slová. Do histórie vošli aj jeho ďalšie slová, podľa ktorých "spojiť sa s Veľkou Britániou, znamená spojiť sa s mŕtvolou."

Harmónia pohybu v priestore
Energia domu, inak tiež nazývaná chi (či), pulzuje zhora nadol, z prava do ľava, rýchlo alebo pomaly, uteká alebo sa vlečie. Ak tomuto pohybu bránime, skrýva sa, postáva v kútoch a zahníva. Nestabilita, neharmonický a deformovaný pohyb energie vo vašom príbytku pôsobí na nervovú sústavu.

Milovaný i zatracovaný Karel Kryl
Legenda československého folku. Spevák, textár, básnik, recitátor, herec, výtvarník, filozof, novinár, politik... Profesionálny rebel. Jeden zo symbolov "zamatovej" revolúcie z novembra 1989. Aký vlastne bol Karel Kryl?

Miroslav Mojžiš
Výtvarníctvu sa venuje od detských čias, naplno od vzniku Klubu neprofesionálnych výtvarníkov v Košiciach. Jeho tvorba predstavuje okolo 400 prác, najviac je olejomalieb, kresieb uhľom a perokresieb. V tomto čísle prinášame prierez jeho krajinomalieb a hôr, ktoré napriek technickej precíznosti nevzbudzujú dojem skutočnosti.

Ak by pretekala kvôli peniazom, bolo by to možno horšie
Za dodnes platný svetový rekord na 800 metrov dostala česká bežkyňa 3 000 Kčs, za rekord v Helsinkách dokonca ani korunu. Ako prvá žena na svete zabehla 400 metrov v čase pod 48 sekúnd! Samozrejme, že za čas 47,99 jej patrilo zlato. Ak OH 1952 patrili Čechovi Zátopkovi, tak Helsinky 1983 boli zasľúbené Češke Jarmile Kratochvílovej.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac